נתניהו התניע את קמפיין הבחירות השלישיות כמנהיג הימין

האירוע היותר משמעותי שהתרחש השבוע מבחינת נתניהו לא היה הפגנת התמיכה בת"א אלא הסקרים שהראו כי גם לאחר שהפך מחשוד לנאשם בשוחד, הוא שומר על כוחו של הליכוד ואפילו מחזק אותו מעט. ועדיין הוא צריך להיות מודאג מגנץ.

al-monitor .

נוב 27, 2019

שתי פרשנויות סותרות ניתנו להפגנת התמיכה בראש הממשלה בנימין נתניהו ברחבת מוזיאון תל אביב ביום שלישי בערב [26 בנובמבר], שלוו גם בתיאורים שונים מהשטח. האחת הדגישה את היעדרותם של רוב השרים וחברי הכנסת של הליכוד מההפגנה – שלושה בלבד נכחו (מירי רגב, מיקי זוהר ושלמה קרעי); ואת האכזבה ממספר המשתתפים המועט שנאמד באלפים בודדים. בפרשנות שנייה דובר על מפגן כוח מרשים של 15,000 מפגינים, אינפורמציה שגם הופצה ברשתות החברתיות באמצעות חשבונותיו של ראש הממשלה על מיליוני העוקבים שלהם.

גם המסרים והשלטים שהונפו בהפגנה זכו למסגור שונה. אנשי ימין, מובילי דעה ברשתות החברתיות, כתבו פוסטים וצייצו על מפגן דמוקרטי מרהיב של ציבור שחש שנתניהו נרדף במטרה להפיל שלטון ימין, ודיברו על מערכת משפט שמבצעת סיכול ממוקד בדמוקרטיה. איש התקשורת והאקדמיה ד"ר גדי טאוב, שהיה אחד הנואמים בהפגנה, צייץ למחרת: "צריך להיות חסר מצפון לקרוא לאלה שכן מוחים 'אויבי הדמוקרטיה'".

מנגד הופץ סרטון מביש שבו נראה הפרשן הפוליטי של "כאן" מותקף על ידי כמה מפגינים בקריאות "שמאלנים תמותו" כאשר ברקע שלטים הקוראים לאסור את פרקליט המדינה שי ניצן.

ח"כ אסף זמיר (כחול לבן), לשעבר סגן ראש עיריית תל אביב, לגלג על ההפגנה וטען שלאור ניסיונו בהפקת אירועים בעיר הוא קובע באחריות ש"היו הערב בין 3,500 ל-5,000 אנשים. לא אחד יותר...מסתבר שרוב מצביעי הימין בכל זאת מעדיפים את המדינה על פני נתניהו".

אז מי צדק, ואיך כל זה משפיע על סיכוייו של נתניהו להמשיך להנהיג את הליכוד גם בבחירות הקרובות, שנראות כרגע בלתי נמנעות?

משיטוט אינטנסיבי ברשתות החברתיות ובחינת המצייצים מכאן ומשם עולה המסקנה, כי בהפגנה השתתפו 5,000 עד 10,000 מפגינים. ביניהם היו ביביסטים שרופים, אבל גם אנשי ליכוד מהפריפריה המזרחית שהגיעו עצמאית, מתנחלים ואנשי הציונות הדתית. השרים וחברי הכנסת שלא הגיעו לא גרעו ולא הוסיפו, מכיוון שנתניהו ממשיך לדבר מעל ראשיהם אל הציבור שמחובר אליו. ככל שהוא יצליח לשמור על כוחו האלקטורלי הם יתיישרו לפי זה.

לכן, האירוע היותר משמעותי שהתרחש ביום שלישי מבחינת נתניהו היו הסקרים שפורסמו באותו יום. אלה מראים כי גם לאחר שהפך מחשוד לנאשם בשוחד, הוא שומר על כוחו של הליכוד ואפילו מחזק אותו מעט. סקר "וואלה ניוז" מנבא לכחול לבן 34 מנדטים ולליכוד 33 מנדטים. סקר חדשות 12 שפורסם במקביל להפגנה מנבא את אותה התוצאה. בסקר זה גם נבחן כוחו של ח"כ גדעון סער, שקרא תיגר על נתניהו. לפי הסקר, אם סער יעמוד בראש הליכוד, המפלגה תאבד מנדטים ותצנח ל-26, בעוד שכחול לבן בראשות בני גנץ תגדל ל-35 מנדטים. זוהי תוצאה לא רעה עבור סער כנקודת פתיחה, אבל לא טובה מספיק כדי לשכנע את בכירי הליכוד שהגיע הזמן להיפרד מנתניהו.

נתניהו לא היה יכול לבקש סקרים טובים יותר, כשהוא מצוי בנקודת שפל ציבורית: מיום חמישי בערב הוא ראש ממשלה שנאשם בקבלת שוחד. לכן, כל עוד הוא יצליח לשמור על הנתונים האלה, פוחתים הסיכויים להקמת ממשלה בלעדיו בימים הספורים שנותרו עד לפיזור הכנסת הנוכחית והליכה לבחירות שלישיות. במצב כזה, מרבית הסיכויים שיתקיימו בעוד כמה שבועות פריימריז על ראשות הליכוד שבהם יתמודד סער מולו, ואולי יצטרפו אחרים. אם באותו הזמן נתניהו ימשיך להיות פופולרי בסקרים, הוא כנראה זה שיוביל את הליכוד לבחירות שלישיות.

אכן, בחדרי חדרים בכירי הליכוד מבינים שתם עידן, אבל איש לא יודע להצביע על הזמן המדויק. זו הסיבה שרובם מצופפים שורות סביב נתניהו או שותקים, כך שסער נותר עדיין בודד. סיבה נוספת ואולי עיקרית לכך, וגם זו נאמרת בחדרי חדרים, היא התחושה בליכוד שנתניהו הוא קורבן של אכיפה בררנית. שרים כמו מירי רגב ודוד אמסלם אף מציגים בגלוי את נתניהו כקורבן, אך יש אחרים ששותקים וסבורים גם כן שחקירת נתניהו "זוהמה". זוהי נקודה משמעותית משום שהיא מתכתבת עם האלקטורט הליכודי והימני שמזדהה עם ההרגשה הזו.

למעלה ממיליון מצביעי ליכוד אינם עדר, ואסור להתייחס אליהם במונחים כאלה. זהו ציבור רחב שנותר עדיין איתן בתמיכתו בנתניהו, והסיבות לכך אינן משנות כרגע. זהו סנטימנט. אם הוא ימשיך ללוות אותנו גם בבחירות השלישיות, מדינת ישראל עשויה להיתקל שוב במצב של חוסר הכרעה.

במקביל מתרחש תהליך נוסף, שמהווה תמונת ראי לנתניהו. בני גנץ מתחזק בכל הפרמטרים: בסקרים המנבאים לכחול לבן 34 מנדטים, באחוזי ההתאמה לראשות הממשלה שבהם הוא משתווה לנתניהו, במנהיגותו הבלתי מעורערת בכחול לבן ובציבור הרחב שמזדהה איתו רגשית.

אכן, מאז שנכנס לפוליטיקה גנץ מוכיח עקומת למידה מרשימה. אדם בכיר במערכת הציבורית שפגש אותו השבוע סיפר לאל-מוניטור: "לפני שנה הוא היה ירוק לגמרי. החודשים האחרונים עשו לו טוב. הוא לומד, שואל וכותב. אתה מבין שהוא עבר דרך. הוא משהו אחר לגמרי. הוא מאוד בטוח בעצמו ומאוד ממוקד".

לפי הסקרים נתניהו צפוי להיבחר שוב לראשות הליכוד בפריימריז, אבל הוא צריך להיות מודאג מגנץ. ככל שההפגנה השבוע הייתה יריית הפתיחה של קמפיין הבחירות הבא שלו, כנרדף שיוצא נגד רשויות האכיפה, שזורק הצידה כל בדל ממלכתיות, גנץ יכול ליהנות מקולותיהם של מצביעי הליכוד הרך הסולדים מהקו הזה. בדיוק כפי שהתרחש בבחירות 1992, כאשר העבודה בראשות יצחק רבין ניצחה לאחר שכרסמה באלקטורט הליכודי.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020