ישראל פולס

הדרמה האמיתית – אחרי שבני גנץ יחזיר את המנדט לנשיא

p
המחבר
בקצרה
נתניהו שוב ביטל נסיעה מדינית יוקרתית, אבל המהומה האמיתית מצפה לו בחודש הבא, כשבני גנץ ייכשל בהרכבת ממשלה והמנדט יעבור לכנסת. אלה הימים שבהם יוכל לפרוץ המרד המדובר בליכוד או שליברמן יבצע מהלך פוליטי שובר שוויון.

זו הפעם השנייה בשבועות האחרונים שראש הממשלה בנימין נתניהו מבטל ברגע האחרון נסיעה מדינית חשובה, יוקרתית וארוכה לחו"ל. לאחר התוצאות העגומות של הבחירות בישראל בספטמבר הוא ביטל את השתתפותו הקבועה בדיוני פתיחת העצרת השנתית של האו"ם, ואילו ביום שלישי השבוע [15 באוקטובר] הוא ביטל את יציאתו (במוצאי שבת) ליפן, שם אמור היה להשתתף בטקס השבעתו של הקיסר החדש ולפגוש את ראש הממשלה שינזו אבה.

מי שמכיר את משפחת נתניהו, יודע שהחברים מרחוב בלפור לא מוותרים על נסיעות מהסוג הזה בקלות. נתניהו התעקש להשתתף לאורך העשור האחרון כמעט בכל עצרות האו"ם, על כל הכיבודים הנלווים לנסיעה כזו. יפן אמורה הייתה להיות הפינוק האמיתי, היהלום שבכתר. אלא שטקס השבעת הקיסר החדש ביפן יתקיים ללא הקיסר הישן מירושלים.

ביום רביעי בשבוע הבא [23 באוקטובר] אמור נתניהו להחזיר את המנדט להרכבת ממשלה לידיו של הנשיא ראובן ריבלין. הוא לא מתכוון לבקש הארכה בת 14 ימים מסיבה פשוטה: אין סיכוי שריבלין יעניק לו אותה. רוב הסיכויים הם שריבלין יעביר את המנדט להרכבת הממשלה לידיו של בני גנץ, מעשה שעד לפני זמן קצר נתפס בישראל כלא יעלה על הדעת. לו נתניהו היה יוצא ליפן, הוא היה "נתפס" בחו"ל בשעה שהמנדט להרכבת ממשלה אוזל בין אצבעותיו. בברירות בין לבקש מקלט מדיני ביפן או להמשיך להתבצר בירושלים, בחר נתניהו באפשרות השנייה.

הדילמה הניצבת כעת בפניו של ראש הממשלה הנצחי של ישראל היא אכזרית: תנאי הפתיחה של אביגדור ליברמן במתווה אותו הציג מיד לאחר יום הכיפורים, דורש מנתניהו לפרק את גוש הימין-חרדים בן 55 המנדטים שמאחוריו הוא מתבצר מאז הבחירות. אם יסכים, יקבל את תמיכתו של ליברמן במתווה שהציע הנשיא ריבלין, שכולל רוטציה אשר בה נתניהו ממלא ראשון את תפקיד ראש הממשלה, אך נכנס לנבצרות כשמוגש נגדו כתב אישום. זוהי סוכריה גדולה שבתוכה טמונה גלולת רעל קטנה. נתניהו יודע שברגע ששותפיו לגוש יריחו את בגידתו המתקרבת, הם ימהרו לבגוד ראשונים וינחתו כהרף עין במחנה הנגדי. הדברים החריפו כשביום שלישי האחרון [15 באוקטובר] קרא מנהיגה הרוחני של ש"ס, ראש מועצת חכמי התורה הרב שלום כהן, ליאיר לפיד ולליברמן לשבת בממשלה עם החרדים. לדבריו, אם יתרצו ויסכימו הדבר "יקנה להם זכות לעולם הבא".

דבריו של הרב כהן הפכו את הבהלה של נתניהו לפאניקה של ממש. ראש הממשלה בונה על הקרע שבין לפיד לשלושת השותפים הנוספים בכחול לבן בכל הקשור לישיבה עם החרדים. הוא מביט במאמצים לאחות את הקרע הזה בדאגה רבה. נתניהו מוצא את עצמו מג'נגל מספר בלתי נתפס של כדורים בעת ובעונה אחת, ללא מספיק ידיים. בעין אחת הוא פוקח על מי שנתפסים כמועדים לבגידה בתוך הליכוד – חברי הכנסת גלעד ארדן, גדעון סער, אבי דיכטר וכמה נוספים; עין שנייה חייבת לשמור על "הגוש"; עין שלישית מנסה לקלף את נפתלי בנט ואנשיו מתוך ימינה אל הליכוד במטרה להגדיל את מפלגת האם של נתניהו ולעקוף, לפחות טכנית, את גנץ; בעוד העין רביעית משתעשעת ברעיונות לפיצול בכחול לבן. במקביל, ממשיך נתניהו במאמץ אדיר לייצר סוג של פעילות מדינית-ביטחונית שתשקם את מעמדו המתערער כ"מר ביטחון" הבלעדי וחביבם המובהק של טיפוסים כדונלד טראמפ ו-ולדימיר פוטין.

מגדל הקלפים המפואר הזה מתמוטט כעת סביב נתניהו בקצב מדאיג. פוטין לא סופר אותו בפרשת מעצרה של הישראלית הצעירה נעמה יששכר, בעוד טראמפ נמלט מהמזרח התיכון ומשאיר את ישראל לבדה מול הציר האיראני (ראו מאמרים קודמים כאן וכאן). כדי לבלום את המפולת, יזדקק ראש הממשלה למלוא כישוריו הפוליטיים בצירוף כמות בלתי סבירה של ניסים.

נכון לעכשיו, אף אחד לא תולה תקוות מיותרות ביכולתו של גנץ להרכיב ממשלה, לכשיוטל עליו המנדט לעשות כן ע"י הנשיא בשבוע הבא. גנץ מקורב לחרדים אבל לא יכול להתקרב אליהם יותר מדי פן יאבד את ליברמן. ח"כ עופר שלח מקורב לח"כים הערבים, אך אינו יכול להתקרב אליהם יותר מדי מאותה סיבה.

הדרמה האמיתית תתרחש, אם כן, אחרי שגנץ יחזיר את המנדט לנשיא, איפשהו במחצית השנייה של חודש נובמבר. אז יישארו לישראל 21 ימים להציל את עצמה מעצמה. המנדט יעבור לכנסת והמהומה האמיתית תתחיל. אלה הם הימים שבהם יוכל לפרוץ המרד המדובר בליכוד (הסיכוי שזה יקרה אינו גבוה). אלה הם הימים שבהם 61 חברי כנסת יוכלו להתאחד מאחורי ח"כ מסוים (שאינו חייב להיות ראש מפלגה) ולמנות אותו להרכיב ממשלה. אלה הימים שבהם יוכל אביגדור ליברמן לבצע מהלך שובר שוויון כלשהו, דוגמת קריאה לליכוד להטיל על ח"כ אחר (גדעון סער, יולי אדלשטיין) להרכיב ממשלה, בתמיכת ישראל ביתנו. אלה הימים שבהם ייגזר גורלו הפוליטי של בנימין נתניהו, בעוד השעון הפלילי מתקרב לסיומו בלשכת היועץ המשפטי לממשלה.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept