ישראל פולס

מרצ מסרבת להיות בקונצנזוס

p
המחבר
בקצרה
יו"ר מרצ זהבה גלאון: גם בנקודת הזמן הזו, הייתי מכריזה על הפסקת אש חד צדדית. עכשיו יש לציבור קושי לקבל את העמדה שלנו, אבל בסוף יתברר שצדקנו.

כשיו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, נשאלה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו מה הייתה עושה אילו ישבה על כיסאו, חיילי צה"ל כבר נכנסו קרקעית לעזה. גלאון ענתה לו מיד שהיא לא הייתה מגיעה למצב הזה, כי הייתה נותנת צ'אנס לממשלת האחדות הפלסטינית, ובכך, להערכתה, ההסלמה הייתה נמנעת.

הפגישה בין נתניהו למנהיגת מפלגת השמאל, שקוראת להפסקת אש חד-צדדית מול חמאס, התקיימה ביום שישי האחרון [18 ביולי] באווירה ידידותית. זו הייתה פגישת עדכון שנתניהו כראש ממשלה אינו מחויב לה על פי חוק, שכן החוק מחייב את ראש הממשלה לקיים פגישות מסוג זה עם יו"ר האופוזיציה בלבד. אבל נתניהו הקדיש באותו בוקר עמוס באירועים ביטחוניים זמן לפגישות עם ראשי מפלגות האופוזיציה האחרות, ביניהם גלאון, יו"ר ש"ס אריה דרעי ויו"ר קדימה שאול מופז, ובכך נראה שביקש להדק סביבו את הקונצנזוס הפוליטי של הכניסה הקרקעית, גם מקרב האופוזיציה.

אלא שבשונה משני מנהיגיה האחרונים של מרצ, יוסי ביילין בתקופת אהוד אולמרט, כראש ממשלה במלחמת לבנון השנייה; וחיים אורון (ג'ומס), בתקופת אהוד אולמרט, בעופרת יצוקה; שהתייצבו לצד הממשלה ממעמקי האופוזיציה וגיבו את הכניסה הקרקעית, גלאון סירבה להעניק גיבוי דומה. היא אמנם החמיאה בתקשורת לראש הממשלה על שנהג במתינות בטחונית בימי המשבר הראשונים, אך כעת סירבה בנימוס לנהוג כמו קודמיה.

"אמרתי לו: 'אדוני ראש הממשלה'", היא משחזרת בשיחה לאל-מוניטור, "לא הייתי מגיעה לנקודת הזמן הזאת, כי הייתי הולכת למהלך מדיני עם הפלסטינים. הייתי משחררת את האסירים במסגרת הפעימה הרביעית. הדגשתי בפניו שהוא הולך לעשות טעות גדולה עם המבצע הקרקעי. אמרתי לו ש'שני גורמים הכניסו אותך לעזה - האחד זה החמאס והשני זה בנט וליברמן. אתה לא עמדת בלחצים שלהם'.

"אמרתי לו גם שאין ויכוח על הלגיטימיות שלנו להגן על עצמנו, אבל אני כבר למודת ניסיון ויודעת שרק בכוח אתה לא יכול לחסל את הטרור, ואין כניסה קרקעית דה לוקס. בסופו של דבר זה יהיה כמו בלבנון, שהתחלנו ב-40 קילומטר ובסוף כבשנו את לבנון. ציינתי בפניו ש 'אני יודעת שזה נשמע כמו קלישאה, אבל מלחמה לא מנצחת טרור בשום מקום. לכן, אתה צריך לקיים מהלך מדיני מקביל - לאפשר לחמאס לקבל תמריצים כלכליים כדי שיהיה לו מה להפסיד, ולעשות מהלך מדיני ולהכניס את אבו מאזן כצד בהסכם'''.

נתניהו הקשיב בנימוס והשיב לגלאון שפשוט אין ברירה.  מדובר במבצע של אין ברירה.

מאז תחילת מבצע צוק איתן מובילה גלאון במרצ קו עקבי וברור של התנגדות לכניסה קרקעית וקריאה להפסקת אש. לקו הזה שותפים כל חברי סיעת מרצ והנהלת התנועה שמגבים אותה. בניגוד למפלגת העבודה, הקולגה מגוש השמאל שמגבה את הכניסה הקרקעית, מרצ היא המפלגה הציונית היחידה שהוציאה את עצמה הפעם מהקונצנזוס של "שקט, יורים".

גם כשמתברר היקף ההרג שתכנן החמאס באזרחי ישראל, באמצעות מנהרות התופת, גלאון וחברי סיעתה ממשיכים להתנגד ללחימה בעזה, ונצמדים לקו הזה, שמבדל אותם באופן ברור ממפלגת העבודה.

אל מוניטור: הקו העקבי הזה הוא חלק מהפקת הלקחים מהתקופות שבהן מרצ הייתה בקונצנזוס המלחמתי, אבל הלכה והתכווצה במספר המנדטים?

גלאון: כל הזמן אומרים לי שאנחנו נמצאים במלחמה ועם העמדות האלה, מרצ תתרסק, תרד במספר מנדטים. אבל אני באמת לא מתרגשת מזה, כי אני מאמינה במה שאני אומרת, אני בטוחה שזו הדרך הנכונה. אין ספק שמה שקרה לנו בשנים הקודמות, במבצעים דומים, הוא שגם אכלנו את הדגים הסרוחים וגם גורשנו מהעיר, כי רצינו למצוא חן. אז תמכנו במבצע כזה או אחר ואנשים אמרו: אם אתם כמו המפלגות האחרות אז נצביע למפלגות האחרות, וזה פגע בנו אלקטורלית. אין לי ספק שעבור כולם במרצ זהו לקח מאוד דרמטי.

אני מאמינה שמהרגע שבו מרצ אומרת את דעתה, יש לזה קהל, כי אנשים מעריכים עמדה אמיתית.

אל מוניטור: אבל כעת, לאחר שנחשפו מנהרות התקיפה, המבצע הקרקעי נראה הכרחי.

גלאון: אני מצטערת, אבל אני לא רואה את תפקידי להיות חלק מהקונצנזוס. אני רואה את המנהיגות שלי כהובלה של הלך הרוח. קל יותר לבוא ולומר: צריך לכבוש את עזה. אני יודעת שאני מציגה תמונה הרבה יותר מורכבת, אבל היא תואמת את השקפת העולם שלי, ויש לי גיבוי מאוד משמעותי בסיעה ובהנהלת מרצ. עכשיו יש לציבור קושי לקבל את העמדה שלנו, אבל בסוף יתברר שצדקנו.

אל מוניטור: אבל שואלים אותך, ובצדק, מה היית עושה עכשיו לנוכח האיומים שנחשפים מדי יום?

גלאון: גם בנקודת הזמן הזו, הייתי מכריזה על הפסקת אש חד צדדית. נתחיל מזה שאני לא הייתי מכניסה את צה"ל קרקעית. היה צריך לחשוב איך מתמודדים עם המנהרות בדרכים אחרות. למשל, שבהפסקת האש היינו מגיעים להסדר של פיקוח על המנהרות. הייתי מקדמת מהלך מדיני משולב עם אבו מאזן ומצרים. וזאת, כדי להגיע למצב שהחמאס מקבל תמריץ כלכלי ויש לו מה להפסיד, והוא מפוקח.

אל מוניטור: ואיפה אתם במרצ ביחס לשמאל הרדיקלי שמפגין נגד צה"ל?

גלאון: קודם כל, מדובר בקבוצה שולית ואנחנו איננו חלק ממנה. בשבת הם יצאו להפגין בכיכר הבימה ומישהו ממרצ שאל אותי למה לא הייתי שם. אמרתי לו שאני אמנם תומכת בזכות שלהם להפגין, כל עוד ההפגנות הן לא ברמת הסתה, אבל אני בשום אופן לא שותפה להפגנות שאומרים בהן 'כולנו מוחמד דף' ושבהן קוראים לטייסים רוצחים. אמרתי בצורה ברורה: אנחנו לא הולכים להפגנות כאלה, ואם אנחנו נפגין אנו נקרא להפסקת אש או להסדר מדיני, אבל לא נצא נגד צה"ל. אני לא נותנת לגיטימציה להפגנות האלה. יש לי ביקורת על הממשלה ועל המבצע, אבל סליחה: גם הילדים שלנו נהרגים שם. עכשיו (יום שלישי בערב, 22 ביולי) חזרתי מניחום אבלים של חייל, שההורים שלו הם פעילי מרצ. גם הילדים שלנו נהרגים.

כשאני אומרת שהעמדה של מרצ היא מורכבת, לזאת בדיוק הכוונה: אנחנו קוראים להפסקת אש, אבל גם הולכים להלוויות ולביקורי פצועים, כי השכול לא פוסח על ימין ועל השמאל, ולא על דתיים ולא על חילוניים.

אמרתי ללימור לבנת בראיון טלויזיוני: 'אין לך, לימין, מונופול על השכול' כשהיא תקפה אותי, והתכוונתי לזה. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: meretz, israeli-palestinian conflict, israel, hamas, gaza strip, benjamin netanyahu

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept