בישראל ממתינים למוצא פיו של ליברמן

בשלושה וחצי חודשים של קמפיין הצליח אביגדור ליברמן לכבוש את מעוזי השמאל, לקחת קולות מנתניהו, להוסיף לעצמו כ-137 אלף בוחרים חדשים ולגדול לשמונה מנדטים, שאינם מאפשרים כרגע לאף גוש להקים ממשלה צרה.

al-monitor .

אוק 6, 2019

קצת יותר מ-173 אלף איש הצביעו לישראל ביתנו של אביגדור ליברמן בבחירות באפריל והעניקו לה חמישה מנדטים. בספטמבר מספר בוחרי המפלגה זינק לכ-310 אלף איש, כלומר כ-137 אלף מצביעים חדשים ושמונה מנדטים בסך הכל בשלושה וחצי חודשים של הקמפיין. שמונת המנדטים הללו לא מאפשרים כרגע לאף גוש, מימין או משמאל, להקים ממשלה צרה. זו הסיבה שביום חמישי [3 באוקטובר], יום השבעת הכנסת ה-22, יזם ראש הממשלה בנימין נתניהו פגישה עם ליברמן וניסה לשכנעו, בתחנונים כמעט, להצטרף בכל זאת לממשלה שהוא מנסה להקים.

מה הביא את ישראל ביתנו לעמדת כוח כזו ולעלייה חדה במספר מצביעיה? נדמה כי ליברמן הצליח למכור לציבור נוסחה מנצחת של שינוי בסוגיות דת ומדינה, אשר רוב הציבור ובעיקר המרכז תומך בו, יחד עם דרך ריאלית לעשות כן: חיבור בין שתי מפלגות גדולות, הליכוד וכחול לבן, שההבדלים האידיאולוגיים ביניהן מועטים. זהו חיבור פוליטי טבעי לכאורה, שנמנע עד כה בשל העובדה שכחול לבן פוסלת את נתניהו בשל תיקיו הפליליים ומכיוון שהליכוד מתעקש להגיע לחיבור הזה עם בלוק הימין-חרדים כולו.

ניתוח דפוסי ההצבעה מראה כי ישראל ביתנו שאבה את עיקר הקולות החדשים מהליכוד (כולל כולנו של משה כחלון וזהות של משה פייגלין שהתמזגו בליכוד) ומכחול לבן, הנהנית מתמיכת אנשי המרכז החילוניים ובני המעמד בינוני-גבוה המחפשים שינוי.

הנתונים מראים כי ישראל ביתנו עלתה בערי המרכז, מעוזי כחול לבן, בשיעורים ניכרים, גם על חשבון הליכוד וגם בקרב אלו שהצביעו לכחול לבן בבחירות באפריל. כך בתל אביב-יפו רשמה ישראל ביתנו זינוק מ-1.38% באפריל ל-4.4% בספטמבר. במקביל כחול לבן ירדה בתל אביב-יפו מכ-45% מהקולות לכ-42% מהקולות.

בגבעתיים, העלייה במספר המצביעים לליברמן הסתכמה בכ-552%; ברעננה עלה ליברמן בכ-417%, בהוד השרון הסתכמה העלייה בכ-385% וכך בערים נוספות של מעמד הביניים הישראלי הרוצה שינוי. ליברמן הביא למצביעים הללו את בשורת השינוי האפשרי, כלומר מסרים חילוניים המוכרים מימי לפיד האב שמציעים לשנות את הסטטוס-קוו בענייני דת ומדינה ומציעים את הדרך ליישמם: ממשלת אחדות ללא החרדים והחרד"לים.

כך דיבר ליברמן בראשית הקמפיין ביוני-יולי וכך הוא חוזר ואומר גם היום. ממשלת ליכוד-כחול לבן-ישראל ביתנו בלבד, שתאלץ את נתניהו להתיר את הברית הקדושה שלו עם החרדים ותקדם את השינויים שהוא הבטיח. כשבועיים לפני הבחירות, כשבכחול לבן הבינו שליברמן לוקח מהם קולות רבים בשל עמדתו זו, הם שינו את הקמפיין והחלו לדבר על ממשלה חילונית וליברלית. לפי ליברמן, בכך נמנע ממנו הישג גדול יותר.

ליברמן סיפק למצביעי יש עתיד של יאיר לפיד, שחששו מהפלירטוט של בני גנץ עם החרדים, מסגרת מבטיחה של חילוניות. "מישהו שיבלום את התיאבון של החרדים", כדברי ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו בשיחה עם אל-מוניטור.

לפי פורר, אין ספק שקמפיין דת ומדינה שהובילה ישראל ביתנו על רקע סירובה להיכנס לקואליציית נתניהו באפריל בשל חוק הגיוס, היה הגורם העיקרי להצלחתה. לדבריו, רוב מצביעיה החדשים של המפלגה בחרו בה כי ישראל ביתנו התקבעה בתודעה כמעין גוש אמצע לצד מסר על אחדות, וכמפלגה המסוגלת להביא את הפתרונות לבעיות דת ומדינה כמו תחבורה ציבורית בשבת, גיור, חוק הגיוס וכו'. פורר גם מציין כי בבייס הרוסי של ישראל ביתנו נרשמה התחזקות, למרות ניסיונות הליכוד לפגוע בליברמן.

ואכן, ניתוח נתוני ההצבעה במקומות יישוב נפוצים בקרב העולים דוברי הרוסית שערך העיתון גלובס, מראה כי כוחה של ישראל ביתנו בקרב עולי המדינות דוברות הרוסית ומשפחותיהם עלה במנדט אחד לפחות.

לדברי פורר, לישראל ביתנו עזר מאוד פרסום דרישות החרדים מנתניהו לאחר הבחירות באפריל, שהראה כי הוא "מכר את עצמו לחלוטין עבורם". פורר מציין עוד את דור ב' של העולים, צעירים שהיו ילדים בעלייתם או שנולדו בארץ, וכעת הרבנות הראשית מאמללת אותם, כדבריו, ומאלצת אותם להוכיח את יהדותם כדי להינשא – אותה יהדות שנלחמו לשמרה כשהיו בברית המועצות.

ליברמן הגדיל את כוחו גם על חשבון הליכוד. הניתוח שערך גלובס מראה כי במעוזי הכוח של הליכוד, עיירות הפיתוח, הירידה בהצבעה לליכוד דומה בשיעורה לעלייה בהצבעה לישראל ביתנו. כך בשדרות, שם הליכוד ירד ביותר מאחוז וחצי, לעומת ליברמן שעלה ביותר משני אחוזים.  בשלומי הליכוד ירד בכמעט שני אחוזים, ואילו ישראל ביתנו עלתה בשלושה אחוזים וחצי.

הסבר אפשרי למעבר מהליכוד לישראל ביתנו הוא הבוחרים עצמם, שהם או הוריהם עלו מארצות דוברות רוסית. הם הצביעו בעבר לליכוד בשל ימניותם, אבל הפנימו את הקמפיין של ישראל ביתנו בנושאי דת ומדינה. המיקוד שעשה ליברמן בסוגיות אלה הקרובות לליבם, ובעיקר בהוכחת יהדותם מול הרבנות לפני נישואים, עשה כנראה את שלו.

קבוצת ימין אחרת היא של מצביעי משה כחלון, שנטמע בחזרה בליכוד אחרי הבחירות באפריל. קולות אלה הגיעו גם כן בחלקם לליברמן. כך באריאל, 3.82% שקיבל שם כחלון באפריל לא עברו לליכוד, שכוחו בעיר שבשומרון לא השתנה בין שתי מערכות הבחירות, בעוד ליברמן קפץ מכ-14% לכמעט 22% מהקולות. כך גם באשר למצביעי זהות, שקיבלה באפריל באריאל כ-7.5% מהקולות. השינוי המזערי באחוזים שקיבלו מפלגות אחרות מעיד כי חלקם הגדול של בוחרי זהות עברו לליברמן.

עוד הצלחה של ליברמן נרשמה במגזר הדרוזי. לפי ניתוח של גלובס, ישראל ביתנו קיבלה מהמגזר הזה כ-10,000 קולות לעומת 6,000 בלבד בבחירות באפריל. זאת למרות תמיכתה של ישראל ביתנו בחוק הלאום שעורר עליו את זעמם של הדרוזים בישראל. ח"כ הדרוזי של ישראל ביתנו, חאמד עמאר, אומר לאל-מוניטור כי המצביעים הדרוזים התרשמו מאוד מהעמידה של ליברמן על עקרונותיו במו"מ הקואליציוני במאי. "הם הבינו שאצל ליברמן באמת 'מילה זו מילה' ואפשר לסמוך עליו, אצלנו זה הדבר החשוב ביותר".

השילוב הזה אצל ליברמן – הבטחה לשינוי ליברלי בנושאי דת ומדינה, קריאה לאחדות שתאפשר את מימוש הבטחת הבחירות וההתעקשות לא להיכנס לממשלת נתניהו אם ישונה חוק הגיוס המעידה מבחינת בוחרים רבים על אמינות, שמו אותו בעמדת מפתח של ממליך המלכים של הפוליטיקה הישראלית. לפחות נכון לעכשיו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020