אובמה מוכן לשתף פעולה עם פוטין בתיווך חילופי המשטר בסוריה

למרות הגינוי הנרחב של התקיפות הרוסיות מהאוויר בסוריה, ישנם סימנים להתקדמות במשא ומתן לחילופי המשטר בתיווך האו"ם; על קשריה של איראן עם סעודיה ועם מצרים; הטרנד של המלחמה בטרור; לארצות הברית אסור לראות בעיראק "שותפה חלשה".

al-monitor .

נושאים מכוסים

syria civil war, sergey lavrov, is, counterterrorism, bashar al-assad, barack obama

אוק 4, 2015

לברוב: "חייב להיות שינוי פוליטי בסוריה"

התקיפות האוויריות של רוסיה, שמספקת תמיכה לצבא הסורי, עוררו גל של גינויים מצד ארצות הברית ובנות בריתה לקואליציה, אך בה בעת הן עשויות לשמש מקפצה לשלב חדש בשיחות שבהן מתווך האו"ם, לקראת חילופי שלטון אפשריים בסוריה.

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הזהיר ב-2 באוקטובר שפעולותיה של רוסיה עלולות לגרור את מוסקבה לתוך "ביצה טובענית" בסוריה, ושתקיפות חסרות אבחנה נגד ארגונים "מתונים" המתנגדים הן למדינה האיסלאמית (דאעש) והן למשטר הסורי הן "מתכון לאסון".

אבל אובמה גם הציע לפעול בשיתוף פעולה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לקראת חילופי שלטון אפשריים בסוריה, ללא תנאים מוקדמים כמו סילוקו לאלתר של הנשיא הסורי בשאר אל-אסד.

"בשיחותיי עם הנשיא פוטין הבהרתי, שהדרך היחידה לפתור את הבעיה בסוריה היא לקדם חילופי שלטון כוללניים - תוך שמירה על שלמות המדינה, על שלמות הצבא ועל הלכידות, ועדיין לכלול את כולם - והדרך היחידה לעשות זאת היא שמר אסד יפנה את מקומו, כי לא ניתן לשקם את הדימוי שלו בעיני הסורים... אמרתי למר פוטין שאני מוכן לפעול עמו בשיתוף פעולה, אם הוא מוכן לפנות לשותפיו, מר אסד ואיראן, ולתווך חילופי שלטון - כדי שנוכל להביא לקהילה הבינלאומית כולה פתרון מוסכם - אבל שפתרון צבאי בלבד, כלומר ניסיון מצד רוסיה ואיראן להמשיך ולתמוך באסד ולהשקיט את האוכלוסייה רק ידחוף אותם עמוק לתוך ביצה טובענית. וזה פשוט לא יעבוד", סיכם אובמה.

מזכיר המדינה האמריקאי, ג'ון קרי, אמר ב-30 בספטמבר לאחר פגישה עם שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב: "אין לנו עדיין החלטה מוסכמת לגבי כמה מהבחירות המכריעות לקראת אותו פתרון פוליטי, אבל אנחנו סבורים שיש כמה צעדים ספציפיים מאוד שיובילו אותנו בכיוון הנכון. ולכן עלינו לבחון היטב את האפשרויות הללו".

לברוב הבהיר שהמלחמה בטרור נמצאת בעדיפות עליונה מבחינתה של רוסיה, ואף הוסיף ואמר: "לא נוכל להתנות את המלחמה [בדאעש] בחילופי המערכת הפוליטית בסוריה", אך במקביל גם רמז לכך שניתן לגשר על עמדותיהן של ארצות הברית ורוסיה בעניין אסד. אדית לדרר מהוושינגטון פוסט מדווחת שלברוב אף הודה ואמר: "כן, חייב להיות שינוי פוליטי בסוריה", וש"במקביל [למלחמה בדאעש ובטרור] - לא לאחר מכן - אלא במקביל, ניתן לעשות הרבה מאוד גם בחזית הפוליטית".

לדרר כותבת ששר החוץ הרוסי המשיך ואמר: "הקשת המלאה של החברה הסורית חייבת להסכים על מאפייני המפתח של מדינה חילונית עם בחירות דמוקרטיות וזכויות למיעוטים האתניים והדתיים, וגם על חוקה. לדבריו, צבא סוריה החופשית ושאר 'אנשי אופוזיציה פטריוטיים בסוריה' חייבים לקחת חלק בתהליך הפוליטי. אם אכן יגובש הסכם שיזכה לתמיכה במועצת הביטחון של האו"ם, ואם הסורים ייראו שהחוקה מגינה על זכויותיהם, 'אני סבור שקל יהיה הרבה יותר לפתור את הבעיה של אישיות כזו או אחרת,' אמר לברוב. לדבריו, הוא אמר שהוא דן בנושא הזה בדיוק עם מזכיר המדינה של ארה"ב ג'ון קרי ועם שרי החוץ של מדינות המפרץ, בפגישות שנערכו ביניהם בשולי האסיפה הכללית של האו"ם".

שר החוץ וסגן ראש הממשלה הסורי, ואליד מועלם, אמר בנאומו באסיפה הכללית של האו"ם ב-2 באוקטובר כי בשעה שהמשטר שלו מעניק עדיפות ראשונה במעלה למלחמה בטרור, הוא מוסיף להיות מחויב "לערוץ הפוליטי", וימשיך להשתתף בוועדות "לסיעור מוחות" שיכנס השליח המיוחד של האו"ם בסוריה, סטפן דה מיסטורה, כדי "לקדם חילופי רעיונות ולנהל התייעצויות ראשוניות ובלתי מחייבות שבתוצריהן המוסכמים נוכל להשתמש כדי להתכונן להשקה של ועידת ז'נבה 3". כך דיווחה סוכנות הידיעות הסורית.

לורה רוזן מדווחת שייתכן כי מתגבש קונצנזוס לכך שמודל המשא ומתן בין פורום המדינות P5+1 (חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון וגרמניה) לבין איראן ומדינות אחרות יאומץ גם לטיפול בסכסוך בסוריה: "היו לנו כמה שיחות בנושא סוריה... בייחוד לנוכח העובדה שהצלחנו להגיע להישג... משמעותי כל כך לעולם כולו באמצעות מבנה כזה של דיאלוג ודיפלומטיה', אמרה לעיתונאים [הנציגה העליונה של האיחוד האירופי לענייני חוץ, פדריקה] מוגריני, בעקבות פגישה של שרי פורום P5+1 ואיראן באו"ם בניו יורק. 'מבנה דומה יכול להיות שימושי גם לנושאים אחרים', הוסיפה מוגריני, 'ומטבע הדברים נמשיך לדון בזה [יותר] בימים הקרובים'".

גם נשיא איראן חסן רוחאני ציין כמה פעמים בשהותו הקצרה בעצרת הכללית של האו"ם בניו יורק שהמבנה הזה של פורום P5+1 עשוי להיות מודל שימושי לטיפול במשבר בסוריה ובמשברים אזוריים אחרים, כפי שמדווחת ברברה סלבין

ואולי אף חשוב מזה, גם שר החוץ של סעודיה, עאדל אל-ג'ובייר, רמז לאפשרות של שינוי בעמדת הממלכה בעניין חילופי השלטון בסוריה. ג'ובייר שוחח עם כתבים בשולי האסיפה הכללית של האו"ם, ומצד אחד הפגין קו נוקשה כשדן בפומבי באפשרות של "פתרון צבאי" שיוביל להדחתו של אסד, ואף קיווה שהתמיכה בצבא סוריה החופשית ובשאר ארגונים חמושים "ומתונים" המתנגדים לאסד "תלך ותתעצם".

אבל מנגד, ג'ובייר גם לא פסל את האפשרות של שיחות עם איראן, שאותה כינה "כוח כובש בסוריה", כולל במסגרת פגישה בין ארצות הברית לרוסיה, לטורקיה ולסעודיה. אבל הרמז המשמעותי ביותר היה כנראה התקרבותו הקלה של ג'ובייר לעמדה המתגבשת בהדרגה בארצות הברית ובטורקיה, לפיה הנשיא הסורי חייב לפנות את מקומו בסופו של דבר, אלא שעזיבתו יכולה להתרחש במסגרת תקופת מעבר בלתי מוגדרת בינתיים.

"מתישהו בין הקמתה של המועצה לבין הבחירות [כפי שהתווה הסכם ז'נבה משנת 2012 בנוגע לחילופי השלטון בסוריה], התיאוריה היא - בין אם זה יקרה תוך יום, תוך שבוע או תוך חודש, אינני יודע - שאסד יפליג לו לכיוון השקיעה, אמר ג'ובייר. אם אסד יקבל את התהליך הפוליטי הזה שיוביל לסילוקו מהשלטון, אני חושב שנוכל להתקדם", כך דיווחה לדרר ל-Stars and Stripes.

איראן, סעודיה ומצרים

במקביל לפתח הצר מאוד שנפתח בנושא הסורי, הידרדרו בשבוע שעבר מן הפח אל הפחת היחסים בין איראן לבין סעודיה. עלי האשם כותב בעקבות הטרגדיה של 464 עולי הרגל האיראנים שנהרגו על פי הערכות במהלך החאג' ב-25 בספטמבר, שהוחמצה כאן כנראה הזדמנות להתקדמות ביחסי איראן וסעודיה. רוחאני קיצר את ביקורו בניו יורק לכבוד העצרת הכללית של האו"ם, וחזר לאיראן כדי לטפל במשבר שנוצר עם מותם של האיראנים בחאג'. ממשלת סעודיה דיווחה השנה על מותם של 769 עולי רגל ופציעתם של 934 נוספים, אך מניין ההרוגים עלול אף לעלות על 900.

ובשעה שיחסי איראן וסעודיה החמיצו עוד יותר סביב סוריה ותימן, סעיד ג'עפרי בוחן כיצד אתחלה באופן צנוע המלחמה בסוריה את יחסי איראן-מצרים, שכן גם בטהרן וגם בקהיר חוששים מהתפשטותם של הארגונים הסלפיים הקיצוניים שמאיימים על האזור.

אל-מוניטור על ציר איראן-עיראק-סוריה

לתקיפות הרוסיות מן האוויר בסוריה קדמו הידיעות שמוסקבה יזמה ברית של חילופי מודיעין בינה לבין איראן, עיראק וסוריה. עוד מינואר 2014 תמכנו בטור הזה ביוזמה האזורית של ארצות הברית למלחמה אסרטיבית יותר בטרור האזורי. לפני שנה, בספטמבר 2014, כתבנו פה שארצות הברית צריכה למנף את הציר המתגבש איראן-עיראק-סוריה כדי להילחם נגד דאעש, מתוך ידיעה שגם אם "צבאות ארה"ב ואיראן אינם יכולים לחבור רשמית בסוריה... בכל זאת, כדאי לשים לב למגמה הזו של היווצרות מהוססת, של מה שנראה אולי כמו קואליציה אזורית אמיתית למלחמה בטרור; אם תנוהל בזהירות, נדמה שיש לה פוטנציאל להתרחב לתחום הביטחון האזורי". 

ארצות הברית ועיראק זקוקות לאתחול

מוסטפא אל-קאדימי מדווח שיחסי ארצות הברית ועיראק נמצאים במשבר, וזקוקים לאיפוס הן בבגדאד והן בוושינגטון, כדי להתמודד עם המלחמה בדאעש: "עיראק תצטרך להתקדם ולקבל החלטות עצמאיות ומכריעות כשותפתה של ארצות הברית, על מנת לקדם את האינטרסים המשותפים לשתי המדינות, במיוחד במלחמה נגד הטרור. ארצות הברית, מצדה, תצטרך לאמץ גישה חדשה כלפי עיראק, ולהפסיק להתייחס אליה כאל שותפה חלשה שניתן להזניח או לנטוש כבעבר. חשיבותה הגיאופוליטית של עיראק מחייבת את שותפותיה הבינלאומיות, ויותר מכל את וושינגטון, שלא להתעלם ממנה, או להתמודד איתה בהתאם בהתאם לרצונותיהן הפוליטיים של מעצמות אזוריות משפיעות".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

סכנת חיסול הכלכלה הפלסטינית אורבת לישראל מעבר לפינה
עקיבא אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | אוק 8, 2019
האויב המשותף של ישראל, מצרים וחמאס
שלומי אלדר | | אוג 30, 2019
מה יעשה טראמפ אם ישראל תתקוף באיראן?
בן כספית | Iran-US tensions | יול 10, 2019
האם עסקת באומל נועדה לגייס את אסד למחנה הישראלי?
בן כספית | הסכסוך בסוריה | אפר 29, 2019
הקמבק של סוריה לעולם הערבי יחזיר את הגולן לסדר היום
עקיבא אלדר | הרי הגולן | ינו 8, 2019