ישראל פולס

האם ליברמן וגנץ יסייעו לנתניהו להשיג חנינה?

p
המחבר
בקצרה
שתי תוכניות החילוץ של נתניהו מסכנת משפט ומאסר, אם נס החסינות לא יקרה, הן חנינה או הגעה לעסקת טיעון. הוא עצמו מעדיף חנינה – בחנינה אין הרשעה, אין עונש, הולכים הביתה מבלי לשלם את המחיר ואפשר לקבל רישיון עבודה בארה"ב.

בנימין נתניהו שירת כלוחם וקצין בסיירת מטכ"ל, יחידת העילית של צה"ל. פעולותיה של "היחידה" מתקיימות בדרך כלל מעבר לקווי האויב ומאופיינות בהכנה ארוכה ומדוקדקת. הלוחמים מתאמנים על מודל, כל פרט נלמד לעומק ולכל אפשרות מתוכננת תכנית גיבוי הכוללת גם מבצע חילוץ למקרה של הסתבכות. בסוף 2019, כמעט חמישים שנה אחרי שהשתחרר מצה"ל, כשכתב אישום על שוחד מרחף מעל ראשו, האם יש לנתניהו תכנית גיבוי? האם הוא מכין לעצמו אפשרות של חילוץ חירום ברגע האחרון, שימנע ממנו גורל דומה לזה של קודמו, אהוד אולמרט? האם נתניהו נערך למבצע שימנע ממנו להיות ראש הממשלה הישראלי השני שמרצה מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח?

כשהחלה ה"בדיקה" המשטרתית נגדו (עליה הורה היועמ"ש מנדלבליט) היה נתניהו משוכנע שהיא לא תבשיל לכדי חקירה פלילית מלאה. כשהחלו החקירות נגדו המציא נתניהו את הסלוגן "לא יהיה כלום, כי אין כלום" [2017]. הוא הפגין ביטחון שהחקירות ייסגרו ללא אישום כלשהו. כשהמשטרה המליצה על הגשת כתבי אישום, הוא הפגין ביטחון כי הפרקליטות לא תקבל את ההמלצה ותסגור את התיקים. כשהפרקליטות החליטה להגיש נגדו כתב אישום בגין שוחד, טען נתניהו שהיועץ המשפטי לממשלה יבין שמדובר באבסורד ויסגור את התיקים ללא אישום כלשהו. כשהיועמ"ש החליט להגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע (אבל הפחית את האישומים בשניים מהתיקים משוחד למרמה והפרת אמונים), הכריז נתניהו ש"התיקים יקרסו בשימוע כמגדל קלפים". השימוע עבר, המגדל יציב, התיקים לא קרסו. כתב האישום הוצג והוגש גם ליו"ר הכנסת [2 בדצמבר].

כעת נתניהו צריך להחליט בשלושת השבועות הקרובים האם הוא מבקש חסינות מהכנסת. סיכוייו לקבל חסינות בהרכב הנוכחי של הכנסת אפסיים. האפשרות לסיים את הקריירה בתא האח"מים של בית המאסר "מעשיהו" נראים לפתע מוחשיים מאוד. ביום בהיר, נתניהו כבר יכול להריח את ריח הליזול. הוא מתעב את הריח הזה.

חוץ מהחסינות, נתניהו יכול גם להחליט שהוא מתמודד עם האישומים בבית המשפט. לא סביר להניח שזה יקרה. נתניהו חגג 70 בחודש אוקטובר. האפשרות לבלות את השנים הקרובות באולמות בית המשפט אינה קוסמת לו. על פי מיטב הערכות המשפטנים סיכוייו לצאת בזיכוי מלא משלושת התיקים הם אפסיים. סיכוייו למצוא את עצמו מתמודד עם עונש מאסר בפועל אינם מבוטלים. במקרה כזה הוא יערער על העונש וההליך יתארך בעוד כמה שנים. האם מסוגל נתניהו להיכנס לבית הסוהר לקראת שנתו השמונים? האם מסוגלת מדינת ישראל לתרחיש כזה?

במצב הדברים, שתי תוכניות החילוץ האלטרנטיביות של נתניהו הן חנינה או הגעה לעסקת טיעון עם היועץ המשפטי לממשלה במסגרתה הוא יודה באישומים מופחתים, יורשע ויוענש בקנס כספי כבד ועונש מאסר על תנאי, ללא מאסר בפועל. בשתיהן, הוא נמצא בפיגור משמעותי שיקשה מאוד על השגת המשימה.

נתניהו לא רוצה לשמוע בשלב הזה על עסקת טיעון. האפשרות שיורשע בעבירה פלילית מחרידה אותו. משמעותה של הרשעה כזו מרחיקת לכת. מעבר לכתם שיוטל עליו לנצח, לא יוכל נתניהו לקבל רישיון עבודה בארה"ב ומטה לחמו העיקרי, הרצאות מלוטשות תמורת מאות אלפי דולרים ליחידה, ייעקר.

עורך דינו המיתולוגי המנוח, יעקב וינרוט, המליץ לנתניהו לפני כשנתיים לחתור לאקזיט מהיר. עוד בטרם הבשילו החקירות סופית, עוד בטרם הומלצו המלצות המשטרה, הפרקליטות והיועמ"ש, סבר וינרוט שהתיקים כבדים, האישומים מבוססים ומוטב לנתניהו לסגור דיל מהיר עם מנדלבליט: פרישה מהחיים הפוליטיים תמורת סגירת התיקים. נתניהו כבר עבר את החוויה הזו בשנת 2000, כשהיועמ"ש אליקים רובינשטיין החליט לסגור תיק פלילי פלוס המלצה להעמדה לדין נגד נתניהו ולהסתפק בפרסום דו"ח ציבורי על התנהלותו. רובינשטיין העריך אז שנתניהו פרש שלא על מנת לחזור. הוא טעה. נתניהו חזר. עכשיו חזרו איתו גם התיקים הפליליים. הם כבדים יותר והם לא נסגרים. להיפך.

לפני כמה חודשים ניהל נתניהו מו"מ עקיף עם הפרקליטות וגישש אחר האפשרות לזכות בחנינה. נתניהו מעדיף חנינה על עסקת טיעון. בחנינה אין הרשעה, אין עונש, הולכים הביתה מבלי לשלם את המחיר. המגעים לא הבשילו. מקורבים ליועמ"ש הבהירו שאם תהיה פנייה של פרקליטי נתניהו היא תידון ברצינות, אבל רמזו שאופציית החנינה אינה סבירה. אחרי שאהוד אולמרט ישב בבית הסוהר על אישומים קלים יותר, חנינה גורפת לנתניהו לא תעמוד במבחן בג"ץ.

אלא שכעת חוזרת החנינה ובגדול. כרגיל, מי שזרק את הפצצה ונהנה מכל רגע הוא "השטן הגדול", כלומר אביגדור ליברמן, בראיון שהעניק השבוע [12 בדצמבר] ל-Ynet: "אתמוך במתן חנינה לנתניהו תמורת פרישה מהפוליטיקה", אמר ליברמן. "לא חסינות, הסדר תמורת פרישה בכבוד", הוא הדגיש, "יש בכנסת תחושת מיאוס מנתניהו, הוא הפך לנטל, כל כדורגלן צריך לדעת מתי לתלות את הנעליים". באותו ערב התייחס גם יו"ר כחול לבן בני גנץ לאפשרות החנינה ואמר כי " אנחנו לא רוצים לראות ראש ממשלה נוסף נכנס לכלא... נשקול את זה –יהיה טוב לחסוך את המראה המביש של ראש ממשלה בכלא".

לאל-מוניטור נודע כי גם במהלך המאמץ האחרון להרכיב ממשלת אחדות והמגעים הקואליציוניים בין הליכוד לכחול לבן, נמשכו גם הגישושים בנושא החנינה. אישים משפטיים לשעבר היו מעורבים בהם, כמו גם מקורבים לנתניהו. הבעיה העיקרית של ראש הממשלה היא הרוח הרעה המנשבת סביבו במעון בבלפור. הרעייה שרה והבן יאיר מתנגדים בתוקף לפשרות או הנחות כלשהן. נתניהו נקרע כעת בין המשך הלוחמנות, תקווה לנס שיאפשר לו להרכיב אחרי הבחירות במארס ממשלת ימין-חרדים-חסינות צרה ולהמשיך הלאה, לבין המציאות המפוכחת שבה הוא מתקרב במהירות סילונית לקיר בטון, אשר מאחוריו דוממים שערי בית הסוהר "מעשיהו". בקרוב הוא יצטרך להחליט.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: immunity, ehud olmert, avichai mandelblit, prison, bribery, benjamin netanyahu

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept