ישראל פולס

האם נתניהו ויתר על סיפוח לפני הבחירות?

p
המחבר
בקצרה
למרות הלחץ הכבד שמפעילות עליו מפלגות הימין ו"מאהל הריבונות" שהקימה מועצת יש"ע מול לשכתו בירושלים, נתניהו מבין שהאמריקאים לא יאפשרו לו לספח שטחים לפני הבחירות ומתמקד בהצגת הישגיו המדיניים.

מה שנדמה היה ב-28 בינואר בוושינגטון כהישגו הגדול ביותר של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו – טקס חגיגי בבית הלבן עם הנשיא דונלד טראמפ, שהציג את התכנית המדינית הטובה ביותר אי פעם מבחינת הימין הישראלי – הולך והופך לנטל אלקטורלי; זאת בשל אי יכולתו של נתניהו לממש את ההבטחה שנתן, החלת ריבונות עוד לפני הבחירות. 

תכנית טראמפ מעניקה לישראל 30% משטחי יהודה ושומרון ומאפשרת לה לספח את כל ההתנחלויות "לאחר שוועדה שתוקם תסגור את הפרטים", דברי טראמפ בטקס. נתניהו התעלם מהתנאי הקטן הזה, ובעידודו של השגריר האמריקאי בישראל דיוויד פרידמן עדכן את העיתונאים הישראלים לאחר הטקס כי החלת הריבונות תבוצע לאלתר, וכי יכנס את הממשלה לאשר אותה מיד עם שובו ארצה. זמן קצר אחר כך התברר כי הצעד לא תואם את עמדת ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלט, אדריכלי התכנית, שהסתייגו מהחלת ריבונות מיידית טרם הבחירות וטרם תשלים הוועדה המתוכננת את עבודתה. נתניהו נאלץ לסגת, ולאחר שתיקה של כמה ימים בנושא הודה השבוע [4 בפברואר] כי המהלך רב המשמעות הזה יידחה עד לאחר הבחירות, אם ייבחר. וכך אמר בכינוס בחירות בבית שמש: "כאשר ננצח אנחנו נחיל את החוק הישראלי על כל היישובים היהודיים בבקעת הירדן ויהודה ושומרון".

הנסיגה הזו מהבטחה כה משמעותית פוגעת באמינותו של נתניהו בקרב הימין, ולפגיעה כזו עשוי להיות אפקט אלקטורלי. בהתנחלויות הליכוד קיבל בבחירות האחרונות [ספטמבר 2019] כמעט רבע מקולות הבוחרים, כמנדט וחצי, ועוד יותר מכך בקרב הציונות הדתית ככלל והימין האידאולוגי התומך בארץ ישראל השלמה.

בינתיים מועצת יש"ע לא מבזבזת זמן, ופתחה בקמפיין למען החלת ריבונות ישראל בשטחי גדה. יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, אמר השבוע [2 בפברואר] כי על נתניהו להחיל עתה את הריבונות גם אם הממשל בוושינגטון מתנגד לכך. עפ"י דגן צריך להגיד לטראמפ: "אנחנו מאוד מכבדים אותך אבל מדינת ישראל היא מדינה ריבונית. אנחנו את הריבונות מחילים בין אם אתם חוזרים בכם ובין אם אתם לא חוזרים בכם".

ועוד הוסיף ואמר: "כולנו מכבדים את נשיא ארה"ב טראמפ, שנוטה לטובת ישראל יותר מאשר קודמיו, אבל אדוני ראש הממשלה, אנחנו בחרנו אותך בבחירות במדינת ישראל, לא בחרנו בבחירות את טראמפ, אפילו לא בחרנו את ג'ארד קושנר. מדינת ישראל היא לא רפובליקת בננות. אנחנו לא נהיה כלי שרת של אינטריגות פנימיות בתוך הבית הלבן. החלת הריבונות היא דבר נכון ואסטרטגי. זה מה שאזרחי מדינת ישראל מצפים ממך, זה מה שהצהרת בבית הלבן".

ראש מועצת יש"ע, דוד אלחייני, אמר השבוע לאל-מוניטור: "טעיתי בגדול, האמריקאים הוליכו אותנו שולל. הייתי בוושינגטון, ישבנו עם בכיר בממשל טראמפ שאמר לנו – 'אם תוך 48 שעות הפלסטינים לא מצטרפים להסכם, אתם יכולים להחיל את הריבונות'. הנתון העובדתי כרגע הוא שיש אפס ריבונות, וללא הסכמת האמריקאים נתניהו לא יכול לספח מילימטר. צריך לקחת את ההסכם הזה ולזרוק אותו לפח, הוא מהווה סכנה קיומית למדינת ישראל".

ביום שלישי [4 בפברואר] הקימו ראשי יש"ע מאהל מחאה מול לשכת ראש הממשלה בירושלים. ראשי המפלגות מימין לליכוד הריחו את הדם ומיהרו להגיע ולהצטרף לדרישה להחיל ריבונות מיד. כך אביגדור ליברמן, שאתגר את נתניהו כשאמר כי אם נתניהו יביא לכנסת את החלת החוק על היישובים הישראלים ביהודה ושומרון, ישראל ביתנו תתמוך במהלך וכך יושג רוב של לפחות 63 חברי כנסת לסיפוח. עוד אמר כי אם החלת הריבונות לא תובא כעת לאישור בכנסת, דבר לא יקרה לאחר הבחירות. "נתניהו לא יחיל ריבונות על גרגיר ביהודה ושומרון", עקץ ליברמן את נתניהו.

גם חברי ימינה, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ וח"כ איילת שקד, ביקרו במאהל כדי להראות את ההבדל בינם לבין נתניהו. סמוטריץ' אמר: "כדי שהימין ינצח צריך להחיל את הריבונות כאן ועכשיו! כדי לוודא שאין ולא יהיה תהליך מדיני מסוכן שבקצה שלו מדינה ערבית מחלקת חלילה את ארץ ישראל צריך להחיל את הריבונות כאן ועכשיו לפני הבחירות. זו הדרישה שלנו מראש הממשלה, זו הציפייה שלנו ממנו ואנחנו נעמוד מאחוריו וניתן לו את מלוא הגיבוי כדי לבצע את הצעד הזה כאשר הוא יבוצע". שקד הוסיפה: "אנחנו ברגע היסטורי, או שנחיל את הריבונות או שזה יהיה פספוס המאה וגם סכנת המאה כי מאוד חשוב במה אנחנו נתחיל. אם הצעד הראשון יהיה החלת ריבונות אז ברור שלא תקום מדינת טרור פלסטינית, אבל אם הצעד הראשון יהיה מו"מ להקמת מדינת טרור פלסטינית, אז אנחנו כבר לא נחיל ריבונות".

איך נתניהו מגיב ללחץ שמפעיל עליו הימין? הוא מצדו לא מסר שום הודעה רשמית על ביטול כוונתו להחיל ריבונות כעת, אלא הסתיר זאת בנאום בחירות תוך שהוא נותן לעצמו אליבי – "רק אם ננצח נוכל להחיל ריבונות". גורם מדיני בכיר אומר לאל-מוניטור, כי נתניהו חש שהאמריקאים הטעו אותו. הוא שמע במפורש כי אם הפלסטינים לא ייענו להצעה באופן חיובי, הוא יוכל לממש ריבונות ולו על חלק מההתנחלויות. אחר כך התברר לו שקושנר מתנגד לסיפוח מיידי ורוצה שהמהלך יתבצע על ידי ממשלה שתוקם לאחר הבחירות ב-2 במארס.

נתניהו שינה כעת את הקמפיין שלו, ומדגיש כי אף אחד חוץ ממנו, בוודאי לא בני גנץ, יוכל לממש את הבטחת הסיפוח האמריקאית שבתכנית המאה. במקביל הוא מציג לבוחריו את הישגיו המדיניים האחרים כמו המפגש עם השליט הסודאני באוגנדה והאפשרות לנרמול היחסים עם המדינה המוסלמית, מאויבותיה הגדולות של ישראל. בסביבתו מתנחמים, כי גם אם הליכוד יאבד מנדטים, אלה יעברו למפלגות התומכות בו בגוש הימין-חרדים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

דני זקן הוא עיתונאי בכיר יוצא רשת ב של קול ישראל, שם היה כתב לענייני צבא, מתנחלים, פלסטינים, כנסת, כלכלה, חרדים ומפלגות חרדיות, דת, משטרה ספורט ועוד. עורך חדשות, עורך ומגיש יומני חדשות ותכניות אקטואליה וספורט. בוגר תכנית נייט וואלאס לעיתונאים מצטיינים באוניברסיטת מישיגן. בוגר תכניות למתקדמים של אקדמיית הביביסי. מנחה סדנאות תקשורת במכון מנדל ובאוניברסיטה העברית, מרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה ועוד. יושב ראש אגודת העיתונאים ירושלים בעבר. 

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept