ריבלין נקרע בין נתניהו לגנץ

למרות מאמצי הנשיא ריבלין, ישראל דוהרת לבחירות שלישיות. בכחול לבן מאשימים אותו שהוא מנסה לחלץ את נתניהו מצרותיו בעוד נתניהו עצמו צפוי להחזיר לו את המנדט להרכבת ממשלה כדי להקדים החלטה להגיש נגדו כתב אישום.

al-monitor .

נושאים מכוסים

הבחירות בישראל

אוק 2, 2019

כל מי שפגש בשנתיים האחרונות את נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, שמע את נבואת הזעם הקבועה שלו: הוא (נתניהו) לא יוותר ולא יעזוב מרצונו, אמר הנשיא, הוא ישרוף את הכל, הוא לא ייקח שבויים, הוא יפרק את כל המוסדות, יפגע בממלכתיות וישאיר אחריו אדמה חרוכה. ריבלין התייחס להתקדמות החקירה הפלילית בתיקי נתניהו והעריך, לאורך כל הדרך, שראש הממשלה יילחם עד הסוף. שומעיו של הנשיא זיהו בדבריו חרדה עמוקה לנזקים שעלול להמיט על המדינה מאבקו של נתניהו. הסיכוי שהוא יתפטר בטרם הגשת כתב האישום, כפי שעשה אהוד אולמרט ב-2008, אינם קיימים, העריך ריבלין.

נבואת הנשיא התגשמה במלואה: נתניהו נלחם על חירותו בכל הכוח, וכל האמצעים כשרים מבחינתו. הוא מערער ומנפץ את מוסד היועץ המשפטי לממשלה, המשטרה, בתי המשפט, התקשורת ויריביו הפוליטיים. הוא מפמפם את תיאוריית ה"דיפ סטייט" שלכאורה רודפת אותו ומדבר על הקשר שנקשר, לכאורה, במימון הקרן החדשה, להדחתו. לתוך כל האירוע הזה נדחסו גם שתי מערכות בחירות עוקבות, באפריל ובספטמבר [2019]. בסופן, מצא הנשיא ריבלין את עצמו כמי שניצב בין נתניהו לבין המשך ההרס שנגרם למערכות אכיפת החוק והצדק בישראל. הנטל כולו הונח על כתפיו של ריבלין. לתחושתו, האיש היחיד שמסוגל לרבע את מעגל הקסמים שאליו נקלעה מדינת ישראל, זה הוא.

התחושה הזו היא שהובילה את הנשיא ריבלין להצעה הדרמטית, חסרת התקדים, שהניח בפניהם של נתניהו ובני גנץ בשתי הפגישות שקיים איתם לאחר הבחירות. הנשיא הציע, בעצם, לשנות את שיטת הממשל הישראלית ולאפשר את כהונתם, במקביל, של שני ראשי ממשלה: האחד, נתניהו, ימשיך לשאת בתואר, להתגורר במעון הממלכתי ברחוב בלפור ולהתנהל כראש ממשלה לכל דבר. השני, גנץ, ימונה לממלא מקום ראש הממשלה, מעמד שיעוגן בחוק מיוחד (כיום אין חובה למנות מ"מ), ויקבל מראש הממשלה הרשמי את כל סמכויותיו השלטוניות. הקונסטרוקציה המסובכת הזו נועדה לעקוף את המוקש המרכזי שמונע מישראל לצאת מהמשבר חסר התקדים שאליו נקלעה: העובדה שכחול לבן אינה מוכנה לשבת בממשלתו של ראש ממשלה שהוגשו נגדו כתבי אישום פליליים. הנשיא ריבלין הציע, לפיכך, שברגע שיוגש, אם יוגש, כתב האישום נגד נתניהו, הוא ייכנס ל"נבצרות" ויעביר את סמכויותיו לממלא מקומו, גנץ.

לצורך יישום התכנית הזו, הציע ריבלין לתקן כמה חוקים ובהם גם את החוק המאפשר יציאה ל"נבצרות". על פי החוק החדש, הנבצרות של ראש הממשלה לא תהיה מוגבלת בזמן. כך יוכל נתניהו לקבל את תקופת הרוטציה הראשונה בממשלה החדשה, בעוד גנץ יכהן כראש ממשלה בתקופה השנייה. אם אכן יוגש כתב אישום נגד נתניהו, הוא ימלא את כהונתו כראש ממשלה טקסי בלבד.

בהגישו את הצעת הגישור מרחיקת הלכת הזו, נקלע הנשיא ריבלין למצב מוזר. היריבות בינו לבין נתניהו נמשכת שנים ארוכות. ראש הממשלה ניסה בכל כוחותיו למנוע מריבלין להיבחר לתפקיד הנשיא וכשלא מצא מועמד חלופי הציע אפילו לבטל את מוסד הנשיאות. גם אחרי שנבחר, המשיך ריבלין לככב בתפקיד "השטן הגדול" של המעון בבלפור ונתניהו אף האשים אותו ברקימתה של "מזימת המאה" יחד עם ח"כ גדעון סער, להדחתו של "ראש הממשלה המכהן". ריבלין, מצדו, לא חסך מנתניהו את שבט לשונו, אם כי השתדל לשמור על הממלכתיות המצופה מהאזרח מספר אחד.

לאור כל זאת, מואשם כעת ריבלין על ידי בכירי כחול לבן כמי שמנסה לחלץ את נתניהו מצרותיו ו"לתפור לו חליפה המתאימה למידותיו". בכחול לבן טוענים כי העמדה שנקט הנשיא היוותה מבחינתם "פיגוע". לא הייתה סיבה, על פי כחול לבן, להפגיש בין נתניהו לגנץ ולא הייתה סיבה לערוך את האירוע המוזר בבית הנשיא, שבו נאמו ריבלין ונתניהו בעוד גנץ עומד בצד ומקשיב. בכחול לבן מסרבים לנהל מו"מ עם בלוק מפלגות הימין שהקים הליכוד ודורשים כי נתניהו ומפלגתו יגיעו למו"מ ללא מפלגות הלוויין שלהם, בדיוק כפי שכחול לבן לא מביאה איתה את העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי. "אין לנו ספק שנתניהו חותר לבחירות חדשות בכל מחיר ומנסה להרוויח זמן ולנצח במשחק ההאשמות", אמר לאל-מוניטור אחד מחברי הקוקפיט של כחול לבן, "אנחנו לא מאמינים לאף מילה היוצאת מפיו. בצמרת כחול לבן יש שניים שהיו רמטכ"לים אצלו (גבי אשכנזי וגנץ), אחד שהיה שר הביטחון בממשלתו (משה יעלון) ועוד אחד שהיה שר האוצר שלו (יאיר לפיד). אנחנו גם לא מאמינים שהוא באמת מתכוון לצאת לנבצרות כשיוגש נגדו כתב אישום. הוא כבר ימצא דרך לחלץ את עצמו ויעמיד אותנו ככלים ריקים ופתאים שהאמינו לו".

בכחול לבן לא מבינים את שיתוף הפעולה של ריבלין עם "מי שניסה למנוע את בחירתו לתפקיד בכל מחיר". "הוא מעמיד את נתניהו כמי שניצח בבחירות", אמר לאל-מוניטור בכיר בסיעת כחול לבן, "הוא תפר לו חליפה פרסונלית, הוא נתן לו את המנדט להרכבת ממשלה, הוא גם שוקל לא לתת לבני גנץ את המנדט לאחר שנתניהו ייכשל". בכחול לבן שוקלים לעתור נגד ריבלין לבג"ץ אם אכן יתברר שהנשיא יעדיף "לדלג" על גנץ, באמתלה שגם סיכוייו של מנהיג כחול לבן להרכיב ממשלה נמוכים מאוד.

בינתיים, החל ביום רביעי [2 באוקטובר] השימוע של ראש הממשלה נתניהו בלשכת היועץ המשפטי לממשלה בירושלים. לבקשתו של ראש הממשלה, הוארך השימוע מיומיים לארבעה ימים. ישתתפו בו עשרות פרקליטים משני הצדדים. המטרה האסטרטגית של נתניהו היא למחוק את סעיף השוחד מתיק 4000, להביא לסגירת תיק 2000 ולהישאר עם שני תיקי מרמה והפרת אמונים "בלבד". אירוע כזה, מאמין נתניהו, יהפוך אותו לקדוש מעונה ומי שנרדף על ידי מערכת אכיפת החוק בגלל "שטויות". בימים הקרובים הוא יחזיר את המנדט להרכבת ממשלה לידיו של הנשיא וינסה לקצר את הדהירה לבחירות פעם שלישית ככל האפשר, כדי להקדים, שוב, את החלטת היועץ המשפטי. אנשי המפתח בדרך למשימה הזו הם היועמ"ש מנדלבליט, הנשיא ריבלין ושובר השוויון אביגדור ליברמן.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

יותר מ בן כספית

 

Former top Israeli general Yair Golan rejects annexation, says "we need deal with Palestinians, not US”

המחבר: Ben Caspit

by Ben Caspit יום שני, יול. 6, 2020

This week, Ben talks with former chief of staff of the IDF and Knesset Member Maj. Gen. (Ret.) Yair Golan. The left-wing lawmaker, a member of the Meretz Party, said that he is opposed to Prime Minister Benjamin Netanyahu's plan to annex parts of the West Bank, expressing his fears that annexation will endanger the Zionist dream and turn Israel into an apartheid state. Golan argues that Israelis don’t need a deal with the US administration, rather they need a deal with the Palestinians. The retired general also revealed that he wants to one day be prime minister of Israel. 

 

הקשיבו לפרקים הקודמים

4 Off the Hookah RSS Feed


Listen on Google Play Music
Listen to Stitcher

Say Hi to Phil & Cooper

מאמרים קשורים

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020