ישראל פולס

מצעד האיוולת של הצמד נתניהו-כוכבי

p
המחבר
בקצרה
בעבר כיהנו בישראל רמטכ"לים שאמרו באומץ לב ובאופן פומבי שאין פתרון צבאי לסכסוך הישראלי-פלסטיני. לעומתם, הרמטכ"ל כוכבי משדר באחרונה על אותו גל כנתניהו לגבי האיום האיראני, ואינו מתייחס להשלכות הכיבוש והקיפאון המדיני.

בישיבת הממשלה השבועית [27 באוקטובר] חלק ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שריו את הלקח העכשווי שהוא מציע להפיק מספרה של ברברה טוכמן "המגדל הגאה", שקיבל במתנה ליום הולדתו ממי שכינה "החיילים שלי מצוות ביבי". הוא התמקד בתיאור המצעד רב הרושם שנערך בלונדון בשנת 1897, לרגל 60 שנות מלכותה של המלכה ויקטוריה (יובל היהלום). פרשים מעשרות מדינות באימפריה הבריטית, ששלטה אז ברבע משטח העולם, הפגינו את עוצמתה בחוצות לונדון. כעבור כמה עשרות שנים האימפריה קרסה ואיבדה את הקולוניות (כולל פלשתינה- א"י). "הסיבה העיקרית לקריסה", הסביר נתניהו לשרים, "נבעה מזה שהם לא התחמשו מול אויביהם".

מכאן הדרך קצרה לכאן ועכשיו, ואיך לא – לנתניהו עצמו. לנוכח הסערות המשתוללות במזרח התיכון, המשיך נתניהו, "הכוח ששירת אותנו עד עכשיו חייב להתעצם...זה מחייב החלטות קשות, מאוד קשות שמחייבות ממשלה עם כתפיים רחבות". מכאן הוא דילג בקלילות לתוכנית לחילוצו מהביצה הפוליטית-משפטית שהוא שקוע בה עד צוואר. "החשיבות ביצירת ממשלת אחדות לאומית רחבה, זו לא שאלה פוליטית", הבטיח נתניהו בחלק הפתוח של הישיבה, "זו שאלה לאומית, זו שאלה ביטחונית ראשונה במעלה, ואני מקווה שנוכל לקדם את היעד הזה בימים הקרובים".

השרים, כהרגלם, שתו את דבריו של נתניהו בצמא ובלא שמץ של ערעור. זה גם מה שהם מוכרים לציבור: איראן רוצה להשמיד אותנו, ולכן הצבא זקוק לתקציב של מיליארדי שקלים נוספים. כדי להעביר תקציב צריך ממשלה, והאפשרות היחידה, לדעת חסידיו, היא ממשלת אחדות בהנהגתו של מי אם לא החשוד בפלילים בנימין נתניהו. ומי עומד בדרכו להציל את עם ישראל מאסון? בני גנץ ויאיר לפיד, שהדבר היחיד שמעניין אותם הוא ראשות הממשלה.

כדי לחזק את המסר הזה, גייס נתניהו את רמטכ"ל צה"ל אביב כוכבי בכבודו ובעצמו. "מה שנאמר על ידי ועל ידי הרמטכ"ל זה לא ספין", הדגיש ראש הממשלה, "זה שיקוף של המציאות, של אתגרי ההווה ואתגרי העתיד הקרוב".

הרמטכ"ל כוכבי משדר באחרונה על אותו גל כנתניהו לגבי האיום האיראני, וממעט, אם בכלל, להתייחס להשלכות הכיבוש והקיפאון המדיני. נראה כי זה מסביר את  התייחסותו הרצינית והנדירה של נתניהו לחוות דעת של גורם צבאי מקצועי. חבל שהוא לא נהג כך ברמטכ"ל אמנון ליפקין-שחק, שחזר והזהיר בזמנו שקיפאון בתהליך המדיני מחליש את מחנה השלום הפלסטיני ומחזק את ארגוני הסירוב.

מנהל מרכז תמי שטינמץ למחקרי שלום באוניברסיטת תל אביב ולשעבר ראש הזירה הפלסטינית באמ"ן, אל"מ (במיל') ד"ר אפרים לביא, אמר השבוע לאל-מוניטור כי הוא מזהה בשנים האחרונות התרחקות של קהילת המודיעין מהנושא הישראלי-פלסטיני, "כולל זיהוי ההזדמנויות ואיבודן". לדבריו, ישראל החמיצה הזדמנויות להפריד בין סוריה הסונית-עלוואית לאיראן ולבודד את המדינה השיעית, על ידי קידום יוזמת השלום הערבית. "נוח מאד לקהילה שהיא לא נדרשת להתחכך עם הדרג המדיני בסוגיה הפלסטינית, הנושאת גוון פוליטי מובהק", הוסיף לביא. "פעם היו רמטכ"לים וראשי אמ"ן שאמרו באומץ לב ובאופן פומבי שאין פתרון צבאי לסכסוך", המשיך חוקר המזרח התיכון הוותיק, רמז לליפקין-שחק ואורי שגיא. "נראה שהעניין הפלסטיני לא רלוונטי מבחינת הצורך בתוספת תקציבית, והיום הם מעדיפים לדבר על סייבר וטילי שיוט".

פרופ' יגיל לוי מהאוניברסיטה הפתוחה, המתמחה בחקר היחסים במשולש צבא-חברה-פוליטיקה, מציין כי בניגוד לאחדים מקודמיו כוכבי נמנע מלדבר על אופציות אחרות, מדיניות, שעומדות בפני הדרג המדיני. בראיון לאל-מוניטור אומר לוי, כי בעוד שליפקין-שחק זכה לתמיכה מחוגי המרכז-שמאל, כוכבי מקבל תמיכה לא מבוטלת מחוגי המרכז ימין, "על ידי שימוש בסיסמאות שמדברות אליהם". בעוד שליפקין-שחק לא היסס להיות לעומתי מול נתניהו, כוכבי משחק במגרש שלו ואף משרת אותו. כך, בעיצומן של מערכת הבחירות לכנסת ה-21 וה-22, הרמטכ"ל לא היסס להצטלם לצדו של ראש הממשלה ומועמד הליכוד שהרבה לבקר באותם ימים במחנות צבא, חרף הסתייגותו של יו"ר ועדת הבחירות, שופט בית המשפט העליון חנן מלצר.

יגיל סבור שכוכבי נושא את עיניו לפוליטיקה ומעדיף ממשלה רחבה בראשות נתניהו ועם בני גנץ כשר הביטחון (ולא אביגדור ליברמן). "כוכבי מבין בוודאי כי ככל שהוא מצלצל חזק יותר בפעמונים ומתריע מפני מלחמה, הוא נותן לפוליטיקאים מהמרכז סולם רחב יותר לרדת באמצעותו מתנאים כמו נבצרות, שמצטיירים כשוליים לנוכח האיומים החמורים על בטחון האזרחים". עם זאת, לוי תומך בדרישתו של כוכבי, ושל קודמיו, להגדיל את תקציב הרכש של צה"ל. "כאשר לממשלת ישראל אין חלופה מדינית, דוגמת חתירה לשלום אזורי על בסיס יזמת השלום הערבית, אין מנוס מחיזוק תקציב הביטחון", הוא מסביר. לדבריו, אולי כשהציבור ירגיש בנטל הכלכלי, הוא יבחר הנהגה שתציע סדר יום שאינו סומך אך ורק על כוח.

חבל שהחיילים מ"צוות ביבי" לא צירפו למתנת יום ההולדת את היצירה המכוננת של טוכמן "מצעד האיוולת". אולי הספר היה מזכיר לו את גורלה של אימפריה הרבה יותר קרובה לבית. טוכמן מספרת שם על מצעד האיוולת של רחבעם (969 -911 לפנה"ס) שנמשח למלך בגיל 41 (אותו הגיל שבו נתניהו הושבע לראשונה לכנסת). תמצית המדיניות הכוחנית של רחבעם מגולמת במשפט: "אָבִי יִיסַּר אֶתְכֶם בַּשּׁוֹטִים, וַאֲנִי אֲיַסֵּר אֶתְכֶם בָּעַקְרַבִּים". הסכסוך האלים בין ממלכת יהודה לשבטי הצפון הביא לקריסתה של האימפריה הגאה שכוננו דוד ושלמה, בואכה גלות בבל. אחרי שנתניהו יסיים לקרוא, כדאי שיעביר את הספר לרב אלוף כוכבי.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: unity government, security, israeli-palestinian conflict, aviv kochavi, palestinians, idf, benjamin netanyahu

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept