ישראל פולס

פוטין נשאר מחוץ ל"עסקת המאה". האם רוסיה תמחל על כבודה?

p
המחבר
בקצרה
מוסקבה הייתה שותפה לתהליך המדיני עוד בימיה של האימפריה הסובייטית, אבל מהאירוע ה"היסטורי" בבית הלבן השבוע בלט בהיעדרו נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, השחקן הזר החשוב ביותר במזרח התיכון.

רבות נאמר ונכתב על טקס השקת "עסקת המאה" שנערך בבית הלבן [28 בינואר] ללא השתתפותה של "הכלה" (למה לא החתן?). אך בנוסף לחסרונו של נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן), כל שושביני תהליך השלום – כלומר המדינות שנתנו להסכמים בין ישראל לפלסטינים תוקף בינלאומי וסיוע כלכלי – הדירו רגליהם מהאירוע ה"היסטורי". בלט במיוחד בהיעדרו נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, השחקן הזר החשוב ביותר במזרח התיכון. שגריר רוסיה לאו"ם וסילי נבנזיה אמר שעות אחדות לפני כן, כי ארה"ב לא התייעצה עם רוסיה לגבי התוכנית ואף לא עדכנה אותה בפרטיה.

הנאשם מספר 1, בנימין נתניהו, לא טס למוסקבה כדי לקבל את ברכתו של הנשיא פוטין. בכוונתו להטריח את עצמו לשם בעיקר כדי לתת טרמפ למורשעת בהברחת סמים על חשבון משלמי המסים הישראלים.

עמדתה השלילית של רוסיה לגבי "עסקת המאה" ידועה ברבים ולא מהיום (פרטים בהמשך). נתניהו מכרכר סביב פוטין, בתקווה שהדבר יסייע לו לזנב בתמיכה של קהילת דוברי הרוסית בישראל באביגדור ליברמן. מנגד, ראש ממשלת המעבר נותן יד למדיניות אני-ואפסי-עוד של טראמפ, תוך דחיקת רגליו של פוטין מהתהליך המדיני.

מוסקבה הייתה שותפה לתהליך המדיני עוד בימיה של האימפריה הסובייטית. נשיא ברית המועצות מיכאיל גורבצ'וב חתם על ההזמנה לוועידת מדריד [1991], לצידו של הנשיא ג'ורג' בוש האב; בטקס החתימה על הסכם אוסלו [1993] ניצב שר החוץ הרוסי, אנדריי קוזירב, לצדו של יצחק רבין; הנשיא בוריס ילצין הוזמן לטקס החתימה על הסכם השלום עם ירדן, לצידו של הנשיא ביל קלינטון [1994]; הנשיא ג'ורג' בוש הבן הזמין את רוסיה לפורום הרביעייה הבינלאומית החתומה על מפת הדרכים [2003] ולהשקת תהליך אנאפוליס [2007]. הנציג הרוסי היה אחד מ-40 נציגים בכירים ממדינות ברחבי העולם, בהן פקיסטן, סעודיה ותימן, שנענו להזמנה הזו (לחתונה השבוע בלי הכלה/חתן באו שלושה שגרירים ערבים מעומאן, בחריין ואיחוד האמירויות).

בעת ביקורו בריאד במארס 2019, אמר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב שמוסקבה וריאד מסכימות כי פתרון הסכסוך הפלסטיני-ישראלי חייב להתבסס על החלטות מועצת הביטחון של האו"ם ועל יוזמת השלום הערבית. כלומר, הפתרון לא יכול להתבסס על תכנית אמריקאית, שמתעלמת מהחוק הבינלאומי ומהקונצנזוס הערבי-המוסלמי המעוגן ביוזמה הערבית. בראיון שהעניק אז לסוכנות הידיעות בכווית אמר לברוב, כי המתכון לקידום תהליך מדיני אינו תכנית בהנהגת ארה"ב, אלא מאמצים משותפים של הקהילה הבינלאומית כולה לפתוח במשא ומתן ישיר בין הצדדים. לברוב האשים את הנשיא טראמפ בזניחת פורום הקוורטט (ארה"ב, האיחוד האירופי, רוסיה והאו"ם), לטובת יישום תוכניות חד צדדיות בתיווך יחיד. קווי המתאר של תוכנית זו, ציין לברוב, עומדים בניגוד לפרמטרים הבינלאומיים להסכם ישראלי-פלסטיני. הוא צפה שהפלסטינים ידחו את התוכנית, מתח ביקורת על הצעדים החד-צדדיים שארה"ב נוקטת, והזהיר מפני השפעתם השלילית על התהליך המדיני.

המדינאי הרוסי הבכיר התייחס בדבריו להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים ולהכרה בריבונות ישראל ברמת הגולן. על הצעד האחרון אמר לברוב באפריל 2019, כי הוא חשף מחדש את החלטתה הנחושה של ארה"ב להשמיד את התשתית המקובלת של החוק הבינלאומי כבסיס ליישוב סוגיית המזרח התיכון. אין זה סוד מי עומד מאחורי הצעדים החד-צדדיים שארה"ב נוקטת בזירה הישראלית-ערבית ומי מגיב עליהם בצהלה. זאת אף זאת, נתניהו עצמו מתפאר בכך שהוא זה ששכנע את טראמפ לנטוש את הסכם הגרעין עם איראן, אשר רוסיה נמנית עם שושביניו.

בעוד שטראמפ מודה כי לא אכפת לו מהמתרחש במזרח התיכון (במרחק 7,000 מייל מוושינגטון), למוסקבה אכפת, ועוד איך. בניגוד לטראמפ, לפוטין יש ערוצי תקשורת עם איראן, כמו גם עם הפלסטינים. באחת הנסיעות הקודמות לרוסיה [ספטמבר 2019], גם אז ערב בחירות, אמר נתניהו כי התיאום בין רוסיה לישראל חשוב במיוחד על רקע התחממות הגבול הצפוני, בפרט מול שליחי איראן בסוריה ובלבנון והצבת טילים מדויקים בשטחן, המכוונים ללבה של ישראל. "זה איום בלתי נסבל מבחינתנו ואנחנו חייבים להבטיח את התיאום בינינו", אמר נתניהו.

לא בטוח שבקשתו אז של ראש ממשלת המעבר עשתה רושם על פוטין. לפי דיווחי מודיעין שפורסמו בתקשורת, הנשיא הרוסי מתעלם מבקשתו של נתניהו שרוסיה תהיה אחראית על תפעול סוללות טילי 300 Sשהיא סיפקה לצבא הסורי. לפי אותם דיווחים, חיילים רוסים מכשירים חיילים סורים בתפעול הטילים המדויקים הללו. למנטרה שנתניהו השתמש בה מול הפלסטינים, "יתנו- יקבלו, לא יתנו – לא יקבלו", יש מן הסתם גרסה רוסית המוכרת בקרמלין; תן תיאום בתהליך המדיני מול הפלסטינים, קבל תיאום למניעת מלחמה מול האיראנים. 

בספרו Does America Need Foreign Policy (משנת 2001), המליץ  פרופ' הנרי קיסינג'ר כי מנהיגי ארה"ב ובעלות בריתה ידאגו לכך שקולה של רוסיה יישמע בכבוד הראוי לו במערכת הבינלאומית המתגבשת. מי שהיה מזכיר המדינה האמריקאי בתקופת המלחמה הקרה הדגיש, כי חשוב שרוסיה תחוש שותפה בקבלת החלטות בינלאומיות, במיוחד אלו המשפיעות על ביטחונה. ההמלצה הזאת הייתה יפה לשעתה. היא יפה שבעתיים כאשר בקרמלין יושב נשיא שמבקש להחזיר את עטרת האימפריה הסובייטית ליושנה. ואולי בעצם היא לא רלוונטית כאשר בוושינגטון שוכן נשיא שלפן המועמד להדחה, וכאשר בן בריתה הירושלמי של ארה"ב עומד לדין על שוחד, מירמה והפרת אמונים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: naama issachar, russian-israeli relations, us-israeli relations, deal of the century, donald trump, benjamin netanyahu, vladimir putin

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept