למה רוצים לשבור את שוברים שתיקה?

בעיניי הישראלים היהודים אין פרה קדושה יותר מצבא ההגנה לישראל. זו אולי הסיבה שאנשי הארגון שמנסה לחשוף עדויות של חיילים על הכיבוש בשטחים קיבלו את התואר החמור מכל: בוגדים

al-monitor .

נושאים מכוסים

right wing, ngo, israeli politics, israel defense forces, breaking the silence, benjamin netanyahu, b'tselem

מרץ 24, 2016

הכיבוש הישראלי בשטחים הצמיח לאורך השנים עשרות ארגוני זכויות אדם ותנועות שלום, וכמספר הארגונים, מספר העלילות של הימין נגדם. שלום עכשיו "מלשינה" על המתנחלים ועוזריהם, בצלם "מרעילה" את התקשורת בעזרת סרטונים שמציגים התעמרות של מתנחלים בפלסטינים, יש דין "מסגירה" יהודים שרק הזכירו לשכנים הערבים מי בעל הבית ב"יהודה ושומרון". תעאיוש "משתפים פעולה" עם "האויב"- גוי שמסרב להתפנות מהארץ המובטחת לעם ישראל. ויש עוד כהנה וכהנה, "גיס חמישי", "עוכרי ישראל" וסתם "סמולנים". אבל רק פעיליו של ארגון אחד - שוברים שתיקה - התכבדו בתואר "בוגדים". הארגון הזה, שמתעד ומפרסם עדויות של חיילים משוחררים על פגיעה בזכויות אדם, מושך לאחרונה יותר אש מכל הארגונים גם יחד.

בימין הישראלי המונח "כיבוש" נחשב לבלתי לגיטימי. ממילא, כל אדם או ארגון שמגדירים את עצמם "פעילים נגד הכיבוש" נחשבים לבלתי לגיטימיים. אבל שוברים שתיקה, שהוקם ב-2004, נהפך בשנה האחרונה לבלתי לגיטימי גם במסרים של "יש עתיד", וההסתה הפרועה נגדו עוברת לרוב בשתיקתה של מפלגת העבודה. יש שמסבירים את הפיכתו של ארגון החיילים המשוחררים לשק החבטות של המדינה בכך שהארגון אינו מסתפק עוד בפעילות בתוך גבולות ישראל.

לא די בכך שהוא מפרסם את הדו"חות שלו  בעברית, הוא מתרגם אותם לאנגלית, מקבל תרומות מאזרחים וגופים זרים ומופיע בפני פרלמנטים בעולם. בלשון העם: את הכביסה המלוכלכת מכבסים בבית, ולא בעיתונות הזרה, לא במשרדי האיחוד האירופי בבריסל ולא במתן עדות לוועדת חקירה של המועצה לזכויות אדם של האו"ם. לפי אותו היגיון, גם אם הישראלי הממוצע יודה בכך שהכיבוש מזהם, הוא חייב לסבול את הריח הרע. ישראלי טוב צריך לסגור היטב את החלונות ולשמור את הסרחון בבית.

ואולי זו הרגישות לסודות מדינה שהקפיצה את ראש הממשלה ממקומו? סקירה מהירה של הרקורד של נתניהו בנושא הזה הייתה מקשה עליו להתקבל לצוות המאבטחים שלו. כך, ביוני 1995, חשף הח"כ הצעיר מסמך סודי שחיבר בכיר באגף התכנון של צה"ל. המסמך פירט את הסדרי הביטחון שישראל צריכה לדרוש מסוריה במסגרת הסכם שלום. נתניהו אמר אז שהמדליף הוא "פטריוט". בספטמבר 2007 שבר ראש האופוזיציה נתניהו את מדיניות השתיקה הרשמית של ישראל לגבי הפצצת הכור בסוריה. באוגוסט 2014, הפעם כראש ממשלה, שמו של נתניהו עלה בתקשורת כאחד מהמדליפים האפשריים של מצגת סודית שצה"ל הציג בישיבת הקבינט. בין שאר נימוקיו לסירובו להורות על חקירת ההדלפה, טען היועץ המשפטי אז, יהודה וינשטיין, כי הוא לקח בחשבון את האפשרות שאישי ציבור בכירים מאוד ייחקרו.

בניגוד לנתניהו, שוברים שתיקה מקפידים לפרסם את המידע שהגיע לידיהם רק לאחר אישור הצנזורה הצבאית. פרטים שהצנזורה פוסלת או שאינם מאומתים, אינם רואים אור. ראשי הארגון הבהירו כי הצנזורה אישרה לפרסום את רוב העדויות שהוקלטו על ידי שתולי ארגון "עד כאן" וששודרו בכתבה בערוץ 2 – כתבה אשר נטען בה כי שוברים שתיקה אוספים מידע מבצעי מסווג שחורג מהצורך בפרסום עדויות החיילים. ואם שוברים שתיקה פגעו בביטחון המדינה, עד כדי חשד לבגידה, מדוע הם מסתובבים חופשי? הרי בגלל חשד מפוקפק במעורבות ברצח ערבי שמת במיטתו, עזרא נאווי וגיא בוטביה מארגון זכויות האדם תעאיוש ישבו במשך שבועיים (בחודש ינואר) במעצר ונחקרו במשך עשרות שעות. 

לפי תחקיר שפורסם ב-13 בינואר באתר וואלה ניוז, פרויקט "השתולים" של עד כאן ממומן, לפחות באופן חלקי, על ידי ועד מתיישבי השומרון. מדובר בארגון שתומך בפעולות תג מחיר, כולל הפרעה לחיילי צה"ל במילוי תפקידם (תחקיר מכון "מולד" מ-2015). ב-2014 העביר הוועד לפעילי עד כאן עשרות אלפי שקלים (שגיא קייזלר, מנכ"ל ועד מתיישבי השומרון, הכחיש את ממצאי הכתבה בוואלה ניוז, אך היא נמצאת עדיין באתר). ועד מתיישבי השומרון נהנה מצידו מכספי המועצה האזורית שומרון, הנהנית מתקציב ממשלת ישראל.

את התשובה לשאלה מדוע הם נטפלים דווקא לשוברים שתיקה צריך לחפש בתחום הפוליטי-הציני. בעיניי הישראלים היהודים אין פרה קדושה יותר מצבא ההגנה לישראל. רובם המוחלט (כולל הח"מ) שירתו, משרתים או ישרתו בצה"ל, הוריהם, ילדיהם ואפילו נכדיהם לבשו, לובשים או ילבשו מדים. כשרב אלוף לשעבר משה יעלון קובע שאנשי שוברים שתיקה הם בוגדים, פירוש הדבר שהם בוגדים בי, בך, בכולנו. אין מדובר בוויכוח על כיבוש, מוסר או מעמדה הבינלאומי של ישראל. מדובר בחיים שלנו. יעלון היה המפקד העליון של הצבא. הוא יודע מה הוא אומר.

הוראת ההפעלה היהודית הפופולרית ביותר מאז ראשיתה של "אינתיפאדת הסכינים" היא "הקם להורגך השכם להורגו". או מוטב - השכם לנטרלו. יש יהודים שכבר נתנו לנורמה הזאת פרשנות רחבה; "הקם להורגך" לשיטתם הוא גם יהודי שמוכן למסור שטחים לגויים. הרוצח יגאל עמיר, למשל, ירה ביצחק רבין לאחר שרבנים ופוליטיקאים הסיתו נגדו ונגד מדיניות השלום שלו. נתניהו עצמו השתתף בהפגנה שבה הונפה בובה של רבין לבוש במדים של קצין אס-אס. היום, באמירותיו נגד הארגון, הוא מלביש את שוברים שתיקה במדים של קאפו.

"פטריוטים" כמו אלה שמכים להנאתם פלסטינים ברחובה של עיר ושולחים אש בבית ספר דו-לשוני, כבר שולחים איומים לפעילי שוברים שתיקה ולבני משפחותיהם, כולל סבים קשישים. אם, חלילה, מי מהם ייפגע, נתניהו, יעלון וגם לפיד, ימהרו מן הסתם לפרסם "תגובות חריפות" נגד הפושעים. הם לא ישכחו כנראה לתקוף את המסיתים, אבל כן עלולים לשכוח את תרומתם שלהם לכך. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020