אבו מאזן כבר לא פרטנר

הכאוס ארוך השנים בהנהגת הרשות נותן את אותותיו, והאמירה הישראלית כי "אין פרטנר פלסטיני" הפכה לנבואה שמגשימה את עצמה. בכירים פלסטינים, ישראלים וזרים מתחילים להבין שהנשיא הפלסטיני כבר אינו חלק מהפתרון אלא חלק מהבעיה.

al-monitor .

נושאים מכוסים

united nations, two-state solution, peace negotiations, mahmoud abbas, laurent fabius, israeli-palestinian conflict, france, benjamin netanyahu

יול 9, 2015

נתחיל מהסוף. גם ב-2015, במלאת עשר שנים למועד שקבעה מפת הדרכים של הקוורטט לסיום הסכסוך הישראלי-הפלסטיני, דגל פלסטין לא יתנוסס במבואות בנין האו"ם בניו יורק. שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס, האיש שבישל הצעת החלטה להפיכתה של הרשות הפלסטינית למדינה פלסטינית, וביקש להגיש את התבשיל למועצת הביטחון, החליט לשים את היוזמה שלו על אש קטנה, אם לא במקפיא. אישים ישראלים ששוחחו עמו בתום ביקור הבזק שלו בירושלים וברמאללה ב-22 ביוני התרשמו שהמדינאי הצרפתי הגיע למסקנה העגומה שבשני הצדדים אין קונים רציניים ליוזמה.

פביוס אמר אמנם לכתבים כי "נתניהו אמר לי שהוא מעוניין במשא מתן חדש", וטרח להוסיף "לא, זו לא בדיחה - אני רציני''. ואולם גורם ישראלי המעורה במגעים שקיים פביוס בירושלים וברמאללה אמר לאל-מוניטור כי נתניהו היה מעוניין יותר להעביר לפביוס את מורת רוחו מהנסיון הצרפתי לעקוף את המשא ומתן התקוע בדרך ללא מוצא. ראש הממשלה הזהיר את האורח כי הכרה של האו''ם במדינה פלסטינית תיחשב בעיני ישראל להפרה בוטה של הסכם אוסלו. במצב כזה תראה ישראל את עצמה משוחררת מכל התחייבויותיה כלפי הרשות הפלסטינית. זאת אף זאת, נתניהו רמז שהוא לא יהסס לצאת למערכה תקשורתית נגד הממשל הצרפתי בענין הפלסטיני, כפי שעשה לממשל אובמה בעניין האיראני.

פביוס גם סיפר לכתבים שיו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, אמר לו בפגישתם כי הוא "מוכן לשוב לשולחן המו"מ". ואולם, השבוע (7 ביולי) הודיע שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל־מאלכי, כי היוזמה הצרפתית ירדה מהפרק, וציין שההנהגה הפלסטינית מסתייגת מיוזמה צרפתית חלופית, להמיר את זירת מועצת הביטחון בוועידה בינלאומית שתפעל לחידוש המשא ומתן בין הצדדים. בראיון לרדיו הממלכתי הפלסטיני "קול פלסטין", טען השר שצרפת נסוגה מיוזמתה המקורית בגלל לחץ אמריקאי וישראלי והחשש שעיסוק בסכסוך הישראלי-פלסטיני יפגע במשא ומתן עם איראן.

המשא ומתן הממושך עם איראן לא הפריע עד היום לפביוס לקדם את היוזמה שלו. גם התנגדותה התקיפה של ישראל לבינאום הסכסוך וההסתייגויות הפלסטיניות מכמה סעיפים בנוסח הצרפתי, לא ריפו את ידיו של שר החוץ הצרפתי. מלכתחילה צרפת לקחה בחשבון שנתניהו יעשה כל אשר לאל ידו כדי לסכל את יוזמתה לקבלת פלסטין לאו"ם, ולהבאיש את ריחה של ממשלת פרנסואה הולנד. הקש ששבר את גב הגמל הצרפתי הוא המצב הכאוטי בצמרת הפלסטינית. האמירה בת 15 השנים "אין פרטנר פלסטיני", שהשמיע ראש הממשלה אהוד ברק עם שובו משיחות קמפ דיוויד עם יאסר ערפאת, הפכה לנבואה שמגשימה את עצמה. הנשיא אבו מאזן, שהצטייר במשך העשור האחרון כפרטנר האולטימטיבי לפתרון הסכסוך, נהפך מחלק מרכזי של הפתרון לחלק מהותי של הבעיה.

לאבחנה הזאת שותפים אישים פלסטיניים בכירים, דיפלומטים זרים וישראלים המצויים בקשר הדוק עם שני הגורמים הללו. הד"ר יוסי ביילין, מי שהיה בין אדריכלי הסכם אוסלו והיה שותף ב-1995 להכנת מתווה הסדר הקבע הידוע בשם "מסמך ביילין-אבו מאזן", חתום על מאמר נוקב הנושא את הכותרת "משהו רקוב בממלכת רמאללה". במאמר שפורסם ב-5 ביולי באתר החדשות i24 כתב ביילין, שאבו מאזן מתנהג כאחד מהמנהיגים העריצים הרבים של מדינות הליגה הערבית. הוא מביא לדוגמה את החלטתו של יו"ר הרשות בשבוע שעבר לפטר את יאסר עבד רבו, שהיה במשך שנים אחד מאנשי סודו ועמד בראש הוועד הפועל של אש"ף. הוא עשה זאת ללא הליך מסודר ובלי להודיע לעבד רבו על ההחלטה.

ביילין, שמצוי בסבך הפוליטיקה הפנים פלסטינית, מציין כי הסיבה להדחתו של עבד רבו היא קשריו עם ראש הממשלה לשעבר, סלאם פיאד. קודם לכן סומן פיאד, וכל מי שנראה במחיצתו, כסוכן של מוחמד דחלאן, יריבו הגדול של אבו מאזן. אחרי שדחק אותו אל מחוץ לצמרת, התנכל אבו מאזן לארגון שלא למטרות רווח שהקים פיאד, במטרה לשקם את התשתיות בשטחי הרשות. "שני מדינאים הנחשבים לבעלי חשיבה עצמאית ומיצגים נאמנה את בני עמם הושלכו מהממסד הפוליטי ללא סיבה ברורה, מלבד גחמה של מנהיג אוטוקרטי", הצליף מי שהיה במשך שנים מליץ היושר של אבו מאזן בפרטנר הותיק שלו. ביילין קורא למדינות העולם, ובעיקר למדינות התורמות סכומי עתק לרשות הפלסטינית, לדרוש מאבו מאזן הסברים להתנהגותו.

התוהו ובוהו בצמרת הרשות הפלסטינית לא נעלם מעיניהם של פביוס ויועציו. הבעיה היא ששום גורם אחר אינו ממהר לקפוץ אל תוך החלל הריק שנותר בעקבות הנסיגה של צרפת מיוזמתה. בבירות אירופה, כמו בוושינגטון, למדו כנראה שזו תהום ששומר נפשו הפוליטית צריך להשתדל להתרחק ממנה. המאמץ לקדם את פתרון הסכסוך מפנה את מקומו לחיפוש נוסחאות לניהול הסכסוך. כפי שכתב כאן השבוע שלומי אלדר, בהנהגת חמאס מתרבים הקולות שתומכים בהפסקת אש עם ישראל תמורת הקלות בסגר. לאחר פגישתו עם נתניהו אמר פביוס לכתבים שהוא הבין כי "אכן יש מגעים ושיחות עקיפות בנושא ההומניטרי ובשיפור החיים בעזה". נשיא המדינה, ראובן ריבלין, אמר השבוע כי "שיקומה של עזה הוא גם אינטרס ישראלי", ואפילו שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי), שנחשב לסמן הימני בממשלת נתניהו, אמר בסוף יוני לערוץ 2 כי "הגיע הזמן ליזום מהלך בינלאומי של שיקום הרצועה".

אורי סביר, שהיה יד ימינו של שמעון פרס וליווה אותו במגעים עם ההנהגה הפלסטינית, כתב כאן בשבוע שעבר שעל ישראל לדון עם חמאס אך ורק בסוגיות טקטיות ואילו את "המשא ומתן האמיתי" על פתרון שתי המדינות עליה לנהל מול הנשיא אבו מאזן והרשות הפלסטינית. אכן, הפרטנרים היחידים היו ונותרו ממשלת ישראל והרשות הפלסטינית. הממשל האמריקאי היה ועודנו השופט הבכיר. לטנגו הזה דרושים כאמור שלושה: שני רקדנים ושופט אמין. למרבה הצער, בשלושת התפקידים הללו אין כרגע אישים שמוכנים לרקוד.

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020