ישראל פולס

עד כמה רחוק ילך ליברמן כדי להפיל את נתניהו?

p
המחבר
בקצרה
נתניהו מוטרד מאוד מתרחיש שנראה על פניו די קלוש – שליברמן יסכים לשתף פעולה עם הרשימה המשותפת על מנת להפילו, ויאפשר לבני גנץ להקים ממשלת מיעוט. בינתיים יו"ר ישראל ביתנו משחק פוקר עד הסוף.

במאי האחרון [2019] נדמה היה שבנימין נתניהו עומד להציג בכל יום את ממשלתו החמישית. גם כאשר לא הצליח להרכיב ממשלה במהלך מכסת 28 הימים הראשונים, קשה היה לחשוד שמשהו גדול מתרחש מאחורי הקלעים. אבל מיד אחרי שקיבל מנשיא המדינה ארכה בת 14 יום כנהוג על פי חוק, קרא אליו נתניהו את מזכיר הממשלה צחי ברוורמן וביקש ממנו להכין הצעת חוק לפיזור הכנסת. "אין לי ממשלה. איווט לא יבוא", אמר נתניהו לברוורמן, שהיה המום נוכח הבקשה החריגה אך מילא אותה והכין בחשאי את הצעת החוק.

נתניהו למעשה נערך אז ליום שבו יתברר שאין לו ממשלה ביד. הוא היה משוכנע שאביגדור ליברמן מתואם עם מספר 2 בכחול לבן, יאיר לפיד, ועם ח"כים בליכוד, בראשם גדעון סער. הוא האמין שמרגע שהמנדט להרכיב ממשלה יילקח ממנו ויעבור ליו"ר כחול לבן בני גנץ – תורכב ממשלה בלעדיו. פיזור הכנסת ה-21 ב-30 במאי היה בגדר "מכת מנע" שנועדה להציל אותו מאובדן ראשות הממשלה. נתניהו בטוח שבכך קלקל לליברמן ולפיד את התוכנית.

סיפור זה, המתפרסם כאן לראשונה, יכול להסביר את עומק הקרע בין ראש הממשלה נתניהו ליו"ר ישראל ביתנו ליברמן. אז מה קרה בעצם בין שניהם, שגרם לליברמן לטרפד לנתניהו את ממשלת החסינות שלו ולהשאיר אותו חשוף לכתבי אישום ולאובדן השלטון? ליברמן לא מגלה מה בדיוק אירע, אבל מדברים שבכל זאת השמיע ומהטון שבו נאמרו, עולה תמונה של משבר אמון חריף ופגיעה אישית קשה.

בראיון לעמיתי בן כספית, שפורסם בערב יום כיפור במעריב [8 באוקטובר], אמר ליברמן: "לא אתפלא אם נתניהו ואנשיו מפעילים חוקרים פרטיים נגדי וכנגד משפחתי. זו הדרך שלהם לאיים. לצערי, ביבי לא מסוגל להבין מושגים כמו חברות או נאמנות".

ליברמן הצהיר שאין כאן עניין אישי, אלא הוא רואה לנגד עיניו את טובת המדינה. הוא גם הצהיר שאינו פוסל ישיבה עם נתניהו, מה שמוסיף לבלבול.

במוצאי יום כיפור הציג ליברמן את המתווה שלו לממשלת אחדות עם הליכוד, ישראל ביתנו וכחול לבן. בלי חרדים, בלי מפלגות קיצוניות משמאל ומימין ובלי הרשימה המשותפת. כלומר נתניהו יצטרך לוותר על גוש הימין-חרדים שלו.

על פי ליברמן, מדובר בממשלת אחדות חילונית רחבה, שתוכל להתמודד עם כל האתגרים הכלכליים והביטחוניים שעל הפרק, ושתחוקק חוקים שיבטאו סדר יום ליברלי חילוני. מתווה ליברמן התקבל בקרירות. הליכוד דחה אותו, כחול לבן היו קואופרטיביים, אבל לכל הצדדים היה ברור שמכאן אי אפשר להתקדם ושאין ממשלה כזו. כל עוד כחול לבן פוסלים את נתניהו בשל כתבי החשדות נגדו, אין עתיד למשא ומתן כזה.

נתניהו בינתיים מצליח לתמרן. ביום חמישי בערב [10 באוקטובר] אישר מרכז הליכוד את כהונתו כיו"ר הליכוד לכל תקופת הכנסת הנוכחית. באירוע, שהיה למעשה הצהרת נאמנות מוזרה, נתניהו לא נכח. לאל-מוניטור נודע כי ראש הממשלה המתין בקריה. כשדיווחו לו אנשיו שמספר המשתתפים מועט, ביטל נתניהו את הגעתו כדי מנוע מעצמו מבוכה. הוא לא רצה תמונה שלו מול מספר מועט של חברי ליכוד. זה היה ללא ספק אירוע חסר אנרגיה, אבל נתניהו הבטיח בו שאיש מחברי הכנסת בליכוד לא יוכל להוביל "פוטש" נגדו בשבועות הבאים, כאשר יאלץ להחזיר את המנדט להרכבת ממשלה לנשיא. במקרה כזה מלאכת הרכבת הממשלה תוטל על גנץ, ואם הוא ייכשל, תינתן האפשרות לחבר כנסת אחר להרכיב ממשלה. מה שנתניהו עשה ביום חמישי היה לסתום את הגולל מפני אפשרות שחבר כנסת אחר בליכוד יקבל מנדט להרכיב ממשלה אחרי גנץ.

אבל אחרי שביצר את עצמו בליכוד, נתניהו מוטרד מהאפשרות שליברמן ילך עד הסוף ויהיה מוכן לשתף פעולה עם הרשימה המשותפת על מנת להפילו. על פי תרחיש הבלהות של נתניהו, גנץ ישביע ממשלת מיעוט שתכלול את כחול לבן, המחנה הדמוקרטי, העבודה-גשר והרשימה המשותפת, בסך הכל 57 חברי כנסת. ליברמן יסייע מבחוץ, כשיורה לאנשיו להימנע מהצבעה או להעדר ממנה.

למרות הסבירות הקלושה שאירוע מעין זה יתרחש, נתניהו ובכירי הליכוד טוענים בימים האחרונים שזה בדיוק מה שליברמן מתכוון לעשות. מה שמעניין הוא שבכחול לבן לא מכחישים. אחד מבכירי כחול לבן אף אמר לאל-מוניטור: "הכל אפשרי, וגם התרחיש הזה נמצא על השולחן. הח"כים של ליברמן פשוט ילכו לאכול צהריים בהצבעה. גנץ יהיה ראש ממשלה ואז יבואו השאר".

נראה שאמירה זו יותר מאשר מבטאת תוכנית פעולה, נועדה להלחיץ את נתניהו. קשה לראות את ליברמן מפר את הבטחתו לשבת רק בממשלת אחדות רחבה ליכוד-כחול לבן-ישראל ביתנו, ומשתף פעולה עם הרשימה המשותפת. למרות זאת, ליברמן משחק פוקר עד הסוף. ביום חמישי הוא תקף את נתניהו בראיון לערוץ 12, ואמר כי הוא [נתניהו] עושה הכל על מנת להוביל למערכת בחירות שלישית. על עצמו הוא העיד: "אני לא ממהר לשום מקום. אנחנו מחכים שמלאכת הרכבת הממשלה תעבור לגנץ, ואז נדבר כמו שצריך".

בליכוד מיהרו לטעון שבכך חשף יו"ר ישראל ביתנו את תוכניתו: "ליברמן מודיע שהוא מחכה שהמנדט יעבור לגנץ, והוא ממשיך לסרב להתחייב בקולו שיצביע נגד ממשלת מיעוט של השמאל שתיתמך בהקמתה על ידי המפלגות הערביות. הליכוד פועל להקמת ממשלת אחדות לאומית רחבה, וכפי שהציע הנשיא בלי פסילה של אף מפלגה. מי שבולם אותה זה ליברמן, שמתואם לחלוטין עם יאיר לפיד".

לאן כל זה מוביל? לאחר שנתניהו התבצר בליכוד וסגר את האופציה להדיחו כיו"ר המפלגה או לאפשר לחבר כנסת אחר בליכוד להרכיב ממשלה, הכדור יעבור לכחול לבן, שתצטרך לקבל החלטה האם להסיר את הווטו על ישיבה בממשלה עם נתניהו (והימין והחרדים). במקרה כזה ליברמן עשוי להיות המפסיד הגדול. בינתיים, תרחיש זה רחוק וכלל לא ברור אם הוא אפשרי. "אין סיכוי שנשב עם נתניהו. נלך לסיבוב בחירות שלישי", אמר לאל-מוניטור אחד מחברי הקוקפיט.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept