ישראל פולס

רצף פיגועים בישראל: היד המכוונת של חמאס

p
המחבר
בקצרה
במערכת הביטחון יש הסבורים שמוקדם עדיין להגדיר את האלימות הנוכחית כאינתיפאדה שלישית, אך כבר כעת ברור כי היד המכוונת ומסיתה היא של תנועת חמאס. זו קוראת בחודשים האחרונים לפלסטינים לקום ולהגן על הר הבית.

שני תנאים הכרחיים נדרשים ללידתה ועוצמתה של אינתיפאדה: מציאות עגומה ויד מכוונת. ניסיון שתי האינתיפאדות הקודמות מלמד, שהמציאות העגומה בשטחים הביאה להתקוממות מקומית שהתפשטה כאש בשדה קוצים, ורק בהמשך הופיעה היד המכוונת. זו נטלה פיקוד וניווטה את האינתיפאדה לצרכיה.

האינתיפאדה הראשונה הוצתה בעקבות תאונת דרכים בצומת יד מרדכי [דצמבר 1987] בה נהרגו ארבעה פלסטינים. המהומות שפרצו במחנה הפליטים ג'באליה התפשטו במהרה לכל הרצועה והגדה, ובהמשכן הקימה תנועת פת"ח את "המפקדה הלאומית המאוחדת להסלמת ההתקוממות בשטחים הכבושים". מנהיגי השטח של הפת"ח בעזה ובגדה שלטו על האינתיפאדה כחמש שנים, עד לחתימה על הסכם אוסלו [1993] והקמת הרשות הפלסטינית.

האינתיפאדה השנייה החלה לאחר ביקור אריאל שרון בהר הבית [ספטמבר 2000]. גם הפעם המהומות המקומיות התפשטו במהרה, אבל לתנועת חמאס נדרשו כשישה חודשים עד שהפכה למובילת האירועים האלימים.

על הייאוש וחוסר התקווה שהביאו לסבב האלימות הנוכחי בין הישראלים לפלסטינים, נכתבו במהלך השנה האחרונה [2014] תילי תילים של מילים במאמרים, בדו"חות מחקר ובהערכות מודיעין. גם אם במערכת הביטחון יש כאלה הסבורים שמוקדם עדיין להגדיר את אירועי הדמים הללו כאינתיפאדה שלישית, ברור כבר כעת כי היד המכוונת, המעודדת ומסיתה לאלימות ולביצוע פיגועים היא שוב תנועת חמאס.

הרצון של מנהיגי התנועה להבעיר את הגדה ולהגביר את ההתקוממות במזרח ירושלים איננו משאלה נסתרת. העידוד לצאת לאינתיפאדה שלישית נעשה בגלוי על ידי מטיפים במהלך התפילות במסגדים ובקריאות באמצעי תקשורת המזוהים עם חמאס. זאת בנוסף לפעילות אינטנסיבית בשטח, שאמנם כנראה אינה מיועדת בשלב הזה להקים חוליות לביצוע פיגועים, אך דוחפת את הפלסטינים להתעמת עם כוחות הביטחון של ישראל ולבצע פיגועים עצמאיים.

שיטות הפעולה של חמאס נצפו על ידי מנגנוני הרשות הפלסטינית כבר לפני כשנה. מדו"ח שהגיש הגנרל תוופיק טיראווי, היועץ לעניני ביטחון ברשות הפלסטינית, ליו"ר הרשות אבו מאזן בחודש דצמבר 2013, עולה כי אנשי מנגנוני הביטחון הפלסטינים התריעו שכישלון שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים יביא את תנועת חמאס לנסות להבעיר את השטח. על פי מחברי הדו"ח, כוונת חמאס היא לארגן מחדש את הזרוע הצבאית שלה בגדה ולהוביל אינתיפאדה שלישית. הטקטיקה שאנשיה ינקטו, כך חזו אנשי מנגנוני הביטחון, יהיו פיגועי ירי ופיגועים עצמאיים של מפגעים יחידים, ולא שיגור מחבלים מתאבדים כפי שהיה באינתיפאדה השנייה.

מחברי הדו"ח אף העריכו, כי הפיגועים שחמאס ינסה להוציא אל הפועל יהיו בשטחי C ובאזורים הסמוכים לירושלים, שם אין למנגנוני הביטחון הפלסטינים שליטה על השטח.

הדו"ח, שהודלף בשעתו לתקשורת הישראלית והפלסטינית, לא זכה להתייחסות מיוחדת; בעיקר לאור הסברה שהדו''ח נועד בעצם ללחוץ על ישראל להתקדם במשא ומתן המדיני, וגם מכיוון שמחבריו לא פירטו מניין שאבו את המידע שבו וכיצד הוסקו מסקנותיו. אבל היום, נוכח מתקפת הפיגועים בישראל, כבר ברור שמחברי הדו"ח במנגנוני הביטחון הפלסטינים ידעו לחזות את מהלכי חמאס ואת היד המכוונת של התנועה בעידוד והתססת ההתקוממות.

ברשת הטלוויזיה של חמאס "אל אקצה" ובאתרים המזוהים עם התנועה, לרבות אתר הזרוע הצבאית עז א-דין אל-קסאם, נקראים הפלסטינים מזה חודשים רבים לקום ולהגן על קדושתו של הר הבית מ"חילולו" על ידי פעילי ימין יהודים. הר הבית הפך כלי הפחדה יעיל בתעמולה של חמאס, המתארת מעשי קטסטרופה שמתכננת ישראל בהר הבית עד כדי הריסת מסגד אל אקצה.

במהלך אירועי יום הזעם בעזה [31 באוקטובר] נאם איסמעיל הנייה, סגן ראש הלשכה המדינית, בפני קהל המפגינים. הוא סיפר כי היהודים מתכוונים להרוס את הר הבית ואמר שעל הפלסטינים לסכל את המזימה. "האויב הישראלי נכנס לשלב מאוד מסוכן בביצוע המשימות שלו כלפי המסגד הקדוש", הזהיר הנייה.

גם ח'אלד משעל, ראש הלשכה המדינית של חמאס, בראיון השבוע לעיתון "אל שארק" בקטאר [9 בנובמבר], לא הסתיר את מטרת התנועה. "אין מקום לרגיעה נוכח ההתנחלויות והניסיון לייהד את ירושלים, נסכל את המזימה בהתנגדות ובהמרצה למרד נגד הכיבוש", אמר משעל.

"ההמרצה למרד" מצד חמאס החלה למעשה עוד לפני מבצע "צוק איתן" [יולי 2014], אך הטון והעוצמה של הדברים התגברו לאחריו נוכח התסכול של מנהיגי חמאס מתוצאות הלחימה וממצבה של התנועה שנותר בכי רע. רק לאחרונה [25 באוקטובר] קרא ד"ר מחמוד א-זהאר, מבכירי חמאס בעזה, להסלים את העימותים עם "כוחות הכיבוש", והוסיף כי הפלסטינים בגדה נאלצים להתמודד בימים אלה מול שתי חזיתות – האחת כוחות הצבא של ישראל, והשנייה מנגנוני הביטחון הפלסטינים. לדעתו, התיאום הביטחוני ביניהן מונע את התפשטותה של האינתיפאדה.

דברים אלה מאששים גם הם את האמור בדו"ח מנגנוני הביטחון הפלסטינים, שחמאס ירכז את פעילותו מחוץ לשטחי האחריות של הרשות.

הניסיון של חמאס להתסיס את השטח וליצור מצג של מצב חירום שילכד את כל הפלסטינים, נמשך גם בהצהרת גדודי עז א-דין אל-קסאם על הקמתו של "צבא עממי" כדי להיערך למערכה על ירושלים. בכיר הזרוע הצבאית, מוחמד אבו עסקאר, הכריז במחנה הפליטים ג'בליה [7 בנובמבר], שחמאס מגייס כ-2,500 לוחמים ל"משימת הקודש".

אבל "הצבא העממי" התברר כספין תקשורתי. גורמים ביטחוניים בישראל טענו כי אין כל סימן להקמת צבא עממי כזה. כלומר מדובר בצבא יחסי ציבור דמיוני – אמצעי נוסף ליצירת תחושת מצב חירום דתי המחייב כל פלסטיני מאמין להתגייס למבצע הצלה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: violence, terror attacks, temple mount, palestine, khaled meshaal, israel, intifada, hamas

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept