ישראל פולס

הזוכה הערבי בפסטיבל עכו: ״היהודים לא רואים את הצד השני״

p
המחבר
בקצרה
בראיון ראשון אחרי זכייתו אומר לאל-מוניטור השחקן ג׳ורג׳ איברהים, המוכר בישראל כסמי מהסדרה ״סמי וסוסו״, כי הוא מתנגד לשיתופי פעולה ישראלים-פלסטינים. ״זה דורש נורמליזציה שאינה יכולה להתרחש בין כובש לנכבש. יתרה מזאת, אני גם חושב שאסור שתהיה״.

בשני אירועי התרבות החשובים שהתקיימו בחג הסוכות זכו אמנים ערבים בפרסים הגדולים. שופטי פסטיבל הקולנוע בחיפה העניקו (23 באוקטובר) את התואר הסרט העלילתי הטוב ביותר לסרטה של הבמאית הפלסטינית מהא חאג' ״עניינים אישיים״, ואת תואר סרט הביכורים הטוב ביותר לסרטה של הבמאית הפלסטינית מייסלון חמוד ''לא פה, לא שם''. בפסטיבל התיאטרון בעכו זכה כמה ימים קודם לכן השחקן הפלסטיני ג'ורג' איברהים בפרס השחקן הטוב ביותר על משחקו במחזה ״פלסטין שעת אפס״.

ניצחונם של השחקנים הפלסטינים הינו תעודת כבוד למארגני האירועים האלה, לנוכח מכבש הלחצים שהפעילה עליהם שרת התרבות מירי רגב. רגב חוללה סערה ציבורית כשטענה לפני הפסטיבל בעכו כי יש לבדוק אם המחזה ״פלסטין שעת אפס״, שכתבה השחקנית עינת ויצמן, פוגע בערכיה של מדינת ישראל ומבזה את סמליה.

את התפקיד הראשי במחזה משחק כאמור השחקן הפלסטיני ג'ורג' איברהים, הזכור לקהל הישראלי בתור ״סמי״ מסדרת הילדים הפופולרית ״סמי וסוסו״, ששודרה בטלוויזיה הישראלית בראשית ימיה. איברהים היה אורח קבוע בכל סלון במדינה במשך שנים רבות. עם פרוץ האינתיפאדה הראשונה (1987) הוא החליט להפסיק לעבוד בישראל, ומאז לא הופיע בפני קהל מקומי למעט המחזה ״רומיאו ויוליה״ שהעלו במשותף תיאטרון החאן הירושלמי והתיאטרון הערבי אל חכוואתי, זמן קצר אחרי החתימה על הסכם אוסלו כשנדמה היה שהסכסוך מתקרב לקצו.

בראיון ראשון לאחר הזכייה סיפר איברהים לאל-מוניטור כי החליט הפעם לחרוג ממנהגו ולהופיע באירוע ישראלי, לאחר שקרא את התסריט של המחזה. הדמות שהוא משחק היא של שמאי מקרקעין שמתעד הריסות בתים של פלסטינים. אף שאיש אינו מתעניין ברישומיו, הוא מתעקש לתעד את ההריסות למען ההיסטוריה. סיפורו של השמאי מתחבר לסיפורו האישי של השחקן.

״זו חובתי לעשות הצגות מהסוג הזה, להרים את הקול ולהגיד מה קורה בצד השני, כי היהודים לא רואים ולא מתעניינים בצד השני. אם אוכל לשכנע אפילו קבוצה אנשים קטנה, זה יהיה הישג״, הוא אמר לאל-מוניטור. ״נולדתי ברמלה אך גורשתי מביתי לירדן כשהייתי בן שנתיים. במלחמת 67׳ הישראלים כבשו אותי פעם שנייה. אני מספר על הנכבה שממשיכה לרדוף אותנו ולא נגמרת״.

ג'ורג' איברהים הוא אחיינו של ג'ורג' חבש, מייסד ארגון הטרור ״החזית העממית לשחרור פלסטין״. בימי הסדרה ״סמי וסוסו״, כשהיה אמן נערץ בקרב הציבור הישראלי - גם היהודי וגם הערבי - לא ניסה להסתיר את הקשר המשפחתי. ״לא החבאתי מעולם את הקשר המשפחתי. אני מאותה משפחה, אבל דרכינו שונות. אינני קשור לפוליטיקה ואפילו שונא אותה״.

