ישראל פולס

איך דאעש מחבלת במטרה הפלסטינית?

p
המחבר
בקצרה
ברשות מתוסכלים מההתמקדות של הקהילה הבינלאומית במדינה האיסלאמית. "דאעש הוא אסון עבור המאבק הפלסטיני", אמר לאל-מוניטור בכיר בפתח, "הוא גם בן הברית הטוב ביותר של הקמפיין שעורך הימין בישראל כדי להמשיך בכיבוש".

קיים תסכול גובר והולך בקרב ההנהגה ברשות הפלסטינית מהתפנית שחלה בסדר היום של הקהילה הבינלאומית בעקבות מתקפת הטרור על פאריז ב-13 בנובמבר. עד לאחרונה, ולאורך חודשים רבים, עמדה איראן במרכז העניינים ובמוקד תשומת הלב. אבל מעכשיו, ולפחות בתקופה הקרובה, תהיה זו המדינה האיסלאמית. הגורמים המתונים יותר בהנהגה הפלסטינית תוהים כעת אם המסלול להשגת תשומת לב בינלאומית עובר דרך קיצוניות ואלימות.

מקור בכיר בפתח ברמאללה סיפר לאל-מוניטור בעילום שם, כי רבים מהפלסטינים מזדהים אמנם עם הרגשות האנטי-מערביים שנפוצים ברבות ממדינות ערב, אך היחס הכללי כלפי דאעש הוא עוינות גדולה: "אנחנו מרגישים שדאעש ביצע מחטף של האיסלאם, ומכוון אותו אל פרשנות מוטעית ואל סטיגמה של אלימות בעיני העולם. דאעש הוא אסון עבור האיסלאם ועבור המאבק הפלסטיני. הפרשנות המוטעית וסטיגמת האלימות הם בני הברית הטובים ביותר של הקמפיין שעורך הימין בישראל כדי להמשיך בכיבוש באמתלה של מלחמה בטרור האיסלאמי. מטרתה של ההתנגדות הפלסטינית היא לכונן מדינה עצמאית, ולא חליפות איסלאמית".

אותו מקור גם הדגיש ואמר שהצלחתה של המדינה האיסלאמית בחטיפת תשומת הלב הציבורית היא אתגר למדיניות הלא-אלימה של הנשיא אבו מאזן. רבים בהנהגת הרשות הפלסטינית שואלים את הנשיא: "אולי גם אנחנו צריכים לחדש את המאבק המזוין, כדי לזכות בתשומת הלב של אמריקה?"

אותו בכיר בפתח אמר בכעס רב: "לא ניתן לדאעש, או לכל ארגון קיצוני אחר, לרכוב על הגב שלנו. ירושלים והעצמאות של פלסטין אינן התכלית שלהם". לדבריו, בתוך הנהגת הפתח מתקיימים דיונים בשאלה כיצד להחזיר את סוגיית המדינה הפלסטינית לראש סדר העדיפויות של הקהילה הבינלאומית.

זו אכן בעיה קשה עבור הפלסטינים. עמדתו המתונה של אבו מאזן ושיתוף הפעולה הביטחוני שלו עם ישראל לא הניבו שום תועלת, כפי שהתברר לנשיא הפלסטיני בביקורו של מזכיר המדינה ג'ון קרי ברמאללה ב-24 בנובמבר. אינתיפאדה אלימה עלולה להיות מבחינתו המוצא האחרון, אך בה בעת, בחירה באפשרות הזו גם עלולה לערער את יציבות משטרו. במצב בנוכחי, כך על פי אותו בכיר בפתח, מעדיף אבו מאזן יוזמה דיפלומטית בינלאומית במועצת הביטחון של האו"ם, או בחסות פורום המדינות P5+1. אך למרבה הצער, נדמה שגם זה כמעט בלתי אפשרי. וכך, נאלצים ברמאללה לשקול אפשרויות אחרות.

אכן, האיום של דאעש על יציבות העולם הוא הנושא העיקרי שמעסיק היום את הממשלות ואת דעת הקהל בעולם המערבי. דאעש אף העניק לממשלתו של נתניהו את הטיעון הטוב ביותר להתחמקות מפתרון שתי המדינות: ראש הממשלה משווה בין מתקפות הטרור של המדינה האיסלאמית בסוריה, בעיראק, בלבנון ובמצרים לבין טרור היחידים של פלסטינים נגד ישראלים.

אבל בצה"ל רואים את זה אחרת. תפיסתו של צה''ל שונה מזו של ראש הממשלה. על פי דיווחים שפורסמו בכל אמצעי התקשורת בישראל ב-25 בנובמבר, מקור צבאי בכיר בפיקוד מרכז אפיין את מרבית מתקפות הטרור של הפלסטינים כאירועים שנובעים מתוך ייאוש, ואינם מונחים מגבוה, ואף המליץ לחזק את הרשות הפלסטינית ולספק לה כלי נשק.

ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה את המלצות הצבא, כפי שמיהרה לשכתו לפרסם בהודעה לעיתונות עוד באותו יום. הוא גם סירב להצעותיו של ג'ון קרי להקפאת ההתנחלויות ולהעברה משמעותית של הפעילות הכלכלית לשטח  C [שבשליטה אזרחית ובטחונית של ישראל]. את ראש הממשלה מטריד הגל הנמשך של אירועי טרור יומיומיים, אך כמו כל האלימות הפלסטינית נגד ישראל, הוא רואה בזה בראש ובראשונה הזדמנות להתחמק ממשא ומתן רציני לפתרון שתי המדינות, ולזכות בתמיכה גוברת והולכת מצד בוחרי הימין.

דחיית המלצותיו של הצבא בעיצומו של מאבק אלים היא מקרה נדיר למדי בתהליך קבלת ההחלטות של ישראל. נתניהו ממשיך לחתור בעקביות להשגת שני היעדים האסטרטגיים שלו, כפי שהגדיר אותם בבחירות שנערכו ב-17 במארס: למנוע את הקמתה של מדינה פלסטינית ולהבטיח את תמיכתו של הימין בו, כולל המתנחלים. חבר כנסת זוטר מהליכוד סיפר לאל-מוניטור בעילום שם: "מה שטוב בנתניהו זו העובדה שהוא תמיד אומר את מה שהוא חושב; ומה שמצער זה שהוא באמת מאמין במה שהוא אומר".

מתקפת הטרור של דאעש על פאריז השפיעה על המשוואה הישראלית-פלסטינית. הפלסטינים איבדו כליל תקווה להתקדמות דיפלומטית לקראת פתרון של שתי מדינות, והממשלה בישראל מרגישה שהצדיקה את רצונה למנוע את האפשרות הזאת. כמובן שהמצב עלול להסלים עוד יותר, ולהידרדר לאלימות נרחבת בגדה המערבית ומחוצה לה. הסכנה של אינתיפאדה נרחבת או של פיגועי טרור קשים יותר צריכה להדליק נורות אזהרה בבירות המערב. המצב הנוכחי עלול להפוך את החשש של נתניהו מפני טרור איסלאמי נוסח דאעש לנבואה שמגשימה את עצמה, כולל אלימות דתית סביב סוגיית ירושלים.

לנוכח המתקפה בפאריז, יש היום חשיבות מכרעת ליוזמה דיפלומטית אמריקאית שתסלול את הדרך לפתרון שתי המדינות. צעדים טקטיים ובוני-אמון, כפי שהציע מזכיר המדינה, פשוט אינם מספיקים. לא נוכל להרשות לעצמנו להתייחס בביטול לאפשרות שהסכסוך הישראלי-פלסטיני יוביל לתרחיש אימים של יום הדין.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: two-state solution, paris attack, palestinian authority, mahmoud abbas, john kerry, intifada, is, benjamin netanyahu

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept