ישראל פולס

המלכוד של גנץ: מרכיב ממשלה ונערך לבחירות

p
המחבר
בקצרה
בכחול לבן לא יודעים מה נתניהו באמת רוצה. הנחת העבודה היא שמו"מ קואליציוני עשוי להתברר כקדימון למערכת בחירות שלישיות, וכל מה שייאמר או ירמז בחדר הסגור ויודלף – עשוי לשמש יריבים פוליטיים בקמפיין הבא.

יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ הגיע מוכן היטב לערב שבו קיבל מידי נשיא המדינה את המנדט להרכבת ממשלה [23 באוקטובר]. נאומו היה עשוי כהלכה, העביר מסר של פיוס וכלל את ההבטחה להקים ממשלת אחדות ליברלית. מיד לאחר מכן התקשר גנץ לראשי המפלגות בכנסת והזמין אותם להיפגש עמו. גם המהלך הזה אורגן בקפידה, כדי לייצר תחושה של פעלתנות ורצון אמיתי לאחד את כולם.

בכחול לבן העריכו שייתקלו בחומת בלוק ה-55 של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אך לא העריכו את עוצמת אחידותו. בזה אחר זה ובנימוס רב סירבו ראשי מפלגות הימין והחרדים להיפגש עם גנץ, והפנו אותו לראש הבלוק נתניהו. גנץ קיווה שיצליח לחלץ פגישה או שתיים, למשל עם יושבי ראש הימין החדש חברי הכנסת איילת שקד ונפתלי בנט, או עם ידידו מימי הצבא יו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ, אך הוא שמע מכולם את אותה תשובה גנרית. מסתבר כי בלוק הימין היה מתודרך ומוכן היטב לרגע שבו יקבל גנץ את המנדט. אילו היה מצליח לייצר אפילו פגישה אחת, הייתה נוצרת אווירה של סדקים בגוש. את זה נתניהו מצליח לפי שעה למנוע.

אבל זו הבעיה הקלה של גנץ, שמגיע למשא ומתן הזה עם רצון אמיתי לכונן ממשלת אחדות רחבה, שהוא באמת מאמין בה, אבל עם מעט אפשרויות תמרון ועם חוסר ידיעה מה נתניהו באמת רוצה. לא מעט בכירים ויועצים בכחול לבן מאמינים שנתניהו חותר לבחירות שלישיות, והוא מוליך שולל את המערכת בקריאותיו לממשלת אחדות. הם מזהירים את גנץ, שכל כניסה למשא ומתן עם נתניהו תכשיל אותו ואת כחול לבן, ויכולה לסבך אותם במעשים או באמירות שישמשו נגדם בבחירות הבאות. המשמעות היא שגנץ צריך לנהל משא ומתן קואליציוני בתנאים בלתי אפשריים. מולו בלוק של 55 ח"כים ודרישה מקדמית של נתניהו להיות הראשון ברוטציה. אם ינהל על כך מו"מ, ובסופו של דבר יתקיימו בחירות שלישיות, הוא עשוי להיפגע מכך שהראה כוונה להפר את הבטחת הבחירות שלו שלא לשבת עם נתניהו. 

ברביעיית הקוק פיט של כחול לבן האמון בנתניהו שואף לאפס. לכולם יש היכרות אישית איתו. גנץ וגבי אשכנזי שירתו כרמטכ"לים תחתיו כראש ממשלה, יאיר לפיד כיהן כשר האוצר בממשלתו ומשה יעלון הובא על ידו לליכוד וכיהן כשר הביטחון שלו. בקרב החבורה הזאת יש כמעט קונצנזוס, שבלתי אפשרי לסמוך על נתניהו שאכן יפנה את מקומו אם יסוכם על רוטציה שבה הוא מכהן ראשון כראש ממשלה.

החשדנות ואי הבהירות הללו אינן נחלת כחול לבן בלבד. כל הסיעות מתנהלות תחת אותה הנחת עבודה: מו"מ קואליציוני עשוי להתברר כקדימון למערכת בחירות, וכל מה שייאמר או ירמז עשוי לשמש יריבים בקמפיין הבא. די להסתכל ביממה שחלפה מאז שגנץ קיבל את המנדט כדי להבין את עוצמת החשדנות והפערים בקרב כל השחקנים.

גנץ בחר שלא להתקשר ליו"ר בל"ד ח"כ מטאנס שחאדה, אך התקשר ליתר ראשי המפלגות הערביות המרכיבות את סיעת הרשימה המשותפת. זה לא היה מקרי כמובן. בל"ד היא סדין אדום גם עבור גנץ בשל קיצוניות האידיאולוגיה שלה. אלא שברשימה המשותפת מאוד לא אהבו את הניסיון של גנץ להפריד בתוכם, והבהירו לו שאת המו"מ הקואליציוני איתם הוא יצטרך לנהל עם כל נציגי הסיעה כולל בל"ד, אחרת לא יהיה מו"מ.

ח"כ יוסף ג'בארין, ממפלגת חד"ש, צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "גנץ התחיל את מגעיו עם הרשימה המשותפת ברגל שמאל...לא נקבל חלוקה לקיצוניים ומתונים, שכן כולנו בעמדה אחת וכוחנו באחדותנו". גם יתר חברי הכנסת של הרשימה המשותפת ובראשם היו"ר איימן עודה הבהירו כי ישתתפו בפגישות המו"מ עם גנץ רק כמקשה אחת. גנץ מן הסתם מודע לכך, שישיבתו בחדר המו"מ עם ח"כ שחאדה תשרת את נתניהו בקמפיין בחירות, כהוכחה לכך שכחול לבן מוכנה "לשבת" עם בל"ד הקיצונית על מנת להפילו.

גם בחזית החרדית מחכות לגנץ לא מעט מהמורות. בכחול לבן רצו בבחירות האחרונות עם הטיקט של ממשלה חילונית. כל ניסיון שלה להתגמש בעניין זה וכל הצעה אטרקטיבית שתוגש לחרדים כדי לנסות לשבור לנתניהו את הבלוק – תופנה נגדה בתרחיש של בחירות, ותפגע בה. 

ביום חמישי [24 באוקטובר] התראיין יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי למספר כלי תקשורת, והבהיר שאין לו כוונה להפר את הברית עם נתניהו. לגנץ הוא הציע לקבל את מתווה הנשיא שבו נתניהו הוא הראשון ברוטציה, והאשים אותו בכך שבזבז זמן יקר משום שסירב לקיים מו"מ על כך. יותר מכך, דרעי הבהיר שלא יתפשר בנושא הסטטוס קוו ואף יקדם חקיקה ראשית שתמנע מהרשויות המקומיות להפעיל תחבורה ציבורית בשבת על פי המודל של ראש עיריית תל אביב רון חולדאי. מה יעשה גנץ?

בשבוע הבא גנץ ונתניהו צפויים להיפגש כדי לנסות להתניע מו"מ. נתניהו יגיע כראש בלוק ה-55. גנץ יצטרך להגיע מוכן עם הצעה שתאפשר לכחול לבן לבחון את מידת רצינותו של נתניהו לממשלת אחדות. ייתכן שיציע לנתניהו לוותר על הבלוק בתמורה לכך שהוא יהיה הראשון ברוטציה. אבל הסיכוי שנתניהו יסכים לכך לא קיים. גם הוא יודע שכל מה שיתרחש בחדר ישמש נגדו, וברגע שירמוז שיש על מה לדבר והדברים יצאו החוצה, הוא יישאר בלי בלוק ובלי ראשות הממשלה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept