ישראל פולס

התפטרות פרץ: מאיצה גיבוש הכוחות בשמאל-מרכז

p
המחבר
בקצרה
החלה הספירה לאחור למניין ימיה של הממשלה, וכעת יואצו שני תהליכים שהתרחשו עד כה בעצימות נמוכה: התפוררות הממשלה וכינוס כוחות השמאל-מרכז במטרה ליצור גוש חוסם לנתניהו. לבני תתקשה להישאר בקואליציה.

עמיר פרץ הוא השר השני שעוזב את ממשלת נתניהו השלישית בתוך שבוע אחד. אולם בעוד את ההתפטרות של גדעון סער [3 בנובמבר], שהיה שר פנים פופולארי למדי ואהוד בליכוד, נתניהו וממשלתו המקרטעת הצליחו להכיל, התפטרותו של פרץ [9 בנובמבר], שותפה של ציפי לבני במפלגת "התנועה", היא כבר אופרה אחרת.

נתניהו אמנם נפרד מפרץ בעקיצה סרקסטית בישיבת הממשלה בה הודיע השר להגנת הסביבה על התפטרותו, אבל מרגע זה ואילך הפיצוצים הבאים בממשלת נתניהו הם רק עניין של זמן. זאת עד לקריסתה הסופית, ייתכן אפילו בחודשים הקרובים.

מהשבוע, התסריט של בחירות באביב הקרוב, במלאת שנתיים לממשלה, כבר אינו דמיוני. נדמה שכבר ברור ששנת 2015 תהיה שנת בחירות.

התפטרות פרץ, אף שנבלעה מעט בתוך הדיווחים הקשים מהחזית הבוערת של ערביי ישראל, תחשב בסופו של דבר לנקודת ציון ממנה החלה הספירה לאחור למניין ימיה של אחת הממשלות המוזרות שידענו. ממשלה שהרכבה נכפה על נתניהו באמצעות הברית הלא טבעית בין כוכבי הבחירות האחרונות, יאיר לפיד ונפתלי בנט.

ההתפטרות של פרץ מאיצה שני תהליכים מקבילים שהתרחשו עד כה בעצימות נמוכה: התפוררות הממשלה עד להקדמת הבחירות, ותחילתו של תהליך ממשי של כינוס הכוחות במרכז-שמאל המפה הפוליטית.

פרץ אמנם ימשיך להיות חבר במפלגת "התנועה", אבל ברור לכל שהמפלגה שהקימה לבני ואשר שימשה עיר מקלט לפרץ, מגיעה כמו הממשלה לסוף דרכה. פרץ, קרוב לוודאי, ישתלב חזרה במפלגת העבודה. עכשיו, כששלי יחימוביץ' שנואת נפשו כבר לא משמשת יושבת הראש, הוא יחזור לשם בחדווה. למעשה, בינו לבין הרצוג מתקיימים מזה זמן מגעים לקביעת מתווה חזרתו, כך שגם עוד לפני שיחבור רשמית לעבודה הוא כבר ישתף פעולה עם האופוזציה. בשלב הראשון הוא יצביע נגד התקציב, וימשיך לספר עד כמה הונה אותו נתניהו כשנתן לו לחשוב שהוא באמת מנסה להגיע להסכם עם הפלסטינים.

ולאן תלך לבני כשתפרוש? לא מן הנמנע שהיא תמצא מקלט אצל לפיד. היא תסייע לו להחזיר אלקטורט שאבד, והוא יעניק לה בית חדש. זה עשוי להיות תהליך התכנסות שיביא ליצירת אלטרנטיבה לנתניהו בשמאל-מרכז, כשלקינוח ליברמן וכחלון אחרי הבחירות מצטרפים לחגיגה ומסייעים ליצירת גוש חוסם לנתניהו. התהליך הזה, אם יצליח, עשוי לקבוע אחרי הבחירות הבאות שנתניהו לא יהיה ראש ממשלה.

זה כבר לא תסריט דמיוני, כי מרגע זה ואילך יו"ר "התנועה" לבני, שניסתה למנוע מפרץ ללכת, נותרת חשופה בצריח. היא תצטרך לספק תשובות הרבה יותר משכנעות להמשך ישיבתה בממשלה מאשר הסבריה הפתלתלים עד כה על תהליך מדיני דמיוני, או הגנתה על שלטון החוק בכובעה כשרת משפטים. מהבחינה הזאת, גם לבני נמצאת בממשלה על זמן שאול.

אם הייתה לבני זקוקה להוכחה נוספת לאן מועדות פניו של בנימין נתניהו, היא יכלה למצוא אותה בחילופי הדברים שהתנהלו בינו לבין פרץ. "אצלכם זה אם לא פינית – לא עשית", הטיח בו נתניהו, "התוכנית היחידה שלכם היא לקפוץ מהצוק ולהתקפל". ב"אצלכם" הוא התכוון לשמאל. פרץ, שהתכונן היטב לעימות הזה, ענה לו: "לא ייתכן שהשיטה תהיה שאנשים שעם ראייה לאומית ובינלאומית רחבה, שרואים את הפתרון המדיני כחלק מרכזי במאמץ, יואשמו בהתקפלות בפני הטרור".

אי אפשר להתעלם מכך שנתניהו נטש לחלוטין את דיבוריו על אופק מדיני ותהליך מדיני, והוא מבקש להחזיר אל חיקו את האלקטורט בימין הקשה שבורח ליריבו העיקרי בימין: נפתלי בנט; זה חובט ללא רחם בביצועיה הכושלים של ממשלת נתניהו. וכשנתניהו מרגיש מאוים, הוא בדרך כלל חובט בשמאל.

נתניהו מרגיש מותקף ומאוים מכל עבר, כי כשהוא סוקר את הפנים הניבטות אליו מסביב לשולחן הממשלה הוא פוגש במבטיהם של אלה הרוצים ברעתו ושואפים לרשת אותו. מצד אחד יו"ר "הבית היהודי" שר הכלכלה נפתלי בנט ויו"ר "ישראל ביתנו" שר החוץ אביגדור ליברמן – הם מאגפים אותו מימין; ומצדו השני של השולחן, יו"ר "יש עתיד" שר האוצר יאיר לפיד, ומי שעשויה להיות עזר כנגדו במהלך הפלתה הסופית של הממשלה, ציפי לבני.

אם לא די בכך, כשנתניהו מפנה מטאפורית את מבטו החוצה, הוא יכול לראות את משה כחלון, האיש ורפורמת הסלולר, חורש את הארץ לאורכה ולרוחבה, מגיע אל תוך מעוזי הליכוד בפריפריה המוכרים לו היטב ומציע להם עתיד כלכלי-חברתי טוב יותר.

לא נסתרות מעיניו גם פגישותיהם התכופות של שני שריו הבכירים, לפיד וליברמן. בעיתון כלכליסט נחשף ביום ראשון [9 בנובמבר], כי בחודשים האחרונים השניים נפגשו לשמונה ארוחות צהריים בארבע עיניים. אגב, באותו היום נצפו השניים מסתודדים מחוץ לישיבת הממשלה, ומעת לעת לבני הצטרפה אליהם.

נתניהו, שקיבל בזמן אמת מידע על כך, מכיר את האיומים האלה היטב. הוא חי עמם כבר שנתיים. אבל גם הוא יודע שהשבוע, בעקבות התפטרות פרץ, הואץ התהליך והוא כבר בתוך מערכת בחירות. במצב נפיצות פוליטי שכזה כבר תימצא העילה לפירוק הממשלה.

לכן, בערבו של אותו היום, כשהגיע נתניהו לכינוס מרכז הליכוד שדן בהקדמת הפריימריז לראשות המפלגה, שם זכה לקבלת פנים אוהדת, הוא המשיך לעשות דה לגיטימציה לשמאל. זה כנראה יהיה מוטיב מרכזי בקמפיין שלו לראשות הממשלה. הוא גם תקף את לפיד על ביצועיו כשר האוצר.

אין ספק שבחירות 2015 כבר כאן, וקביעת מועדן היא רק עניין טכני.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: power struggle, politics, opposition, left, knesset, israel, elections, benjamin netanyahu

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept