כך שומרת מפלגת העבודה על בידול ממרצ

למרות ההחלטה לרוץ יחד ברשימה אחת מאוחדת של השמאל, במפלגת העבודה דווקא מרוצים מאוד מחילוקי הדעות הפומביים עם מרצ בסוגיית פסילתה של הח"כית היבא יזבק.

al-monitor .

ינו 29, 2020

כוונתם של חברי מפלגת העבודה לתמוך בעתירות לפסילתה של ח"כ היבא יזבק (בל"ד, הרשימה המשותפת) מהתמודדות לכנסת ה-23 מעידה יותר מכל על רצונם לבדל את עצמם ממרצ – שותפתם לרשימה המאוחדת של השמאל הישראלי, אשר חבריה נוטים להתנגד לפסילה.

בל"ד, המפלגה הלאומית הערבית, נחשבת לקיצונית יותר בין ארבע המפלגות הערביות המרכיבות את הרשימה המשותפת. לאחר הבחירות בספטמבר 2019, כשהרשימה המשותפת הודיעה כי תמליץ לנשיא להטיל על בני גנץ את מלאכת הרכבת הממשלה, סירבו שלושת נציגי בל"ד ברשימה המשותפת להצטרף להמלצה.

שלוש העתירות לפסילתה של יזבק מתבססות בעיקר על הטענה כי היא תומכת ב"מחבלים מורשעים" וכתבה דברים בשבחם. כך למשל, כינתה ב-2015 "שהיד" את המחבל הלבנוני סמיר קונטאר והביע זעם על חיסולו. קונטאר רצח את דני הרן ואת בתו עינת בת ה-4 בפיגוע אכזרי בנהריה בשנת 1979, וב-2008 שוחרר ללבנון במסגרת העסקה להשבת גופותיהם של אלדד רגב ואודי גולדווסר. לאחר שחרורו שב קונטאר לפעילות טרור במסגרת חיזבאללה, וב-2015 חוסל בסוריה. בפוסט אחר הביעה יזבק תמיכה במחבלת הפלסטינית דלאל אל-מוגרבי, שהשתתפה ברצח 35 אזרחים ישראלים בפיגוע ב-1978 ונהרגה במהלכו.

באוגוסט האחרון [2019], בדיון בבית המשפט על העליון בעניינה של מפלגת בל"ד, התבטאו השופטים בחריפות נגד ח"כ יזבק. נדמה כי אם הייתה מוגשת לוועדת הבחירות המרכזית בקשה ספציפית לפסול אותה – בית המשפט העליון לא היה מונע זאת. "סמיר קונטאר רוצץ גולגולת של תינוקת. בושה וחרפה עם שלושה סימנים קריאה להזדהות עם קונטאר", אמר השופט יצחק עמית. ואילו נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות קבעה כי דברי יזבק הם "תמיכה בארגון טרור" – אחת מהעילות לפסילת מועמדות.  

היום צפויה ועדת הבחירות המרכזית לדון בשלוש עתירות שונות לפסילתה של ח"כ יזבק שהגישו ח"כ אופיר כץ (הליכוד), ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) ומפלגת עוצמה יהודית. בניסיון להסביר לציבור היהודי את דבריה, פרסמה ח"כ יזבק בסוף השבוע האחרון [24 בינואר] טור דעה בעיתון הארץ שבו כתבה: ''אף לא אחד מהפוסטים הללו לא נועד להביע תמיכה במעשיהם (של מחבלים). אני שוללת פגיעה בבני אדם באשר הם, וניסיונם של הקיצוניים לייחס לי הסכמה לפגיעה בילדים או לפיצוץ אוטובוסים הוא דבר אבסורדי ומעורר חלחלה.''

יום לפני הגשת העתירה הראשונה לפסילתה של ח"כ יזבק ע"י ח"כ כץ [19 בינואר], אמר יו"ר רשימת השמאל המאוחדת העבודה-גשר מרצ עמיר פרץ כי הסיעה נוטה לתמוך בבקשה לפסילתה של ח"כ יזבק. למחרת, לאחר הגשת העתירה הראשונה, מיהר ח"כ איציק שמולי (העבודה) לתמוך בה. "העתירה מוצדקת מאין כמותה ויש לתמוך בה ללא סייג", הוא צייץ, "החוק אינו מתיר התמודדות לכנסת של מי ששולל את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, ובוודאי מי שבדבריו או במעשיו תומך בטרור".  בהמשך שמולי גם התעמת בטוויטר עם חבר הכנסת לשעבר עיסאווי פריג' ממרצ, מקום 11 ברשימת השמאל המאוחדת, שתקף אותו על תמיכתו בפסילת ח"כ יזבק. העימות הזה הוציא לאור את חילוקי הדעות של שתי מפלגות בסוגיית הפסילה.

