הפריימריז בליכוד: בכחול לבן מחזיקים לנתניהו אצבעות

ניצחון של גדעון סער בפריימריז יפגע פגיעה אסטרטגית בכחול לבן. הסיבה היחידה שחיברה את גנץ ללפיד, את יעלון לאשכנזי ואת כולם זה לזה היא נתניהו. היעלמותו תאפשר למפלגות השמאל לחשב מסלול מחדש וללקט את מצביעיהן האבודים.

al-monitor .

דצמ 18, 2019

למרות קמפיין מדויק ותמיכה מפתיעה, סיכוייו של גדעון סער להפתיע את בנימין נתניהו בפריימריז שיתקיימו בשבוע הבא [חמישי, 26 בדצמבר] נחשבים עדיין לצנועים. נתניהו חורש את השטח ונהנה מתמיכה גבוהה בקרב המתפקדים, גם אם חלק מהם מבינים שזהו סיומו של עידן. ככל שזה נשמע מוזר, לניצחונו של נתניהו מתפללים לא רק חסידיו השרופים ומקורביו אלא גם יריביו הפוליטיים ובעיקר ראשי כחול לבן. הפתעה מהדהדת בדמות הדחתו של נתניהו מתפקיד יו"ר הליכוד ומועמד לראשות הממשלה בידי סער, תפגע פגיעה אסטרטגית בכחול לבן.

למפלגת הרמטכ"לים אין תכנית מגירה מתאימה לאפשרות שליבת הכור המייצרת מנדטים עבור סיעתו של בני גנץ תעלם בן לילה. יותר מכך. היעלמותו של נתניהו מהזירה הפוליטית תעלים באותו רגע גם את מחולל האנרגיה העיקרי והכמעט יחיד סביבו נעה המערכת הפוליטית הישראלית כולה. נתניהו משול לשמש שסביבה חגה המערכת כולה. אם יירד מהבמה, יתייבשו באותו רגע מקורות האנרגיה המזינה את המפה הפוליטית הישראלית כולה, וכמעט כולם יצטרכו לחשב מסלול מחדש.

כחול לבן, בראשותם של הרמטכ"לים לשעבר בני גנץ, משה יעלון וגבי אשכנזי פלוס יאיר לפיד, לא קמה כדי לחדש את תהליך השלום, להוריד את האינפלציה, להקטין את האבטלה או להשמיד את תשתית הגרעין האיראנית. כחול לבן קמה לצורך מטרה אחת ויחידה: להביא קץ לשלטונו של נתניהו הנתפס ע"י ישראלים רבים כמערער את היסודות של החברה הישראלית ופוגע פגיעה קשה במרקם המשותף של תשעה מיליון בני אדם המשתייכים לשבטים רבים וקבוצות מגוונות. הסיבה היחידה שחיברה את גנץ ללפיד, את יעלון לאשכנזי ואת כולם זה לזה, היא נתניהו. השנתיים האחרונות, שבהן הלך וגבר הג'יהאד של נתניהו כנגד מערכת שלטון החוק ואכיפתו, הדליקו את כל נורות האזהרה ועוררו גם אנשים כמו אשכנזי, שכבר השלים עם ויתורו על חיים פוליטיים, לפעולה. בכחול לבן יש ליכודניקים ואנשי מרצ, חילונים ודתיים, ליברלים ושמרנים, מגוון ופסיפס של דעות וכיוונים שאף אחד לא היה מסוגל לחבר אותו לסיעה אחת גדולה ומתפקדת. אף אחד חוץ מבנימין נתניהו.

על המפה הפוליטית הישראלית יש היום רק שני סוגי אנרגיות: אנטי נתניהו ופרו נתניהו. שאר המחלוקות המאפיינות את הזירה הפוליטית נעלמו או התגמדו. כמעט לכולם ברור שאם אי פעם תוצג "תכנית המאה" של הנשיא טראמפ לא יהיה ראש ממשלה שיוכל להגיד לה "לא". לכולם ברור שהמאמץ נגד איראן חייב להימשך בכל העוצמה. לכולם ברור שצריך להמשיך להיערך לעימות נרחב בזירה הצפונית שיגבה גם מחיר כבד מהאוכלוסייה והכלכלה הישראלית. ישנן מחלוקות בנושאי דת ומדינה שטרם נפתרו, נושא שבו לכחול לבן יתרון מובנה על נתניהו והליכוד המחויבים לברית ההיסטורית שלהם עם המפלגות החרדיות.

כך או אחרת, אף נושא מהנושאים הנ"ל לא משחק תפקיד בקמפיינים האחרונים. הנושא היחיד הוא בנימין נתניהו. כן ביבי, לא ביבי. האם הוא יכול להמשיך לכהן כראש ממשלה תחת כתב אישום? האם ראוי שיתפטר? האם ניסיונו לרסק את מערכות אכיפת החוק ראוי או פסול? האם הוא ראש הממשלה הטוב ביותר שהיה בישראל אי פעם וכדאי לשקול את משיחתו למלך ישראל, או המנהיג המושחת והרקוב ביותר שקם מאז ייסודה של המדינה שרק טובתו האישית ונהנתנותו לנגד עיניו?

ברגע שנתניהו ייעלם, כל זה ייעלם יחד איתו. בפעם הקודמת שהודח מתפקיד ראש הממשלה בבחירות, בשנת 1999, היה זה הסופר עמוס עוז שדימה את נתניהו לגנרטור גדול שטרטר בחצר מתחת לחלוננו ולפתע נדם. היום, כעבור 20 שנה, הגנרטור גדול עוד יותר והוא מטרטר בחדר האורחים של כל משפחה ישראלית. ירידתו של נתניהו מהבמה הפוליטית תותיר אחריה שקט מפתיע, ואקום פוליטי ולא מעט פוליטיקאים אובדי עצות. המכונה של כחול לבן תמצא את עצמה, לפתע, מנותקת מזרם החשמל.

"אין לי מושג מה יקרה אם הוא מפסיד לסער", הודה בשיחה עם אל-מוניטור אחד מבכירי כחול לבן, "לגדעון סער יהיה קל יותר להביא קולות ימין רך ומצביעי מרכז מהסוג שאנחנו מחזרים אחריהם, בעוד המנדטים של השרופים של ביבי יכולים לנדוד למפלגות ימין קיצוניות יותר".

בכחול לבן יושבים לפחות שלושה ח"כים הקרובים לגדעון סער הרבה יותר מכפי שהם קרובים לח"כ יעל גרמן (במקור ממרצ) או לח"כ עפר שלח. מדובר בצבי האוזר, בעל ברית ותיק של סער שהיה מזכיר ממשלת נתניהו; יועז הנדל שהיה יועץ התקשורת של נתניהו; ואפילו יעלון שישב עם סער בממשלת נתניהו. האם הם יוכלו להתמודד חזיתית מול סער למרות שאין הבדל משמעותי אידיאולוגי ביניהם, מרגע שצלו הכבד של נתניהו יוסר מהליכוד? "כשנגיע לגשר, נעבור אותו", הודה אחד מבכירי כחול לבן, "כרגע הסיכוי שסער ינצח את נתניהו הוא נמוך מאוד".

אפקט הפוך צפוי להתרחש במפלגות הלוויין הקטנות משמאל. היעלמות אפשרית של נתניהו תכבה את משאבת המנדטים הגדולה של כחול לבן ותאפשר למפלגת העבודה ולמרצ לחשב מסלול מחדש וללקט את מצביעיהן האבודים שזרמו לכיוון המאמץ האנטי-נתניהואי. במצב הנוכחי, כשהדמון ששמו נתניהו ממשיך לאיים על המוסדות הדמוקרטיים, קיים חשש ממשי שהמשך הנהירה לכחול לבן תוריד את העבודה-גשר ומרצ (המחנה הדמוקרטי) אל מתחת לאחוז החסימה. היעלמות של נתניהו תאושש מחדש את מצביעי השמאל האידיאולוגיים ותשחרר אותם למשימות השגרה שלהם, כלומר למפלגות האם. "אנחנו מתפללים שזה יקרה", אמרה לאל-מוניטור מקור בכיר במפלגת העבודה, "אבל יודעים שהסיכוי נמוך".

סימני השאלה ייפתרו ביום חמישי הבא, לאחר הפריימריז בליכוד. נתניהו, שצפוי לנצח, מתלבט אם להחריף את התקפותיו כנגד מערכת אכיפת החוק או לבצע פניית פרסה דרמטית וללכת על קמפיין ממלכתי שיבליט את הישגיו ומעמדו הבינלאומי בהשוואה למתחרים. כרגע, הוא נוטה לאפשרות השנייה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020