ישראל פולס

ההחלטה הבאה שגנץ חייב לקחת: לבטל את הרוטציה עם לפיד

p
המחבר
בקצרה
אחרי שקיבל החלטה אסטרטגית קשה – לא לפרק בשום מקרה את כחול לבן גם אם המשמעות היא הליכה לבחירות שלישיות, על בני גנץ לקחת לידיו באופן מוחלט את הנהגת הרשימה ולהתייצב בפני הציבור כמנהיג שאינו מנווט על ידי הקוקפיט.

שתי מגמות בלטו בסקרים שהריצו שתי הסיעות הגדולות, הליכוד וכחול לבן, ביממה לאחר שכתב האישום הסופי נגד בנימין נתניהו נמסר ליו"ר הכנסת [2 בדצמבר]. לא רק שהליכוד בראשות הנאשם בשוחד נתניהו לא קרס, הוא אפילו התחזק מעט. אבל כמו בתמונת ראי, גם כחול לבן בהנהגת בני גנץ צמחה. נתון שחזר על עצמו בכל הסקרים היה קיבעון בגושים: למעט אולי התחזקות קלה לימין, המצביעים נשארים בתוך המחנה. הם זזים מעט בין מפלגות הגוש אבל לא עוברים צד.

כשגנץ יצא לפגוש את נתניהו ביום שלישי בערב [3 בדצמבר], הוא הכיר את הנתונים האלה. ריח חזק של בחירות עמד אז באוויר, שלא התפוגג גם כאשר יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן איים להקים ממשלת ימין צרה. בכחול לבן ובליכוד העריכו שמדובר בעוד מנוף לחץ כדי לכפות ממשלת אחדות. מבחינת כחול לבן, הפגישה הייתה הזדמנות אחרונה למנוע בחירות שלישיות. אם ממילא אין הכרעה והציבור לא נוטש את נתניהו ולא מעניק לכחול לבן ניצחון ברור, מה הטעם בעוד בחירות? בעיקר כאשר על הפרק עמדה הצעה קונקרטית לעגן את נבצרות ראש הממשלה בחוק, לאפשר לו לכהן חצי שנה ולאחריה גנץ מקבל את ראשות הממשלה. זו הייתה עסקה שגבי אשכנזי הגדיר אותה בשיחות פנימיות ככזאת שבאה עם תווית "פג תוקף" לנתניהו, ושכדאי לשקול אותה ברצינות.

אלא שגנץ הגיע חשדן לפגישה, מגובש בהחלטתו שלא לאפשר לנתניהו להיות ראשון ברוטציה, גם אם מדובר בחצי שנה. לכן כשנתניהו העלה את העניין בקולו, גנץ דחה אותו מיד בטיעון שלא מדובר בהצעה חדשה. מהנקודה הזאת לא היה לאן להתקדם, כך שעברו ארבעים דקות בלבד וגנץ כבר היה במכונית בדרך חזרה. במקביל דווח על ציוץ רשמי של נתניהו שעלב בו. "גנץ הוכיח היום שוב: במקום שישראל תהיה לפני הכל, אצלו יאיר לפיד לפני הכל". בסביבתו של גנץ מספרים כי הוא כעס. ההודעה המזלזלת שנראה היה שהוכנה מראש, ציירה אותו שוב כמריונטה של יאיר לפיד וכמי שאינו מסוגל לקבל החלטות בעצמו. כך, מחקה ההודעה את מידת האמון המועטה שעוד נותרה בגנץ כלפי נתניהו.

מי שעוקב מקרוב אחר עלייתו המטאורית של גנץ בשמי הפוליטיקה, לא יכול להתעלם מהקונצנזוס סביב מנהיגותו בכחול לבן. הוא אמנם אימץ את הקו הנוקשה של מספר 2 שלו לפיד – לא לשבת בשום מקרה תחת נתניהו כראש ממשלה, אבל לא צריך לזלזל בהחלטה האסטרטגית שקיבל, בלי שום קשר ללחצים מצד לפיד. כבר לפני שבועות ארוכים גנץ הגיע להחלטה שאת כחול לבן הוא לא מפרק בשום מקרה, גם אם המשמעות היא הליכה לבחירות שלישיות. אפשר לראות בכך כניעה ללפיד, אבל אפשר גם להעריך את גנץ על ההחלטה שקיבל, המקפלת בתוכה סיכון פוליטי גדול עבורו. הוא העדיף לשמור על אחדות הפלטפורמה המפלגתית, למרות שיכול היה להוביל לפירוק כחול לבן ולהיכנס לממשלת אחדות, שהייתה מבטיחה לו בחקיקה את ראשות הממשלה ומלוא החופן תפקידי שרים ותקציבים. גנץ הוכיח שהוא אולי נראה הססן, אבל בעצם אינו חושש לקבל החלטות קשות.

במצב הנוכחי של קיבעון המערכת הפוליטית, בחירות שלישיות הן עניין די סגור. אם כך יהיה, במארס 2020 תתייצב כחול לבן בראשות הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ לסיבוב נוסף מול הליכוד בראשות הפוליטיקאי הכי משוכלל והכי רעב לניצחון, שכאריה פצוע הוא גם הכי מסוכן, וינסה להביא להכרעה ברורה שתשים קץ לשלטונו הארוך של נתניהו.

לא זכורה עוד תופעה כמו גנץ בהיסטוריה הפוליטית שלנו. בתום שנה בלבד להקמת סיעתו הוא כיום מנהיגו הבלתי מעורער של מחנה השמאל-מרכז בישראל. אם בתחילת הדרך נשפו בעורפו לפיד ואשכנזי, הרי שבכל הסקרים האחרונים הוא מתחזק בנתוני ההתאמה לראשות הממשלה (ואף משתווה לנתניהו). גם הם [לפיד ואשכנזי] הפנימו כנראה שהוא המותג החזק של כחול לבן.

כעת, רגע לפני שהוא נערך לקמפיין בחירות שלישי מול נתניהו, על גנץ לקחת לידיו באופן מוחלט את הנהגת כחול לבן. הרוטציה עם לפיד על תפקיד ראש הממשלה, כפי שסוכם ביניהם בתחילת הדרך, צריכה לעבור מן העולם. אם יצטרך, על גנץ לדרוש זאת מלפיד. זו הייתה נקודת התורפה שעליה ניגנו בליכוד בשתי מערכות הבחירות האחרונות, ובצדק. הנהגה דו-ראשית מחלישה את המותג המפלגתי.

יותר מכך, על גנץ להתייצב בפני הציבור כמנהיג שאינו מנווט על ידי הקוקפיט (ההנהגה המרובעת). ככל שהתהליך הזה יושלם מהר יותר, כך הוא יוכל להוציא לדרך את הקמפיין השלישי שלו לראשות הממשלה מנקודת זינוק טובה יותר. אף שקשה כרגע לחזות תזוזות בדעת הקהל, קיימת אפשרות שגנץ בקמפיין נכון יצליח להעביר מצביעי ימין לייט לכחול לבן, כשענייני כתבי האישום יחלחלו לציבור. בינתיים כאמור אין סימנים לכך. "אני לא מבין את גנץ. הוא יכול היה להיות ראש ממשלה בעוד חצי שנה, הרי גם הוא רואה שנהיה באותו המצב בדיוק גם אחרי הבחירות השלישיות", ניבא שר בכיר בליכוד בשיחה סגורה ביום חמישי, אחרי שנראה שאפסו הסיכויים להגיע לאחדות.

ימים יגידו האם גנץ הפסיד את הזדמנות חייו להיות ראש ממשלה, או שההחלטה שקיבל תעניק לו את ראשות הממשלה "מלא-מלא" ותשלח את נתניהו והליכוד לאופוזיציה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: benjamin netanyahu, israeli politics, israeli elections, yair lapid, blue and white, benny gantz

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept