ישראל פולס

הציבור הישראלי מאבד אמון במשטרה

p
המחבר
בקצרה
אמון הציבור הישראלי במוסדות מערכת אכיפת החוק במגמת ירידה, ואת הציון הנמוך ביותר מקבלת המשטרה. האם זו תוצאה של מחדלים בהתנהלותה ושיטות חקירה מפוקפקות, או אולי טענות נתניהו ותומכיו על "פוטש" נגדו?

האם מחדלים בהתנהלותה ושיטות חקירה מפוקפקות לעתים הן הסיבות העיקריות לירידה באמון הציבור במשטרת ישראל, או שמא אשמים בכך פוליטיקאים הטוענים השכם והערב כי מערכת אכיפת החוק עושה כל שביכולתה כדי להפיל את בנימין נתניהו? יצוין כי לפי נתונים שפרסמה אוניברסיטת חיפה בדצמבר 2018, רמת אמון הציבור במשטרה היא הנמוכה ביותר מאז שנת 2013.

בשנים האחרונות סופגת המשטרה ביקורת קשה על התנהלותה בתחומים שונים, למשל ביחסה לישראלים יוצאי אתיופיה. רק לפני כארבעה חודשים [יולי 2019] סערה המדינה בעקבות הריגתו של צעיר יוצא אתיופיה, סלומון טקה, בידי שוטר. בימים האחרונים חזרו ההפגנות במחאה על יחס המשטרה לבני הקהילה.

הביקורת הנוקבת ביותר נשמעת בהקשר חקירותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. לטענת נתניהו ותומכיו, המשטרה גייסה עדי מדינה נגדו בשיטות ובאמצעים פסולים במטרה להפילו מהשלטון. כמו כן הופעלו לחצים כבדים על המיליונר שאול אלוביץ', הבעלים של אתר "וואלה!" ומי שנחשד כנותן שוחד לנתניהו, במטרה להפכו לעד מדינה. כך בין היתר הוא הושם במעצר למרות שכנראה לא היה חשש להימלטותו, וחשבונותיו ונכסיו הוקפאו לזמן מה. לפי פרסום באולפן שישי [6 בספטמבר], המשטרה אף לחצה על בנו שיחליף את עורך הדין של אביו העצור, שייעץ לנתניהו בתיקיו האחרים, מתוך סברה כי הוא זה שמונע מאלוביץ' לחתום על הסכם עד מדינה.

אלוביץ' לא שינה את דעתו, לעומת ניר חפץ (יועץ התקשורת לשעבר של נתניהו), שחתם על הסכם עד מדינה, לפי פרסומים שונים בגלל לחץ פסול. חפץ הושם בתא מעופש למשך ימים רבים, התלונן כי לא נותנים לו לישון וכי כל גופו עקוץ מפשפשים אך לא ניתן לו טיפול רפואי. השבוע נחשפו תמלילים מחקירתו של חפץ והסתבר כי המשטרה זימנה עדה שאינה קשורה לחקירה כדי להפעיל לחץ על חפץ ולשבור אותו. עוד נודע כי החוקר שהיה אחראי לחקירת חפץ עזב לאחר סיומה את המשטרה, ובמשטרה סירבו למסור פרטים מדוע עזב והאם יש לכך קשר לחקירה ולביקורת עליה. פרקליטיו של נתניהו הציגו את מה שנראה כשיטות פסולות בחקירה ובלחץ על עדים במסגרת השימוע שנערך לו, ודרשו לפסול עדויות שנגבו לדבריהם שלא כחוק.

מבחינת נתניהו ובכירי הליכוד, כל זה מוכיח כי ראש הממשלה נרדף על ידי המשטרה המנסה להפילו בכל מחיר. הגדיל לעשות מקורבו שר המשפטים אמיר אוחנה, שחשף השבוע בכנסת [6 בנובמבר] חלק מפרטי חקירת חפץ שנאסרו לפרסום בצו בית המשפט. לטענת אוחנה, רק כשהחוקרים קיבלו מחפץ את הגרסה ה"תפורה", כלומר זו המפלילה את ראש הממשלה, הם נתנו לו מנוחה. למחרת, בראיון לגלי צה"ל, האשים שר התקשורת דודי אמסלם את המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך, מי שהיה סגן ראש השב"כ, כי הוא "הביא נורמות למלחמה במחבלים שנהוגות בשב"כ והכניס אותן לחברה האזרחית. עוד מעט יטלטלו גם אנשים".

הביקורת על המשטרה מצד נתניהו ואנשיו החריפה בשבועיים האחרונים, בעקבות חקירתם של יועציו הקרובים ביותר בחשד להטרדת עד המדינה שלמה פילבר. לפי החשד, היועצים ארגנו רכב עם רמקולים שעמד ליד ביתו של פילבר והשמיע קריאות נגדו ונגד העדות שמסר. לדבריהם, מדובר היה בחלק מקמפיין הבחירות וכי פילבר כלל לא היה בבית ולא התלונן במשטרה. הפרשה הזו חוללה סערה כשהתברר כי המשטרה חיטטה בטלפונים הסלולריים של היועצים ללא אישור בית המשפט. התנהלותה זו של המשטרה פגעה עוד יותר בתדמיתה, והביקורת כלפיה חצתה  גבולות פוליטיים.

התוצאה של כל זה: אמון הציבור הישראלי במוסדות מערכת אכיפת החוק במגמת ירידה. לפי סקר שפורסם בגלובס [7 בנובמבר] ונערך עוד לפני הפרסומים על אודות ניר חפץ, 44% מהנשאלים דיווחו כי האמון שלהם במערכת המשפט נשחק בשנה האחרונה, וכי כשליש מהציבור כלל לא מאמין לגורמי האכיפה – בתי המשפט, הפרקליטות והמשטרה. המשטרה זוכה בסקר הזה לציונים הנמוכים ביותר מצד הציבור; 43% מהנשאלים אומרים כי רמת האמון שלהם במשטרה נמוכה, ו-72% אמרו כי לדעתם המשטרה נוקטת באכיפה בררנית. או כפי שמנסח את זה ראש הממשלה נתניהו בעצמו: "לא ביבי, לא חוקרים". לטענתו, רק מגעיו שלו עם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס נחקרו, בעוד קשריהם של פוליטיקאים אחרים עמו, שקיבלו ממנו לכאורה סיקור חיובי, לא נחקרו כלל.

קצין משטרה בכיר טען בשיחה עם אל-מוניטור, כי ככל שהמקרה חמור יותר וקשה יותר, נדרשת המשטרה לאמצעים חריפים יותר כדי להגיע לחקר האמת. לדבריו, ברור שבמקצת המקרים שפורסמו נעשו תרגילי חקירה על גבול המותר ואולי אפילו מעבר לכך, אבל הם הביאו לתוצאות הרצויות. הוא הדגיש כי ככלל עדותו של עד מדינה לבדה אינה מספיקה מבחינה משפטית, ובכל המקרים יש צורך בראיות נוספות המגבות את דברי העד.

עד כמה הביקורת על המשטרה ושיטותיה ישפיעו על החלטת היועמ"ש אביחי מנדלבליט האם להגיש כתבי אישום נגד נתניהו, ואם כן באיזה עבירות? פרקליט בכיר העריך בשיחה עם אל-מוניטור כי יש סיכוי שהוא אכן יתעלם מעדויות שלגביהן אין מספיק חומר ראיות תומך, ואולי ישנה בשל כך את חומרת סעיפי האישום, משוחד להפרת אמונים. עוד הוא הוסיף ואמר, כי אין בביקורת על המשטרה כדי להביא להחלטה שלא להגיש כתבי אישום כלל.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: ethiopians, witness, benjamin netanyahu, nir hefetz, indictment, israeli police, law enforcement

דני זקן הוא עיתונאי בכיר יוצא רשת ב של קול ישראל, שם היה כתב לענייני צבא, מתנחלים, פלסטינים, כנסת, כלכלה, חרדים ומפלגות חרדיות, דת, משטרה ספורט ועוד. עורך חדשות, עורך ומגיש יומני חדשות ותכניות אקטואליה וספורט. בוגר תכנית נייט וואלאס לעיתונאים מצטיינים באוניברסיטת מישיגן. בוגר תכניות למתקדמים של אקדמיית הביביסי. מנחה סדנאות תקשורת במכון מנדל ובאוניברסיטה העברית, מרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה ועוד. יושב ראש אגודת העיתונאים ירושלים בעבר. 

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept