ישראל פולס

האם יסכימו הישראלים לוותר על פרטיותם?

p
המחבר
בקצרה
בעוד כשלושה חודשים יסתיים פיילוט ממשלתי בדרך להקמת מאגר ביומטרי לכל אזרחי ישראל. בעוד מומחים לאבטחת מידע חוששים מדליפת מידע ומשימוש לרעה בנתונים, גם ע"י ממשלות עתידיות, ברשות לניהול המאגר מדגישים: המאגר אינו מיועד למעקב אחר אזרחים.

אחרי הפיגוע בפאריס [13 בנובמבר], הופצה ברשתות החברתיות קריקטורה המורכבת משלושה איורים, המציגים נערה שעל חצאיתה הכיתובLiberté (חופש) והיא אוחזת ברצועה דינוזאור עליו כתוב Sécurité (ביטחון). באיור השני הדינוזאור גדל והנערה נעשית קטנה, ובאיור השלישי הוא טורף אותה. הנמשל ברור: במצב של איום ביטחוני, יש הצדקה בעיני רבים לצמצם את חופש הפרט ולפגוע בזכויות האזרח – כדי לשמור על חייהם.

מבחינה זו, סיומו של פיילוט המאגר הביומטרי בישראל, במארס 2016, מגיע בתזמון מושלם: הציבור המבוהל וחרד מגל טרור עממי בלתי נגמר, עשוי לקבל בהכנעה פגיעה מרחיקת לכת בפרטיותו; גם אם יכולתה של זו לסייע במיגור הטרור נמצאת בסימן שאלה.

בדצמבר 2009 אושר בכנסת חוק ליצירת מאגר ביומטרי לכל אזרחי ישראל. נוכח החוק השנוי במחלוקת, השיק משרד הפנים ביולי 2013 פיילוט בו הוצע לאזרחים להעניק את המדדים הביומטריים (תמונת פנים וטביעת אצבע) בהתנדבות. הפיילוט אמור היה להימשך שנתיים, ובסיומו אמורה הייתה הממשלה להכריע אם להחיל את החוק על כל אזרחי ישראל.

בשל סמיכות מועד סיום הפיילוט לבחירות האחרונות, החליט שר הפנים סילבן שלום להאריך את הפיילוט עד מארס 2016. לפי השר שלום, נכון ליוני 2015 הצטרפו למאגר כ-730 אלף אזרחים. לטענת עו״ד יהונתן קלינגר, היועץ המשפטי של התנועה לזכויות דיגיטליות, חלק מכך הושג תוך הטעיית האזרחים ואף בכפייה. טענות אלה נדחו על הסף על ידי הרשות לניהול המאגר הביומטרי.

מה שמטריד לא מעט מומחים לאבטחת מידע הוא ההתעקשות של המדינה לא רק לאסוף את הנתונים ולכלול אותם בתעודת זהות ביומטרית, אלא לשמור אותם במאגר מידע אחד. בישראל, שבה מאגרי מידע רגישים כבר דלפו בעבר, חוששים המומחים שדליפת המאגר היא רק עניין של זמן.

״זו שאלה של עלות מול תועלת״, אומרת ד"ר נורית גלעוז, ראש המחלקה למדעי המחשב במכללת ספיר, שעמדה בראש מושב בסוגיה בכנס שדרות לחברה [25-24 בנובמבר]. לכנס, אגב, לא הגיע נציג ממשרד הפנים. ״אם המאגר ידלוף, ניתן יהיה להפליל אנשים או לזייף (תעודות) – והשמיים הם הגבול. אנשים מודאגים שמישהו ידקור אותם בחוץ, האם זה מצדיק שיעקבו אחריך לכל מקום? שיצליבו מידע ויידעו בדיוק עם מי אתה מתרועע, לאיזה ארגונים אתה שייך ומהן ההעדפות המיניות והפוליטיות שלך?״

אלי ביהם, לשעבר דיקן הפקולטה למדעי המחשב בטכניון וראש מרכז הסייבר במוסד, מבהיר שהמאגר לא יסייע בזיהוי מחבלים בזירת אירוע או ימנע זיהוי שגוי של ישראלים כמחבלים. ״המאגר לא יפעל באופן אוטומטי״, הוא מסביר, ״הרובה מקבל הוראות רק מהאצבע שעל ההדק, מאיש הבטחון שמחזיק אותו. הוא לא מקבל מידע מהמאגר שיכול לאשר האם מדובר באזרח ישראלי חף מפשע או לא. כך שכל עוד לא הושתל שבב על כל אזרח ישראלי, שמעביר שדר ישירות לכלי הנשק של כוחות הבטחון ומונע מהרובה לירות כשהוא מכוון עליהם, הביומטריה לא תעזור״.

לטענת פרופ' ביהם, ״הרשויות, בטיעונים דמגוגיים, ציינו אירועים ביטחוניים שמאגר היה מונע, כמו הפיגוע במלון פארק [מארס 2002] שבו מחבלים הגיעו מהשטחים לנתניה באמצעות תעודות זהות מזויפות. התשובה לכך פשוטה: משרד הפנים תומך עד היום בטכנולוגיה ניתנת לזיוף. באירופה משתמשים בכרטיסים חכמים וקשים לזיוף כבר 20 שנה, אבל אצלנו ההחלטה לעבור לתעודות זהות חכמות, שקשה לזייפן, נדחתה בגלל ההתעקשות להוסיף ביומטריה. משרד הפנים משתמש בכשל שלו כצידוק להטמעת אמצעים פולשניים שאין בהם צורך״. במשרד הפנים סירבו להגיב לכך. ברשות לניהול המאגר הביומטרי טוענים שתעודות הזהות החכמות עליהן מדבר פרופ׳ ביהם אינן מספיקות.

פרופ׳ ביהם בעצמו מודאג מאפשרות של פגיעה ביטחונית, אבל דווקא בגלל האפשרות שהמאגר ידלוף למדינות לא ידידותיות ויסייע להן לזהות ישראלים. ״אומרים שלא תהיה פגיעה בפרטיות כי טביעות האצבע והתמונות לא יקושרו למספר של תעודת זהות ספציפית, אבל נניח שהמאגר ידלוף לדובאי?״ בדבריו הוא רומז לחיסול מחמוד אל-מבחוח, המיוחס (על פי פרסומים זרים) לאנשי המוסד אשר נכנסו לדובאי בעזרת דרכונים זרים - פעולה (על פי אותם פרסומים זרים) שהייתה נפגעת לו היו בידי האמירות טביעות האצבעות של אזרחי ישראל. ״את דובאי לא מעניין מיהו האזרח, אלא רק שמדובר באזרח ישראלי המנסה להיכנס למדינה״.

אנשי מוסד כנראה לא ימסרו את נתוניהם למאגר הכללי, וברשות מנפנפים בזלזול את הטענות הללו. ״בחייך, שהמאגר יגיע לדובאי? מה הסיכויים שזה יקרה? אלו הם תרחישים מופרכים,'' אמר לאל-מוניטור מקור ברשות. ''מאגרים רגישים לא פחות אשר מנוהלים בגופים כגון צה"ל, השב"כ, המוסד וגופים נוספים לא נפרצו ולא דלפו״ נכתב בתגובה שנשלחה לאל-מוניטור.

״רשות המאגר מתנהלת בצורה לא מקצועית, מבקר המדינה עצמו אמר שהם שיקרו לשר הפנים״, טוען מנגד עו״ד קלינגר, ומוסיף: ״אלה אנשים שלא ראויים לנהל חנות מכולת. המאגר משנה את היחס בין האזרח לחברה במדינה דמוקרטית, הופכים את כולנו לחשודים, לנתון ממוחשב. לכל מיני קבוצות שהמדינה רוצה לפקח עליהן, כמו למשל לעובדים זרים, כבר יש מאגרים כאלה, ואפשר להצדיק את זה משפטית. אבל אזרח שעומדת לו חזקת החפות לא צריך להיות ב׳פול׳ של אנשים שיש גישה לזיהוי שלהם מרחוק״.

אנשי המאגר דוחים טענות אלה על הסף. באתר האינטרנט של הרשות לניהול המאגר הביומטרי הם מסבירים שהפיקוח על המאגר יהיה קפדני, ושרק למעטים תהיה אליו גישה. המאגר נועד, לטענתם, למנוע זיוף תעודות זהות ולא לפיקוח ומעקב אחר אזרחים. ״אין גישה למשטרה, לרשות האוכלוסין ולא לגורם אחר לנתונים השמורים במאגר הביומטרי. על פי חוק אסורה כל הוצאת מידע מבסיס הנתונים הביומטריים״, טוענת הרשות. 

״הבעיה היא שאף אחד לא יודע מה יהיה בהמשך״, אומרת גלעוז. ״מה יעשו ממשלות עתידיות? עם אלו גורמים הן ישתפו פעולה?״

פרופ׳ ביהם אומר דברים דומים: ״ברגע שיש את הנתונים, בסוף ישתמשו בהם״. לדבריו, קשה למצוא מומחים מחוץ למערכת הביטחונית והפוליטית שיסנגרו על המאגר, פשוט כי הוא לא פתרון טוב.

בניגוד למומחים, נדמה כי אזרחים רבים עשויים להשתכנע בנחיצות המאגר בשל המציאות הביטחונית בישראל, למרות שהם אלה שעלולים להיות המטרה שלו בסופו של דבר.

נמצא ב: terrorism, right to privacy, privacy, intifada, identity, biometrics

יובל אביבי, עיתונאי ומבקר ספרות, הוא כתב מגזין ב''פירמה'' של גלובס וב''טיימאאוט תל אביב''. אביבי שימש בעבר כסגן העורך של מוסף סוף השבוע של ישראל היום, ''שישבת'',  אחרי שמילא תפקידי עריכה שונים בעתון מאז יצא לאור ועד 2009. בעבר שימש כמבקר תרבות וספרות של אתר החדשות ''וואלה!'' ועורך חדשות באתר וכן פרסם ביקורות ספרות במגוון עיתונים, בהם ''הארץ'', ''העיר'', ''מקור ראשון'' ואחרים.

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X