כמעט 30 שנה הוא לא עמד מול קהל ישראלי, ולמרבה אכזבתו, גם בהצגה בפסטיבל עכו הוא לא הצליח לראות את פני האנשים באולם. ״בתפקיד שלי יש זעם גם כלפי הקהל שלא מבין את הסיפור. רציתי מאוד לראות את תגובותיהם [של הצופים] אבל האור סינוור אותי. עם זאת, בסוף ההצגה - כאשר מספר האנשים באו להגיד לי תודה וסיפרו שנדהמו מהמספרים ומהאמיתיות של הסיפור - הרגשתי שאני במקום הנכון, בהצגה הנכונה ובאמירה הנכונה״.

שאלתי את איברהים אם באווירה המדינית היום ניתן ליצור שיתופי פעולה בין תיאטרונים פלסטיניים וישראליים ולרתום אמנים משני הצדדים להופעות משותפות כדי להעביר מסר שדו-קיום אפשרי. ״זה בלתי אפשרי״, הוא ענה, ״יש חוסר אמון מוחלט בין הצדדים. איבדנו את המומנטום ואני לא חושב שבזמן הקרוב ישראלים ופלסטינים יעשו משהו יחד. כי לצורך זה צריך נורמליזציה שאינה יכולה להתרחש בין כובש לנכבש. יתירה מזאת, אני גם חושב שאסור שתהיה״.

את ההופעות שלו בתוכנית ״סמי וסוסו״, שהעבירה מסר חיובי של חיים משותפים, הוא מייחס לתמימות ואמביציה של נעורים. ״הייתי ילד קטן, לא חשבתי על פוליטיקה. הייתי שחקן צעיר שחיפש קריירה. בגיל ההוא מותר היה לי להיות נאיבי, אך כשהתבגרתי, עזבתי. החלטתי שאני לא רוצה להיות שחקן במשחק הפוליטי הזה. אבל אני חייב להודות שכשהייתי בן 19 נהניתי ממה שעשיתי ואני לא מתחרט״.

סמי וסוסו ירדה מהמסך ב-1974. איברהים עזב את הטלוויזיה הישראלית והחליט להקים ברמאללה את תיאטרון ״אל-קאסאבה״ לילדים ומבוגרים. לפני שמונה שנים הקים גם אקדמיה למשחק ברמאללה. לדבריו, הצליח לבנות קהל שבא לראות הצגות בעיר על אף המציאות והמצוקה היומיומית של הפלסטינים בגדה. איברהים נוסע מירושלים לרמאללה כמעט מדי יום, ולעתים, בגלל המחסומים והחשש לנסוע בלילה, הוא נשאר ללון בעיר הפלסטינית.

הוא מספר שהמוסד לביטוח לאומי בישראל הציב אחריו מעקבים לאחרונה, ולאחר שבלש מטעם המוסד גילה שאינו ישן בביתו בירושלים אלא ברמאללה, הוחלט להפסיק את כיסוי הביטוח שלו. ״הם אמרו לי: ׳אתה תושב חוץ-לארץ׳. אני כל חיי שילמתי להם, ועכשיו, כשהגעתי לגיל 70 והם צריכים לשלם לי, הם סילקו אותי בטענה שאני תושב זר. לא רק לי - לכל בני משפחתי לקחו את קצבאות הביטוח הלאומי. יש להם רק דבר אחד בראש - להוציא כמה שאפשר ירושלמים-פלסטינים מירושלים. ואתה אומר לי שאפשר לעשות משהו ביחד בין שחקנים פלסטינים וישראלים עכשיו? אני מראשוני הירושלמים, מתגורר בעיר משנת 1964, לפני שכבשו את ירושלים. כל החיים שלי אני ירושלמי. עכשיו בגילי אומרים לי ׳החוצה!׳״.

בנימוקי הפרס שניתן לג'ורג' איברהים על משחקו ״בפלסטין שעת אפס״ כתבו השופטים: ״בצניעות, כנות, ישירות, בעידון רב, בעוצמה ובמבט ישיר איברהים מספר את הסיפור שלו ושל שותפיו ליצירה, ואי אפשר שלא להקשיב להם״.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: theater, jerusalem, israeli occupation, israeli arabs, israeli-palestinian conflict, film festival, coexistence, award

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept