ישראל פולס

האם שומרי הסף יעצרו את נתניהו ומשרתיו?

p
המחבר
בקצרה
ככל שהאיזונים והבלמים בצמרת השלטון רופפים יותר, גוברת האחריות המוטלת על שומרי הסף הביטחוניים, המשפטיים והכלכליים. כך כשחברי הכנסת של הליכוד משמשים ניצבים של נתניהו, נדרש מנדלבליט לעמוד כצוק איתן על משמר החוק.

יאיר נתניהו, מצייץ הצללים של ראש הממשלה, לא אוהב את המונח "שומרי הסף", הייחודי לטענתו (השגויה) למדינת ישראל. אצלו "שומרי סף" אלה הגברתנים שמקדמים את פניו בברכה במועדוני חשפנות. עובדי ציבור, בעיקר אלה שעובדים בפרקליטות ובמשטרה, הם בעיני הבן-הדובר "פקידים קטנים ועלובים, אשר משרתים אג'נדות שמאל קיצוניות, בניגוד לרצון הבוחר, תופרים תיקים ומדליפים באופן פלילי חומרים מסולפים לחבריהם בתקשורת השמאל" [ציוץ מ-14 באוגוסט]. במשפחת נתניהו מעדיפים נבחרי ציבור שמשרתים את האג'נדה שלהם, תופרים לעצמם חליפות של שרים ומדליפים חומרים מסיתים לחבריהם בתקשורת. 

מאז פרסום תוצאות הבחירות שהתקיימו באפריל, וביתר שאת מיום שלישי שעבר [17 בספטמבר] ועד להודעה חדשה, נבחרי הציבור אינם מבטאים את רצון הבוחר. כפי שקבע בג"ץ בעניין החלפת מנכ"ל משרד המשפטים [18 באוגוסט], שרי הממשלה הזמנית אינם מוסמכים אפילו למנות מנהל כללי. וכמו שנוכחנו לדעת בפרשת חוק המצלמות, אין להם רוב בכנסת להעברת חוקים, כולל חוק התקציב.

לעומת זאת, בסמכותה של הממשלה להכריז על פלישה קרקעית לעזה, כזו שעל פי הערכות תעלה בחייהם של מאות בני אדם; בכוחם של השרים הזמניים לאשר החלטה של ראש הממשלה לפלוש ללבנון ואפילו להפציץ את מתקני הגרעין באיראן. 

התרחישים האלה אינם פריו של מוח קודח. ימים אחדים לפני פתיחת הקלפיות ביקש ראש המועצה לביטחון לאומי מאיר בן שבת מיו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט חנן מלצר, להיערך לדחיית הבחירות עקב מבצע צבאי רחב היקף ברצועת עזה. וכבר היו דברים מעולם. מלחמת יום הכיפורים [1973] הביאה לדחייה של חודשיים בבחירות לכנסת השמינית. אך המלחמה הנוראה ההיא שהביאה למותם של 2,656 ישראלים ופציעתם של יותר מ-7,000 חיילים, נכפתה על ישראל. לעומת זאת, בספטמבר 2019 לא דווח על אירוע רב נפגעים ביישובי עוטף עזה, הנתונים כבר שנים להתקפות רקטות. העילה למלחמה הייתה פגיעה בכבודו של נתניהו, שנאלץ לקטוע כנס בחירות באשדוד ולסגת בשידור חי למרחב מוגן.

באותן שעות קטנות של הלילה, כשנתניהו קיים ישיבת קבינט טלפונית חפוזה, מבלי לשתף את הרמטכ"ל ושאר ראשי זרועות הביטחון, הומחש עד כמה קריטי תפקידם של שומרי הסף בעת הזאת. הפרקליט הצבאי הראשי שרון אפק נאלץ להזעיק את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, כדי שיזכיר לראש הממשלה כי אין זו הדרך לפתוח במלחמה ולסגור קלפיות. בעצם, שני שומרי הסף האלה הצילו לא רק חיי אדם. "הפקידים העלובים", כלשונו של נתניהו הבן, חסכו לתורמים של אבא את שכר טרחתם של עורכי דין המתמחים בייצוג מול ועדות חקירה. 

האחריות המוטלת על כתפיהם של שומרי הסף הביטחוניים, המשפטיים והכלכליים גוברת ככל שהאיזונים והבלמים בצמרת השלטון רופפים יותר. כשראש ממשלת המעבר משמש גם כשר הביטחון, הרמטכ"ל אביב כוכבי וראש המטה לביטחון לאומי בן שבת צריכים לפקוח עליו שבע עיניים. מי שהיה מוכן לשלוח את חיילי וחיילות צה"ל לשדות הקטל בעזה כדי לדחות את הבחירות, עלול לעשות זאת כדי לפתות את אביגדור  ליברמן לחזור אל לשכת שר הביטחון.

כשחברי בית המחוקקים מטעם מפלגת השלטון משמשים ניצבים בסרט של המנהיג, היועץ המשפטי מנדלבליט נדרש לעמוד כצוק איתן על משמר החוק. כאשר השליט נתון לסחיטה תקציבית של שותפיו הקואליציוניים, על בכירי האוצר להגן על הקופה. כשמבקר המדינה מתניהו אנגלמן משרת את הקואליציה הזמנית, האופוזיציה הזמנית נהפכת למבקרת הראשית של הממשלה. האופוזיציה הזאת כוללת את הציבור הגדול, יהודי וערבי, שמאס בנתניהו ובחבורת הפחדנים שמקיפה אותו.

הפרשנים נוהגים לשבח את הליכוד על כך שבניגוד למפלגת העבודה, הוא מגלה נאמנות למנהיגיו וממעט להחליפם. לטובתם של אותם פרשנים, הנה קטע מראיון שקיים הפסיכולוג ד"ר עפר גרוזברד, מחבר ביוגרפיה על מנחם בגין, עם אלוף (במיל') עזריאל נבו, שהיה מזכירו èהצבאי של בגין [2006]: "אני ידעתי היטב שיש בעיה, כי מספטמבר 82' הוא נכנס לביתו, הסתגר ולא יצא מהבית במשך תקופה ארוכה, עד היום שהוא החליט לפרוש באוגוסט 83'". לפי עדותו של נבו, במשך כמעט שנה, בעיצומה של מלחמת לבנון הראשונה שבה נהרגו 654 חיילים ישראלים, כולל בזמן הטבח בסברה ושתילה, ראש הממשלה לא תפקד.

"הוא נשאר בבית והיה מקבל חומר מהמשרד, חומר שהיה חוזר כלעומת שבא, ללא כל תגובה מצדו", סיפר נבו. "הייתי מדבר אתו בטלפון והוא היה אומר לי: 'תפעיל את שיקול דעתך. אם זה נראה לך שכך זה בסדר, אז זה בסדר'". דעיכתו של בגין לא נעלמה מעיניהם של השרים. משה ארנס, שהיה אז שר הביטחון, סיפר שביוני 83' בגין הפציר בו לבטל נסיעה לחו"ל. "הרגשתי כאילו שאני מדבר עם ילד, שלא רוצה שהאמא תיסע. כאילו שהוא לא רוצה להישאר לבד". נשיא המדינה יצחק נבון סיפר שהוא אמר אז כי "ראש הממשלה לא מתפקד וכל השרים האלה שותקים, לא אומרים מילה והמדינה בידיו". את הדברים האלה, נזכר נבון, הוא אמר לאשתו. לא לציבור.  

בראיון להארץ ציין המחבר, שהספר זיכה אותו בפרס מטעם מרכז מורשת בגין, כי גם לאחר התפטרותו (של בגין) "אנשים טובים מאוד" ביקשו ממנו להישאר. היו ביניהם כמה וכמה שומרי סף בכירים ביותר.

בניגוד לבגין, כשנתניהו בלחץ הוא לא מסתגר, אלא מסתער על אולפני הטלוויזיה, שופע מרץ ויורה לכל עבר. אך גם היום – כשראש הממשלה טובע בים של תיקים פליליים, מרסק כל סיכוי לשלום עם הפלסטינים ומסית נגד המיעוט הערבי – אפשר למצוא "אנשים טובים מאוד,'' בהם שומרי סף חשובים, שסותמים את הפה והנחיריים והולכים אחריו בעיניים עצומות.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: gaza strip, avichai mandelblit, indictment, israeli elections, benjamin netanyahu, menachem begin

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept