ישראל פולס

למה נתניהו נזקק לרבי מלובביץ' עכשיו?

p
המחבר
בקצרה
ככל שנתניהו התחזק, כך גדל הניוון המנהיגותי במחנה הימין. באין יורש מובהק, יציאתו מהזירה הפוליטית תחולל מפץ גדול – בליכוד ובימין. כלל לא בטוח שדמות אחרת תוכל להנהיג באופן כה צייתני כמעט חצי מהכנסת.

ביום שני [9 בדצמבר] פורסם בחשבון הטוויטר של בנימין נתניהו סרטון משנת 1988, המתעד את פגישתו עם מנהיג חב"ד הרבי מלובביץ' בברוקלין ניו יורק. נתניהו, אז בן 39, בדיוק סיים את שליחותו כשגריר ישראל באו"ם ועמד לחזור לישראל כדי להתמודד על מקום ברשימת הליכוד לכנסת. הרב בירך אותו להצלחה ואמר לו: "אתה תצטרך להיאבק עם 119 אנשים. בוודאי לא תתרשם מזה, כיוון שהקדוש ברוך הוא בצד הזה".

לאורך השנים התגלגל הסרטון הזה בעיקר בקרב חב"דניקים, עד שבשנים האחרונות באמצעות המדיה החברתית הוא הפך לוויראלי באתרים חרדים פופולריים וזכה למעמד אייקוני. נתניהו עצמו עשה בו עד כה שימוש בעיקר מול קהל חרדי, אך כעת, רגע לפני שיוכרזו בחירות שלישיות, בחר להעלות אותו לחשבון הטוויטר שלו על 1.7 מיליון עוקביו ולא בכדי.

נתניהו נערך לקרב פנימי מאתגר בתוך הליכוד מול ח"כ גדעון סער, כאשר הוא ער לקולות בימין ובציונות הדתית על כך שבמצב שנוצר אין ברירה אלא להחליפו כדי להציל את "שלטון הימין". לכן הוא מחבר בין נבואת הרב הנערץ לבין המציאות הפוליטית הנוכחית. מי שמכיר את משנתו של הרבי מלובביץ' יודע שהתנגד לפשרות טריטוריאליות, ולכן באמצעותו נתניהו מציג את עצמו כדמות היסטורית בדברי הימים של העם היהודי כולו, שנועדה למנוע מהלכים מדיניים "הרסניים" כמו חלוקת הארץ.

יום קודם, בוועידת העיתון מקור ראשון – המוערך והמוביל בציונות הדתית, נתניהו הזהיר: "אם יפילו אותי, יפילו אתכם". את נאומו סיים נתניהו בדברים הבאים: "מי שמבקע את המחנה שלנו, בעצם מפקיר בעת הזאת את יהודה ושומרון כי ההגנה על יהודה ושומרון תהיה נדבך יסוד במדיניות שאני מוביל, ואני מתכוון להמשיך להוביל אותה...זה הזמן להתלכד, זה הזמן ללכת יחד, גם כדי להבטיח את שלמותה של מדינת ישראל ושל ארץ ישראל".

הדברים הללו הם למעשה מסר זהה לזה המקופל בסרטון שמלפני שלושה עשורים. נתניהו הוא הראשון להבין שאם יאבד אחיזה בימין, יאבד גם את הליכוד, את ראשות הממשלה ואת החסינות שהוא עדיין מקווה להשיג.

נתניהו, יותר מכל ראש ממשלה אחר לפניו מהליכוד, הצליח להפוך למנהיג מחנה הימין שבו נכללות באופן רשמי גם המפלגות החרדיות. ההוכחה לכך היא בלוק ה-55 שהוקם על ידו בליל הבחירות האחרונות בספטמבר, כאשר כשל במשימתו להשיג 61 מנדטים. מי שפקפק בעמידות הבלוק הזה ובמחויבותו לנתניהו, התבדה. הניסיונות של כחול לבן לפרק את הבלוק ולהפריד ממנו את החרדים או את סיעות הימין נתקלו בקיר.

מהיכן צמחה שותפות הגורל הזאת? מדובר בתהליך שהתגבר בעיקר בשנים האחרונות עם בחירתו של טראמפ לנשיא ארה"ב. בשנות טראמפ הפך נתניהו למותג חזק לא רק בליכוד אלא בימין כולו. אין ספק שתקופה זו היא תור הזהב של נתניהו כמנהיג הימין והגשמת רבים מחלומותיו: הכרה בירושלים כבירת ישראל, העברת השגרירות מתל אביב לירושלים, הכרה ברמת הגולן, הכרה בהתנחלויות כחוקיות. כל זה מיוחס לקשריו המצוינים של נתניהו עם מנהיג המעצמה הגדולה. בזכותו, מאוויים של שנים הפכו למציאות בזה אחר זה, ומעל הכל חזון שתי המדינות נקבר.

את התחושות הללו ביטאה אחת הדמויות המשפיעות ביהודה ושומרון בשיחה עם אל-מוניטור: "היכולת של ביבי לשרוד כל כך הרבה שנים במעמד מנהיג הימין נובעת מכך שגם אנו הבנו שהוא הרע במיעוטו. מבחן הזמן הוכיח לנו זאת, הוא הוציא אותנו מאוסלו".

גם המפלגות החרדיות הבינו את הפוטנציאל. תחת הנהגתו הן זכו לתקציבים שמנים ולהמשך הסטטוס קוו, אבל לא רק. במפלגות החרדיות זיהו שהמותג "ביבי" כל כך חזק בקהל שלהן, עד שכדאי להן להיצמד אליו לפני בחירות. יו"ר ש"ס אריה דרעי הכריז במפורש בשתי מערכות הבחירות האחרונות שהצבעה לש"ס היא גם הצבעה לנתניהו. הוא הבטיח להיות נאמן לו גם אם יוגש נגדו כתב אישום, וכך עשה.

אבל ככל שנתניהו התחזק, כך גדל הניוון המנהיגותי במחנה הימין. הוא האפיל על כל המפלגות, הפך אותן למפלגות סקטוריאליות-לווייניות של הליכוד, בחש בהן ועיצב אותן על פי האינטרס הפוליטי שלו, עד שפגע בעצמאותן. עבור כולן "נתניהו" היה המכנה המשותף. אבל עכשיו, אחרי שהוגש נגדו כתב אישום על שוחד, מרמה והפרת אמונים, והוא לא מצליח להקים ממשלה זו הפעם השנייה ברציפות, החלו לצוץ קולות חדשים במחנה הימין.

כשעידן נתניהו כפי שהכרנו אותו נמצא בסופו, כך נראה לפחות, בימין מתמודדים עם משבר מנהיגותי. אין יורש מובהק לנתניהו, וכלל לא בטוח שדמות אחרת תוכל להנהיג באופן כה צייתני כמעט חצי מהכנסת. יציאתו של נתניהו מהזירה תחולל מפץ גדול – בליכוד ובימין. גם בליכוד אין יורש ברור. במפלגה ללא נתניהו יתמודדו על ההנהגה לא רק סער, אלא גם יולי אדלשטיין, ניר ברקת, אולי גלעד ארדן, ישראל כץ ומירי רגב. גם דמויות מבחוץ, למשל שרת המשפטים לשעבר איילת שקד ושר הביטחון נפתלי בנט עשויים להצטרף למאבק הירושה. סדר חדש יתקיים.

ולמרות כל זאת, רבים בליכוד ובימין מאמינים שנתניהו עוד לא אמר את מילתו האחרונה. זו הסיבה שרוב הקרבות והתסיסה עדיין מתחוללים מתחת לפני השטח.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept