ישראל פולס

בתיאום עם צרפת: מצרים בוחנת יוזמה מדינית חדשה

p
המחבר
בקצרה
בכיר במשרד החוץ המצרי אמר לאל-מוניטור שבכירי המשרד שוקלים מהלך שיתניע מחדש את השיחות בין ישראל לפלסטינים. היוזמה תכלול הצעה במועצת הביטחון להקפאת ההתנחלויות, וועידה בינלאומית בשארם א-שייח.

את מדינות ערב הפרגמטיות מטרידה היום בראש ובראשונה התחזקותם והשפעתם הגוברת של ארגונים איסלאמיסטיים קיצוניים, כדוגמת המדינה האיסלאמית ואל-קאעידה. המשטרים במדינות ערב שינו את סדר העדיפויות, וזנחו את הבעיה הפלסטינית. יוצאים מכלל זה רק מצרים והמנהיג שלה, הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי. בנאומו האחרון באו"ם ב-28 בספטמבר 2015 אמר א-סיסי, שכינונה של מדינת פלסטין על בסיס קווי 67', עם מזרח ירושלים כבירתה, "יסיר לאלתר את אחד הגורמים העיקריים שפוגעים ביציבותו של האזור, ואת אחת האמתלות המסוכנות ביותר להצדקת הקיצוניות והטרור".

עמדתו של א-סיסי עולה בקנה אחד עם תפקידה המסורתי של מצרים כנושאת הדגל של המאבק הפלסטיני. הנשיא אנואר סאדאת התנה את החתימה על הסכם השלום בין ישראל למצרים ב-1979 בעיסוק בסוגיה הפלסטינית. לנשיא חוסני מובארק היה תפקיד מפתח בתמיכה ביושב ראש אש"ף יאסר ערפאת לאורך תהליך אוסלו , והוא אף אירח על אדמת מצרים (בקהיר ובטאבה) את רוב השיחות על הסכמי הביניים ב-1995. כעת א-סיסי מודאג גם הוא מהתחזקות החמאס על חשבונו של פתח, כחלק ממדיניותו המוצהרת למלחמה בטרור.

גורם בכיר במשרד החוץ המצרי סיפר לאל-מוניטור בעילום שם שבכירי המשרד שוקלים יוזמה מצרית חדשה שתתניע מחדש את השיחות בין ישראל לפלסטינים בסוגיית שתי המדינות לשני עמים, בתיאום עם יוזמת משרד החוץ הצרפתי. ההצעה של המצרים תכלול את ארבעת המרכיבים הבאים:

המרכיב הראשון הוא החלטה במועצת הביטחון של האו"ם, בתיאום עם צרפת. הצעת ההחלטה תתייחס לאי-חוקיותן של ההתנחלויות בגדה המערבית, ותקרא להקפאה מוחלטת של הבנייה בהן.

 

המרכיב השני הינו כינוס ועידת ביטחון אזורית בשארם א-שייח, בדגש על מלחמה בטרור. בוועידה ישתתפו מדינות המפרץ, ירדן, הרשות הפלסטינית, ישראל וחברות הקוורטט (ארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם).

כמו כן, יתבקשו הצרפתים לבסס את הצעתם - הקוראת לכינוס ועידת שלום בינלאומית ולחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים - על יוזמת השלום הערבית משנת 2002.

המרכיב האחרון יכלול תיאום מוגבר בין מצרים לישראל ולרשות הפלסטינית, לשם מלחמה בטרור.

לדברי אותו בכיר, נשיא מצרים הוא שיחליט אם ומתי לצאת בהצהרה פומבית בנושא זה, בהתאם למצב בשטח. מצרים חוששת מאוד מהתפרצותה של אינתיפאדה חמושה שתחזק בסופו של דבר את החמאס. על פי אותו גורם, דיפלומטים מצריים פתחו בגישושים ראשונים בעניין היוזמה מול הנשיא אבו מאזן, וכן מול בכירים במערכת הביטחון בישראל, מול אנשי המועצה לביטחון לאומי בארה"ב ובעיקר מול משרד החוץ הצרפתי.

הוא הוסיף וציין כי המכשולים העיקריים ליוזמה שכזו הם מדיניות ההתנחלויות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ואופיה של הקואליציה הנוכחית בישראל; אך כיוון שעל הפרק עומדים אינטרסים אזוריים ואסטרטגיים מהמעלה הראשונה, תמשיך מצרים לבחון את ערכה של יוזמה כזו.

נדמה שהקהילה הבינלאומית מגיעה בהדרגה למסקנה שחובה לטפל בסוגיה הפלסטינית, למרות המדיניות העכשווית בישראל וברשות הפלסטינית, ובמקביל למאבק נגד דאעש. בשעה שהממשל האמריקאי משך את ידו מהנושא, החליטו הצרפתים ליטול את המושכות בניסיון לשים קץ לקיפאון הנוכחי. כמו רוב מדינות האיחוד האירופי, גם הם חוששים לגורלה של הרשות הפלסטינית, בשל היעדרו של אופק דיפלומטי.

גורם בכיר במשרד החוץ הצרפתי סיפר לאל-מוניטור בעילום שם שהנשיא פרנסואה הולנד ושר החוץ לורן פביוס החליטו להשיק את היוזמה שלהם לכינוס ועידה בינלאומית שתדון בפתרון שתי המדינות, בעיקר מתוך דאגה לשרידותו הפוליטית של הנשיא אבו מאזן. על פי אותו גורם בכיר, ללא תהליך שלום אמין ובר-קיימא שיזכה לתמיכת הקהילה הבינלאומית, קיימת סכנה ממשית לקריסתה של הרשות הפלסטינית ולהתפרצותה של אינתיפאדה חמושה. צרפת פועלת בתיאום מול מצרים ומול הרשות הפלסטינית, ואף יידעה מראש בכוונותיה את ממשלת נתניהו, את מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי ואת שותפותיה באיחוד האירופי.

אותו בכיר הוסיף וטען שאיש בממשלת צרפת אינו אופטימי במיוחד באשר להצלחת היוזמה, בעיקר בשל מדיניות ההתנחלויות של ישראל. ובכל זאת, התקבלה ההחלטה להשיק את היוזמה, ולו משום שמאמץ בינלאומי חיוני לעתידו של אבו מאזן ולתקווה שעוד נותרה להימנע מהתפרצות אלימה עוד יותר. יתרה מזאת, האינטרס הצרפתי הוא לכל הפחות ליזום ב-2016 פלטפורמה למשא ומתן עתידי על פתרון שתי המדינות לשני עמים, על בסיס קווי 67'. הספקנות הצרפתית באשר לתגובתו של נתניהו לכינוסה של ועידה בינלאומית היא שהובילה את שר החוץ פביוס להכריז כי אם תיכשל היוזמה, תיאלץ צרפת להכיר בקיומה של מדינת פלסטין. מנקודת מבטם של הצרפתים, מהלך שכזה יוביל את שאר מדינות האיחוד האירופי לנהוג כמותם.

העמדות הללו שמבטאים מנהיגי מצרים וצרפת מגיעות בדיוק בעיתוי הנכון, ולא רק למען חיזוק מעמדו של אבו מאזן. תהליך שיוביל לפתרון שתי המדינות חיוני לכל מאמץ לייצב את המזרח התיכון ולמגר את הקיצוניים. מדובר כאן לא רק באינטרס הפלסטיני – זהו גם אינטרס ישראלי בסיסי באשר לשימור זהותה היהודית והדמוקרטית של המדינה. ואילו לגבי ארצות הברית – כדאי שהתהליך הזה יהפוך לחלק מהאסטרטגיה שלה נגד הקיצוניות.  

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: two-state solution, middle east peace, israeli-palestinian negotiations, israeli-palestinian conflict, francois hollande, benjamin netanyahu, abdel fattah al-sisi, 1967 borders

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept