הרהב החלול של מר ביטחון מול הפקרת העורף הישראלי

על שולחנו של הדרג המדיני מונחת ערימה נכבדה של מסמכים ודו"חות, שמצביעים על ליקויים חמורים בהכנה פיזית של העורף למלחמה בה ריכוזי אוכלוסייה יהפכו למטרה של האויב. הנושא הקיומי הזה לא העסיק בעשור האחרון את "מר ביטחון".

al-monitor .

נושאים מכוסים

evacuation, quds force, hamas, security, idf, benjamin netanyahu, aviv kochavi

ינו 2, 2020

''זהו העשור הטוב ביותר בתולדות ישראל", התרברב ראש הממשלה הזמנית, בנימין נתניהו, בישיבת הממשלה האחרונה לשנת 2019 שהתקיימה ביום ראשון השבוע [29 בדצמבר]. "הבאנו להתעצמות ביטחונית כבירה", הוסיף מי ששימש עד לאחרונה גם בתפקיד שר הביטחון. הנאשם בפלילים נתניהו, שהפך את לשכת ראש הממשלה לרצועת הביטחון האישית שלו, בישר גם לשרים ולכתבים כי בכוונתו להוביל את מדינת ישראל גם בשנים הבאות "להישגים נוספים חסרי תקדים בביטחון".

אכן, צה"ל נחשב, ובצדק, לצבא החזק ביותר במזרח התיכון. ישראל היא גם המדינה היחידה באזור המצוידת בפצצות אטום (לפי מקורות זרים). המודיעין הישראלי הוא שם דבר בעולם וכך גם מפעלי הנשק המשוכללים של המדינה. ואחרי כל זה, האם אפשר להכתיר את העשור האחרון, החופף לשנות שלטונו של נתניהו, בתואר "העשור הטוב ביותר בתולדות ישראל" מבחינה ביטחונית?

מי שמוסמך להשיב על כך הוא המפקד העליון של הצבא. ובכן, הנה דברים שאמר הרמטכ"ל אביב כוכבי על מצבה הביטחוני של ישראל, ימים ספורים לפני נאומו האופטימי של ראש הממשלה [25 בדצמבר]: "עיראק עם כוחות קודס הופכת לאזור בלי משילות, אז אמצעי לחימה עוברים שם על בסיס חופשי". כוכבי אף ציין כי "לא ניתן שהדבר הזה יעבור בלי טיפול", והתחייב במפורש שישראל לא תאפשר לאיראן להתבסס בעיראק ובגבולה הצפוני של ישראל.

תקיפת שגרירות ארה"ב בבגדאד [31 בדצמבר] מסמנת הידרדרות נוספת במעמדה של בת בריתה הביטחונית של ישראל במזרח התיכון בכלל ובעיראק בפרט. בדבריו כמה ימים לפני כן העריך הרמטכ"ל שישראל תאלץ להסתדר בעצמה עם "הטיפול" באיראן וידידיה בשכונה. בדרג הבטחוני הבכיר הגיעו למסקנה שהחבר של נתניהו מהבית הלבן איבד את כוח ההרתעה של ארה"ב מול טהרן.

מכיוון שאין דרך אחרת לעצור את איום הטילים והרקטות, כך כוכבי, הטיפול הזה ילווה בתקיפה רבת עוצמה של "המרחב האורבני", כלומר של ריכוזי אוכלוסייה אזרחית במדינות האויב. הרמטכ"ל הניח שהתגובה תהיה באותו מרחב. "עוצמת האש על העורף (של ישראל) תהיה אדירה", הזהיר הקצין הבכיר, ואף המליץ להתכונן לכך "גם מנטאלית".

הרמטכ"ל ה-22 לא צירף לנאומו חוברת הדרכה להכנה מנטאלית להתקפת טילים על רבי קומות בלב הארץ. לעומת זאת, על שולחנו של הדרג המדיני מונחת ערימה נכבדה של מסמכים ודו"חות, שמצביעים על ליקויים חמורים בהכנה פיזית של העורף למצבים שכוכבי התריע בפניהם. הנושא הקיומי הזה, במלוא מובן המילה, לא העסיק את המתמודד הסדרתי מרחוב בלפור, שבעשור האחרון הוא האחראי לביטחונם של האזרחים. נראה שגם שלושת הרמטכ"לים בדימוס מכחול לבן שיתמודדו על לבו של הבוחר ב-2 במארס, מעדיפים לברוח למחוזות אחרים.

כפי שמעיד מפקד פיקוד העורף האלוף תמיר ידעי, לישראל ידוע כבר משנת 2006 שהאויב מפתח מערכים רקטיים גדולים המסוגלים לשגר מטחים רחבי היקף ומתמשכים לכל שטח ישראל. במאמר שפרסם בכתב העת "בין הקטבים" [יולי 2019] מגלה האלוף, שנכנס לתפקידו באוגוסט 2017, כי בתחילת דרכו התברר לו שהפיקוד עלול להתגלות כלא רלוונטי בשעת מלחמה. לדבריו, בשנים האחרונות לא הגדירו בצה"ל את השינויים ביכולת האויב לאיים על העורף במלחמה, והמטה הכללי כמעט שלא הביא אותם בחשבון לצורך היערכות לשעת חירום. האפשרות שחיזבאללה או ארגון טרור אחר יוכלו לשתק את העורף בישראל, הוסיף ידעי, תאפיל על כל הישג צבאי [ישראלי] בשטח האויב.

מחדל הטיפול בעורף נחשף במלוא חומרתו בדו"ח מבקר המדינה שפורסם בעקבות מלחמת לבנון השנייה [2006]. זו גבתה את חייהם של 41  אזרחים, אלפים נפצעו ומאות אלפים עזבו את בתיהם. המבקר כתב כי דרגי הביצוע ובכלל זה ראש הממשלה, שר הביטחון אז, שרי הממשלה, הרמטכ"ל אז ומפקד פיקוד העורף כשלו באורח חמור בתהליכי קבלת ההחלטות, בהערכה ובביצוע הנוגעים לטיפול באוכלוסייה האזרחית. דו''ח ביקורת שנכתב בעקבות מבצע "צוק איתן" [2014] ופורסם ב-2016 מצא פערים בהיערכות בתחום המיגון הפיזי, הגילוי, ההתרעה ואף פינוי אוכלוסייה, אשר יש בהם כדי להגדיל את הסיכון לחיי התושבים בעת אירוע לחימה.

מאז שכוכבי נכנס לפני שנה ללשכת הרמטכ"ל הוא מייחד מאמץ מיוחד לטיפול בעורף. שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן אימץ את תוכנית "מגן הצפון" בקיץ 2018, בהיקף של כחצי מיליארד שקל בשנה למשך עשר שנים. התוכנית כוללת שיפור רכיבי מיגון בכ-300 יישובים המרוחקים עד 45 קילומטר מגבול הצפון. שר האוצר משה כחלון הבטיח שהמנה הראשונה בסך חצי מיליארד שקלים תוקצה לתוכנית עד סוף 2019. רק כרבע מהסכום הועבר בפועל. לנוכח הכאוס הפוליטי, נראה שהעורף יאלץ להתכונן מנטאלית להמשך היובש התקציבי.

הרבה יותר נחמד לשמוע שנתניהו הפך את ישראל לאימפריה, מאשר לקרוא כי ל-2.5 מיליון מתושביה, המתגוררים בכ-700 אלף בתים (שבהם חיה כ-27% מהאוכלוסייה), אין מיגון תקני. דברי רהב חלולים על "העשור הנפלא" עושים מצב רוח טוב שבעתיים מהידיעה כי בעת חירום שירותים החיוניים לאזרח יתפקדו ב-35% מההיקף הנדרש. לא נותר לאזרחי ישראל אלא להיערך מבחינה מנטאלית לאסון. חברי הכנסת צריכים לברר אם זהו אחד מאותם "הישגים חסרי תקדים", שכדי "להמשיך להוביל אליהם את המדינה", מבקש מהם נתניהו לחסן אותו מפני כתבי אישום בשוחד, מרמה והפרת אמונים.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020