ישראל פולס

מדוע בעצם לא הוקמה ממשלת אחדות?

p
המחבר
בקצרה
בין נציגי הליכוד לנציגי כחול לבן התקיים בשבועות האחרונים משא ומתן, חלקו לא רשמי מאחורי הקלעים, ואפילו היו הסכמות. אבל אז נתניהו נסוג מכמה וכמה הסכמות ובעיקר לגבי מועד היציאה לנבצרות, והדרך לבחירות שלישיות נסללה.

בתמונת המצב הנוכחית, כל עוד בנימין נתניהו עומד בראש הליכוד, הקמת ממשלת אחדות היא אפשרות קלושה במיוחד. אם לא יקרה מהלך פוליטי דרמטי יוצא דופן, ישראל צפויה ללכת בתחילת חודש מארס [2020] לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה אחת. אבל עד ליום שישי לפני שבועיים [15 בנובמבר], כל המעורבים במגעים בין הליכוד לכחול לבן היו משוכנעים כי הקמתה של ממשלת אחדות היא קרובה וכי כל המכשולים שנותרו הם בני פתרון.

זה היה בסופו של שבוע שכלל ירי רקטות של הג'יהאד האסלאמי אל ערי ישראל בעקבות חיסולו של בכיר הארגון בהאא אבו אל-עטא. וכשהתותחים יורים, המחלוקות הפנימיות נשכחות. ח"כ בני גנץ, יו"ר כחול לבן, העניק גיבוי מלא למהלכים הצבאיים של נתניהו [13 בנובמבר], אם כי הקפיד לנתק אותם מהמהלכים הפוליטיים תוך אמירה חד משמעית על תמיכתו בממשלת אחדות. יום לפני כן זימן נתניהו את גנץ לשיחת עדכון ביטחונית, ואף ערך פגישת עדכון דומה עם ח"כ גבי אשכנזי מכחול לבן, יו"ר ועדת חוץ וביטחון של הכנסת. לדברי גורם פוליטי, בשיחה שערך עם אל-מוניטור, אשכנזי הוזמן לפגישה עם נתניהו גם בגלל שהוא נתפש אז כגורם מחזק ומקדם בתוך כחול לבן של ממשלת אחדות עם נתניהו.

לאחר הבחירות בספטמבר, בניסיון לקדם ממשלת אחדות, הציע נשיא המדינה ראובן ריבלין את מתווה הנבצרות שלפיו נתניהו ייצא לנבצרות אם יוגש נגדו כתב אישום וגנץ ימלא את מקומו. היוזמה כללה גם רוטציה בין השניים בראשות ממשלת האחדות. את השאלה הגדולה, מתי בדיוק תחל תקופת הנבצרות, הנשיא השאיר למשא ומתן בין הצדדים.

בין נציגי הליכוד לנציגי כחול לבן התקיים משא ומתן, חלקו לא רשמי מאחורי הקלעים בתיווך הנשיא ריבלין ואישיות פוליטית חרדית, ואפילו היו הסכמות. גורם בכיר בכחול לבן אמר באותה עת לאל-מוניטור: "המצב במדינה באמת מאוד מאתגר, בעיקר ביטחונית אבל גם כלכלית. בחירות נוספות יביאו למשבר אמיתי ולהידרדרות ביטחונית מסוכנת. בלי שמץ ציניות, אנחנו לא יכולים להרשות את זה".  

לאל-מוניטור נודע כי הליכוד וכחול לבן הגיעו להסכמות רחבות על הרכב הממשלה וחלוקת התיקים. סוכם כי מחציתם יועברו לגוש הימין-חרדים כולל הליכוד, ומחציתם לכחול לבן וסיעות נוספות מהשמאל שעשויות יהיו להצטרף לממשלת האחדות כמו העבודה-גשר. כן הוסכם כי ענייני דת ומדינה יטופלו בהתדיינות עם המפלגות החרדיות, ואף גובשה הסכמה לתחבורה ציבורית חלקית בשבת וטיפול בבעיית הגיור. לסיכומים אלה היו מתנגדים בשני הצדדים: יעקב ליצמן מאגודת ישראל החרדית ויאיר לפיד מראשי כחול לבן שדרש רפורמות נוספות. גנץ ונתניהו מצדם העריכו כי יתגברו על ההתנגדויות. 

גנץ הסכים עקרונית למתווה הנבצרות, כשהוא מסביר לחבריו כי כך הוא יהיה ראש ממשלה כמעט ארבע שנים מלאות, שכן תקופת הנבצרות תהיה על חשבון תקופת הליכוד ברוטציה. בעיה אחרת הייתה מחויבותו של נתניהו לגוש הימין-חרדים. הנוסחה שהוצעה הייתה שלקואליציה יצורפו רק סיעות שיסכימו לכל מה שיסוכם בין ראשי הליכוד למנהיגי כחול לבן. כמו כן דובר על שנה ללא חקיקה בנושאים רגישים והקמת ועדות משותפות.

לא כל מנהיגי כחול לבן הסכימו לממשלת אחדות שכזו. ח"כ לפיד סירב להצטרף לממשלה שבה לחרדים יש זכות וטו על מהלכים בענייני דת ומדינה. ובכל זאת התהליך להקמת ממשלת אחדות היה בשיאו. לפי שניים מחברי הכנסת המעורבים, אחד מהליכוד והשני מכחול לבן, אפשר היה לפתור את כל המחלוקות לאור המצב הביטחוני הרגיש והחשש ממשבר כלכלי.

אבל ב-15 בנובמבר המשא ומתן קרס. לפי גרסת כחול לבן, נתניהו נסוג מכמה וכמה הסכמות ובעיקר לגבי מועד היציאה לנבצרות. הוא דרש לכהן כראש ממשלה עד לתחילת משפטו, מועד שיכול להיות גם בעוד שנה, כלומר גם תחת כתב אישום. בכחול לבן סירבו והלכו לנשיא בדרישה שיבהיר את מתווה הנבצרות. ריבלין קבע כי היציאה לנבצרות תהיה במועד הגשת כתב האישום לבית המשפט, קרי בתוך כחודש-חודשיים.

בדיון בתוך כחול לבן אמר לפיד כי נתניהו לא יקבל את המתווה הזה, וגם אם כן אין להאמין לו כי הוא ינסה לסדר לעצמו חסינות. דרישה של כחול לבן שהועברה לנתניהו להסכים לאי חסינות, לא זכתה לתשובה חד משמעית. וכך ב-19 בנובמבר חזרנו לנקודת ההתחלה. לאל-מוניטור נודע כי בפגישת נתניהו וצוותו עם הנשיא ריבלין הודיע ראש הממשלה כי הוא דורש להיות בתפקיד במשך שנה עד לתחילת משפטו בפועל. כשגנץ הגיע לנשיא ושמע זאת, היה ברור לו שעם זה הוא לא יוכל לשכנע את לפיד.

מה עכשיו? בכיר בליכוד אישר בשיחה עם אל-מוניטור, כי היו פניות לסיעות שאינן בגוש הימין-חרדים כדי שיתמכו בחסינות לנתניהו, והכוונה בעיקר לישראל ביתנו של אביגדור ליברמן. אלא שליברמן בישיבת סיעה השבוע [25 בנובמבר] רמז שיתנגד לחסינות. שכך די ברור שישראל הולכת לבחירות, אך אריה דרעי מש"ס ואיילת שקד מהימין החדש מנסים בכל זאת לתווך בין הליכוד לכחול לבן.

דרעי אמר ביום שלישי [26 בנובמבר] כי בחירות שלישיות הן מעשה התאבדות על רקע האתגרים הביטחוניים הגדולים והסבוכים. דרעי פועל לשכנע את ראשי כחול לבן שהמצב הזה מחייב מהלך קשה של היפרדות מיאיר לפיד, שבלעדיו – כך לדעתו – יהיה קל יותר להקים ממשלת אחדות. מה דרעי מבטיח בשם נתניהו לכחול לבן לא ידוע, אבל חוסר האמון של בכיריה בראש הממשלה מביא להערכה כי הצעותיו של דרעי צפויות להידחות.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

דני זקן הוא עיתונאי בכיר יוצא רשת ב של קול ישראל, שם היה כתב לענייני צבא, מתנחלים, פלסטינים, כנסת, כלכלה, חרדים ומפלגות חרדיות, דת, משטרה ספורט ועוד. עורך חדשות, עורך ומגיש יומני חדשות ותכניות אקטואליה וספורט. בוגר תכנית נייט וואלאס לעיתונאים מצטיינים באוניברסיטת מישיגן. בוגר תכניות למתקדמים של אקדמיית הביביסי. מנחה סדנאות תקשורת במכון מנדל ובאוניברסיטה העברית, מרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה ועוד. יושב ראש אגודת העיתונאים ירושלים בעבר. 

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept