פצצה מתקתקת בשם מרוואן ברגותי

אסיר עולם היושב בכלא הישראלי – הוא היורש הכמעט ודאי של אבו מאזן עפ"י סקרי דעת קהל בשטחים. אבל ישראל לא מתכננת ולא מתכוננת לסיטואציה דמוית נלסון מנדלה, שעלולה להפוך לסערה בינלאומית מביכה.

al-monitor .

נושאים מכוסים

palestinian politics, palestinian authority, marwan barghouti, mahmoud abbas, israeli security, israeli-palestinian conflict, israel defense forces

אוג 5, 2015

גל של שמועות וידיעות על פרישה צפויה של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) שטף לאחרונה את ישראל וסביבתה. הרשות הפלסטינית ומקורבי אבו מאזן מכחישים בתוקף, ומציינים כי זהו עוד שלב במלחמה הפסיכולוגית שמנהלת ישראל נגד הראיס. בישראל אומרים כי הידיעות הללו מופצות על ידי מתנגדיו של אבו מאזן מבית (וכאלה לא חסרים). חשוב לזכור שבסרט הזה כבר היינו, ובכל הפעמים הקודמות בהן פורסם כי יו"ר הרשות עומד לפרוש, ואפילו בפעמים בהן הוא עצמו הדליף ותידלק את הרחש-בחש, זה נגמר בכך שהוא נשאר, חי ובועט, במוקטעה ברמאללה.

הפעם, עושה רושם, שיש לסיפורים הללו משקל נוסף. עד לאחרונה, כשנשאלו בכירי מערכת הביטחון הישראלית על פרישה צפויה של אבו מאזן, הם השיבו בשלילה גורפת. בשבועות האחרונים זה משתנה. גורם ישראלי ביטחוני רם מעלה אמר לי בשבוע שעבר [יולי 2015], כי "הפעם הידיעות על פרישה צפויה יותר מבוססות מאשר בעבר. יש להן גם אסמכתאות בחומר המודיעיני. יש לאבו מאזן לא מעט סיבות לפרוש. יש לו גם סיבות להישאר. עושה רושם שהפעם זה יותר רציני, אם כי לא כדאי להתחייב".

גורם ישראלי ותיק נוסף במערכת הביטחון מאשר: "האינדיקציות מצביעות הפעם על סיכוי ממשי לפרישתו של אבו מאזן. אין לו אופק מדיני, הדברים לא מתקדמים לשום מקום, הפלסטינים איבדו את תשומת הלב והקשב הבינלאומיים, הוא עבר את גיל שמונים ומתחיל להימאס לו. הוא אכן שוקל לשים את המפתחות, אבל עדיין לא החליט. אין לפסול על הסף אפשרות שלקראת סוף השנה הוא יעשה את זה. אם כי, במזרח התיכון, כפי שכבר למדנו, אסור לנבא אפילו שבוע קדימה".

הגורמים שצוטטו כאן שייכים למערכת הביטחון הישראלית, מחוץ לצה"ל (משרד הביטחון על כל שלוחותיו וארגוני מודיעין שונים). בתוך צה"ל הדעה שונה. מפקד אוגדת יהודה ושומרון, תת אלוף תמיר ידעי, אמר בשבוע שעבר בתדרוך לעיתונאים דברים אחרים לגמרי: "אנחנו מעריכים שאבו מאזן יישאר בתפקידו".

חילוקי הדעות הללו באשר לאבו מאזן בין צה"ל לגורמי ביטחון אחרים עמוקים ומהותיים מכפי שזה נראה כלפי חוץ. גם ההערכה לאבו מאזן משתנה בין הגורמים השונים. אם בצה"ל ממשיכים להעלות על נס את תרומתו של אבו מאזן למלחמה בטרור, העמדה הבלתי מתפשרת שלו נגד טרור והעובדה שמנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית משתפים פעולה עם ישראל ומונעים טרור, הרי שבמערכת הישראלית הפוליטית, בעיקר בימין, ממשיכים להכפיש את אבו מאזן על בסיס יומי. הסיבה: המשך ההסתה המתמשכת נגד ישראל והיהודים במערכות החינוך והתקשורת בשטחים, והמשך "הסרבנות המדינית" של אבו מאזן, לתפיסתם של נציגי הימין בישראל.

לשני הצדדים יש קייס מוצק. כן, ברשות הפלסטינית נמשכת ההסתה הקשה נגד ישראל, אבו מאזן אכן משלם משכורות למחבלים רוצחים וברשות הפלסטינית קוראים רחובות וכיכרות על שם רוצחי אזרחים, נשים וילדים. יחד עם זאת, בצה"ל מדגישים כי "יש לאבו מאזן אילוצים פוליטיים. גם לו יש קהל, גם לו יש 'בייס'. זוהי השפה וזו המנטליות שלהם, כרגע אין סיכוי שזה ישתנה. אנחנו מעדיפים להתמקד במעשים ולא בדיבורים, ובכל הקשור למעשים, אבו מאזן הוא ברור וחד משמעי; וכל עוד הוא שולט בגדה, לא צפויה אינתיפאדה, לא יהיה כאוס ולא תפרוץ אנרכיה. גם מילולית, מדי פעם הוא מתבטא נגד הטרור בדרך בה אף מנהיג פלסטיני או ערבי לא התבטא מעולם".

כך או אחרת, ככל שחולף הזמן כך אנו מתקרבים למועד הפרישה האמיתי של המנהיג הפלסטיני. עד כמה שזה נשמע מוזר, בישראל לא מתכוננים, לא מתכננים, לא עוברים על תרחישים ולא בונים את התסריטים של "היום שאחרי".

יאיר לפיד ביקש, עוד באוקטובר האחרון, כשהיה עדיין שר אוצר, לקיים בקבינט דיון על "היום שאחרי" אבו מאזן. נתניהו הבטיח, אך לא קיים. דיון כזה לא היה בקבינט הישראלי. גם ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, הרגולטור העליון של מערכת הביטחון, לא קיימה דיון כלשהו בנושא.

"זה מתחיל להזכיר לי את מנהרות התופת של חמאס", אמר לי השבוע גורם ביטחוני, "כולם יודעים שזה יקרה בסוף, אבל אף אחד לא מתכנן, מתריע, יוזם דיון או היערכות לקראת האירוע".

זאת ועוד: סקרי דעת קהל בשטחים מצביעים בבירור על זהותו של היורש הכמעט ודאי של אבו מאזן: על פי מדד הפופולאריות, יהיה זה מרוואן ברגותי, השפוט למאסרי עולם רצופים בכלא ישראלי לאחר שנתפס מחולל מעשי טרור שהובילו להרג ישראלים רבים במהלך האינתיפאדה השנייה. "הוא מוביל בסקרים בהפרשים גדולים על פני כל האחרים", אמר לי השבוע חבר בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, "כדאי שנהיה ערוכים לתרחיש הזה".

מדובר בתרחיש בלהות: אבו מאזן מכריז על פרישה, בחירות מתקיימות בגדה ובתואר יו"ר הרשות הפלסטינית החדש זוכה, ברוב גורף, אסיר עולם הנמצא בכלא ישראלי, מרוואן ברגותי שמו.

"אף אחד לא מתכוון לשחרר אותו אף פעם", אמר לאחרונה, לפי גורם ישראלי, שר הביטחון יעלון כשהוזכר שמו של ברגותי. מסקנה: ישראל עלולה למצוא את עצמה בעתיד הלא רחוק בסיטואציה דמוית נלסון מנדלה; מנהיג פלסטיני שנבחר ברוב גדול ונהנה מתמיכה בינלאומית רחבה אשר נמצא בכלא הישראלי. איך יוצאים מפלונטר כזה? "מדובר בכדור שלג תעמולתי, תקשורתי וציבורי שיכול לקבור תחתיו את כולנו", אמר השבוע, בשיחה סגורה, אחד מחברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, "אנחנו עלולים למצוא את עצמנו בלב סערה עולמית בלי שתהיה לנו שליטה על המצב, ואף אחד לא חושב על זה ולא מתכונן לזה ולא מנסה לייצר תשובות מבעוד מועד".

מאמרים מומלצים

הסדרה בעזה – בין סיסמה ריקה לאחיזת עיניים
עקיבא אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 25, 2020
האנטי-נורמליזציה בגדה צוברת תאוצה: מה יעשו ארגוני השמאל?
קסניה סבטלובה | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 20, 2020
שקט, בוחרים: מדינת פלסטין חייבת להתאזר בסבלנות
עקיבא אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 20, 2020
ישראל מעוניינת באבו מאזן חלש אבל שולט
שלומי אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 18, 2020
בדחייתו את התכנית, אבו מאזן אינו מוותר על פיתוי כלכלי גדול
יוסי ביילין | דונלד טראמפ | פבר 16, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020