הרב המוערץ, הקצין הבכיר והעסקה האפלה

ההחלטה להגיש כתב אישום חמור נגד הרב יאשיהו פינטו מסעירה את דעת הקהל בישראל. האם הרב שבכירים במערכת הביטחון, פוליטיקאים וטייקונים נהגו לעלות אליו לרגל ימצא את עצמו במאסר?

al-monitor .

נושאים מכוסים

rabbis, rabbi pinto, police, jews, israeli politics, bribery

פבר 18, 2014

כזה היה מעמדו של הרב יאשיהו פינטו בטרם הסתבך עם החוק. בקושי בן 40, וכבר הצליח לצבור הון, עוצמה וחסידים בישראל ובעולם היהודי. כל אלה יחדיו הציבו אותו כאחד הרבנים המובילים והמשפיעים ביותר. ביום רביעי בערב השבוע [12 בפברואר] הוטלה פצצה: היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע על החלטתו להגיש בימים הקרובים כתב אישום חמור נגד הרב על מתן שוחד, הדחה בחקירה תוך מתן טובות הנאה, שימוש באמצעים פסולים כלפי גורמים שונים וכן עבירות של הטרדת עד, הלבנת הון ועבירות נוספות.

הגשת כתב אישום נגד רב בישראל רחוקה מלהיות אירוע שגרתי. רבנים, מתוקף תפקידם, נחשבים כמי שזוכים לחסינות לא רשמית בשל מעמדם הרוחני. הידיעה על ההחלטה להגיש כתב אישום נגד רב במעמדו של פינטו הכתה את ישראל בתדהמה. היא פתחה את כל מהדורות החדשות ברדיו ובטלוויזיה ותפסה את הכותרת הראשית של כל העיתונים ביום שלמחרת.

זה היה שבוע רע מאוד לרבנים. יממה קודם הודיעה משטרת ישראל כי היא ממליצה להעמיד לדין את הרב יונה מצגר, מי ששימש עד לאחרונה הרב הראשי האשכנזי לישראל. הרב חשוד בקבלת שוחד של מיליונים, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה ועבירות נוספות. אם יורשע, הוא צפוי להישלח לכלא לשנים רבות.

על אף היותה מדינה בעלת אופי חילוני, ישראלים רבים נוהים אחרי רבנים ומייחסים להם סגולות רוחניות יוצאות דופן. כל אימת שהם מחפשים מזור לבעיותיהם, רבים מהם פונים לרבנים ולמקובלים. במסגרת עבודתי העיתונאית עקבתי מקרוב אחר תופעת ההערצה כלפיהם. באחד הימים של תחילת 1999 נשלחתי על ידי הארץ, העיתון שבו כתבתי, לסקר את הפתיחה החגיגית של מפעל אינטל בקריית גת. כניסתו של מפעל היי-טק לדרום הארץ הצטייר בעיניי תושבי המדינה, ובייחוד תושבי הדרום, כבשורה שעשויה להצעיד את הנגב לעידן חדש ומודרני.

אלפי אורחים מרחבי הארץ נהרו למפעל החדיש כדי להשתתף באירוע, שנועד להעצים את מעמדה הייחודי של ישראל בכל הקשור לטכנולוגיה מתקדמת. שרי ממשלה, חברי כנסת, אנשי עסקים, אנשי פיננסים, אנשי אקדמיה, ראשי ערים ורבים אחרים נדחסו ונדחקו בתוך אולמות הייצור, מתקשים להסתיר את התפעלותם למראה פלאי הטכנולוגיה המתקדמת.

לקראת שעת צהריים, בשיאה של החגיגה, החלה נהירה החוצה. התברר שבעוד זמן קצר עמדה להתחיל ההילולה השנתית של הרב יעקב איפרגן בנתיבות, שמכונה בפי אלפי חסידיו "הרנטגן", על שום המוניטין שיצאו לו כמי שיכול לראות מבעד לגופו של האדם. תזזית ניכרה במגרשי החניה ומאות מהמוזמנים הבכירים והידועים עשו את דרכם לנתיבות, ששוכנת כחצי שעת נסיעה מקריית גת. הצטרפתי אליהם. החגיגה התחילה, ואלפי החסידים רקדו סביב הרב, נישקו את ידו, הניחו יד על כתפו, חיבקו אותו ולחשו על אוזנו. בשלב מסוים, כשההילולה נכנסה לתוך הלילה, הונחו אלפי נרות ליד הרב והוא נטל אותם לידו והשליך אותם אחד אחר השני בעוצמה לתוך מדורה גדולה שבערה ממול. החסידים נכנסו לאקסטזה. זיהיתי ביניהם שני שרי ממשלה, חברי כנסת רבים, אנשי עסקים ידועים, זמרים, שחקנים. כעבור שנים יהפוך נוחי דנקנר, בעת ששימש הבעלים של הקונצרן הגדול במדינה, לאורח רם המעלה שזכה לשבת ליד הרנטגן.

בשנים האחרונות עקף הרב פינטו את הרנטגן, וקיבץ אליו מאמינים וחסידים ידועים ובהם בכירים במערכת הביטחון, פוליטיקאים בכל הרמות, טייקונים ואנשים המזוהים עם העולם התחתון. אין תקדים לשני כתבי אישום אפשריים נגד שני רבנים בעלי מעמד כה גבוה שהידרדרו למעמד כה נמוך. עד לפרישתו [2013] נחשב הרב מצגר לאחד מעשרת האנשים החשובים במדינה, ונחשב לחבר של כבוד בצמרת המדינה. עד להחלטה להגיש כתב האישום נגדו, נחשב הרב פינטו לדמות נערצת שעשרות אלפים עלו אליו לרגל באשדוד ובניו יורק כדי לזכות לברכתו. בין חסידיו הרבים, כך התברר, נמצא אדם שרק מעטים ידעו שהוא משרת כחוקר בכיר ביותר במשטרת ישראל.

על פי התוואי המסתמן של כתב האישום, באחד הימים פנה הרב אל חסידו קצין המשטרה, וביקש ממנו להשיג עבורו מידע חסוי מתוך חקירת משטרה נגד עמותה שבה היה מעורב. הרב לא הסתפק בבקשה החריגה, אלא הבטיח לתגמל אותו ב-200 אלף דולר. על פי עיתון הארץ, הקצין, אפרים ברכה שמו, הכניס את המפקדים שלו [בכללם ראש אגף חקירות ומודיעין, ניצב יואב סגלוביץ] בסוד הבקשה. ברגע של מבחן עליון בין האמונה הדתית לבין תפקידו הציבורי, נטש הקצין את הרב לטובת המפקד. השוחד ניתן במעטפה, המעשה צולם, והראיה המצולמת כביכול עומדת היום בבסיס כתב האישום הצפוי נגד הרב.

אם לא די בזה, הרב גם ניסה לחמוק בדרך מפוקפקת מכתב האישום. התברר שבין חסידיו היה גם ניצב מנשה ארביב, שעומד בראש כל יחידות החקירה של המשטרה, תפקיד שמקביל לראש ה-FBI. פינטו [כך על פי תצהיר של בן ציון סוקי - יד ימינו של הרב פינטו] הציע לכאורה ליועץ וינשטיין עסקה אפלה: הוא יחשוף הטבות שהעניק לטענתו לארביב במהלך השנים, ובתמורה ייסגר התיק נגדו. במאבק על מי להעמיד לדין, נראה היה כי המדינה מבכרת את ראשו של עובד הציבור על פני ראשו של הרב העצמאי.

העסקה הסעירה את דעת הקהל ואת גורמי האכיפה במדינה. בעוד היועץ שוקל את הצעת הרב, הודיע השבוע ניצב ארביב על פרישתו מהמשטרה כדי לטרפד את העסקה. הודעת הפרישה היא שהכשירה לבסוף את כתב האישום נגד הרב. קרוב לוודאי שבהילולה הקרובה שיערוך הרב פינטו, ידירו את רגליהם שועים ומנהיגים שנהגו לפקוד אותה. מעטים ירצו להיראות ולהצטלם במחיצתו של רב ומקובל שצפוי לעמוד לדין על מתן שוחד. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
האם ניצחון של נתניהו יביא לסוף הדמוקרטיה הישראלית?
בן כספית | הבחירות בישראל | פבר 26, 2020
גנץ: נתניהו חצה קווים שאסור לחצות
מזל מועלם | | פבר 25, 2020
שלוש האופציות של נתניהו: בין ישיבה בכלא לחוק הצרפתי
בן כספית | הבחירות בישראל | פבר 19, 2020
השבוע בו האריך גנץ לנתניהו את כהונתו כראש ממשלה
מזל מועלם | | פבר 14, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020