בשיחה עם אל-מוניטור אומר שמולי, כי תמיכתה המובהקת של יזבק בטרור, לצד האידאולוגיה של בל"ד התומכת במדינת כל אזרחיה, שמשמעה שלילת מדינת הלאום של העם היהודי, מצדיקים את תמיכתו בצעד חמור זה של פסילה. על מרצ הוא אומר, כי הרשימה המאוחדת לכנסת מטשטשת לכאורה את ההבדלים בין שתי המפלגות, אבל סוגיית פסילת יזבק מראה כי העבודה היא בכל זאת גוף מובדל ממרצ. "אני מהזרם המרכזי בעבודה הגורס שיש לתמוך בהיפרדות מדינית, אבל בדרך לשם להקפיד על הצרכים הביטחוניים של ישראל לרבות שליטה ביטחונית בבקעת הירדן, שמירה על גושי ההתיישבות והימנעות משימוש במילה כיבוש", הוא אומר.

לדבריו, אחת הסיבות לדעיכתה של מפלגת העבודה היא פנייתה שמאלה מדי. "הלכנו למקומות נישתיים מדי ושמאליים מדי", הוא אומר, "לא בהכרח מבחינת המהות כמו מבחינת הטרמינולוגיה. לקחנו את נקודת המבט ה'פיסניקית' ולא הביטחונית כנימוק העיקרי להסכם עם הפלסטינים ולנסיגות". עוד הוא אומר, כי החיבור הנוכחי עם מרצ שאליו דחף הוא עניין הישרדותי מחשש שאחת המפלגות לא תעבור את אחוז החסימה.

שמולי מסכים כי אפשר להסתייע ברשימה המשותפת לצורך הקמת קואליציה ואומר כי "גם רבין עשה את זה כדי לקדם מהלכים היסטוריים כמו הסכמי אוסלו", אבל מסתייג מתמיכה של בל"ד בקואליציה כזו.

במרצ כאמור נוטים להתנגד לעתירות הפסילה. "לא נוח לי לקרוא את דבריה של היבא יזבק בפייסבוק, אבל לפסול אזרחית שומרת חוק מהתמודדות זה לתת פרס למשמיציה של הדמוקרטיה הישראלית...בדמוקרטיה פוסלים אנשים על מעשים, לא על שיתוף דברים מקוממים בפייסבוק", צייץ סגן הרמטכ"ל לשעבר וחבר הכנסת בהווה יאיר גולן (מרצ).

בכירי העבודה ומרצ לא הצליחו להגיע להסכמה ביניהם בסוגיית הפסילה, ובתום ישיבה סוערת [20 בינואר] סוכם כי נציגי העבודה-גשר ומרצ בוועדת הבחירות המרכזית יקבלו חופש הצבעה. הוועדה תתכנס ביום רביעי [29 בינואר] ומסתמן כי יש רוב מוצק לפסילה. אם אכן ועדת הבחירות המרכזית תפסול את יזבק, הסוגייה תעבור לבית המשפט העליון. לאור עמדת השופטים רק לפני חודשים אחדים, נדמה כי בבל"ד יזדקקו לתעלול משפטי לולייני כדי למנוע את פסילתה של הח"כית מטעמם.

במפלגת העבודה מודים כי השתמשו בסוגיית פסילתה של יזבק כדי להראות על בידול ממרצ, וכי למרות הריצה יחד בבחירות, העבודה איננה מפלגת נישה ויכולה לפנות לקהלים רחבים יותר מאשר מרצ. בכיר במפלגה אמר לאל-מוניטור: "החיבור עם הטהרנים של מרצ, השלום עכשווניקים בכל מחיר, העוצמים עיניים לסכנות הביטחוניות, מצדיק את התזה שבגלל הליכתנו שמאלה אנחנו בדרך לכיליון. אנחנו צריכים עוד סוגיות יזבק כדי להוכיח שאנחנו נבדלים ממרצ. עלינו גם להיפרד ממרצ מיד לאחר הבחירות, אחרת אין למפלגת העבודה המפוארת זכות קיום".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020