ישראל פולס

בכיר פלסטיני: יש מו"מ ישיר בין ישראל לחמאס

p
המחבר
בקצרה
לאחר שאבו מאזן חשף בשבוע שעבר את קיומם של מגעים בין ישראל לחמאס, למרות הכחשות הצדדים, גורם פלסטיני בכיר ביותר מגלה פרטים נוספים על המשא ומתן בשיחה עם אל-מוניטור.

 לפני כשבוע וחצי [29 בנובמבר] הפתיע יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, את העיתונאים שראיינו אותו בטלוויזיה המצרית: ישראל וחמאס, סיפר, מנהלות מגעים ישירים ביניהן. כשביקשו ממנו פרטים נוספים על הגילוי המרעיש, אבו מאזן אמר כי הצדדים מדברים ביניהם ישירות ואף הגיעו להסכמות, אך סירב למסור פרטים נוספים. בחמאס הכחישו מיד את הדברים. בכיר חמאס בעזה, איסמעיל רדוואן, דחה בתוקף את הדברים וטען כי יו"ר הרשות עוסק בתעמולה שקרית.

בכיר אחר מהארגון, מוסא אבו מרזוק, מיהר לכתוב בדף הפייסבוק שלו: "קיום משא ומתן עם ישראל, ומגעים ישירים בפרט, הם סתירה מוחלטת לאידאולוגיה, לעקרונות ולאמנת התנועה". איסמעיל הנייה, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מקפיד להזכיר בכל נאומיו האחרונים שהארגון לא יכיר בישראל. דבריו אף זכו ללחן ולעיבוד מוסיקלי, שהפך ללהיט בעזה.

בעבר כבר פורסם על מגעים בין ישראל לחמאס, כשמנהיגי התנועה מדגישים שהמגעים האלה מתנהלים בעקיפין דרך מתווכים, ושלעולם לא ישבו פנים אל פנים עם "האויב הציוני", כפי שהם מקפידים לכנות את ישראל. כך התנהלו המגעים לשחרור החייל החטוף גלעד שליט, ומשאים ומתנים להפסקות אש ברצועת עזה. כעת מגלה אבו מאזן כי חמאס וישראל העלו את רמת המגעים ביניהן.

אין זו הפעם הראשונה בה יו"ר הרשות חושף ברבים מידע מודיעיני ממנגנוני הביטחון שלו בגדה. באוקטובר 2007, ארבעה חודשים לאחר ההפיכה שביצעה תנועת חמאס בעזה, גילה אבו מאזן בראיון לרשת אל-ערבייה כי נציגים מחמאס ומישראל נפגשו במחסום ארז לדון בהסרת או בהקלת המצור על הרצועה.

הדיווח ההוא הוכחש בתוקף על ידי חמאס, אבל לימים בכירי פתח ספרו לי כי הד"ר ראזי חאמד, שהיה בשעתו דוברו של ראש הממשלה איסמעיל הנייה, והד"ר אחמד יוסף, יועצו המדיני אז של הנייה, נפגשו עם נציגי מנהלת התיאום והקישור של צה"ל ודנו בהקלות הסגר על הרצועה. ראזי חאמד הכחיש באוזניי בעבר את הדברים.

בינואר 2008 חשף שוב אבו מאזן ערוץ תקשורת ישראלי בין חמאס לישראל. בנאום לציון 43 שנה לייסוד הפתח סיפר יו"ר הרשות, כי נשיאת שווייץ עדכנה אותו שלפני ההפיכה ברצועה חמאס ניהלה משא ומתן מול גורמים ישראלים על מדינה פלסטינית בגבולות זמניים. לדבריו, המשא ומתן התנהל תחת הכותרת "מסמך שווייץ". יממה לאחר נאומו של אבו מאזן, בכיר חמאס בעזה, הד"ר מחמוד א-זהאר, הודה כי מסמך כזה אכן קיים, אך טען להגנת תנועתו כי מדובר ברעיונות שהעלתה שוויץ, אשר רק הועברו לעיונו של איסמעיל הנייה.

עד כאן, היסטוריית המגעים, ועתה להווה. הגילוי של אבו מאזן במצרים על מגעים שמתנהלים כעת בין ישראל לחמאס הוא מפתיע, מכיוון שהם מתנהלים לאחר מבצע צוק איתן ומחיר הדמים הכבד ששני הצדדים הקריבו בקיץ האחרון.

גורם פלסטיני בכיר ביותר, שביקש להישאר בעילום שם, אישר לאל-מוניטור את המידע בשיחת טלפון. "כל המידע הרב שיש באמתחתנו מוכיח שיש מגעים ישירים, שאפשר אפילו להגדירם כמשא ומתן, בין חמאס לישראל. הדברים נוגעים להבנות על הסדרים לאורך הגבול בין עזה לישראל וגם מגעים בנושאים נוספים ומגוונים. ידוע לנו שהד"ר ראזי חאמד קשור למגעים האלה עם הישראלים ובכירים נוספים בהנהגת חמאס ברצועה".

חאמד, יש לציין, היה המתווך שניהל בזמנו מצד חמאס את המגעים לשחרור החייל גלעד שליט, יחד עם הד"ר גרשון בסקין מהצד הישראלי. לדברי המקור הפלסטיני, "כשהיו"ר אבו מאזן אומר שיש מגעים זה מבוסס על מידע בדוק שנאסף והוצלב על ידינו. יש לנו מידע בדוק על תקשורת בין צה"ל והממשלה, או הדרג המדיני בישראל, לבין חמאס בכל הנושאים הביטחוניים הקשורים לשמירה על הפסקת אש. אתן לך דוגמה, אתמול (8 בדצמבר) נורה פצמ"ר שנחת באיזור הגבול ושני הצדדים, בתיאום ביניהם, יצאו לחפש את שרידי הפצמ"ר ולתפוס את היורים".

הוא מספר על תיאום ביטחוני של ממש בין ישראל לחמאס. "יש תיאום, ללא ספק. אני לא יכול למסור את כל הידוע לנו וכל המידע שבידינו, אבל יש לנו עוד ועוד דוגמאות ופרטים שכרגע הם חסויים". כשנשאל אם מתקיימים מגעים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לאיסמעיל הנייה, אמר לי הבכיר: "אינני יכול לאשר ואינני יכול להכחיש. כל הסימנים והעדויות שיש בידינו מראים שיש תיאום ביטחוני או עיסוק בנושאים שונים אחרים. אפשר גם להבין שתיאומים עם מנהיגי התנועה אפשרו בעבר את כניסתו של חאלד משעל לעזה, ולאחרונה גם את כניסתו של מוסא אבו מרזוק לרפיח. זה הכול בתיאום עם ישראל, ונזכיר שמצרים לא מסייעת לחמאס בימים אלה בשום דרך".

בכירים אחרים ברשות הפלסטינית עימם שוחחתי בשבוע האחרון טוענים, בנוסף, כי אשפוזן של בתו של הנייה ואחותו של מוסא אבו מרזוק בבית החולים איכילוב בתל אביב בחודשים האחרונים התאפשר במסגרת ערוצי התקשורת הפתוחים והישירים בין חמאס לישראל והודות לתיאום ביניהן.

מה מניע את יו"ר הרשות לחשוף את המידע המודיעיני בנושא? אפשר להניח כי אבו מאזן מעוניין להשפיל את בכירי חמאס שתוקפים את הפתח על המשא ומתן שהוא מנהל מול ישראל, ומכריזים הכרזות על מאבק מזויין בישראל ללא פשרות. כמו כן, הדברים נאמרים על רקע המתח הרב השורר בין הנהגת הפתח להנהגת חמאס לאחרונה, שמעמיד בסכנה את קיומה של ממשלת האחדות ברשות. בחמאס דורשים מאבו מאזן להודיע על קיומן של בחירות, והוא עונה להם בחשיפת קשריהם עם ישראל.  

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: palestinian authority, mahmoud abbas, israeli-palestinian negotiations, israeli-palestinian conflict, hamas, gaza strip, fatah

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept