ישראל פולס

סגן השר אקוניס: אבו מאזן עומד בראש ממשלת טרור

p
המחבר
בקצרה
נאומו האמיץ של יו"ר הרשות הפלסטינית בסעודיה בגנות החטיפה אינו מרשים את סגן השר אופיר אקוניס. בראיון לאל-מוניטור הוא קובע שאבו מאזן חייב לעבור מדיבורים למעשים ולפרק את ממשלתו המאוחדת, וסבור שיש להרחיק את חנין זועבי מהכנסת.

"הממשלה הפלסטינית בראשות אבו מאזן היא ממשלת טרור לכל דבר שאחראית לחטיפת הנערים. כל עוד הוא לא מפרק את הממשלה הזאת, לא נחדש איתו את המשא ומתן המדיני".

כך, לדעת סגן השר אופיר אקוניס, יש להתייחס ליו"ר הרשות הפלסטינית, גם לאחר שנשא את נאומו האמיץ בשבוע שעבר [17 ביוני] בכינוס הליגה הערבית בערב הסעודית, בו גינה את חטיפת הנערים. אבו מאזן לא הצליח לכבוש באמצעות נאומו את לבו של הציבור הישראלי, ולא רק שהוטחה נגדו ביקורת נוקבת מבית על נאומו הפייסני, גם הימין הפוליטי בישראל ממשיך להשתלח בו ולהפנות נגדו אצבע מאשימה.

בליכוד, מפלגתו של ראש הממשלה, האווירה עדיין סוערת בעקבות חטיפת שלושת הנערים, כמו גם בעקבות הפרסום ביום שני [23 ביוני] לפיו מחבל החמאס זיאד עוואד, ששוחרר בעסקת שליט, הוא שרצח בערב פסח את קצין המשטרה ברוך מזרחי.

ח"כ אקוניס, סגן שר הממונה על הקשר בין הממשלה לכנסת, ביקר בשבוע שעבר בבתי משפחותיהם של שלושת החטופים באלעד, טלמון ונוף איילון. היה לו חשוב, הוא אומר בראיון לאל-מוניטור, לפגוש את המשפחות ולהעביר אליהן את המסר שהן לא לבד, שיש ממשלה מאחוריהם. 

אל-מוניטור: אבו מאזן אמר בשבוע שעבר דברים מאוד אמיצים, מדוע לא להאמין לו?

אקוניס: ברור כשמש שהקמת הממשלה הפלסטינית החדשה, שקראתי לה כבר כשהוקמה בשם 'ממשלת הטרור', הביאה עמה רוח גבית אדירה לחידוש הטרור ועודדה אותו. כאשר אבו מאזן החליט להתפייס עם חמאס, הוא בעצם נתן לגיטימציה לטרור. ההוכחות בשטח לא איחרו לבוא: הירי על הדרום התחדש והשיא היה חטיפת הנערים.

לכן, כל עוד קיימת ממשלת טרור ברשות הפלסטינית, והיא כאמור קיימת בהנהגת אבו מאזן, בעידודו ובסמכותו, אי אפשר להמשיך את המשא ומתן איתו. חטיפת שלושת הנערים היא בלתי נסבלת, ולכן שום אמירה של אבו מאזן איננה רלוונטית. הוא יכול להמשיך ולדבר כי זה הכי קל, אבל במעשים הוא כושל. הוא עדיין אחראי על קיומה של ממשלת טרור.

אל-מוניטור: נשיא המדינה שמעון פרס אמר שדברי אבו מאזן אמיצים. אתה באמת לא מצליח לראות את חשיבותם ואת המחיר האישי שאבו מאזן משלם בתוך ביתו?

אקוניס: לא. כשאבו מאזן רוצה, יש לו את היכולת באמצעות דיבורים לשגר מסרים פייסנים, בעיקר לארה"ב. אבל כשלא מתלווה לכך ביצוע, אין לזה שום ערך. אבו מאזן מבין שהאיום של חמאס הוא איום גם על שלטונו. אבו מאזן יודע שהוא ואנשיו סולקו מעזה באופן ברוטאלי. כל שעליו לעשות הוא לשים קץ להסכם הפיוס עם חמאס. הדיבורים צריכים להיות מגובים במעשים, אבל בינתיים ממשלת הטרור עומדת על תילה.

אל-מוניטור: ראש הממשלה מתנהל נכון במשבר החטופים?

אקוניס: קודם כל הוא עושה נכון כשאינו מוכן לחדש את השיחות, כל עוד אבו מאזן לא מפרק את הממשלה הפלסטינית החדשה. בהובלתו הקבינט אישר, גם בקולותיהם של ציפי לבני ויאיר לפיד, שהמשא ומתן לא יחודש כל עוד הממשלה הפלסטינית לא מתפרקת. זו החלטה מתבקשת ונכונה. כל זה ישתנה כאשר אבו מאזן יגבה את אמירותיו על ידי מעשה.

אני חושב שכל ממשלה אחרת בעולם, בוודאי הממשל האמריקאי, הייתה נוהגת באותו האופן, אילו הצד עמו היא הייתה נושאת ונותנת היה חוטף את אזרחיה. אני רק יכול להצטער על כך שהקהילה הבינלאומית מיהרה לברך על הקמת ממשלת חמאס, בכלל זה הודעת משרד החוץ האמריקאי. אלה דברים שרק הגבירו את הטרור. אבל אפשר עדיין לחזור מהטעות הזאת נוכח חטיפת הנערים ולדרוש את פירוק ממשלת חמאס.

אל-מוניטור: כיצד אתה מתייחס לאמירות שנשמעות מצד השמאל הישראלי על כך שהחטיפה היא בעצם מחיר הכיבוש?

אקוניס: אלה הן אמירות של איוולת וגסות רוח, בזמן ששלושת הנערים נחטפו על ידי ארגון טרור. מה גם שהאמירות הללו מתעלמות מכך שהיו פיגועים רצחניים בתוך הקו הירוק. בעיני יהודה ושומרון אינה שטח כבוש והפלסטינים אינם חיים תחת כיבוש. 99 אחוז מהאוכלוסייה הפלסטינית חיה כמעט 20 שנה תחת שליטת הרשות מאז הסכמי אוסלו, לכן הטיעון שהם נחטפו בגלל הכיבוש פשוט אינו מסתדר עם המציאות.

מצער אותי לשמוע אמירות כאלה, ובכלל לא הייתי מכניס את הוויכוח על הפיתרון הפוליטי של הסכסוך לתוך הטרגדיה של המשפחות.

אל-מוניטור: אלה אמירות שפוגעות עוד יותר בלגיטימציה של המתנחלים?

אקוניס: לשמחתי אלה אמירות שמגיעות מהשוליים של הציבוריות הישראלית. לא שמעתי סוג כזה של התבטאויות מצד מפלגת העבודה, שכל חבריה מביעים דאגה לשלומם של הנערים ומגבים את פעילות הממשלה.

אי אפשר שלא להתייחס בהקשר הזה לח"כ חנין זועבי. אותה היה צריך להרחיק כבר מזמן מהכנסת. לפני הבחירות האחרונות יזמתי מהלך לפסילת התמודדותה לכנסת על בסיס חוק יסוד הכנסת, בשל העובדה שהיא תמכה במאבק מזוין נגד חיילי צה"ל במשט המרמרה. ואכן ועדת הבחירות המרכזית פסלה אותה, אך  בית המשפט העליון דחה את הפסילה ואפשר לה להתמודד. זו הייתה טעות מז'ורית של בית המשפט העליון, שגיאה חמורה ביותר. לא הבנתי את הפסיקה מכיוון שזועבי לא נפסלה בגלל מחשבותיה, אלא על פי מעשיה, שהיו חלק מהתארגנות טרור לפגוע בחיילי צה"ל במרמרה. והנה מתברר שזועבי לא עוצרת, ובעיניה החוטפים הם לא טרוריסטים.

לצערי בית המשפט העליון נתן אור ירוק לזועבי והיא ממשיכה לפעול בכל החזיתות נגד מדינת ישראל. היא אומרת שהיא מתנגדת למדינת ישראל יהודית ודמוקרטית, ונוהגת להשתמש בתואר חברת כנסת כדי לנגח את ישראל בכל פורום בינלאומי, למשל בטלוויזיה האיראנית, כי זאת התפיסה שלה.

אל-מוניטור: כיצד לדעתך תשפיע העובדה כי המחבל זיאד עווד שב לרצוח אחרי שחרורו בעסקת שליט, על עסקאות שחרור עתידיות?

אקוניס: הפורמולה של שחרור מחבלים רוצחים שלא מיצו את עונשם כדי לחדש משא ומתן הייתה שגיאה חמורה, שמעודדת טרור כפי שאנחנו רואים. לדעתי אין היתכנות פוליטית בישראל לצעדים כאלה בעתיד, בוודאי בהרכב הממשלה הנוכחית.

אל-מוניטור: כמה זמן אתה נותן לקואליציה לשרוד?

אקוניס: להערכתי ניכנס למערכת בחירות בתחילת 2016, בתום שלוש שנים לממשלה. כרגע הקואליציה יציבה, אך העובדה שהיא אינה הומוגנית היא בעייתית ולא נוחה לליכוד. זו ממשלה שהוקמה בתנאים בלתי אפשריים על ידי ברית כוחנית שלא הייתה לה הצדקה אידיאולוגית. כרגע הפירוק לא משתלם לאף גורם, אבל צריך להבין שכמעט כל אחד בממשלה, למעט ציפי לבני, יכולים להשפיע על הרכבה. כרגע המצב הביטחוני תורם ליציבות הקואליציונית.

 

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: unity government, terrorist organizations, palestine, mahmoud abbas, likud party, kidnapping, israel, hamas

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept