ישראל פולס

דרעי חזר, ועמו השד העדתי

p
המחבר
בקצרה
אריה דרעי חזר להיות מנהיג ש"ס - אך בשביל לדבר אל ציבור רחב הוא חייב להשתחרר מהפרובוקציות העדתיות שהוא מחולל, כותבת מזל מועלם.

"אני רוצה להחזיר את ש"ס לאזרחים", הכריז יו"ר ש"ס החדש-ישן אריה דרעי, בבוקר שאחרי הדחתו הרשמית של אלי ישי מראשות התנועה.

בראיון לגלי צה"ל, נשמע דרעי מאושר ובטוח בעצמו, כיאה למי שהגשים חלום כנגד כל הסיכויים, וכעת הוא מתייצב ערוך ומוכן לתפקיד חייו.

אלא שדרעי עלול לגלות מהר מאוד שמטרתו "להחזיר עטרה ליושנה", על פי מילות הסלוגן של ש"ס במערכות בחירות בעבר, אינה קלה להשגה; הוא עלול לגלות כי שאיפותיו להפוך שוב את ש"ס למפלגה גדולה, ואת עצמו למנהיג חברתי שפונה אל ציבור רחב, אינן עולות בקנה אחד עם האסטרטגיה שהוא נוקט, המציבה במרכזה את הקונפליקט העדתי. דרעי אמנם מעדיף להגדיר זאת כ"מאבק נגד הדרת המזרחים", אך מדובר בלא יותר מאשר מכבסת מילים לדברים שהוא מבצע בפועל: עידוד מכוון של שיח ציבורי שנועד להביא להתנגשות עדתית-מעמדית, לצרכיו הפוליטיים, כמובן.

דרעי נוהג בציניות צרופה: הוא מצהיר על רצונו להחזיר את ש"ס לאזרחים, כשבעצם הוא מדבר על אזרחים מסוג מסוים. למעשה, לאור הפרובוקציות העדתיות שהוא מחולל מאז חזר לחיים הפוליטיים, הוא אינו יכול, ואף אינו רוצה, להיות הכתובת של כולם.

דרעי אינו תמים. קחו לדוגמא את הסערה הציבורית-תקשורתית האחרונה שחולל על רקע "השד העדתי": היה זה במחאה על היעדרם של אנשי רוח מזרחיים משטרות הכסף החדשים שהנפיק בנק ישראל. כל הדמויות שנטבעו בשטרות החדשים היו של משוררים אשכנזים. "לא ייתכן שלא מצאו ולו משורר מזרחי אחד להטביע את דיוקנו על השטרות", אמר דרעי בפתח ישיבת הממשלה שדנה באישור הנושא (28 באפריל). "כסף עם דמות מזרחית לא שווה פחות. אני קורא לשרי הממשלה לא להרים יד בעד אישור השטרות החדשים."

כשדרעי מדבר על "הדרת המזרחים" משטרות הכסף ומחולל מהומה תקשורתית וציבורית, הוא מנסה לקרב אליו את הציבור המוחלש בליכוד, בש"ס, במפלגת העבודה: המזרחים והערבים - זהו קהל היעד המובהק שלו.

השאלה היא האם אותו שד עדתי יכול עדיין לספק עבור דרעי את הסחורה. במערכת הבחירות האחרונה הוא עשה בו שימוש נרחב ורועש - ללא הצלחה. ש"ס סיימה את הבחירות עם אחד עשר מנדטים, וזהו בדיוק אותו מספר מנדטים שהצליחה להשיג בבחירות הקודמות, בלי השד העדתי.

כעת, למרות כשלון הקמפיין העדתי בבחירות, דרעי חוזר אל "זירת הפשע". והשאלה היא מדוע? נראה כי דרעי מאמין שתוצאות הבחירות האחרונות יצרו הזדמנות מצוינת עבורו לעמוד בראש המחנה של מה שהוא מכנה "ישראל השנייה''. לתפיסתו של דרעי, המושג "מזרחים" הוא שם קוד למחנה שלם הכולל את האוכלוסיות החלשות, הלא מחוברות, בפריפריה ואפילו בכפרים הערבים (דרעי כשר הפנים היה ידוע בקשריו הקרובים עם מנהיגי המגזר הערבי). למעשה, דרעי מבקש להציב אלטרנטיבה מנהיגותית, רעיונית, פוליטית וחברתית, אל מול הברית בין יאיר לפיד לנפתלי בנט, המסתמנים כמנהיגיו החדשים של מעמד הביניים הנטוע בלבו של "השבט הלבן הישראלי". באופן הזה, כך הוא מאמין, יצליח להגדיל את כוחה של ש"ס בבחירות הבאות.

לזכותו של דרעי ניתן לומר שהוא מזהה נכון את הפוטנציאל האלקטורלי הרב הטמון באותן אוכלוסיות שסימן. הוא גם מזהה נכון את האפשרות לאגד אותן כמחנה נגדי לשבט הלבן. העניין הוא שש"ס היא לא הפלטפורמה המתאימה, ושדרעי אינו האיש הנכון לקרב הזה.

ש"ס היא מפלגה חרדית סקטוריאלית, שבתקופת אלי ישי התכחשה לאפליית הבנות המזרחיות במוסדות החינוך האשכנזים, ובאופן שיטתי התרפסה אל מול ההנהגה הפוליטית החרדית-אשכנזית. כך שאפילו בתוך ביתה, ש"ס לא תרמה למאבק בהדרת המזרחיים, אלא הזיקה לו באופן החמור והמביך ביותר.

דרעי, כמובן, יכול לטעון בצדק שכל זה לא קרה בתקופתו, אבל חובת ההוכחה מוטלת, קודם כל, עליו.

עד אז הוא יישאר לא יותר מאשר עוד פוליטיקאי מזרחי שעושה שימוש ציני בכאב אמיתי.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: discrimination, ultra-orthodox, shas, racism, opposition, minorities, coalition, ashkenazi, arab israelis, arab

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept