טראמפ קורץ לבוחרים בלב ליבה של ''חגורת התעשייה'' של אמריקה

תושבי ''חגורת התעשייה'' באמריקה התיכונה הם אלה שסובלים ראשונים מהאתגרים הכלכליים איתם ארצות הברית מתמודדת, ולכן אולי דווקא ההצבעה שלהם – לטובת טראמפ הפעם – עשויה להכריע את הכף.

al-monitor  Photo by REUTERS/Jonathan Ernst.
RealClearPolitics

RealClearPolitics

@realclearnews

נושאים מכוסים

us elections, republican party, donald trump

יונ 1, 2016

דונלד טראמפ, שממשיך לפלס את דרכו אל הלבית הלבן, כנגד כל הסיכויים, מצא לעצמו פרצה בלב לבה של המדינה. מהרי האפלצ'ים ועד הרי הרוקי, חלק ניכר מארה"ב התיכונה סובל בשנים האחרונות משקיעה אטית ומתמדת, המלווה בחששות כבדים מעתיד בראשות המפלגה הדמוקרטית. כל זה עשוי לסלול את דרכו של טראמפ לניצחון.

התקשורת אוהבת להסביר את מקור המשיכה של טראמפ תוך התמקדות ברגשות הלאומניים והגזעניים שהוא מלבה בקרב תומכיו - רובם לבנים - במקומות כמו המערב התיכון והעיירות הקטנות של ארה"ב. אך בהחלט ייתכן שהגורם המכריע יהיה דווקא האתגר הכלכלי שניצב בפני הבוחרים באותם חלקים של המדינה. זה קשור בעיקר למכלול תעשייתי שניצב בפני אתגרים הולכים וגדלים מצד שער הדולר הגבוה, הירידה במחירי הסחורות וצונמי אפשרי של רגולציה סביבתית.

בניגוד למעוזי הדמוקרטים בחוף המזרחי והמערבי, המבוססים בעיקר (ובאופן גובר והולך) על מקצועות חופשיים כמו תקשורת, תוכנה, פיננסים והמגזר העסקי, ארה"ב התיכונה מבוססת ברובה על התעשייה, החקלאות והכרייה. הענפים ה''מוחשיים'' הללו עומדים בפני משבר חמור, ובמרוץ בחירות צמוד כל כך הם עשויים להטות את הכף לטובת הרפובליקאים במדינות מכריעות כמו אוהיו, קולורדו, ויסקונסין, אינדיאנה, מישיגן ואיווה. שבעה מתוך עשרת הריכוזים העירוניים מבוססי התעשייה של אמריקה מרוכזים במדינות 'המתנדנדות' במערב התיכון; ועוד ריכוז עירוני שכזה נמצא אף הוא במדינה 'מתנדנדת', צפון קרוליינה.

האטה כלכלית בארה"ב התיכונה

כשהנשיא אובמה התמודד לכהונה שנייה בשנת 2012, הייתה הכלכלה המוחשית בצמיחה. תוכנית ההצלה הפדרלית העמידה שוב על הרגליים את תעשיית הרכב, ייצרה משרות והרימה את המורל ואת הביטחון בארה"ב התיכונה. בוושינגטון פוסט תיארו אז את הנשיא כאדם "שיצא למשימת חייו" להציל את המגזר היצרני של אמריקה. ושתי המדינות שנרשמה בהן הירידה החדה ביותר באבטלה מאז פרוץ המשבר הגדול - אוהיו ומישיגן - נמצאות במערב התיכון.

בה בעת, נהנה אובמה גם מהעלייה החדה בתפוקה הפנימית של נפט וגז, שהמריצה צמיחה גם בענפי הפלדה והמיכון, והובילה להתאוששות בתעסוקה במגזר התעשייתי. צירוף המקרים הזה היה בשורה טובה לדמוקרטים, שניצחו ברוב המדינות מחוץ לדרום, כשהם נישאים על גלי הצמיחה התעשייתית המחודשת. גם הגידול בכריית הפחם סייע לנשיא בחלקים נרחבים מווירג'יניה; והפריחה בשוק האנרגיה הביאה לו ניצחון בקולורדו.

הילרי קלינטון כנראה לא תהנה השנה מרוח גבית שכזו. מדדי הייצור התעשייתי מצביעים על ירידה מתמדת בשנה האחרונה, ואילו שוק האנרגיה סובל מצניחה של ממש. זה משפיע לא רק על מעוזי הנפט בטקסס, בלואיזיאנה ובאוקלהומה, שבין כה וכה לא מצביעים מסורתית למפלגה הדמוקרטית, אלא גם על מדינות 'מתנדנדות' כמו פנסילבניה ואוהיו. גם החקלאות במערב התיכון שקועה עמוק בבוץ.

קלינטון תטען אמנם שהיצע המשרות נמצא בכל מקום בעלייה, אבל מעל מחצית מהביקוש המוגבר מקורה בענפי המזון והקמעונאות, הידועים בשכר הנמוך שלהם, וזו גם הסיבה העיקרית לגידול השכר הנמוך באופן עקבי.

הנזק איננו כלל-ארצי עדיין, אך הוא ניכר היטב בחלקים נרחבים מהמדינה. אזורים שלמים מ"חגורת החלודה" ומהרי האפלצ'ים שוב סובלים מהגירה שלילית. בסקר שערך לאחרונה מגזין פורבס בנושא הכלכלה העירונית, הכלכלן מייקל שיירס ואני התחקינו אחר הגידול בתעסוקה בקהילות שונות ברחבי המדינה. מתוך 70 הריכוזים העירוניים הגדולים במדינה, העשרה שבתחתית הרשימה לקוחים כולם ממה שמכונה "חגורת החלודה": הרטפורד, קונטיקט; מילווקי; דטרויט; אולבני, ניו יורק; ניופורט ניוז, וירגי'ניה; בירמינגהם, אלבמה; קליבלנד; ניוארק, ניו ג'רזי; פיסטבורג; באפאלו; ובמקום האחרון, רוצ'סטר - שהיתה פעם דוגמה ומופת לחדשנות תעשייתית, וכיום היא חלק מאזור שלם ומוכה אסון בצפון מדינת ניו יורק.

בשנה שעברה, גם בשעה שברחבי המדינה נרשם גידול יפה באפשרויות התעסוקה, כמעט בכל האזורים הללו סבלו מצמיחה נמוכה של פחות מאחוז אחד בהיצע המשרות, אחרי כמה שנים של עלייה מתמדת. הנזק חמור עוד יותר בשורה של עיירות הקטנות ביותר, רבות מהן במערב התיכון ובצפון-מזרח התעשייתי, שם נרשמה אפילו צמיחה שלילית בהיצע המשרות. בתחתית הרשימה נמצאים מקומות כמו ג'ונסטאון, פנסילבניה, ואלמירה, ניו יורק, שם כשלה לחלוטין הבטחת הדמוקרטים להביא "תקווה ושינוי" ולשנות את המצב הכלכלי הקשה.

טראמפ  נכנס לתמונה

לאורך כל הקמפיין הפלגני שלו, נישא דונלד טראמפ על כתפיהם של הבוחרים האלה בדיוק, כשזכה בניצחון סוחף במקומות כמו צפון מדינת ניו יורק, מרכז ומערב פנסילבניה, הפרברים התעשייתיים של דטרויט, צפון אינדיאנה וחלקים מקולורדו מבוססת משאבי הטבע. באזורים שנפגעו קשה במיוחד, כמו באפאלו, ניו יורק ומחוז אירי שמסביב לה, זכה טראמפ בשני שלישים מקולות הבוחרים בפריימריז.

גם ברני סנדרס, שפונה לרגשות דומים ופופוליסטיים, זכה בניצחונות – לעיתים תכופות מרשימים - בכמה מהאזורים הללו. המפלות היחידות שספג טראמפ ב"חגורת החלודה" היו באוהיו (שם התמודד מול ג'ון קייסיק המקומי והמועמד המועדף), באיווה (שם זוכים האוונגליסטים בהשפעה ניכרת), וגם במינסוטה - לדעת רבים, המדינה הפוסט-תעשייתית ביותר בארה"ב התיכונה. גם ההצהרות האחרונות של חברות גדולות כמו פורד ו-United Technologies על כוונתן להעביר משרות למקסיקו רק חיזקו את התמיכה בטראמפ.

כפי שהוכיח נייט סילבר, התמיכה בטראמפ אינה שמורה לבריונים ולניאנדרתלים. בממוצע, תומכיו של טראמפ נהנים מהכנסה גבוהה מהממוצע, ומרמת השכלה שעולה גם היא על הממוצע הלאומי. רבים מהם אנשי מקצועות חופשיים ובעלי עסקים (במרכזי ערים) - אנשים שחווים על בשרם ממש כל גאות ושפל בכלכלה המוחשית. המצביעים הללו גם נתונים יותר להשפעה בכל מה שקשור לאיום מצד "האנסים" המקסיקניים, ובוודאי אינם תומכים בפלישה רבתי של פליטים מוסלמים. אך הנושאים שמטרידים אותם הם ברובם כלכליים, ולא חברתיים. לו היו תומכים באמת ובתמים במדיניות חברתית רגרסיבית, הם היו בוחרים בטד קרוז.

המסלול הנוכחי של המרוץ הדמוקרטי - וגם זה של הכלכלה עצמה - בהחלט עשוי להגביר עוד יותר את כוח המשיכה של טראמפ בקרב בוחרים אלה. הילרי קלינטון נהגה לתמוך בפיתוח ענפי התעשייה והאנרגיה; מחלקת המדינה שלה אף תמכה בשתיקה בהנחת צינור הנפט קיסטון. אבל עכשיו, בעקבות הלחץ מצדו של ברני סנדרס השמאלני, היא נסוגה מתמיכתה בפרויקט שזוכה לתמיכת האיגודים. המחלוקת בין איגודי המגזר הציבורי לאיגודי העובדים במגזר היצרני עלולה לשחק לטובתו של טראמפ במדינות הנסמכות על תעשייה ועל אנרגיה.

ואם זה לא מספיק, גם ההתנגדות של קלינטון לביקוע הידראולי עלול לעלות לה בקולות הבוחרים. עמדתה זו מחממת אמנם את לבם של מצביעיה שוחרי הסביבה בחוף המזרחי והמערבי, אך אינה מתקבלת בעין יפה בפנים הארץ. על אותו משקל, גם המתקפה רבתי של ממשל אובמה על דלק פוסילי כבר עלתה לקלינטון בסיכוי לזכות בווירגי'ניה המערבית, שנטתה בעבר לכיוון הדמוקרטי, וסביר להניח שתפגע בסיכוייה ברחבי חגורת האפלצ'ים, כולל חלקים מפנסילבניה, מצפון קרוליינה, מווירג'יניה ומאוהיו. גם אם יעלו שוב מחירי הנפט והגז, הצעותיו של אובמה להעלות את המיסים ואת הרגולציה בשוק האנרגיה נידונו להאט את האפשרות להתאוששות בענף הזה, המתאפיין בעבודות צווארון כחול אך בשכר גבוה.

בנוסף, טראמפ מפגין הצלחה בלתי-צפויה גם בכמה מדינות מפתח התלויות בייצור חשמל פחמי. הוא נמצא כרגע בתיקו עם קלינטון גם באוהיו וגם בפנסילבניה, שתי מדינות שבחרו פעמיים באובמה. די בכך כדי להטריד את מנוחתם של יועצי קלינטון, שמתכוונים להשקיע הרבה מאוד משאבים במדינות הללו.      

במובן זה, עומדת קלינטון בפני בעיה קשה. קלינטון תלויה יותר מתמיד בבסיס הבוחרים העירוני והפוסט-תעשייתי של מפלגתה, והיא תאלץ להתמודד עם לחץ גובר למתן את עמדתה הנחרצת בנושאים סביבתיים. גם קודמה בתפקיד וגם בעלה הצליחו לעדן את עמדותיהם בנושאים אלה, ולפחות בזמן הבחירות פנו בעיקר אל המרכז המתון, אך לוליינות אידאולוגית שכזו קשה יותר ויותר לביצוע.

תורמים עשירים כמו טום סטייר מסן פרנסיסקו, נחושים בדעתם לאלץ את קלינטון לאמץ מדיניות ירוקה ופרוגרסיבית. אבל מדיניות שכזו תותיר מאחור חלקים נרחבים מהפועלים ומבעלי העסקים בארה"ב התיכונה, שירגישו מרומים ונטושים, ועל כן יהיו פתוחים יותר לניסיונות השכנוע של טראמפ. בסופו של דבר, כפי שהציע ההיסטוריון מייקל לינד, טראמפ עשוי לבשר תמורה במפלגה הרפובליקאית, שהופכת למפלגה פופוליסטית של בני מעמד הביניים, עם בסיס בוחרים חזק בדרום ובמערב התיכון גם יחד, בשעה שהדמוקרטים ממשיכים להישען על קואליציה בלתי-סבירה בין בני המעמד הגבוה (העשיר) של החוף המערבי והמזרחי, האינטלקטואלים, המיעוטים והעניים.

עד כה, המיליארדר המחוספס מניו יורק הצליח לפרוט בגאונות רבה על התרעומת - המוצדקת ברובה - שקיימת בקרב מעמד הביניים האמריקני. הוא שב ומבטיח להם "עסקה טובה יותר." ואם יצליח לשכנע אותם, דונלד טראמפ עשוי להיות קרוב מתמיד לעסקת הנדל"ן של חייו: מגורים בבית הלבן.

ג'ואל קוטקין הוא מרצה באוניברסיטת צ'פמן ומנהל ה-Center for Opportunity Urbanism. ספרו האחרון נקרא The Human City: Urbanism for the Rest of Us.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

האם "ממשלת הריבונות" תקבל מטראמפ אור אדום?
עקיבא אלדר | | מרץ 3, 2020
האנטי-נורמליזציה בגדה צוברת תאוצה: מה יעשו ארגוני השמאל?
קסניה סבטלובה | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 20, 2020
האם ישראל והרשות הפלסטינית בדרך למדינה אחת?
קסניה סבטלובה | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 18, 2020
התרגיל שמביך את כחול לבן: כך נשתל סעיף נפיץ מתוכנית ליברמן בדיל המאה
בן כספית | | פבר 14, 2020
בדחייתו את התכנית, אבו מאזן אינו מוותר על פיתוי כלכלי גדול
יוסי ביילין | דונלד טראמפ | פבר 16, 2020

Featured Video