הסוד הגלוי של המנהרות: רק שרי הקבינט לא ידעו

פרויקט מנהרות חמאס דרש הפעלת כוח אדם רב וכלים הנדסיים גדולים, כמו גם העלמת מאות אלפי טונות של אדמה. ובכל זאת, הסוד הכי גלוי ברצועה, שהיה גם ידוע כמעט לכל הדרג הצבאי בפיקוד הדרום – לא הגיע לידי שרי הקבינט ביטחוני-מדיני.

al-monitor .

נושאים מכוסים

tunnels, operation protective edge, moshe ya'alon, idf, hamas, gaza strip, benjamin netanyahu, avigdor liberman

נוב 22, 2016

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, מחריף את הביקורת שלו על אופן קבלת ההחלטות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון לשעבר משה בוגי יעלון בדבר היערכות צה"ל לאיום מנהרות חמאס לאורך הגבול עם ישראל.

גורמים פוליטיים וצבאיים שנחשפו לטיוטה הסופית של דו"ח המבקר בנושא [18 בנובמבר], מספרים לאל-מוניטור כי עיקר הביקורת של המבקר היא שנתניהו ויעלון לא שיתפו את חברי הקבינט הביטחוני-מדיני במידע המודיעיני שאסף צה"ל באשר לאיום המנהרות. בינתיים נחתה על ראש הממשלה נתניהו פרשת הצוללות, שדחקה מהכותרות הראשיות את טיוטת דו"ח המבקר, אבל כנראה שלא לזמן רב. דו"ח המבקר צפוי להתפרסם בקרוב, ובעקבותיו תישאל השאלה כיצד ייתכן שמידע עדכני מפורט על  פרויקט המנהרות, שהיה ידוע כמעט לכל הדרג הצבאי, הזוטר והבכיר, בפיקוד הדרום – לא הובא לידיעת הקבינט הביטחוני-מדיני, והותיר את צה"ל במהלך מבצע "צוק איתן" [2014] ללא מענה לחדירת חמושים של חמאס מתוך מנהרות בשטח ישראל.

בטיוטת הדו"ח האחרונה, כך על פי גורמים שנחשפו לה, הביקורת על צה"ל רוככה. הטענה העיקרית עתה של המבקר בקשר לצה"ל היא שהרמטכ"ל, ראש אמ"ן ושאר חברי המטכ"ל היו צריכים להתאמץ יותר כדי שהתרעת המנהרות תובא לידיעת שרי הקבינט; נתניהו טוען אמנם כי המידע נמסר לשרי הקבינט ב-13 ישיבות שונות, אבל בשורה התחתונה עובדה היא שכאשר חמושי חמאס מיחידת אל-נוח'בה (המובחרת)  פרצו ביום השמיני למבצע צוק איתן מתוך מנהרות לשטחה של ישראל, ההפתעה הייתה מוחלטת.

"המידע היה כל כך ברור ומוכר לכולם, עד שאיש לא העלה על דעתו כי המידע הגלוי לפחות לא עבר לשרי הקבינט", אומר גורם ביטחוני ישראלי לאל-מוניטור. "מה דרגים כמונו יכולים לעשות? לפטר את הרמטכ"ל? או שמא נדרש מאתנו לתחקר את שר הביטחון אם העביר את המידע שנאסף?", הוא שאל בכעס.

צה"ל אסף מודיעין נרחב על פרויקט המנהרות של חמאס ממקורות שונים, גלויים וחסויים. למשל סוכנים (באחריותו של השב"כ להעביר את המידע מהם לגורמים המתאימים), צילומי אוויר (באמצעות מזל"ט או בלוני צילום) ואיסוף מודיעין קונבנציונלי אחר. כל אלה יכלו לצייר לחברי הקבינט תמונה די מדויקת על המאמץ הרב שהשקיע חמאס לחפור מנהרות ולהיערך לקראת עימות צבאי עם ישראל.

נוסף למודיעין הרגיל, מסביר לאל-מוניטור גורם ישראלי אחר, יש גם את "האיסוף הגלוי" שהוא כשלעצמו יכול היה לתת תמונה לא פחות ברורה לגבי הפרויקט האדיר של המנהרות. מידע זה מתבסס על עדויות של תושבי הרצועה שעברו במחסומים מעזה לישראל, ובתשאול שנערך להם סיפרו את מה שראו עיניהם בסביבת מגוריהם או את מה שראו בדרכם ממרכז הרצועה למעברי הגבול עם ישראל.

אין זה סוד כי חלק מהעוברים במחסום ארז מתושאלים במעבר; לעתים אף מופעל עליהם לחץ ואישור המעבר שלהם לישראל מותנה בהענקת אינפורמציה. ארגוני זכויות אדם מתחו בעבר ביקורת חריפה על שיטת התשאול שהנהיגה מערכת הביטחון במעברי הגבול עם עזה וניצול מצבם של העוברים. מצד שני ידוע כי התשאול הביא בעבר מידע מפורט בדבר מיקומי חפירות באזורים שונים לאורך הגבול. מידע זה החל להצטבר חודשים ספורים אחרי מבצע "עופרת יצוקה" [2009]. כבר אז החלה הזרוע הצבאית של חמאס להגביר את מערך ההתגוננות של הארגון לאורך הגבול עם ישראל, מחשש שבמערכה הבאה לא יהיה לעז א-דין אל-קסאם מענה לכניסה קרקעית של צה"ל לתוך הרצועה.

בגלל היקף העבודות של הפרויקט השאפתני, לא ניתן היה להסתיר לגמרי את חפירת המנהרות. ביצוע העבודות דרש הפעלת כוח אדם רב וכלים הנדסיים גדולים, כמו גם העלמת מאות אלפי טונות של אדמה שנחפרה באזורים קרובים לגבול עם ישראל. העבודות היו גלויות לכל תושבי עזה, ובעיקר לאלה המתגוררים באזורי החפירות אשר הוכרזו על ידי חמאס כאזורים צבאיים אסורים לכניסת פלסטינים.

איך תשפיע ביקורת המבקר על ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר, מוקדם כרגע לקבוע. בינתיים גם היום [נובמבר 2016] מתנהלות עבודות חפירה בהיקף מלא על ידי חמאס.

מי שאחראי כעת על היערכות צה"ל הוא שר הביטחון אביגדור ליברמן. על פניו גם הוא, חרף איומיו בעבר, אינו עושה דבר (לפחות כרגע) מחשש שפעולה צבאית של צה"ל להרס המנהרות תוביל לסבב אלימות נוסף.

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020