פוטין מביך את אובמה

בעוד האמריקאים מנסים לשכנע ששום דבר לא נסגר בעניין הסרת הסנקציות, הזדרז הנשיא הרוסי להיות הראשון לעשות עסקים עם טהרן. בישראל סבורים כי לכלכלת איראן יוזרמו מיליארדים שיהפכו את חיזבאללה למעצמת טרור אזורית.

al-monitor .

נושאים מכוסים

vladimir putin, united states, russia, nuclear weapon, missiles, israel, iran, hezbollah

אפר 14, 2015

ביום שני בצהריים [13 באפריל] התאספו עיתונאים ישראלים באחד ממשרדי השגרירות האמריקאית בתל אביב וקיבלו שם תדרוך טלפוני מוונדי שרמן, תת שר החוץ האמריקאי וראש צוות המשא ומתן של ארה"ב לשיחות הגרעין עם איראן.

התדרוך היה מקיף ומשכנע, וחידד את המסרים האמריקאים המוכרים של השבועות האחרונים: הדאגות של ישראל לגיטימיות, אבל אין דרך אחרת לעצור את תכנית הגרעין האיראנית, זולת הסכם. תקיפה צבאית ישראלית או אמריקאית תסיג את האיראנים בין שנה אחת לשלוש שנים אחורנית, אבל הם "יבנו את הכול מחדש", אי אפשר להפציץ את הידע והניסיון שצברו. ארה"ב תמשיך לעמוד לצדה של ישראל גם בשעות של מחלוקות קשות, ולערוב לביטחונה. הטלת סנקציות נוספות על איראן עלולה לגרום לה להאיץ את תכנית הגרעין, וכמה מהמעצמות השותפות למשא ומתן מתנגדות לכך. הסנקציות הביאו את האיראנים לשולחן המשא ומתן, אך לא עצרו את תכנית הגרעין שלהם, הסכם הביניים בז'נבה עשה זאת. אפשר להשיג הסכם כולל עם האיראנים עד ה-30 ביוני, אנחנו בדרך לעסקה טובה, אם כי היא לא עסקה מושלמת. אין דבר כזה, עסקה מושלמת. זו החלופה הטובה ביותר.

שרמן התייחסה גם לדברי המנהיג העליון באיראן, האייתוללה חמנאי, ואמרה כי האמריקאים שמעו את דבריו, יש הרבה ספינים לגבי העסקה שמיועדים לצרכי פנים, כולל בטהרן. זה קרה גם אחרי ההסכם בז'נבה, שיושם במלואו אחר כך. ארה"ב תדרוש כי פקחי סבא"א יקבלו גישה מלאה לכל האתרים וכי איראן תענה לכל הסוגיות הפתוחות בעניין קבוצת הנשק וההיבטים הצבאיים של תכנית הגרעין, וכל זה חייב להתבצע לפני הקלה של הסנקציות.

בעוד הכתבים הישראלים מקשיבים בדריכות לשרמן, החלו לזרום לטלפונים הסלולאריים שלהם דיווחים טריים ממוסקבה, שם התברר כי ולדימיר פוטין הסיר את האמברגו הצבאי שהוטל על איראן והחליט לתת אור ירוק לאספקת סוללות של טילי קרקע-אוויר מסוג אס.300 לטהרן.

ההודעה הרוסית הגחיכה את התדרוך של שרמן עד אימה. בעוד האמריקאים מסבירים, משכנעים ומדגימים ששום דבר לא נסגר בעניין הסרת הסנקציות, שאין כוונה להסיר אותן בטרם הכול יהיה ברור וסגור, שקצב ההסרה לא הוחלט עדיין ושארה"ב מתנגדת להסרה מיידית של הסנקציות ברגע שההסכם הסופי ייחתם, מגיע פוטין ומנחית סנוקרת מהדהדת על התזה כולה. הרוסים הזדרזו לקפוץ ראשונים אל תוך בריכת הדבש האיראנית הקורצת. בישראל מדברים על דיל של טילים תמורת נפט גולמי איראני, וטוענים כי בעקבות המהלך הרוסי יגיע שיטפון של חברות אירופיות ואולי גם מדינות שימרפקו את עצמן לעבר השוק האיראני הצמא לעסקאות וחמצן.

כמה שעות אחר כך, הצטרפה גם לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו למהומה והגיבה לתדרוך של שרמן במילים קשות. גורמים ביטחוניים ישראלים מציינים כי איראן מגבירה מאוד לאחרונה את חימוש חיזבאללה ברקטות וטילים כבדים, מדוייקים ומתוחכמים.

גורם צבאי ישראלי אמר לי השבוע, כי במלחמת לבנון השנייה היו לחיזבאללה כ-20 אלף משגרי רקטות וטילים, כיום יש לארגון בסביבות 120 אלף משגרים. העימות הבא בין ישראל לחיזבאללה, הוסיף הגורם, יהפוך את האזור כולו לגיהינום ויגרום לאלפי הרוגים, בעיקר אזרחים, משני הצדדים.

גורם מדיני ישראלי הוסיף כי ההסכם עם איראן, שלא מטפל בסוגיות הטרור האזורי והפעילות של איראן נגד שכנותיה ונגד ישראל, יזרים לכלכלה האיראנית מיליארדים שיופנו להאצה קטלנית של מרוץ החימוש עד כדי הפיכת חיזבאללה למעצמת טרור אזורית עם כמויות ויכולות של שיגור רקטות וטילים לטווחים בינוניים וארוכים שיש רק למדינות בודדות בעולם. ולא מדובר רק בחיזבאללה: על פי גורמי מודיעין ישראלים, התמנון האיראני שולח זרועות גם לחמאס וממשיך לתדלק את מאמצי החימוש-מחדש שלו, עוד לפני שדיברנו על החות'ים בתימן ועל אזורים נוספים.

מערכות טילי ה-אס.300 ראויות לדיון נפרד. העסקה הראשונית בין איראן למוסקבה לאספקת הטילים הללו נחתמה ב-2007. לחץ כבד של ארה"ב וישראל גרם לנשיא מדבדב להשעות את העסקה ולבטל את אספקת הטילים בשנת 2010. מאז ועד היום היו אין ספור פרסומים והכחשות לגבי עתיד העסקה והמועד בו, אם בכלל, יגיעו הסוללות הללו לטהרן. חשיבות העסקה הזו בכל הקשור לפרויקט הגרעין האיראני גדולה: על פי הערכות מומחים, טילי האס.300 הם אחת המערכות היעילות ביותר להגנה מפני הפצצות אוויריות הצפויות במקרה של החלטה לתקוף צבאית את הגרעין האיראני. ללא הסוללות הללו, העורף ואתרי הגרעין האיראניים חשופים בהרבה ליכולותיו של חיל האוויר הישראלי וגם לעוצמתה של אמריקה. הסוללות הללו יקשו מאוד את החיים על כל מי שיחליט, אם וכאשר, לפגוע בגרעין האיראני פגיעה צבאית. פריסתן של הסוללות הללו סביב אתרי הגרעין יגביר מאוד, על פי ההערכה בישראל, את הביטחון העצמי האיראני ויהיו לזה השלכות לגבי פעילותה של איראן באזור והקפדתה על יישום הסכם הביניים או הסכם הקבע שאמור להגיע אחריו.

מאידך, לא ברור איזה סוללות בדיוק אמורה רוסיה לספק לאיראן. לאס.300 כמה דגמים, חלק מהם מיושנים ומוכרים היטב למערב ולחיל האוויר הישראלי, הדגמים האחרונים משוכללים בהרבה ויעילותם גבוהה בסדרי גודל.

בזמנו, לחצה ישראל על הרוסים לספק לאיראן את הסוללות המשוכללות פחות, ואף קיבלה הסכמה רוסית חשאית בעניין הזה. כעת, לא ברור מה בדיוק יספקו הרוסים לאיראן. יחד עם זאת, המכשול בדמות סוללות האס.300 אינו בלתי עביר. חיל האוויר הישראלי מתאמן כבר זמן רב בפעילות מול ונגד הסוללות הללו. ישראל פיתחה לא מעט אמצעים שיאפשרו לחיל האוויר שלה לתפקד גם בסביבה רוויית אס.300 וחלק מהאמצעים הללו נוסו בתמרונים נרחבים שערך חיל האוויר הישראלי בשנים האחרונות מעל שמי הים התיכון. אפשר להעריך שלארה"ב אמצעים דומים. ולמרות כל זה, ברור שנוכחותן של סוללות אס.300 על אדמה איראנית תקשה, במידה כזו או אחרת, על כל ניסיון לתקיפה אווירית באותם אזורים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

פורום השואה בירושלים: הפקה רוסית עם משמעויות גלובליות
קסניה סבטלובה | מורשת תרבותית | ינו 28, 2020
מה קיבל פוטין תמורת שחרורה של נעמה יששכר?
דני זקן | מיעוטים אתנים | ינו 30, 2020
אירועי הזיכרון לשואה הפכו לזירת איגרוף לעסקנים
עקיבא אלדר | קשרי האיחוד האירופי-המזרח התיכון | ינו 23, 2020
כך מתכוננים בישראל לביקורו של הנשיא הרוסי פוטין
קסניה סבטלובה | | ינו 21, 2020
בין הסדרה לאיראן: חיסול סולימאני והדילמה של חמאס
שלומי אלדר | | ינו 6, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020