ישראל פולס

מבצע "חגורה שחורה" – עוד איוולת ביטחונית של נתניהו

p
המחבר
בקצרה
התקווה של חסידי שיטת הפרד ומשול, שישראל תצא נשכרת מחילוקי הדעות בין חמאס לג'יהאד, התבדתה במהרה. מבצע "חגורה שחורה" לא חולל שינוי במדיניות הביטחונית של ישראל, שממשיכה להתעלם מקיומה של הרשות הפלסטינית.

"מדיניות הביטחון שלנו לא השתנתה בכלום", הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה השבוע [17 בנובמבר], שבה סיכם את סבב המלחמה האחרון בדרום. "אפילו לא בדבר אחד", הוסיף נתניהו, והדגיש כי "מטרות המבצע הושגו במלואן." מנגד, יש להניח כי בנו של ההיסטוריון בנציון נתניהו מכיר היטב את התובנה המפורסמת של איש הצבא הפרוסי, קרל פון קלאוזביץ, מאבות תורת הלחימה המודרנית, כי "המלחמה אינה אלא המשך המדיניות באמצעים אחרים". את המדיניות של נתניהו, הן ביחס לביטחון הלאומי והן ביחס לביטחונו האישי, אפשר לנסח במילה אחת – "הישרדות".    

כדי לקדם את המטרה הזאת משתמש ראש הממשלה באמצעי הישן-נושן, הפרד ומשול, המוכר לעם היהודי מתקופת האימפריה הרומית. כדי לפורר את האחדות הלאומית היהודית, שהייתה מקור כוחה של רוח המרד כנגד שלטון רומא, פירק המושל הרומי אולוס גביניוס את ממלכת יהודה וחילק אותה לחמישה מחוזות נפרדים. הפילוסוף האיטלקי ניקולו מקיאוולי, ששמו מזוהה עם מניפולטיביות וחוסר מוסר, כתב בספרו "אמנות המלחמה" כי על המנהיג לעשות כל מאמץ לפצל את כוחותיו של האויב.

בשבוע שעבר [12 בנובמבר] הוצגו בטור הזה מגבלותיו של המאמץ הישראלי לפצל את כוחותיו של האויב הפלסטיני, מה שמכונה במקומותינו "מדיניות הבידול". הפיצול בין הגדה לעזה ובין החמאס לפת"ח ולג'יהאד האסלאמי משרת את מדיניות הסטטוס קוו של נתניהו בגדה המערבית ומנגד "הסדרה ביטחונית" ברצועת עזה. כל רקטה שנופלת בשדרות נהפכת על ידי תועמלני הימין לטיל נגד הסכם אוסלו ולהוכחה, כביכול, שוויתור על שטחים הוא מרשם לטרור. אך האם שיטת הפרד ומשול היא מרשם מתאים לטיפול בסכסוך מורכב כמו הסכסוך הישראלי-פלסטיני?

במאמר שפרסמו באוקטובר 2017 ובו ניתחו את לקחי מבצע "צוק איתן" [2014], כתבו מתאם פעולות הממשלה בשטחים אז, אלוף יואב (פולי) מרדכי, ויועצו לענייני פלסטינים, אל"מ מיכאל מילשטיין, כי הסדרה ברוח ה"הודנה" או ה"תהדא'ה" – הפוגה זמנית בין מערכות צבאיות – יכולה אמנם להקנות לישראל רגיעה ביטחונית בגזרת רצועת עזה, אך היא עלולה לסייע לחמאס לבסס את מעמדו השלטוני לאורך זמן. הדברים האלה פורסמו בכתב העת של צה"ל "מערכות", לא בעתון "שמאלני" כהארץ.

תא"ל (במיל') אודי דקל, מנהל המכון למחקרי ביטחון לאומי, סבור אף הוא כי מדיניות של בחירה בחמאס ככתובת להסדרה ולא ברשות הפלסטינית מחלישה את הרשות, שהיא הכתובת הלגיטימית היחידה להסדר עתידי. בנייר עמדה שפרסם השבוע [17 בנובמבר] המליץ הקצין הבכיר לשעבר, שעמד בראש החטיבה האסטרטגית באגף התכנון במטכ"ל, לחזק את הרשות הפלסטינית תוך סיוע לביסוסה כרשות אחראית, מתפקדת ויציבה, ולא לחבל במהלכי הפיוס בינה לבין חמאס.

אך כפי שאמר נתניהו, מבצע "חגורה שחורה" לא חולל שינוי במדיניות הביטחונית של ישראל. גם במערכה הנוכחית, ישראל מתעלמת מקיומה של הרשות הפלסטינית, המצטיירת ברחוב הפלסטיני כחסרת ישע במקרה הטוב וכמשת"פית של ישראל במקרה הרע. בבחירות הבאות בשטחים, לא נותר יהיה לחמאס אלא להוציא מהמחסן ולעדכן את סיסמת הבחירות שלו מבחירות 2006, שהסתיימו בניצחונו: "חמש שנות התנגדות הצליחו במקום שבו נכשלו עשר שנות דיפלומטיה".

התקווה של חסידי שיטת הפרד ומשול, שישראל תצא נשכרת מחילוקי הדעות בין חמאס לג'יהאד, התבדתה חיש מהר. לא זו בלבד שהחמ"ל המשותף של החמאס והג'יהאד האסלאמי נותר פעיל, אלא שראש הלשכה המדינית של החמאס, איסמעיל הנייה, סיכם בסוף השבוע עם מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי, זיאד א-נחאלה, על המשך שיתוף הפעולה והברית ביניהם.

דובר חמאס, פאוזי ברהום, הודיע כי חמאס לא יאפשר לישראל להמשיך בתוקפנות ולקבוע את המיקום והעיתוי של כל מערכה. זה מזכיר את המסר שנתניהו שחרר למחרת בישיבת הממשלה. "אנחנו שומרים על חופש פעולה מלא", אמר ראש הממשלה והוסיף, "אנחנו נפגע בכל מי שינסה לפגוע בנו". הם יפגעו, אנחנו נפגע, הם יפגעו, אנחנו נפגע, וחוזר חלילה. טוב, נתניהו כבר הבטיח בכנסת שלנצח נחיה על החרב [אוקטובר 2015].

בהנחה שחיים על החרב אינם כורח המציאות ולא משאת נפשם של רוב הישראלים והפלסטינים, מדיניות ניהול הסכסוך הישראל-פלסטיני של נתניהו בשיטת הפרד ומשול תירשם בראש מצעד האיוולת של התנועה הציונית. היא תחלוק את התואר המפוקפק הזה עם הניסיון למשול באמצעות זריעת שנאה וקיטוב בין אזרחי ישראל היהודים לשכניהם הערבים. כפי שכתב [17 בנובמבר] חבר הכנסת לשעבר ממרצ, עיסאווי פריג', נתניהו מסוכן הרבה יותר מהרב כהנא שהיה איש שוליים. האיש שמסית היום נגד חמישית מאזרחי המדינה ונציגיהם הנבחרים הוא ראש ממשלת ישראל.

האם שני העמים יצעדו אחרי תנועות פונדמנטליסטיות, שהפכו אותם בשר רקטות וטילים לשם מימוש מאוויים משיחיים ולאינטרסים אישיים? התשובה מצויה בתגובה של יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, לנאום ההסתה של נתניהו, אשר כינה [17 בנובמבר] אותו ואת חבריו "תומכי טרור שרוצים להשמיד את המדינה". נתניהו חותם את מורשתו כעבריין מריר שפוגע באזרחים שהוא אמור לשרת, אמר עודה וקרא לערביי ישראל ולשותפיהם היהודים להתאחד במאבק למען שלום, שוויון, דמוקרטיה וצדק חברתי. להמחשה, שיתף יו"ר הרשימה המשותפת בפייסבוק תמונה שלו מוקף בשלושת ילדיו בפיג'מה, וכתב: "בסוף יום ארוך צריך לשים את שלושת האיומים הקיומיים האלה לישון".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept