סוד הקסם של צפת

השילוב של מורשת אבות, קבלה, מוסיקת נשמה יהודית, בתי כנסת עתיקים ונופי הרים הפכו את צפת למקדשם של מבקשי הרוחניות בארץ ובעולם. "יש כאן אווירה פסטיבלית של רוחניות חופשית", מתאר צעיר מניו ג'רזי.

al-monitor .

נושאים מכוסים

youth, tourism, synagogue, safed, judaism, jewish culture

יול 23, 2015

ליל שבת בעיר צפת. קבוצות צעירים מכונסות במעגל אל מול השקיעה המרהיבה ושרים בצוותא. הם מתאספים בגינות ציבוריות, על פסגת המצודה העתיקה שניצבת במרכז העיר וברבות מהנקודות הצופות אל רכס הרי מירון המתכהים בגווני השקיעה. הם שרים שירי נשמה יהודיים ומקיימים את טקס קבלת השבת שנוסד בצפת במאה ה-16. למשל, הם שרים את הפיוט "לכה דודי" שנכתב גם הוא בצפת לפני כחמש מאות שנים.

למרות שמדובר באמצע יולי [2015], רוחות קרירות מנשבות בין הסמטאות הציוריות הממוקמות בגובה של 900 מטרים מעל פני הים. צעירים יהודים מארה"ב, מאוסטרליה ומאירופה, משפחות חרדיות, תיירים וחובבי מיסטיקה וקבלה – כולם באים לכאן, לצפת, לחוש את הקדושה הפועמת בסמטאות העיר הישנה והקסומה הזו הפרושה על צלע הר תלול.

באחת הסמטאות המוכרות בעיר, בבית הכנסת "בירב", מתקיימת תפילה בצוותא על פי נוסח השירה של הרב שלמה קרליבך – מורה רוחני, זמר, מלחין ומספר סיפורים יהודי-אמריקאי, שייסד ז'אנר מוזיקלי של שירי נשמה יהודיים. בית הכנסת הקטן לא מצליח להכיל את ההמונים, נשים וגברים, רובם דוברי אנגלית, שעומדים בתוך המבנה ומחוצה לו. הם שרים בעיניים עצומות ומחבקים במעגל את חבריהם. גם בשאר בתי הכנסת הקטנים והמקושטים החבויים בסמטאות צפת ניתן למצוא מגוון נוסחי תפילה ושירה והמון אדם צוהל.

ההפנינג הייחודי הזה, שהולך ומתגבר בשנים האחרונות, מכתיר את העיר צפת, אחת מארבע ערי הקודש בישראל (לצד ירושלים, חברון וטבריה), לבירת הרוחניות והמיסטיקה. הצעירים שמגיעים לכאן לא מבקשים, כנראה, ללמוד משהו עמוק מדי על תורת הקבלה או על היהדות בכלל. הרושם הוא שרבים מהם כלל לא דתיים. אבל הם נהנים מההזדמנות לטעום מעט מהקבלה היהודית, מעט מההיסטוריה, ולהתנסות בתפילה ושירה בבתי הכנסת המיוחדים הפזורים בעיר.

השילוב של מוסיקה, קבלה יהודית, מורשת אבות, נופי הרים ומלוא הריאות חמצן נקי; והעובדה שבסמטאות הללו חיו לפני 500 שנים מקובלים כמו רבי יצחק לוריא המכונה האר"י הקדוש – מהדמויות הבולטות ביותר בעולם הקבלה, או רבי ישראל נג'ארה – אחד מגדולי המשוררים והפייטנים היהודים בכל הזמנים, הפכו את העיר למקדשם של מבקשי הרוחניות היהודית בארץ ובעולם. לזה תוסיפו מזג אוויר אירופאי, וכך הפך הקיץ לעונה אטרקטיבית ביותר מבחינת הגעת נוער יהודי מרחבי העולם אל צפת.

בשנים האחרונות עם התגברות התיירות לעיר, הרובע העתיק התמלא בעשרות צימרים ומרכזי רוחניות. אלה מארחים בתוך המבנים העתיקים אורחים מכל העולם ומפריחים את הכלכלה המקומית.

"צפת מהווה חוויה אחרת, אלטרנטיבית, של רוחניות יהודית", אומר לאל-מוניטור דוד יאול, מדריך בארגון הנוער היהודי NCSY, שהגיע לכאן עם חניכיו מארה"ב. "זו לא הרוחניות של ירושלים, זו גם לא הרוחניות של חברון. יש כאן משהו מיסטי הרבה יותר. בעיני החניכים שלי, המקום הזה מתמצת את הרוחניות של ארץ ישראל. בשילוב הזה של היסטוריה ורוח יש משהו מאוד מעורר".

"אני לא יודע אם אפשר להגדיר את זה כוודסטוק יהודי, כמו שיש כאלו שמנסים להגדיר את המקום", אומר מנגד לאל-מוניטור נוח אסנר מניו ג'רזי (18), "אבל בהחלט יש כאן אווירה פסטיבלית של רוחניות חופשית. טיילתי ברחבי הארץ בחודש האחרון, במדבריות יהודה, בחרמון, בעכו, בירושלים, בתל אביב, אבל בצפת יש משהו מיוחד. אפשר להרגיש את הקדושה בצורה חופשית, בלי הכבדות שמאפיינת את שאר המקומות הקדושים".

"צפת היא מקום רוחני בהיי-דפיניישן", אומר לאל-מוניטור איל ריס, מנהל מרכז הקבלה הבינלאומי בצפת. לדברי ריס, מדובר במרכז מבקרים שמארח אלפי תיירים בשנה. "מגיעים לכאן תיירים מכל העולם שהמטרה שלהם היא צפת. הם לא מבקרים כאן במסגרת טיול בארץ כולה. יש לעיר הזו אפיל רוחני חזק מאוד מאחר שהסיפור שלה הוא ייחודי", הוא אומר.

ריס מתאר את צפת כאחת הערים העתיקות באזור, "עם סימנים להתיישבות עוד מתקופת הברונזה התיכונה. לאורך השנים ישבו וכתבו בה משוררים ואנשי רוח יהודים חשובים מאוד, וצמחה בה תורת הקבלה. הטופוגרפיה של האזור מוזכרת בזוהר, ואפשר לראות איפה החכמים חיו ולמדו ובאילו מעיינות הם טבלו. כך למשל, ספר הזוהר נכתב במערת האידרא. יש כאן סוג של אדפטציה ארוכת שנים המשלבת בין אתרים פיזיים להקשרים של רוחניות. צפת היא המקום היחיד בעולם שיש בו התיישבות יהודית רציפה בת 2,100 שנים. אולי זו הסיבה לכך שהמורשת הרוחנית של העיר השתמרה כל כך".

לדברי ריס, יש ערך חינוכי עצום בתופעה של הגעת בני נוער יהודים מכל העולם לצפת. "צפת מרכזת במקום אחד סיפור יהודי מרתק", הוא מסביר, "יש כאן עשרות בתי כנסת עתיקים ולכל אחד מהם סיפור מיוחד משלו. יש כאן מפעל נרות וטליתות. הסיפור שצפת מספרת הוא מאוד קומוניקטיבי. לא רק אני חושב כך, זו גם ההבנה בקהילות יהודיות בחו"ל. זו גם הסיבה לכך שהפדרציה היהודית פאלם-ביץ' בפלורידה מימנה את ההקמה של המרכז שלנו".

מבחינת תושבי צפת, העיר היא כנראה מקום מגורים סתמי-שגרתי שהחיים בו אינם פשוטים. הדירוג החברתי-כלכלי של העיר הוא נמוך, 4 מתוך 10, והזכאות לתעודת בגרות בקרב תלמידי י"ב עומדת על כ-45% בלבד.

התיירות המתגברת לעיר עשויה לחזק אותה מבחינה כלכלית, ולהביא למקום הרוחני הזה גם מעט גשמיות שלה היא כה זקוקה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

נשים לומדות גמרא
דני זקן | זכויות נשים | ינו 16, 2020
להחזיר את הדת השפויה למדינה
יוסי ביילין | | ינו 13, 2020
כמו המימונה: נובי גוד הסובייטי הפך לחגם של כל הישראלים
קסניה סבטלובה | מורשת תרבותית | דצמ 23, 2019
העולים שאומרים לליברמן: כן למדינת הלכה
קסניה סבטלובה | | דצמ 18, 2019
מדוע הממשלה אינה תומכת ביוצאים בשאלה?
קסניה סבטלובה | מורשת תרבותית | דצמ 5, 2019

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020