ישראל פולס

שר הכלכלה והגז: ד"ר אריה ומיסטר דרעי

p
המחבר
בקצרה
התנהלותו המזגזגת של אריה דרעי בסאגת הגז הטבעי מעוררת השתאות גם בקרב גורמים פוליטיים מנוסים. הרושם הוא כי שר הכלכלה מתחמק מקבלת אחריות מתוקף תפקידו על אחת הסוגיות הכלכליות המשמעותיות ביותר למדינת ישראל.

בשעת לילה מאוחרת ביום רביעי האחרון [2 בספטמבר], זמן קצר לפני ההצבעה במליאת הכנסת על אישור תקציב המדינה, כינס יו"ר ש"ס ושר הכלכלה אריה דרעי את חברי סיעתו לדיון דחוף בלשכתו. אל תוך האווירה הלילית המתוחה ממילא של אישור תקציב בקואליציה צרה, הצליח דרעי לצקת מנת דרמה נוספת והציב סימן שאלה סביב הצבעתה של ש"ס. בסופו של דבר הצביעו הח"כים של ש"ס בעד התקציב, כאשר דרעי עצמו לא נכח בהצבעה והתקזז עם חבר אופוזיציה.

לשאלה מה בדיוק קרה באותן דקות בלשכת שר הכלכלה ועל מה ומדוע התחוללה המהומה, ניפקו אנשי דרעי הסבר בכתב. בהודעה שנשלחה לכתבים הפוליטיים צוטט בכיר בש"ס, מבלי לציין את שמו, כמסביר שחברי הכנסת של המפלגה פנו לדרעי והביעו זעם על כך שנושא מע"מ אפס לא סוכם עדיין עם שר האוצר כחלון, למרות שהדברים סוכמו בישיבת הממשלה על התקציב. בעקבות כך, מסביר הבכיר האנונימי, זימן השר דרעי ישיבה בלשכתו, בסופה הוא הורה לחברי הסיעה להצביע בעד התקציב בקריאה ראשונה, "ואם מע"מ אפס לשכבות החלשות לא יסוכם עד קריאות שנייה ושלישית, סיעת ש"ס לא תתמוך בתקציב".

מי שמכיר מקרוב את ההתנהלות בש"ס מאז חזרה לידיו של דרעי, וביתר שאת עם תחילת כהונתה של הממשלה הנוכחית, לא יכול שלא לגחך נוכח הסיפור על "זעמם של חברי ש"ס" והבכיר שמדבר בשמם. הרי תחת הנהגתו של דרעי, הוא ורק הוא קובע, זועם, מנווט, מחליט. מדובר בשלטון יחיד. יותר סביר שהבכיר שזעם הוא דרעי עצמו, שרצה להציב את עצמו ואת ש"ס במרכזו של הדיון התקציבי כמי שדואגים ל"שקופים" – עניי המדינה שעמדו במרכזו של קמפיין הבחירות שלהם.

דרעי לא התכוון לפוצץ שום הצבעה. הוא גם יודע שכאשר מדובר בקריאה ראשונה, הדרך לחקיקה עוד ארוכה. מה גם שכחלון לא התכוון, ככל הידוע, לסגת מהסיכום עמו. אבל ככל שהדברים נוגעים לשר הכלכלה, אין כמו מהומה תקשורתית חביבה כדי להראות נוכחות ושליטה.

"האמת היא שחיכינו לאיזה דרמה מצדו של דרעי בלילה של התקציב, לכן לא התרגשנו", אומר לאל-מוניטור מקור בסביבת ראש הממשלה. "אנחנו רגילים לתרגילים שלו. במקרה של התקציב זה שטויות. הוא רצה כותרת וקיבל אותה. אבל בסיפור של הגז זה ממש בעייתי".

עד כמה בעייתית התנהלותו של שר הכלכלה בסאגת הגז הטבעי הבלתי נגמרת, אפשר להסיק מהזיגזגים וחוסר הקוהרנטיות המאפיינים אותו בחודשים האחרונים.

בישיבת הקבינט המדיני ביטחוני הדרמטית ב-25 ביוני [2015], אשר דנה במשמעויות הביטחוניות והגיאופוליטיות של מתווה הגז, חולל דרעי מהומה. אחרי שגורמי ביטחון הסבירו את החשיבות הגיאופוליטית שבקידום חוזי הייצוא עם מצרים וירדן – אושר המתווה פה אחד. אבל אז הודיע דרעי כי אין בכוונתו להשתמש בסעיף בחוק המקנה לו, כשר הכלכלה, אפשרות לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים פרופ' דיוויד גילה, שהביע התנגדות למתווה הממשלתי.

נתניהו הופתע וזעם. דרעי מצדו נראה כמי שנהנה מהפיגוע המתוכנן שהכין לראש הממשלה. מי שמיהרו לשבח את דרעי היו חברי כנסת מתנגדי המתווה, המהווה לטענתם כניעה לטייקונים ומונע מהציבור ליהנות ממשאב טבע השייך לו.

אבל הפתעה. בישיבת הממשלה ב-16 באוגוסט, שדנה במתווה הגז לאחר שבוצעו בו תיקונים, הצביע דרעי בעד המתווה. אצל דרעי כאמור, השפנים כל הזמן יוצאים מהכובע, ובהמשך הוא הודיע כי נטייתו היא שוב להמנע משימוש בסמכותו בחוק כדי לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים, ולהמתין למינוי ממונה חדש בסוף ספטמבר.

דרעי זרק את הפצצה "הקטנה" הזו בפגישה נינוחה עם כתבים פרלמנטרים, ואף התייחס לאותה ישיבת קבינט דרמטית בה הפתיע את נתניהו. "נתניהו צדק", אמר דרעי לכתבים, "זה לא פייר מה שעשיתי לו. נתניהו מילא את כל התנאים שהצבתי לשינוי מתווה הגז. אבל אם הייתי מודיע קודם שלא אחתום, לא היו מאמינים לי שאין פה תרגיל משולב ביני לבין נתניהו. אני מלא התפעלות על כך שנתניהו שלט אז בכעסו עלי". 

למקרא הדברים הללו, קשה להשתחרר מההרגשה כי שר הכלכלה עסוק מבוקר עד לילה בתרגילים וקונספירציות, תוך שהוא מתחמק מקבלת אחריות כשר הכלכלה על אחת הסוגיות הכלכליות המשמעותיות ביותר למדינת ישראל. ביום שני הבא [7 בספטמבר] צפויה הכנסת להתכנס לדיון פגרה מיוחד כדי לאשר את הצעת הממשלה להעביר אליה את סמכותו של דרעי בחוק לעקוף את הממונה.

"אי אפשר לדעת מה דרעי רוצה", אומר לאל-מוניטור בכיר בלשכת נתניהו. "ראש הממשלה באמת מחבב אותו, אבל כל פעם יש איזה סיפור אחר איתו. עכשיו הוא רוצה לחכות לממונה החדש. המשמעות היא שהמתווה ייקבר. כל פעם בנקודת הקצה הוא בורח. הוא גם יודע שאם מתווה הגז יתפוצץ, יבואו בטענות אל ראש הממשלה, כך שהוא נהנה מכל העולמות. תגלית הגז במצרים צריכה להבהיר שאין לנו יותר מדי זמן".

טפח נוסף ממשחקי דרעי נחשף השבוע בוועידת העיתון "כלכליסט". שר האנרגיה יובל שטייניץ סיפר, שדרעי סירב להעביר אליו (לשטייניץ) את הסמכות בחוק בנושא הגז כדי שלא יגידו עליו שהוא בורח מאחריות. "אני לא מבין איך אפשר להגיד שתומכים במתווה הגז ושעיכוב גורם נזק, ולא לחתום. כדוקטור לפילוסופיה שלימד לוגיקה אני לא מבין את זה".

אז מה דרעי רוצה? לדברי שר בכיר, "בסוף שר הכלכלה צריך לקבל החלטות ולא לברוח מאחריות. ההרגשה היא שהוא רק מחפש כותרות ולא רוצה את האחריות כשר כלכלה. הוא רוצה ליהנות מכל העולמות. מבחינתו הקמפיין (בחירות) עדיין נמשך".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: shas party, natural gas, knesset, israeli elections, benjamin netanyahu, aryeh deri

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept