ישראל פולס

לנתניהו נשאר הציבור הליכודניקי: האם זה יספיק לו?

p
המחבר
בקצרה
עוד לפני החלטתו הדרמטית של היועץ המשפטי לממשלה, נתניהו כבר בנה את אסטרטגיית קמפיין הבחירות הבאות. ככל שזה תלוי בו הוא יהפוך את הסתבכותו הפלילית למלחמה של האליטות המשפטיות והשמאל נגד שלטון הימין. זה מוצאו האחרון.

בנימין נתניהו, שהפך ביום חמישי בערב [21 בנובמבר] מחשוד לנאשם בשוחד בעודו ראש ממשלה מכהן, יעמוד בימים הקרובים בפני מבחן הישרדות דרמטי ראשון בתוך בליכוד. המבחן הזה יהווה בסיס לקמפיין הבחירות השלישיות אותו יוביל בעצמו כקורבן של ניסיון הפיכה שלטוני נגד הימין, לשיטתו. אלה מחוזות שאינם מוכרים במדינת ישראל. מעולם לא עמד לבחירה ראש ממשלה עם אישומים כה חמורים (או אישומים בכלל), ומעולם המערכת המשפטית הפורמליסטית לא נדרשה לקבוע האם ניתן בכלל להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על אדם כזה.

נתניהו מבחינתו מתכוון להיאבק על זכותו להיבחר, בטענה שבדמוקרטיה רק הציבור יקבע את עתידו וכי עומדת לו חזקת החפות על פי חוק. אבל כדי לצאת לקרב הזה שאין לדעת איך יסתיים, נתניהו חייב את הליכוד מאוחד מאחוריו, לפחות את רובו. נכון ליום שישי בבוקר [22 בנובמבר], למרות כתב האישום החמור והקשה נגדו, אף אחד מבכירי הליכוד לא קם ודרש את התפטרותו.

נתניהו קוצר כעת את פירותיו של הקשר החזק וארוך השנים שבנה מול הציבור הליכודי שמחובר אליו רגשית. השרים וחברי הכנסת של הליכוד בחנו את הלך הרוח בשטח אחרי הודעת היועץ המשפטי לממשלה ואת התגובות ל"נאום הנרדף" של נתניהו, וכשהבינו שסנטימנט כלפיו חזק ושהקבוצות המרכזיות בליכוד מזדהות עם טענותיו על הפיכה שלטונית, יצאו בהודעות תמיכה. ברשימת התומכים ניתן למצוא את השרים יריב לוין, זאב אלקין, אמיר אוחנה, אופיר אקוניס, מירי רגב, דוד אמסלם וישראל כץ. מי שבלטו באי הבעת תמיכה היו ח"כ גדעון סער, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין והשרים גלעד ארדן ויואב גלנט. השניים הראשונים מתכוונים להתמודד מולו בפריימריז על ראשות המפלגה. נתניהו לא יוכל להימלט מכך אחרי שהוא עצמו השתעשע ברעיון בתחילת אוקטובר. הוא לא יוכל לטעון כעת שמדובר בניסיון הדחה. 

יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר, שיצא להגנת נתניהו בתקשורת, ביטא את הלך הרוח בסביבת נתניהו שאליה התקרב מאוד לאחרונה. בראיון לגלי צה"ל ביום שישי בבוקר [22 בנובמבר] הוא אמר: "אף אחד לא יעז לנסות ולקום נגד יו"ר התנועה הנבחר. יכול להיות שיהיו כאלה שירצו להתמודד מולו על ההנהגה. הם יפסידו בגדול בפריימריז בליכוד ונתניהו יהיה מועמד הליכוד לראש הממשלה גם בבחירות הבאות".

במקביל, תומכיו של נתניהו החלו להתארגן בקבוצות הווטסאפ לקראת הפגנות תמיכה במוצאי שבת תחת הכותרת המתריסה: עוצרים את ההפיכה השלטונית. זה יהיה הנדבך המרכזי בקמפיין הבחירות של הליכוד בראשות נתניהו, אם אכן יוביל את המדינה והליכוד לבחירות שלישיות.  

עוד לפני החלטתו הדרמטית של היועץ המשפטי לממשלה, נתניהו כבר בנה את אסטרטגיית קמפיין הבחירות הבאות המבוססת על שלוש רגליים. הראשונה – הטלת האשמה על טרפוד אופציית ממשלת האחדות על יו"ר כחול לבן בני גנץ ומספר 2 בסיעה יאיר לפיד. כעת נראה כי אין לכך משמעות מיוחדת. אופציית האחדות ירדה מהשולחן כשגנץ החזיר את המנדט להרכבת ממשלה ונקברה סופית לאור הודעת היועץ המשפטי לממשלה. גנץ לא ילך לשותפות עם נאשם בשוחד.

השנייה – חבירה כביכול של גנץ לרשימה המשותפת והניסיון שלו להקים ממשלת מיעוט. גם כאן נתניהו בדק בקבוצות מיקוד ובסקרים והגיע למסקנה שזו נקודת תורפה למפלגת הרמטכ"לים. נתניהו יעשה בכך שימוש בקמפיין הבחירות ויטען שכחול לבן סיכנה את האינטרסים הלאומיים של מדינת ישראל בתקופה כה רגישה ביטחונית.

השלישית – השתלחות במערכת המשפטית, וכפי שהדברים נראים כרגע זו תהיה ליבת הקמפיין של נתניהו. יריית הפתיחה ניתנה בנאומו ביום חמישי כשדיבר על תפירת תיקים, הציג דוגמאות לאכיפה בררנית ובעיקר הידק את זהות האינטרסים בינו לבין מצביעי הימין. "הערב אנו עדים לניסיון הפיכה שלטונית נגד ראש ממשלה בעלילות שווא ובתהליך חקירה מזוהם ומגמתי", הוא קבע. בישראל יש ציבור לא מבוטל שמזדהה עמוקות עם המסרים האלה. האם זה יספיק לנתניהו להמשיך לשמור על המנדטים שלו? סקר חדשות 12 שפורסם בחמישי בערב ובוצע לפני הודעת היועץ, הצביע על כך שנתניהו יציב ואף התחזק ל-33 מנדטים לליכוד בראשותו. כחול לבן בראשות גנץ קיבלה גם היא 33 מנדטים. משימתו המיידית של נתניהו היא לשמור על מספר מנדטים גבוה גם בסקרים הבאים. זו תהיה רשת הביטחון שלו והמפתח לניצחונו בפריימריז על ראשות הליכוד מול סער, ככל שיתקיימו.

לא פחות חשובה היא התמיכה בנתניהו בימין. גם כאן, בשלב הזה לפחות, הוא זוכה לרוח גבית מפוליטיקאים ומובילי דעה. זו אינה קבוצה איזוטרית. דוגמה לכך היא איש התקשורת שמעון ריקלין, דמות פעילה ברשתות החברתיות עם כ-94,000 עוקבים בטוויטר. בשישי בבוקר הוא צייץ: "התופרים חושבים שאם יעלימו את נתניהו הם יעלימו את הקבוצות שלא באות להם טוב בעיניים: החרדים, המתנחלים, המזרחים, המסורתיים, והם כל כך טועים. אנחנו פה וחזקים מתמיד. וכוחנו רק יעלה". שרת המשפטים לשעבר איילת שקד ושר הביטחון נפתלי בנט נעמדו ממש לימינו. שקד הסבירה בעמוד הפייסבוק שלה מדוע מבחינה חוקית נתניהו יכול להרכיב גם את הממשלה הבאה.

נתניהו יוצא לקרב משפטי ופוליטי כשהוא עם הגב אל הקיר כפי שלא היה מעולם. ככל שזה תלוי בו הוא יהפוך את הסתבכותו הפלילית למלחמה של האליטות המשפטיות והשמאל נגד שלטון הימין. זה מוצאו האחרון.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept