ישראל פולס

מי ימצמץ ראשון – נתניהו או גנץ?

p
המחבר
בקצרה
אביגדור ליברמן הפך את מלאכת הרכבת הממשלה למשחק צ'יקן רב משתתפים והאולטימטום שלו ברור היטב לשני הצדדים. נתניהו מצדו חושש שברגע שיוותר על גוש הימין-חרדים, הגוש יוותר עליו. גנץ חושש ממלכודת של נתניהו.

רכבת ההרים המכונה גם הפוליטיקה הישראלית ממשיכה לשבור את השיאים של עצמה: בסופשבוע אחד נרשמו שני שיאים דרמטיים נדירים שהפכו את המפה הפוליטית על פיה, בראו מציאות חדשה ועדכנו את כללי המשחק לקראת ההכרעה הצפויה בשבועות הקרובים.

המאבק האמיתי, כך עושה רושם, מתנהל בין שני שועלים ותיקים שהחלו את דרכם המשותפת כבעלי ברית והפכו ליריבים מרים: בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן. יריית הפתיחה נורתה על ידי נתניהו שהודיע, דקות ספורות לפני כניסת השבת [8 בנובמבר], שהחליט למנות את נפתלי בנט לשר הביטחון בממשלת המעבר המכהנת בראשותו. המהלך המפתיע, שעורר הדים ותגובות ברחבי המזרח התיכון כולו, הגיע כתוצאה מהלחץ הכבד שבו נתון נתניהו: פרסומים לפיהם בנט ושותפתו איילת שקד נמצאים בקשר עם ראשי כחול לבן ושוקלים "לערוק" לגוש של בני גנץ, עשו את העבודה.

המגעים הללו, שאכן התנהלו בשבועות האחרונים, היו חלק מלוחמה פסיכולוגית שהפעיל בנט לכיוונו של נתניהו. וזה הצליח. בסיוטיו, ראה נתניהו את שלושת הח"כים של הימין החדש (בנט, שקד ומתן כהנא) מצטרפים לממשלת גנץ ומאפשרים לה לעבור את ההצבעה בכנסת בלי תמיכת הח"כים הערבים (שיכולים להיעדר או להימנע). נתניהו החליט לבלוע את הבוז שהוא רוחש לבנט, להתגבר על התנגדותה התקיפה של רעייתו, ולתת למי שהיה פעם ראש המטה שלו את המטה הכללי של צה"ל.

החלטתו של נתניהו מעידה על עוצמת הפאניקה שבה נתון ראש הממשלה. היא סיבכה אותו בחזית פנימית בתוך הליכוד, שם ממתינים לתיק הביטחון אישים כאבי דיכטר, לשעבר ראש השב"כ, והאלוף במילואים יואב גלנט. אבל את נתניהו לא מעניינת הפוליטיקה הפנימית עכשיו. המשימה העליונה שלו היא לשמור על גוש הימין-חרדים שביצר סביב עצמו בכל מחיר. 55 ח"כים שנשבעו לו אמונים ומהווים את פוליסת ביטוח החיים הפוליטיים שלו, ואולי גם חירותו האישית.

אלא שאחרי שבת, הגיע גם מוצאי שבת. ליברמן, מי אם לא הוא, התייצב באולפן חדשות 12 ואתחל את המהומה מחדש [9 בנובמבר]. ליברמן הודיע שייפגש השבוע עם נתניהו וגנץ וידרוש מכל אחד מהם לעשות ויתור שיאפשר להקים את ממשלת האחדות הליברלית המיוחלת: על גנץ, אמר ליברמן, להסכים ל"מתווה הנשיא" שמאפשר לנתניהו להיות ראשון ברוטציה בתפקיד ראש הממשלה, אך מאלץ אותו לצאת לנבצרות אם וכאשר יוגש נגדו כתב אישום. ואילו על נתניהו, הודיע ליברמן, להיפרד לשלום מגוש הימין-חרדים שבנה בעמל כה רב, ולהגיע לממשלת האחדות עם הליכוד בלבד.

אבל זה לא היה הכל. אם לא, אמר ליברמן, אני אסיק מסקנות ואצטרף לצד שיסכים לעשות את הוויתור. משמעות דבריו ברורה: אם גנץ יסכים לקבל את מתווה הנשיא ונתניהו לא יסכים לפרק את הגוש שלו, ילך ליברמן לממשלה צרה עם גנץ. וגם להיפך: אם נתניהו יסכים לוותר על הגוש וגנץ לא יסכים לשבת בממשלה בראשה יעמוד נתניהו (אפילו לחודשים ספורים), ילך ליברמן לממשלת ימין צרה עם נתניהו והליכוד.

מדובר במשחק צ'יקן רב משתתפים. נתניהו חושש שברגע שיוותר על הגוש, הגוש יוותר עליו ויחוש לזרועותיו של גנץ. בני גנץ, מצדו, חושש ממלכודת שתאפשר לנתניהו למשוך זמן ולהישאר ראש ממשלה בפועל גם אחרי הגשת כתב האישום נגדו. מנגד, גנץ יודע שאם יגיד "כן" לליברמן, הוא יידע שהאופציה שליברמן יערוק ימינה תיעלם מן העולם. עם כל השאר, מאמין גנץ, הוא יוכל להסתדר.

ליברמן הפך את עצמו, באופן סופי, למבוגר האחראי של הפוליטיקה הישראלית. יחד עם זאת, מדובר במבוגר אחראי די אלים ומסוכן. איומיו, במהלך הריאיון הטלוויזיוני, לא הותירו שום דבר ליד הדמיון. הוא נראה כמי שנהנה מכל רגע. יחד עם זאת, כלל לא ברור אם האופציה של ממשלה צרה בהשתתפותו ובראשות גנץ היא ריאלית. הרשימה הערבית המשותפת לא נוטה לתמוך בממשלה בה חבר ליברמן. גם הוא לא חלם על סיטואציה ביזארית מהסוג הזה. נכון לעכשיו, זוהי תקוותו האחרונה של נתניהו.

ומה יעלה בגורלו של בנט? אם אכן יצליח ליברמן למנוע בחירות שלישיות ולכפות הקמת ממשלה רחבה או צרה כלשהי, יהפוך בנט לבדיחת השנה. הוא יושבע לתפקיד שר הביטחון וייפרד ממנו כעבור כמה שבועות. לשורת הרזומה "שר הביטחון לשעבר" תתווסף גם ההגדרה "ליצן פוליטי". מצד שני, בנט חלם כל חייו על התפקיד הזה. הוא מוכשר, נמרץ, חושב מחוץ לקופסה ויצירתי. הוא מאמין שיוכל להמציא את עצמו מחדש במשרד, שמוגדר כ"מדינה בתוך מדינה", ונחוש להיכנס לתפקיד מהר ככל האפשר. האם פירוש הדבר שבנט יגרור את ישראל מיד למלחמה? לא בהכרח. "דברים שרואים מכאן לא רואים משם" היא קלישאה, אבל בפוליטיקה הישראלית הקלישאות נכונות. בנט לא יגרור את ישראל להרפתקה, וגם אם ינסה לעשות את זה, יהיו שם מי שיבלמו אותו. כך, לפחות, מקווים במערכת הביטחון.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: unity government, new right, yisrael beitenu, naftali bennett, avigdor liberman, benjamin netanyahu, right wing, benny gantz

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept