ישראל לא צריכה קינג: להגביל את כהונת ראש הממשלה

נתניהו לא הצליח להרכיב ממשלה פעם אחת? לא נורא מבחינתו, הוא פיזר את הכנסת והוביל את ישראל למערכת בחירות שנייה. גם אחריה הוא לא הצליח להרכיב ממשלה, אז הולכים לבחירות שלישיות. את הטירוף הזה צריך לעצור.

al-monitor .

נושאים מכוסים

israeli government, prime minister, benny gantz, benjamin netanyahu, israeli politics, israeli elections

דצמ 13, 2019

ישראל מציינת בימים אלה שנה של ממשלת מעבר, בתקווה שאחרי הבחירות השלישיות במארס 2020 ישראל לא תמשיך להשתגע ותלך לבחירות רביעיות. חוק יסוד הממשלה קובע כללים ברורים כיצד מוקמת ממשלה. הנשיא מטיל את המלאכה על חבר הכנסת בעל הסיכויים הטובים ביותר לאסוף מספיק תומכים שיקנו לו רוב להשבעת ממשלה בכנסת. על ראש הממשלה הנבחר לשרת את הבוחרים וגם את מי שלא בחר בו. אבל בימי כהונתו של בנימין נתניהו המטרה האמיתית נשכחה. הוא לא מהסס לפזר את הכנסת כשזה משרת אותו באופן אישי, לקדם שינוי של חוקי היסוד בהתאם לצרכיו ומתנהל כמו שליט יחיד.

העיסוק התקשורתי בבחירות החדשות, השלישיות במספר בתוך פחות משנה אחת, השכיח מהציבור שגם הבחירות שנערכו בחודש אפריל [2019] הוקדמו, כי נתניהו ביקש להתחכם ולאלץ את היועץ המשפטי לממשלה לדחות את פרסום ההחלטה באשר להגשת כתב אישום נגדו. מאז, היועמ"ש הגיש כתב אישום נגד נתניהו ליו"ר הכנסת. משמע נתניהו יעמוד למשפט, אלא אם יגיע להסדר טיעון מוקדם או יבקש ויזכה לחסינות מהכנסת. בינתיים הוא ממשיך לשחק בישראל כרצונו.

נתניהו נבחר בפעם הראשונה לראש ממשלה ב-1996 לאחר רצח רבין, כשהצליח לגבור בבחירות ישירות על שמעון פרס בפער של 29,457 קולות בלבד. הייתי אז כתב מדיני בערוץ הראשון של הטלוויזיה הישראלית, וראיתי את נתניהו מסתגר עם יועציו ואנשיו הקרובים אז, המום ומבוהל מהישגו, ומטיל עליהם משימות מדיניות. עו"ד יצחק מולכו - שותפו של עו"ד דוד שמרון, בן דודו של נתניהו, הפך לשליחו המדיני של ראש הממשלה. נתניהו ביקש ממנו לצאת לעזה לפגוש את יאסר ערפאת ולהבין איך ממשיכים או משנים את הסכם אוסלו שאותו הבטיח לחסל.

ראיתי אותו מטפס במדרגות משרד ראש הממשלה כדי לקבל את "המפתחות" משמעון פרס. ראיתי אותו נכנס ללשכה שבה היו לפניו פרס, יצחק רבין, גולדה מאיר, לוי אשכול ודוד בן גוריון. גם ראיתי אותו כשהובס ע"י אהוד ברק שלוש שנים אחר כך [1999], בתום קדנציה קצרה וסוערת שבה המאיס עליו רבים. ברק טיפס באותן המדרגות אל המשרד, והעיתונאים עזבו את נתניהו וזינקו כאיש אחד אל ראש הממשלה החדש. נשארתי עם נתניהו ורעייתו שרה, כלואים בין חלל דלתות הזכוכית שנסגרו עלינו. שניהם הביטו על "המלך החדש" בעיניים נוגות, כועסות, כואבות. בשנייה אחת הם הבינו שהכוח והתהילה שהיו מנת חלקם נעלמו עם כניסתו של ברק ללשכת ראש הממשלה. זה היה בעיניי אחד מרגעי השפל של נתניהו. תוך כדי שהביט על ברק אשר הבטיח שחר של יום חדש, נתניהו דיבר איתי על התקשורת שלטענתו רדפה אותו ואת משפחתו, ועל חשבון הנפש שהוא מתכנן לעשות. אז הבנתי שהוא עדיין לא אמר את המילה האחרונה ושהוא עוד ישוב. ואכן הוא שב.

ב-10 בפברואר 2009, עשר שנים אחרי שהובס, זכה הליכוד בראשות נתניהו במנדט אחד פחות מציפי לבני שעמדה בראש מפלגת קדימה. אבל הוא כרת ברית עם החרדים והצליח להרכיב ממשלה. מאז הוא פועל לביצור מעמדו במטרה שלא להיקלע לעולם לאותה סיטואציה משפילה מבחינתו, שבה הכוח והכבוד ניטלים ממנו וממשפחתו. איך עושים את זה? לשיטת נתניהו עם תקשורת אוהדת, סימון אויבים מבית ומסע הפחדה יומיומי של אויבים מבחוץ.

בקדנציה הראשונה שלו הוא לחש לאוזנו של הרב כדורי, מנהיגה הרוחני של ש"ס, איך השמאל שכח מה זה להיות יהודים. בקדנציות הבאות השמאל כבר הפך למילת גנאי חמורה ממש. למעגל ה"אויבים" מבית נוספו ב-2015 גם ערביי ישראל. לגייס אויבים מבחוץ לא הייתה לו בעיה – איראן, איראן ושוב איראן. לגבי התקשורת, האובססיה שלו להרס שלה הייתה בלתי ניתנת לעצירה. היא גם סיבכה אותו בפלילים. בשנים האחרונות ישראל הפכה להיות מזוהה עם דמותו. לא בכדי צועקים לו מעריציו "ביבי מלך ישראל". כך גם הביטו עליו בעולם. כבר ב-2012 המגזין טיים הקדיש לו את שערו עליו נכתב "קינג ביבי: בזמן שבו מנהיגים מכהנים ברחבי העולם נדחקים הצדה, הוא עומד מנצח".

והוא באמת לא הפסיק לנצח מאז. בינתיים הוא עקף את דוד בן גוריון כראש הממשלה שכיהן את התקופה הארוכה ביותר. ממשרד ראש הממשלה הוא צפה לאורך השנים איך יריביו הפוליטיים נעלמים בזה אחר זה. כל מי שהיווה איום, אפילו מדומה, חוסל פוליטית או הורחק. כאשר שר המדע והחלל דני דנון מתח עליו ביקורת ואיים להתמודד מולו בפריימריז, נתניהו נתפס לבהלה ומינה אותו לשגריר ישראל באו"ם [2015].

כעת הוא מסרב להיפרד ממשרד ראש הממשלה. הוא לא הצליח להרכיב ממשלה פעם אחת? לא נורא מבחינתו, הוא פיזר את הכנסת והוביל את ישראל למערכת בחירות שנייה. גם אחריה הוא לא הצליח להרכיב ממשלה? אז הולכים לבחירות שלישיות. למרות כתב האישום החמור נגדו.

הבחירות הבאות בישראל יתקיימו בעוד כחודשיים וחצי. לפי הסקרים האחרונים, רק נס ישאיר אותו במשרד ראש הממשלה, אף שרבים ממעריציו מאמינים באמת ובתמים שישראל תפסיק להתקיים ביום שנתניהו לא יהיה ראש הממשלה.

אחרי הבחירות, כשהכנסת ה-23 תושבע וממשלה חדשה תקום, בתקווה שתקום, על בני גנץ בתמיכת גוש המרכז-שמאל לסתום את הפרצות בחוק שהובילו את ישראל לבחירות אחרי בחירות. למשל האפשרות של מועמד להרכבת ממשלה שכשל, לפזר את הכנסת במקום להחזיר את המנדט לנשיא. העיקר שלא יוציאו אותו מלשכת ראש הממשלה.

ישראל גם חייבת להגביל את כהונת ראש הממשלה לשמונה שנים או לשתי קדנציות, לפני שהמנהיג הנבחר משכנע את עצמו ואת מצביעיו שאין בלתו, שהוא המדינה ושמותר לו לרסק את מוסדותיה וערכיה למען שמירת משרתו. ח"כ יאיר לפיד ומירב מיכאלי הגישו ב-2018 הצעות חוק בנושא (שנדחו). בני גנץ התחייב לכך בקולו לפני הבחירות באפריל וכחול לבן אכן הגישה הצעת חוק להגבלת כהונה. גם שר הביטחון נפתלי בנט תומך בהגבלת הכהונה. אפילו נתניהו עצמו תמך בזה בעבר. אבל מאז, קולו בנושא הזה נדם.

מאז פיזור הכנסת ביום רביעי, מתרבים הקריאות ליוזמה מחודשת כזאת. בינתיים מדובר בעיקר בעתונאים והוגי דיעות. זמנם של הפוליטיקאים כנראה עוד לא הגיע. בקמפיין הבחירות שהחל השבוע לא חייבים לדבוק בסיסמה השחוקה "רק לא ביבי". אפשר לאמץ סיסמה חדשה: "רק לא עוד קינג".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020