ישראל פולס

הטעות של בני גנץ: הלך יותר מדי ימינה

p
המחבר
בקצרה
כדי להיות ראש ממשלה בני גנץ צריך שיעור הצבעה גבוה בחברה הערבית, אבל במקום לעודד את הציבור הערבי לצאת להצביע, הוא החליט לדבר "ימנית" כאילו שהוא מתמודד מול בצלאל סמוטריץ' ולא נגד בנימין נתניהו.

שוברים ימינה, זה הכיוון שסימנה לעצמה כחול לבן בבחירות 2020. המטרה שלה ברורה לחלוטין – להצליח למשוך אליה מצביעי ימין בדגש על הימין הרך, כאלה שלא מוכנים לקבל ראש ממשלה עם כתב אישום, שאת בקריו מבלה בבית המשפט ובערב מנהל ישיבות ממשלה ואת הקבינט המדיני-ביטחוני. אלא שיו"ר כחול לבן בני גנץ עשה פנייה חדה ומסוכנת אל מצביעי הבית היהודי והאיחוד הלאומי, כאילו שהוא מתמודד מול בצלאל סמוטריץ' ולא נגד נתניהו.

רק לפני שבועיים [8 בינואר] הצהיר גנץ שפרסום "עסקת המאה" לפני הבחירות ב-2 במארס "תהיה התערבות ממשית ובוטה בתהליך", אך ביום שלישי השבוע [21 בינואר] הוא כבר נשמע אחרת. בעת סיור בבקעת הירדן אמר גנץ שאחרי הבחירות כחול לבן תפעל לסיפוח הבקעה, והכריז כשהוא מתייחס לעסקת המאה: "אני מקווה שהנשיא טראמפ יקדים את פרסום התכנית ואני מצפה להפצת התוכנית בהקדם". בכך תרם גנץ להעלאת סוגיית החלת הריבונות וסיפוח בקעת הירדן לראש סדר היום, דווקא ביום שבו הוועדה המסדרת פרסמה את מועדי דיוני ועדת הכנסת בבקשת החסינות של נתניהו.

גנץ, בלי שישים לב, הבקיע גול עצמי ואולי שניים בבעיטה אחת. הוא טעה טעות אסטרטגית מהדרגה הראשונה כשנטש את סוגיית החסינות. זו כיכבה בסדר היום התקשורתי והפוליטי בשבועות האחרונים, כשלנתניהו ולליכוד לא היה כל מענה לכך. ומה עשה גנץ? הוא דיבר על סיפוח בקעת הירדן כדי להוכיח למצביעי הימין שגם הוא יודע לדבר "ימנית", אך למעשה הוביל את עצמו מבחירה אל המגרש הביתי של נתניהו. חסינות OUT, סיפוח הבקעה IN.

הצהרת הסיפוח של גנץ נפלה על נתניהו כמו מתנה משמיים, והוא מיהר לאתגר את יו"ר כחול לבן: "למה לחכות לאחרי הבחירות אם אפשר להחיל ריבונות על בקעת הירדן כבר עכשיו בהסכמה רחבה בכנסת? בני גנץ, אני מצפה לתשובתך עוד הערב, אלא אם אחמד טיבי שם לך וטו", צייץ נתניהו.

"הציבור רוחש אמון נמוך להצהרות והבטחות של פוליטיקאים. הצהרת נתניהו על סיפוח בקעת הירדן נהנית מאמון נמוך מאוד, בדיוק כמו ההצהרות על הכפלת מיטות האשפוז והבטחות אחרות הנשמעות ערב בחירות", אמר היועץ האסטרטגי ליאור חורב בשיחה עם אל-מוניטור. לדבריו, "בני גנץ וכחול לבן נפלו היישר למלכודת הימין-שמאל הקלאסית".

כשהתקבלה ההחלטה בכחול לבן לשבור ימינה, המטרה הייתה להצליח היכן שנכשלה בבחירות אפריל וספטמבר 2019. כלומר לא להיתפס כרשימת מרכז-שמאל אלא מרכז-ימין, ולהביא קולות של מצביעי ימין. זו כנראה הסיבה שהופעותיהם בתקשורת של חברי כנסת מכחול לבן כמו חילי טרופר, יועז הנדל ואליעזר שטרן – אנשי הציונות הדתית – הן בתדירות גבוהה יותר בתקופה האחרונה. במקביל לכך כחול לבן מתרחקת מהרשימה המשותפת ומרעיון ממשלת מיעוט כמו מאש. לפני שבוע [13 בינואר] אף היינו עדים לעימות שהתפתח בין ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת לח"כ הנדל, כשטיבי מתריס: "תמשיכו לדבר על סיפוח בקעת הירדן וגנץ יישאר יו"ר האופוזיציה".

האם המטרה של כחול לבן הייתה שבני גנץ יהפוך בהצהרותיו לכפיל של בצלאל סמוטריץ'? כנראה שלא. שיח כזה הוא לא מה שיביא למעברם של שלושה-ארבעה מנדטים מגוש הימין-חרדים לגוש המרכז-שמאל. מבחינת מצביעי הימין, אין שום סיבה בעולם שהם יעדיפו את החיקוי שכעת "מדבר ימנית" על פני המקור, שכבר שנים מדבר את השפה הזו.

האחרון שניצח את נתניהו בבחירות הוא ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שב-2006 עמד בראש מפלגת קדימה והצליח להעמיד את נתניהו והליכוד על 12 מנדטים בלבד מבלי להיגרר למשחק "מי יותר ימני". בשיחה עם אל-מוניטור השבוע הסתייג אולמרט מהצהרת גנץ בעניין סיפוח בקעת הירדן: "אני נגד סיפוח הבקעה, אין צורך בכך. מדינת ישראל יכולה למצוא פתרונות ביטחוניים ראויים בלי לספח את הבקעה. נתניהו מנסה להבעיר אש של טרור ושפך דמים באזורנו".

לדברי אולמרט, "סיפוח הבקעה על ידי ישראל יגרום לקרע ביחסינו עם מדינות באזור כולל ירדן ומצרים, ולהסתייגות תקיפה של הקהילה הבינלאומית. זה מהלך שנועד להביא לנתניהו כמה נקודות זכות, אבל לא יציל אותו מתבוסה בבחירות. חבל שבני גנץ נגרר בעניין זה אחרי נתניהו".

האם גנץ באמת יכול להצליח להעביר אליו מצביעי ימין? בשתי מערכות הבחירות האחרונות הוא ניסה לעשות את זה, וזה לא עבד. הניסיונות שלו התדרדרו לאבסורדיות, כשבתקופה מסוימת הוא חשש לקרוא לאזרחים הערבים בשמם וכינה אותם "לא יהודים". נכון לרגע זה נדמה שהגיים צ'יינג'ר היחיד שיכול להמליך את בני גנץ כראש ממשלה הוא שיעור ההצבעה בחברה הערבית. זה ברור גם לנתניהו, ולכן במערכות הבחירות האחרונות הוא נלחם במצביעים הערבים. הוא מבין שכל קול של אזרח ערבי שיוצא להצביע זה קול נגדו.

כאן בעצם בא לידי ביטוי הפספוס הגדול של בני גנץ וכחול לבן. במקום לעודד את הציבור הערבי והחברה הערבית לצאת להצביע, עשו בכחול לבן כל טעות אפשרית וגרמו למצביעים הערבים שלא לצאת מגדרם כדי להפוך את גנץ לראש הממשלה. מנגד, זה לא מפתיע שכל זה קורה למי שעשה השבוע טעות אסטרטגית פטאלית והציל את יריבו ממבוכה.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

עפיף אבו מוך כותב עבור אל-מוניטור. מעבר לכך, אבו מוך הינו הייטקיסט, פובליציסט ואקטיביסט פוליטי וחברתי. בעבר פירסם מאמרים רבים בכלי תקשורת שונים בישראל והשתתף כחבר פאנל בתוכניות רדיו וטלוויזיה כפרשן פוליטי. יוזם אירועי שבתרבות בחברה הערבית ופעיל למען הנכחת החברה הערבית בשיח הציבורי והחדרת הקול הערבי לתקשורת העברית בישראל. טוויטר AfifAbuMuch@

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept