ישראל פולס

מהי האסטרטגיה של נתניהו בקמפיין "הבחירות הגנובות"?

p
המחבר
בקצרה
נתניהו מנסה לאמץ את הגישה של הנשיא טראמפ, שבבחירות 2016 סירב להתחייב כי יקבל את תוצאות הבחירות. יצירת כאוס בקלפיות ביום הבחירות משרתת את הגישה הזו, וזה בדיוק מה שניסה ראש הממשלה להשיג באמצעות חוק המצלמות.

לאחר שהורד מהבמה באופן משפיל לעיני תומכיו בכנס בחירות באשדוד [10 בספטמבר], חזר נתניהו לשגרת הקמפיין ולמסר שלו מהשבועות האחרונים – "רוצים לגנוב לנו את הבחירות". הוא אפילו כינס את הכנסת [11 בספטמבר] כדי לחוקק במהירות שיא, מה שלא נהוג בתקופת בחירות בישראל, את "חוק המצלמות" אשר נועד להתיר למשקיפים מטעם הרשימות השונות להציב מצלמות בקלפיות ביום הבחירות. זאת, למרות שהיועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט מתנגד לחקיקה בהולה שכזו ערב בחירות, ולמרות שהצעת החוק לא אושרה מוקדם יותר השבוע על ידי הוועדה המסדרת של הכנסת [9 בספטמבר]. כצפוי, נתניהו לא השיג את הרוב הנדרש והצעת החוק נדחתה.

נשאלת השאלה, מדוע נתניהו התעקש לקדם את חוק המצלמות ומה בדיוק הוא ניסה להשיג? התשובה היא שהיו לו כמה מטרות: ליצור כאוס בקלפיות ביום הבחירות; לגרום לאזרחי ישראל הערבים לא להגיע לקלפי ולהצביע; לשדר לחץ וסכנה לציבור תומכיו ("רוצים לגנוב לנו את הבחירות") ולמקסם את שיעור ההצבעה בימין.

בבחירות האחרונות לנשיאות בארה"ב [2016] סירב דונלד טראמפ להתחייב כי יקבל את תוצאות הבחירות. ובמילותיו:  ''אקבל כמובן את התוצאות, אבל אני שומר לעצמי את הזכות להתנגד או לעתור, במקרה שהתוצאות יהיו מוטלות בספק (לא חד משמעיות).''  נדמה כי נתניהו מנסה כעת לאמץ את הגישה של טראמפ. יצירת כאוס בקלפיות ביום הבחירות תשרת את הגישה הזו ותאפשר לנתניהו לטעון נגד תוצאות הבחירות ככל שהן לא יאפשרו לו להרכיב ממשלה.

חשוב לזכור: ברגע שנתניהו אמר את הביטוי "לגנוב את הבחירות" ואת המילה "קלפיות" במשפט אחד, ברור כי הוא מתכוון לקלפיות שבהן מצביעים האזרחים הערבים. עדות לכך ראינו בבחירות באפריל, כשהליכוד שלח את 1,200 המצלמות שלו רק לקלפיות ביישובים ערביים. מי שמעוניין בטוהר בחירות אמיתי יצלם בכל הקלפיות בארץ ולא יסווג אותן על רקע אתני. לנתניהו כמובן נוח להתעלם מהודעת מנכ"לית ועדת הבחירות אורלי עדס, שהצהירה [8 בספטמבר] כי "נמצאו רק שתי קלפיות עם חשד לזיופים – לטובת ש"ס והליכוד"

נדמה כי בליכוד יש רצון לגרום למהומות וקטטות בין נציגי המפלגה לבין ציבור הבוחרים הערבי כדי לפגוע בהליך התקין של הבחירות. המשמעות של מהומות וקטטות בקלפיות היא ברדק שלם והתערבות משטרתית, מה שעלול להוביל לסגירה זמנית של קלפי כזו או אחרת. כל סגירה כזו שתגרום לכך שמצביעים לא יוכלו לממש את זכותם ולהצביע תהווה רווח נקי לנתניהו. לצערי זו שיטת עבודה ודרך חשיבה שלא היו מביישות ארגוני פשע.

במאמר קודם כאן באל-מוניטור הרחבתי איך הליכוד כמפלגת שלטון מנסה להרתיע מצביעים ערבים מלהגיע לקלפיות ולדכא בכך את הצבעתם, כפי שנהגו לעשות בעבר בארה"ב עם המצביעים השחורים. האחראים לפרויקט המצלמות, משרד יחסי הציבור קייזלר-ענבר, אף התגאו אחרי בחירות אפריל בריש גלי בהורדת שיעור ההצבעה בחברה הערבית מתחת ל-50%, השיעור "הנמוך ביותר שנראה בשנים האחרונות!", כלשונם.

ייתכן שבהפוך על הפוך מסע רדיפת הציבור הערבי של נתניהו יחזור אליו כבומרנג. אין לשלול את האפשרות שהרדיפה הזו יחד עם איחודה מחדש של הרשימה המשותפת והצהרתו של ח"כ איימן עודה על נכונותו להצטרף לממשלת שמאל-מרכז, אשר 80% מכלל המצביעים הערבים תומכים בה, יסייעו דווקא לעליית שיעור ההצבעה של האזרחים הערבים. גם אם מדובר בעלייה מינורית של אחוזים בודדים, יש לדעת כי כל עלייה כזו היא קריטית מבחינת נתניהו, שבאופק הקרוב מחכה לו שימוע בתיקיו הפליליים. כל עלייה בשיעור ההצבעה של הערבים משמעותה הגדלת הגוש המתנגד לו והקטנת סיכוייו להרכיב ממשלת חסינות שתעזור לו להימלט מאימת הדין.

נתניהו מבין שאבדו הסיכויים להעברת מנדטים בין הגושים וכל המשחק הוא בתוך הגוש. אנו כבר עדים לשתיית המנדטים שלו מרשימות הימין במטרה להגדיל את מספר המנדטים של הליכוד, כפי שעשה בבחירות באפריל ובבחירות 2015. כפי שתיארה עמיתתנו מזל מועלם במאמרה האחרון, חשוב לו לשדר מצוקה לבוחרי הימין כדי למקסם את שיעור ההצבעה שלהם.

במטרה להגדיל את כוחו של הליכוד הוא גם צירף לליכוד את כולנו של משה כחלון, חתם על הסכם עם זהות שהביא לפרישת משה פייגלין מהמרוץ, ושלח את מקורבו נתן אשל אל יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר לשכנעו לפרוש.

נתניהו עובד על כל קול ואת זה אי אפשר לקחת ממנו, במיוחד כשהמועמדים ממול מחשבים כל צעד בשאלה "איך נתניהו יגיב?". נתניהו כל כך רוצה להניע את בוחרי הימין לקלפיות מצד אחד ולהביא לכאוס בקלפיות ביישובים הערביים מצד שני עד שהוא לא בוחל בדבר. גם לא בהסתה פרועה נגד האזרחים הערבים, כפי שהשתקף מהטקסט שפרסם לתומכיו בהודעה בפייסבוק: "הערבים רוצים להשמיד את כולנו – נשים, ילדים וגברים".

אני תוהה מה היה קורה לו הודעה בסגנון "היהודים רוצים להשמיד את כולנו – נשים, ילדים וגברים" הייתה מופצת ע"י נשיא צרפת עמנואל מקרון או ע"י הנשיא האמריקאי לשעבר ברק אובמה במסע הבחירות שלהם. זה לא בלתי מופרך שמילים קשות כמו "אנטישמיות" ו"ניאו-נאציזם" היו מככבות בציוציו של נתניהו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: benjamin netanyahu, cameras, donald trump, polling stations, israeli arabs, arab israelis, voter turnout, israeli elections

עפיף אבו מוך כותב עבור אל-מוניטור. מעבר לכך, אבו מוך הינו הייטקיסט, פובליציסט ואקטיביסט פוליטי וחברתי. בעבר פירסם מאמרים רבים בכלי תקשורת שונים בישראל והשתתף כחבר פאנל בתוכניות רדיו וטלוויזיה כפרשן פוליטי. יוזם אירועי שבתרבות בחברה הערבית ופעיל למען הנכחת החברה הערבית בשיח הציבורי והחדרת הקול הערבי לתקשורת העברית בישראל. טוויטר AfifAbuMuch@

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept