האם שומרי הסף יעצרו את נתניהו ומשרתיו?

ככל שהאיזונים והבלמים בצמרת השלטון רופפים יותר, גוברת האחריות המוטלת על שומרי הסף הביטחוניים, המשפטיים והכלכליים. כך כשחברי הכנסת של הליכוד משמשים ניצבים של נתניהו, נדרש מנדלבליט לעמוד כצוק איתן על משמר החוק.

al-monitor .

נושאים מכוסים

gaza strip, avichai mandelblit, indictment, israeli elections, benjamin netanyahu, menachem begin

ספט 24, 2019

יאיר נתניהו, מצייץ הצללים של ראש הממשלה, לא אוהב את המונח "שומרי הסף", הייחודי לטענתו (השגויה) למדינת ישראל. אצלו "שומרי סף" אלה הגברתנים שמקדמים את פניו בברכה במועדוני חשפנות. עובדי ציבור, בעיקר אלה שעובדים בפרקליטות ובמשטרה, הם בעיני הבן-הדובר "פקידים קטנים ועלובים, אשר משרתים אג'נדות שמאל קיצוניות, בניגוד לרצון הבוחר, תופרים תיקים ומדליפים באופן פלילי חומרים מסולפים לחבריהם בתקשורת השמאל" [ציוץ מ-14 באוגוסט]. במשפחת נתניהו מעדיפים נבחרי ציבור שמשרתים את האג'נדה שלהם, תופרים לעצמם חליפות של שרים ומדליפים חומרים מסיתים לחבריהם בתקשורת. 

מאז פרסום תוצאות הבחירות שהתקיימו באפריל, וביתר שאת מיום שלישי שעבר [17 בספטמבר] ועד להודעה חדשה, נבחרי הציבור אינם מבטאים את רצון הבוחר. כפי שקבע בג"ץ בעניין החלפת מנכ"ל משרד המשפטים [18 באוגוסט], שרי הממשלה הזמנית אינם מוסמכים אפילו למנות מנהל כללי. וכמו שנוכחנו לדעת בפרשת חוק המצלמות, אין להם רוב בכנסת להעברת חוקים, כולל חוק התקציב.

לעומת זאת, בסמכותה של הממשלה להכריז על פלישה קרקעית לעזה, כזו שעל פי הערכות תעלה בחייהם של מאות בני אדם; בכוחם של השרים הזמניים לאשר החלטה של ראש הממשלה לפלוש ללבנון ואפילו להפציץ את מתקני הגרעין באיראן. 

התרחישים האלה אינם פריו של מוח קודח. ימים אחדים לפני פתיחת הקלפיות ביקש ראש המועצה לביטחון לאומי מאיר בן שבת מיו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט חנן מלצר, להיערך לדחיית הבחירות עקב מבצע צבאי רחב היקף ברצועת עזה. וכבר היו דברים מעולם. מלחמת יום הכיפורים [1973] הביאה לדחייה של חודשיים בבחירות לכנסת השמינית. אך המלחמה הנוראה ההיא שהביאה למותם של 2,656 ישראלים ופציעתם של יותר מ-7,000 חיילים, נכפתה על ישראל. לעומת זאת, בספטמבר 2019 לא דווח על אירוע רב נפגעים ביישובי עוטף עזה, הנתונים כבר שנים להתקפות רקטות. העילה למלחמה הייתה פגיעה בכבודו של נתניהו, שנאלץ לקטוע כנס בחירות באשדוד ולסגת בשידור חי למרחב מוגן.

באותן שעות קטנות של הלילה, כשנתניהו קיים ישיבת קבינט טלפונית חפוזה, מבלי לשתף את הרמטכ"ל ושאר ראשי זרועות הביטחון, הומחש עד כמה קריטי תפקידם של שומרי הסף בעת הזאת. הפרקליט הצבאי הראשי שרון אפק נאלץ להזעיק את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, כדי שיזכיר לראש הממשלה כי אין זו הדרך לפתוח במלחמה ולסגור קלפיות. בעצם, שני שומרי הסף האלה הצילו לא רק חיי אדם. "הפקידים העלובים", כלשונו של נתניהו הבן, חסכו לתורמים של אבא את שכר טרחתם של עורכי דין המתמחים בייצוג מול ועדות חקירה. 

האחריות המוטלת על כתפיהם של שומרי הסף הביטחוניים, המשפטיים והכלכליים גוברת ככל שהאיזונים והבלמים בצמרת השלטון רופפים יותר. כשראש ממשלת המעבר משמש גם כשר הביטחון, הרמטכ"ל אביב כוכבי וראש המטה לביטחון לאומי בן שבת צריכים לפקוח עליו שבע עיניים. מי שהיה מוכן לשלוח את חיילי וחיילות צה"ל לשדות הקטל בעזה כדי לדחות את הבחירות, עלול לעשות זאת כדי לפתות את אביגדור  ליברמן לחזור אל לשכת שר הביטחון.

כשחברי בית המחוקקים מטעם מפלגת השלטון משמשים ניצבים בסרט של המנהיג, היועץ המשפטי מנדלבליט נדרש לעמוד כצוק איתן על משמר החוק. כאשר השליט נתון לסחיטה תקציבית של שותפיו הקואליציוניים, על בכירי האוצר להגן על הקופה. כשמבקר המדינה מתניהו אנגלמן משרת את הקואליציה הזמנית, האופוזיציה הזמנית נהפכת למבקרת הראשית של הממשלה. האופוזיציה הזאת כוללת את הציבור הגדול, יהודי וערבי, שמאס בנתניהו ובחבורת הפחדנים שמקיפה אותו.

הפרשנים נוהגים לשבח את הליכוד על כך שבניגוד למפלגת העבודה, הוא מגלה נאמנות למנהיגיו וממעט להחליפם. לטובתם של אותם פרשנים, הנה קטע מראיון שקיים הפסיכולוג ד"ר עפר גרוזברד, מחבר ביוגרפיה על מנחם בגין, עם אלוף (במיל') עזריאל נבו, שהיה מזכירו èהצבאי של בגין [2006]: "אני ידעתי היטב שיש בעיה, כי מספטמבר 82' הוא נכנס לביתו, הסתגר ולא יצא מהבית במשך תקופה ארוכה, עד היום שהוא החליט לפרוש באוגוסט 83'". לפי עדותו של נבו, במשך כמעט שנה, בעיצומה של מלחמת לבנון הראשונה שבה נהרגו 654 חיילים ישראלים, כולל בזמן הטבח בסברה ושתילה, ראש הממשלה לא תפקד.

"הוא נשאר בבית והיה מקבל חומר מהמשרד, חומר שהיה חוזר כלעומת שבא, ללא כל תגובה מצדו", סיפר נבו. "הייתי מדבר אתו בטלפון והוא היה אומר לי: 'תפעיל את שיקול דעתך. אם זה נראה לך שכך זה בסדר, אז זה בסדר'". דעיכתו של בגין לא נעלמה מעיניהם של השרים. משה ארנס, שהיה אז שר הביטחון, סיפר שביוני 83' בגין הפציר בו לבטל נסיעה לחו"ל. "הרגשתי כאילו שאני מדבר עם ילד, שלא רוצה שהאמא תיסע. כאילו שהוא לא רוצה להישאר לבד". נשיא המדינה יצחק נבון סיפר שהוא אמר אז כי "ראש הממשלה לא מתפקד וכל השרים האלה שותקים, לא אומרים מילה והמדינה בידיו". את הדברים האלה, נזכר נבון, הוא אמר לאשתו. לא לציבור.  

בראיון להארץ ציין המחבר, שהספר זיכה אותו בפרס מטעם מרכז מורשת בגין, כי גם לאחר התפטרותו (של בגין) "אנשים טובים מאוד" ביקשו ממנו להישאר. היו ביניהם כמה וכמה שומרי סף בכירים ביותר.

בניגוד לבגין, כשנתניהו בלחץ הוא לא מסתגר, אלא מסתער על אולפני הטלוויזיה, שופע מרץ ויורה לכל עבר. אך גם היום – כשראש הממשלה טובע בים של תיקים פליליים, מרסק כל סיכוי לשלום עם הפלסטינים ומסית נגד המיעוט הערבי – אפשר למצוא "אנשים טובים מאוד,'' בהם שומרי סף חשובים, שסותמים את הפה והנחיריים והולכים אחריו בעיניים עצומות.

 

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020