Turkey Pulse

טורקיה מתכוננת לנשיאות של טראמפ

p
המחבר
בקצרה
טורקים רבים מאמינים שדונלד טראמפ יהיה הנשיא הבא של ארצות הברית, ושהעוינות שלו כלפי המוסלמים ומיעוטים אחרים מייצגת לא רק את העמדה האמריקאית הרווחת בציבור, אלא גם את זו הרשמית.

דונלד טראמפ, המועמד הרפובליקאי המוביל במירוץ לנשיאות, קרא ב-7 בדצמבר לאסור על כניסת מוסלמים לארצות הברית. טראמפ, שהשתתף באירוע ציבורי, קרא הצהרה שפרסמו אנשי הקמפיין שלו: "דונלד ג'. טראמפ קורא לחסימה מלאה ומוחלטת של כניסת מוסלמים לארצות הברית, עד שנציגי המדינה שלנו יבינו מה לעזאזל קורה פה". טראמפ טוען שהוא משמש שופר להמון הדומם, ושקיימת גם שנאה עזה כלפי אמריקאים בקרב חלקים נרחבים מהאוכלוסייה המוסלמית.

דבריו של טראמפ עוררו זעם ברחבי העולם, וגם בתוך המפלגה הרפובליקאית; כמה מהחברים הבכירים במפלגה אף קראו לו לפרוש מהמירוץ בטענה שיש בדבריו כדי לפסול את עצמו ממוסד הנשיאות. אלא שטראמפ לא חזר בו וגם לא התנצל על דבריו.

בטורקיה, טראמפ הצליח לאחד בין מחנות יריבים בתקשורת. כולם הביעו זעזוע עמוק וגינו את דבריו כאיש אחד. רוב הפרשנים בתקשורת הטורקית משוכנעים שטראמפ יהיה הנשיא הבא של ארצות הברית, כיוון שהוא מוביל בסקרים. בימים האחרונים נוהגים להתבדח בבזאר הגדול של איסטנבול ולומר: "טראמפ יסלק משפחה שחורה מהבית הלבן, וזו לא תהיה הפעם הראשונה שלו!". תמונות מאוד לא מחמיאות של טראמפ פורסמו בטוויטר לצד הערות כמו: "אם האיש הזה ייבחר לנשיא הבא של אמריקה, תיאסר כניסת מוסלמים לארצות הברית". את הכותרות הללו ליוו גם כתבות על אישיותו של טראמפ, ועל האמירות שלו עד כה. אחת הכתבות הפופולריות ביותר כללה עשר הצהרות שערורייתיות של טראמפ ממסע הבחירות שלו לנשיאות, והתמקדה בתוכניות שלו לדרוש רישום של כל המוסלמים בארצות הברית, כולל מאגר מידע אודותם ובניית חומה לאורך הגבול עם מקסיקו.

ככל שהתרבו התגובות ברשתות החברתיות בטורקיה, מיהרו משתמשי טוויטר להזכיר לטראמפ את ההשקעות שלו בטורקיה ובעולם המוסלמי. משתמשי טוויטר רבים אף קראו להחרים את טראמפ כמותג. "קח את השותפים שלך ואת גורדי השחקים שלך ועוף מטורקיה," נכתב בציוצים רבים. היו שהצביעו על כך שלטראמפ אולי לא נוח עם האיסלאם, אבל הוא לא מהסס להרוויח מהמוסלמים.

על קו הרקיע של איסטנבול חולשים מאז 2012 מגדלי טראמפ, שכוללים מרכז קניות יוקרתי. המגדלים הוקמו בלב העיר, ונחנכו בנוכחות ראש הממשלה אז, רג'פ טאיפ ארדואן. כפי שניתן לראות בתצלום מהפתיחה החגיגית, לימינו של ארדואן עומד איש העסקים הבולט איידין דואן, המנכ"ל והבעלים של קבוצת דואן, שאמצעי התקשורת שבבעלותו ביקרו לא אחת את מפלגת הפיתוח והצדק (AKP).

התקשורת הפרו-ממשלתית פרסמה כתבות שקושרות בין דואן לבין טראמפ, בתקופה שבה דבריו של טראמפ מעוררים זעם ברחבי העולם; נוכחותו של ארדואן בטקס חנוכת המגדלים לא הוזכרה. היומון האיסלאמיסטי Yeni Akit אף פרסם כתבה בכותרת: "שתיקתו של איידין דואן בנושא טראמפ, שותפו האיסלמופוב". בכתבה נטען, מבלי לספק שום הוכחה, שברשתות החברתיות בטורקיה קוראים לדואן לנתק את קשריו עם טראמפ ולהפסיק לממן את מגדלי טראמפ. באורח דומה, גם ביומון Sabah שמזוהה עם AKP ציטטו אמירות שהתפרסמו ברשתות החברתיות וכוונו לדואן בנוגע טראמפ, והדגישו כי למרות שנאתו למוסלמים, טראמפ מרוויח מיליארדים מהשקעותיו במדינות מוסלמיות. במאמר המערכת של העיתון תהה העורך אם דואן ישנה את שמם של המגדלים, בהתחשב ברגשותיו האנטי-מוסלמיים של טראמפ.

בטוויטר של האתר הסאטירי Zaytung צייצו: "לאחר שמסר לממשלה את חירותו [רמז לעיתון החשוב Hurriyet, כלומר 'חירות', שבבעלות דואן], מצפים כעת מאיידין דואן לשנות את שמם של מגדלי טראמפ למגדלי ארדואן". בעקבות תשומת הלב התקשורתית, הפכו היחסים בין טראמפ לדואן לאחד הנושאים החמים ביותר ברשתות החברתיות בטורקיה, ורבים שאלו מדוע דואן משלם לטראמפ חמישה מיליארד דולר מדי שנה, ומדוע לא שינה עדיין את שם המגדלים.

לבסוף, ב-10 בדצמבר, נכנע מנכ"ל מגדלי טראמפ בולנט קוראל ללחץ החברתי הגובר, ופרסם הצהרה שבה גינה את דבריו של טראמפ והסביר שהם "שוקלים את ההיבטים המשפטיים השונים של קשריהם עם המותג של טראמפ".

ב-AKP פרסמו תגובה רשמית ב-9 בדצמבר. דובר המפלגה עומר צ'ליק הכריז שדבריו של טראמפ הם גזענות בוטה, ודרש ממדינות המערב הלא-מוסלמיות להגיב עליהם בחריפות. ארדואן הגיב גם הוא בנושא בעמוד הפייסבוק הרשמי שלו, אבל מנקודת מבט בלתי צפויה. הוא לא נקב בשמו של טראמפ, אלא הגיב לפוסט של מארק צוקרברג, מייסד פייסבוק, וציין כי הוא מעריך את ההבחנה שעשה צוקרברג בין האיסלאם לטרור. הפוסט של צוקרברג נתפס כתגובה לדבריו של טראמפ.

באל-מוניטור שוחחו עם כמה בעלי עסקים קטנים בשוק התבלינים ובבזאר הגדול, ורובם הודו כי הם משוכנעים שטראמפ יהיה הנשיא הבא, ואף הוסיפו שלעמדתו שותפים גם הציבור והממסד האמריקאי. סוחר שטיחים אחד אמר לאל-מוניטור בעילום שם: "האמריקאים גזענים, והם שונאים מוסלמים. בגלל טראמפ האיסלאמופוב, הם גם סגרו את הקונסוליה שלהם בעיר". הקונסוליה האמריקאית באיסטנבול אכן נסגרה ב-9 בדצמבר, בעקבות התראות ביטחוניות.

מוכר נוסף בשוק התבלינים אמר: "האמריקאים הם אנשים פרועים, הם בחרו בארנולד [שוורצנגר], אז למה שלא יבחרו בטראמפ?" לקוחה שקנתה תה אף הוסיפה ואמרה: "בקרוב נשמע את ארדואן בחדשות, 'היי, דונלד, מי אתה חושב שאתה?', וזה יהיה נחמד, כי לרוסים יש את פוטין ולנו יש את ארדואן, אז למה שארצות הברית לא תצטרף גם היא לחגיגה?".

אל-מוניטור שוחח גם עם כמה מאוהדיו של טראמפ. סטודנטית לתקשורת בשם אייסה אילמז אמרה: "לפחות הוא כן. הוא אומר את מה שיש לו בלב, וזה מושך הרבה מאוד אנשים שנמאס להם מתקינות פוליטית. כאילו, תסתכלו מסביב. אנחנו השארנו את הגבולות פתוחים, ונכנסו לנו למדינה שני מיליון סורים. אף אחד לא מתלהב מהנוכחות שלהם, אבל איש גם לא יכול להביע את כעסו, כי זו לא התנהגות מוסלמית נאותה. כולם מתייחסים אליהם איום ונורא, אפילו לנשים ולילדים שלהם. אז זה די נורמלי שטראמפ ודברי השנאה שלו יזכו לתמיכה רחבה". הקאן אקטורק, סטודנט לסוציולוגיה, אמר: "זה בסדר גמור, כי כל המוסלמים נתפסים תמיד כאנטי-אמריקאים - אבל עכשיו זה מוצדק, כי ממשלת ארצות הברית מתנגדת לאיסלאם. אז זה נראה לי הוגן".

הצעתו של טראמפ לאסור על כניסת מוסלמים לארצות הברית זכתה בטורקיה לתשומת לב רבה יותר מתוכניתו ליזום רישום של כל המוסלמים במדינה. כשנשאל בעניין זה, אמר לאל-מוניטור עלי אלטין, סטודנט לרפואה: "כנראה שאנחנו די רגילים לכך שאפילו הממשלה שלנו עוקבת אחרינו, כך שרישום של כל המוסלמים לא ממש זעזע אף אחד. אבל איסור כניסה [של מוסלמים לארצות הברית] זה כבר עניין רציני. כל שנה, אלפי טורקים מגישים בקשה לאשרת הגירה, לימודים או ביקור בארצות הברית. אני בעצמי מקווה להשלים שם פוסט דוקטורט. אם יפסלו אותנו רק בגלל הדת שלנו, כבר לא נתייחס לארצות הברית כאל ארצם של בני החורין".

כמו כן, הדגישו ברשתות החברתיות בטורקיה את סיפורי ההצלחה של מוסלמים אמריקאים - ובמיוחד את סיפורו של מוחמד עלי, את קריירת האגרוף המצליחה שלו וכן את העובדה שהתאסלם. גם הלעג לטראמפ פופולרי מאוד; ברשת ומחוצה לה התפרסם, לדוגמה, סרטון שבו עיטם לבן ראש תוקף את טראמפ בזמן צילום תוכנית טלוויזיה.

את גישתה של טורקיה לנאום השנאה של טראמפ מייצגת יותר מכל נבשין מנגו, מגישה בכירה ומוערכת בסי-אן-אן טורקיה, ששאלה מרואיין בשידור חי: "מתי תתבע מערכת המשפט האמריקאית את טראמפ על דברי השטנה שלו?" טורקים רבים מתקשים להבין שמועמד רפובליקאי לנשיאות כמו טראמפ נהנה מחופש ביטוי מלא במסגרת התיקון הראשון לחוקת ארצות הברית. בהתחשב בעובדה שפגיעה ברגשות הדתיים של הציבור מוגדרת בחוקה הטורקית כפשע, הקריאה לתבוע את טראמפ נשמעת הגיונית לגמרי.

באופן מוזר משהו, הטורקים רואים בדבריו האחרונים של טראמפ את העמדה הרווחת בציבור וכן את עמדתה הרשמית של ארצות הברית - וזה מלבה עוד יותר את הרגשות האנטי-אמריקאיים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: visa, united states, us presidential elections, recep tayyip erdogan, muslims, freedom of speech, donald trump, discrimination
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept