ישראל פולס

הרשתות החברתיות משנות את הפוליטיקה הישראלית

p
המחבר
בקצרה
מהפכת הרשתות החברתיות שאנו נמצאים בעיצומה היא כה עוצמתית והיסטורית, שהיא משנה גם את פני הפוליטיקה שלנו. שחקנים ותיקים ומנוסים כמו אריה דרעי ואביגדור ליברמן גילו השבוע כי כללי המשחק השתנו ומפלגותיהם מאבדות מכוחן.

בסתיו 2010, במשרדו הקטן בירושלים, החל אריה דרעי לחמם מנועים לקראת חזרתו לפוליטיקה. בנימין נתניהו, שהקים כשנה וחצי קודם לכן את ממשלתו השנייה, נהנה מיציבות ושקט קואליציוני, כשלצדו יו"ר מפלגת העבודה אהוד ברק כשר הביטחון, ויו"ר "ישראל ביתנו" אביגדור ליברמן (עם 15 מנדטים) כשר החוץ. ש"ס (עם 11 מנדטים) בראשות אלי ישי שלטה במשרד הפנים ובמשרד השיכון. את האופוזיציה הנהיגה ציפי לבני, שעמדה אז בראש "קדימה" – המפלגה הגדולה ביותר עם 28 מנדטים.

דרעי, שבמשך השנים המשיך להתייעץ עם שני חבריו הטובים אביגדור ליברמן וחיים רמון, החל להיפגש גם עם גורמים פוליטיים נוספים וחידש את קשריו המצוינים עם התקשורת החילונית. הוא היה אז בן 51 ודיבר על הקמת מפלגה חדשה שתתחרה בש"ס, אף שתכנן במקביל את השתלטותו המחודשת על המפלגה שנאלץ לעזוב. בשיחות האינסופיות הללו הוא הרכיב וחיבר קואלציות וגלגל תרחישים פוליטיים עתידיים, אשר בכולם היה לו תפקיד מרכזי כמי שיעמוד בראש מפלגה גדולה.

כעבור שנתיים, כשחזר לפוליטיקה והתברג בהנהגת ש"ס לקראת בחירות 2013, הוא גילה שהפוליטיקה שהכיר השתנתה ,וששני פוליטיקאים חדשים וצעירים שזה מקרוב באו, יאיר לפיד ונפתלי בנט, מדברים בשפה אחרת.

כמו דרעי, גם אהוד ברק, אהוד אולמרט, בנימין בן אליעזר, דליה איציק, מאיר שטרית ועוד דמויות מרכזיות בפוליטיקה הישראלית בעשרים השנים האחרונות, גילו בהמשך שהם מתקשים למצוא את עצמם בתוך המערכת המשתנה.

בחירות 2013 היוו את קו פרשת המים בין הפוליטיקה הישנה לחדשה. בביטוי השחוק "פוליטיקה חדשה" אין הכוונה לפוליטיקה טובה יותר, אלא לפוליטיקה אחרת.

זו הייתה מערכת הבחירות הראשונה בה באה לידי ביטוי מהפכת האינטרנט והרשתות החברתיות, שהניעה שנתיים קודם לכן את גלגלי המחאה החברתית – אותה מחאה שהוציאה מאות אלפי ישראלים לרחובות.

פוליטיקאים ישנים כבנימין נתניהו ואביגדור ליברמן העריכו אז בטעות, כי יצליחו לגרוף יחד מעל לארבעים מנדטים באמצעות מסר של מנהיגים חזקים מול איומי הטרור ואיראן. המציאות טפחה על פניהם, וברית האחים לפיד-בנט הכתיבה כיצד תראה הממשלה. דרעי וש"ס ההמומים נותרו בחוץ.

אף שברית לפיד-בנט התפרקה בינתיים, היא משמעותית בהבנת שינוי העומק בפוליטיקה הישראלית. שתי דמויות צעירות שהגיעו לצמרת הפוליטית באמצעות הרשתות החברתיות ובעיקר הפייסבוק, כרתו ביניהן ברית מוזרה שנתפסה ובצדק כלא טבעית. אבל הם פשוט דיברו באותה השפה והבינו בקריצת עין איש את רעהו. ממש כמו שדרעי הבין בניד עפעף את ליברמן ורמון שני עשורים קודם.

מהפכת הרשתות החברתיות שאנו נמצאים בעיצומה היא כה עוצמתית והיסטורית, שהיא משנה גם את פני הפוליטיקה שלנו. בבחירות האחרונות כרבע מחברי הכנסת היו חדשים, בכנסת הבאה התופעה תימשך.

הרשתות החברתיות מקצינות את השקיפות, וזו מחוללת שינויי עומק בפוליטיקה. כך למשל, פרשות שבעבר ניתן היה להסתירן מעין הציבור נחשפות כעת ברעש גדול. פעמים רבות הדבר נעשה באמצעות התקשורת המסורתית, כמו מהדורות החדשות בטלוויזיה. אם זאת, חשיפתן כעת מואצת, ודיון ציבורי רחב ובלתי אמצעי מתקיים בדפי הפייסבוק ובטוויטר.

עצם היכולת להפיץ מידע ברשת תוך שניות, מאיץ גם את החשיפה בטלוויזיה. דרעי, למשל, בדק השבוע דרכים לעצור את הפצת "קלטת הנפץ" ברשתות, אבל גנז את הרעיון לאחר שהבין כי זו מלחמה אבודה. שלא לדבר על הקפיצה הטכנולוגית אשר אפשרה הקלטות אחרות המשנות סדרי עולם, דוגמת מפעל הקלטות שיחות הטלפון של שולה זקן שקבר את אולמרט ציבורית.

בתוך שנים בודדות הצמרת הפוליטית הישראלית משנה פניה. שני השחקנים החדשים, לפיד ובנט, שואבים את כוחם ישירות מהציבור ומנהלים עימו דיאלוג ישיר. לצד מפלגות הפייסבוק הללו, קורסות מפלגות מסורתיות כמו ש"ס בראשות דרעי. גם עתידה של "ישראל ביתנו" בעקבות פרשת השחיתות אינו נראה אופטימי.

במאזני הכוחות הפוליטיים מדובר בלא פחות מדרמה. קשה אמנם להעריך בנקודה זו מה יהיה אפקט הנזק אותו יספגו ש"ס ומפלגתו של ליברמן, מה שבטוח הוא שהן תהיינה מפלגות קטנות הרבה יותר ממה שהורגלנו, וכלל לא בטוח שחברי הנפש ליברמן ודרעי יוכלו לשבת בעתיד סביב אותו שולחן ממשלה ולרקום תוכניות ומעללים פוליטיים.

גם נתניהו, השורד הגדול של הפוליטיקה הישראלית, נמצא בתקופת דעיכה שהחלה בעקבות המחאה החברתית. גם אם יצליח להרכיב את הממשלה הבאה, הרי שהוא עומד בראש מפלגה מיושנת ומנותקת מציבורים גדולים.

לעומתו משה כחלון ("כולנו"), המאתגר את הליכוד, צמח באווירת המחאה. כחלון אמנם התפתח במנגנון הפוליטי הישן של הליכוד, אבל הוא לחלוטין דמות השואבת את כוחה משינויי התקופה. כמו לפיד ובנט, גם כחלון שואב כוח מהרשתות החברתיות. בניגוד אליהם הוא אינו בקיא בעצמו ברזי הניו מדיה, אך אנשים מטעמו מצליחים לפצח עבורו את סוד הרשת.

לפיד הוא מכל הבחינות אשף בתחום. מאז פוטר ממשרד האוצר [2 בדצמבר] הוא חזר להיות אפילו יותר פעיל בדף הפייסבוק שלו, כולל ניהול דיאלוגים ישירים עם גולשים. בבחירות הקודמות הצליח לפיד לזכך באופן המדויק ביותר את מסריו באמצעות השיחות הללו. 19 המנדטים שהשיג היו תוצאה של העבודה הזאת. לכן, השמועות על קריסתה של "יש עתיד" הן מוקדמות מדי, ולפיד מסתמן עדיין כשחקן מרכזי גם אחרי הבחירות הבאות.

בנט על סרטוניו הוויראליים ובראשם סרטון ההיפסטר, מצליח גם הוא באופן הזה להגיע אל קהלים צעירים.

בינתיים גם הצמד הרצוג-לבני מצליח לתפוס את הגל החדש. באורח פלא שני השחקנים היחסית ותיקים נתפסים כמותג חדש, אבל אם תיכשל תכניתם לא בטוח שיוכלו לשרוד ביום שאחרי. עבור לבני, שבשנת 2011 עדיין עמדה בראש מפלגה בת 28 מנדטים, מפלגת העבודה היא כנראה התחנה האחרונה במסע. הרשתות ימליכו בשנים הבאות גיבורים פוליטיים חדשים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: yisrael beitenu party, social media, politics, political parties, israel, internet, facebook, elections

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept