ישראל פולס

כיצד תשפיע פרישת גרינבלט על תכנית המאה?

p
המחבר
בקצרה
חילוקי הדעות בקרב בכירים ישראלים באשר להשפעת פרישתו של ג'ייסון גרינבלט על תכנית המאה מעידות על מורכבות התמונה המדינית ועל כך שאין לפסול אף תרחיש בעניינה. למשל שהפלסטינים יסכימו לדון בה.

"צילומי מפעל דיוק הטילים של חיזבאללה בלבנון שפרסם צה"ל הם הוכחה חותכת לאיום של איראן וארגוני הפרוקסי שלה על ישראל"; הציוץ הזה של ג'ייסון גרינבלט, השליח האמריקאי המיוחד למזרח התיכון, הוא אחד מיני רבים שבהם חזר על מסרים ישראליים, הביע תמיכה בלתי מסויגת במדיניות הישראלית שמוביל ראש הממשלה בנימין נתניהו (הן מול איראן וחיזבאללה והן מול הפלסטינים) ומתח ביקורת על יריבותיה. הודעתו המפתיעה ביום חמישי [5 בספטמבר] על התפטרותו מתפקידו, מוציאה מהמשחק הפוליטי האזורי את אחד הידידים גדולים ביותר של נתניהו ואחד משני המנועים המשמעותיים שמאחורי תכנית המאה של ממשל טראמפ העתידה להתפרסם לאחר הבחירות בישראל.

עם פרסום הודעת הפרישה של גרינבלט מיהר נתניהו להודות לו על מחויבותו לפעול "למען השלום והביטחון", ועל כך שלא היסס לרגע "להגיד בקול גדול את האמת על מי שמטנפים על מדינת ישראל. תודה לך". גם בכירים בליכוד פרסמו הודעות פרידה חמות מגרינבלט. שר החוץ ישראל כץ צייץ: "אני מבקש להודות לג'ייסון גרינבלט על מאמציו לקידום השלום, על ידידותו ועל מחויבותו הבלתי מתפשרת לביטחונה ושגשוגה של מדינת ישראל, ועל שיתוף הפעולה בקידום פרויקטים אזוריים". ח"כ ניר ברקת, לשעבר ראש עיריית ירושלים, שיבח את מסירותו של גרינבלט "למען עם ישראל" ואת "תמיכתו הנחושה בפעולות שקידמו את העיר ירושלים ואת יחסי ישראל-ארה"ב".

מעבר לברכות ולתודות, יש בישראל חשש מעזיבתו של השליח האמריקאי. מקורב לראש הממשלה נתניהו אומר לאל-מוניטור, כי גרינבלט שימש איש קשר בין הלשכה בירושלים לבין הבית הלבן. הנשיא טראמפ ראה בו את אחד מנאמניו ומי שהוא יכול לסמוך עליו בעיניים עצומות לאור היותו פרקליטו האישי בעבר. מנגד ציין המקור, כי גרינבלט נחשב פרסונה נון גרטה בקרב ההנהגה הפלסטינית "כיוון שהגיע לפגישות איתם מוכן, ועימת אותם עם נתונים שלא התיישבו עם טענותיהם ודרישותיהם. הם טענו כל הזמן שהוא מציג עמדות של המתנחלים ושל הצד הימני יותר בקואליציה". במובן הזה, אומר המקור, גרינבלט אמנם הראה לפלסטינים את מחויבות ממשל טראמפ לישראל, אבל במקביל גרם להם להתבצר בעמדותיהם ולהגיב בנוקשות לכל צעד שיזם, גם אם היה חיובי מבחינתם.

זו אמירה מעניינת של המקורב לנתניהו. ייתכן שהיא מעידה על פרסומה הקרוב של תכנית המאה ועל רצון ישראלי לשכנע את הפלסטינים שלא לפסול אותה על הסף. הרי אותו מקורב לנתניהו בעצם כמעט מברך על כך שגרינבלט יוצא מהתמונה, מה שמאפשר לפלסטינים להיות פחות אנטגוניסטים לממשל ולתוכניתו.

בכיר במשרד החוץ הישראלי, המעורב במגעים עם הפלסטינים ובהכנות לקראת פרסום תכנית המאה, מציג בשיחה עם אל-מוניטור עמדה אחרת. לדבריו, ייתכן שהפרישה של גרינבלט דווקא מבשרת על חולשתה של התכנית, אולי על רקע חילוקי דעות בין גרינבלט לבין מעורבים אחרים בגיבוש התכנית בסטייט דיפרטמנט. "ידוע לנו", אומר הבכיר, "כי היו חילוקי דעות בממשל באשר למועד פרסום התכנית, האם להמתין לממשלה בישראל ולנתניהו או שלא להמתין. יש בסטייט דיפרטמנט מי שרואים בהתנהלות האמריקאית בסוגיית תכנית המאה כמסייעת לנתניהו במערכת הבחירות, שלא לומר מתואמת עמו. בכל מקרה", מוסיף ואומר הבכיר, "ישראל איבדה חבר קרוב ואוהד שרוף שבעצם יצג את העמדה הישראלית, לא פחות טוב מהנציגים הישראליים עצמם".

שר בכיר בליכוד המעורה מאוד בנושא, אומר לאל-מוניטור כי גרינבלט הוא דמות משמעותית בכל הנוגע ליחסי ישראל-ארה"ב ונחשב לאחד מעמודי התווך של תכנית המאה והקשרים של ישראל עם מדינות המפרץ. "היותו עורך דין מנוסה סייעה מאוד לניסוח ההבנות וההסכמות", אומר השר הבכיר, "הוא מקובל מאוד בחצרות השליטים של מדינות המפרץ". להערכתו לא תהיה פגיעה בתכנית המאה כי "היא כבר מוכנה ומנוסחת וגרינבלט הודיע שיפרוש רק לאחר שתוצג".

השר הבכיר מעריך כי התכנית תוצג לאחר הבחירות בישראל. "המהלך המקדים בבחריין הצליח (פרסום הפרק הכלכלי של התכנית)", הוא אומר, "אבל ברור לגמרי שעם כל הכבוד לרעיונות המעולים שיש בתכנית הכלכלית, היא לא תוזנק אם לא יהיה במקביל קידום של הפרק המדיני".

השר הבכיר העריך עוד, כי פרסומה של התכנית ישפיע על הרכב הממשלה הבאה. "הפרסום עשוי לתת צידוק להקמת ממשלת אחדות, שכן נתניהו לא יוכל לקדם דבר עם שותפים כמו רשימת ימינה, שאחד מראשיה, בצלאל סמוטריץ', כבר הודיע שכניסה לקואליציה תותנה בדחייה של תכנית המאה ומניעה של כל דיון בה. נתניהו יעדיף קואליציה עם עמיר פרץ ובני גנץ כדי להתקדם עם תכנית המאה, ואם זו אכן בסופו של דבר תצליח, הוא – נתניהו – יוכתר כגדול המנהיגים של מדינת ישראל".

עוד אומר השר הבכיר, כי הפלסטינים פסלו את גרינבלט בעיקר בשל התבטאויות חריפות כלפיהם וביקורת שמתח על מדיניותם. "במוקטעה ברמאללה בטוח חוגגים עכשיו", אומר השר הבכיר.

מפלגות האופוזיציה לא התייחסו כלל לפרישת גרינבלט, וגם פניה לדובריהן לא העלתה דבר. המצב הזה מעיד יותר מכל כי הנושא המדיני לא קיים כמעט במערכת הבחירות הנוכחית, וכי מפלגות האופוזיציה מעדיפות לעסוק באישיותו של נתניהו ובחשדות נגדו.

חילוקי הדעות בקרב הבכירים הישראלים באשר להשפעת פרישתו של גרינבלט על תכנית המאה מעידים על מורכבות התמונה המדינית ועל כך שאין לפסול אף תרחיש בעניינה. ובכל זאת, מבחינת הפלסטינים, נדמה כי פרישתו פותחת, אולי, פתח לשינויים בתכנית שיביאו אותם להסכים לפחות לדון בה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: palestinians, resignation, israeli foreign policy, deal of the century, idf, blue and white, benjamin netanyahu, jason greenblatt

דני זקן הוא עיתונאי בכיר יוצא רשת ב של קול ישראל, שם היה כתב לענייני צבא, מתנחלים, פלסטינים, כנסת, כלכלה, חרדים ומפלגות חרדיות, דת, משטרה ספורט ועוד. עורך חדשות, עורך ומגיש יומני חדשות ותכניות אקטואליה וספורט. בוגר תכנית נייט וואלאס לעיתונאים מצטיינים באוניברסיטת מישיגן. בוגר תכניות למתקדמים של אקדמיית הביביסי. מנחה סדנאות תקשורת במכון מנדל ובאוניברסיטה העברית, מרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה ועוד. יושב ראש אגודת העיתונאים ירושלים בעבר. 

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept