ישראל פולס

נתניהו נעלם, והחשדנות כלפיו בליכוד גוברת

p
המחבר
בקצרה
רה"מ נמנע מלהתערב בסוגיות שבראש סדר היום הציבורי, וכמעט שאינו עוסק בעניינים פנימיים במפלגתו. שר בכיר: "יש תחושה שהוא פשוט אדיש להכל כי הליכוד כבר לא מעניין אותו".

ביום שני [17 בפברואר] בוטלה באופן מפתיע ישיבתה השבועית של סיעת הליכוד ביתנו. לשרים ולחברי הכנסת של הסיעה לא ניתן הסבר. מאז הבחירות האחרונות אין בליכוד פעילות מפלגתית פנימית, והישיבות השבועיות האלה – גם אם הן ריקות מתוכן משמעותי – הפכו להזדמנות היחידה כמעט של חברי הכנסת של המפלגה להיפגש עם ראש הממשלה ועם עצמם.

באותו בוקר קיבל בית המשפט המחוזי בתל אביב את עתירתו של סגן שר הביטחון וחבר כנסת מטעם הליכוד, דני דנון, נגד הליכוד וראש הממשלה. בית המשפט ביטל החלטה של בית הדין של הליכוד שמנעה מוועידת המפלגה לדון בנושאים מדיניים ובסוגיית האיחוד עם ישראל ביתנו. מעתה יוכלו דנון וחבורתו, נציגי המתנחלים והפלג הקיצוני יותר בליכוד, לחשק את נתניהו ככל העולה על רוחם בדיונים והחלטות מדיניות, לקראת רגעי האמת במשא ומתן עם הפלסטינים.

לא ברור עד כמה ההפסד הזה היה בין הגורמים לביטולה החפוז של ישיבת הסיעה. מה שבטוח הוא שנתניהו לא הצטער על כך שפספס את ההזדמנות לראות את דנון חוגג את ניצחונו. ראש הממשלה העדיף להתמקד בפגישה עם נשיא פרו, אויאנטה אומאלה טאסו, המבקר בישראל, ולדון עמו באריכות באיום האיראני.

בישיבות הסיעה האחרונות נתניהו נראה משועמם, ולעתים אף סובל. הן תמיד מתחילות בהצהרה קצרה שלו לתקשורת, ונמשכות בפרובוקציה תורנית של אחד מנצי המפלגה על רקע המו"מ המדיני. בדרך כלל זו סגנית שר התחבורה, ציפי חוטובלי, שיורה את שאלותיה כאשר מולה מונח קלסר עב כרס. נתניהו מגלגל עיניו ועונה מה שעונה על מחויבותו להתיישבות, כשהכל מודלף לתקשורת כמעט בזמן אמת.

גם השתתפותם של שרים וסגני שרים מהליכוד בהפגנת הימין בשטחים השנויים במחלוקת שבין ירושלים למעלה אדומים (שטח E1) ביום חמישי האחרון [13 בפברואר] רק החריפה את כאב הראש של נתניהו. ההפגנה, שהוכתרה כאירוע המחאה הגדול ביותר של הימין בשנים האחרונות, אורגנה על ידי תנועת נחלה בראשות דניאלה וייס, לשעבר ראש מועצת ההתנחלות קדומים בשומרון. מובילי ההפגנה אמנם הסבירו בתקשורת שהם בסך הכל מחזקים את ראש הממשלה מול הלחצים האמריקאים, אך לנתניהו לא היתה שום סיבה להרגיש מחוזק כשהוא ראה את השר ישראל כץ, סגני השרים דנון, חוטובלי ואלקין ויו"ר הקואליציה יריב לוין צועדים עם האופוזיציה הפנימית בליכוד.

נתניהו מבין היטב שמה שהוא רואה לנגד עיניו זו למעשה התמרדות של מי שהוא בעצמו מינה לתפקידים בכירים במפלגה. הם פועלים נגדו בלי טיפה של פחד, ומעשיהם מעידים שבליכוד היום אין בעל בית. במצב הזה אשם נתניהו עצמו. הוא זה שהפקיר את הליכוד לקבוצות הימניות שכעת תוקפות את התנועה מתוכה. מאז הבחירות תנועת הליכוד משותקת. לשכתו של נתניהו במצודת זאב נעולה, והוא אפילו אינו עושה מאמץ להראות כמי שמשקיע בפוליטיקה פנימית.

למעשה, ראש הממשלה אינו נמנע רק מפעילות פוליטית. הוא מקפיד לדלג מעל כל ויכוח או קונפליקט ציבורי כדי לשמור על שקט תעשייתי. קולו בקושי נשמע בימים האחרונים בסוגיית החוק לגיוס החרדים. הצעת החוק שמסעירה את הציבור הישראלי נכנסת כעת לישורת האחרונה, ומאיימת לפרק את הקואליציה. נתניהו עומד מן הצד ונותן לסיעות יש עתיד והבית היהודי להתקוטט, בעוד הוא מרחיק את עצמו מהתהליך כדי לא לרסק סופית את מערכת היחסים שלו עם החרדים. זה מה שהוביל לדבריו של ח"כ עפר שלח מיש עתיד, שבראיון לאל-מוניטור קרא לראש הממשלה להפסיק לגמגם ולהצהיר על תמיכתו בחוק.

אולם היעדרותו של נתניהו מסדר היום הציבורי אינה מסתכמת רק בכך. המשבר החמור בבית החולים הדסה בירושלים לא גרם לו לתפוס את עמדת הקברניט ולהוביל לפתרון, או לכל הפחות לצאת בהצהרה ערכית כלשהי. דווקא הוא, שהחזיק בעבר בתיק הבריאות, יכול לקחת חלק יותר פעיל בניסיון להציל את בית החולים מקריסה.

נתניהו גם הדיר עצמו מהמרוץ לנשיאות, וכלל לא ברור אם יתמוך רשמית במועמד הליכוד. מלבד ח"כ רובי ריבלין, שמסוכסך עם נתניהו וכבר החל לאסוף את עשר החתימות מחברי כנסת שיאפשרו לו להתמודד, גם חבר המפלגה, השר סילבן שלום, שוקל להתמודד. נתניהו שומר על ניטרליות ולא מתערב בשום צורה, לפחות בינתיים, במרוץ המתחמם. עם זאת, במקרה של הבחירות לנשיאות, כלל לא בטוח שמועמדי הליכוד ירצו בתמיכתו. לדברי אחד השרים במפלגה, "ביבי הוא נטל בבחירות האלה. זה לא שאם הוא תומך במועמד מסוים הוא עוזר לו להיבחר ומגייס בשבילו קולות. בגלל שמעמדו בתוך הליכוד הוא חלש, ובחוגי הימין הקיצוני הוא אף מעורר אנטגוניזם, עדיף להימנע מתמיכתו".

ככל שהליכוד הולך ומתרחק מתניהו, כך נתניהו הולך ומתרחק מהליכוד. הקשר שלו עם השרים הבכירים הולך ודועך, והחשד שלו כי הם פועלים נגדו הולך וגובר. האישיות הפוליטית שצברה הכי הרבה שעות עם נתניהו בחודשים האחרונים היא דווקא שרת המשפטים ציפי לבני, שבכנסת הקודמת, כשהייתה יו"ר קדימה, לא הפסיקה לזעוק בכל נאום עד כמה הוא מהווה סכנה למדינה. כעת שרת המשפטים הממונה על המו"מ עם הפלסטינים רואה את נתניהו הרבה יותר מכל שר בליכוד.

הימנעותו של נתניהו מהעניינים הפנימיים במפלגתו, וקרבתו ללבני מסיעת התנועה ולשר החוץ אביגדור ליברמן מישראל ביתנו, תורמים להערכות בליכוד כי הוא שוקל לפלג את המפלגה. "לא ברור מה נתניהו רוצה", אומר בכיר בליכוד, "מצד אחד הוא רומז שאין לו כוונה לפצל את המפלגה, מצד שני יש תחושה שהוא פשוט אדיש להכל כי הליכוד כבר לא מעניין אותו. הוא בטח אומר לעצמו: 'בזכותי לליכוד ביתנו יש היום 35 מנדטים בסקרים. אני סוחב את הדנונים והחוטובלים על הגב שלי. בוא נראה אותם מסתדרים בלעדי'". ההערכה הזאת ממחישה את עומק הבלבול והחשדנות במפלגת השלטון, ואת חוסר יכולתם אפילו של בכירי המפלגה לצפות לאן מועדות פניו של ראש הממשלה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: tzipi livni, right wing, politics, likud party, likud beiteinu, israel, elections, benjamin netanyahu

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept