ישראל פולס

ברית נתניהו-טראמפ מסוכנת לישראל

p
המחבר
בקצרה
עבור הברית האישית שלו עם הרפובליקנים בכלל והנשיא טראמפ בפרט, נתניהו מחבל בתמיכה האמריקאית הדו-מפלגתית המסורתית במדינת היהודים ומזהם את הברית האסטרטגית בין שתי המדינות לטווח הבינוני והקצר. וזו רק ההתחלה.

לא, זו אינה אנטישמיות. התנהגותו של הנשיא דונלד טראמפ (ושותפו הבכיר בנימין נתניהו) גורמת למדינה היהודית וליהודים באשר הם נזק גדול אף יותר מזה שהיה נגרם לו היה טראמפ אנטישמי. יש מספיק אנטישמיות בעולם גם ללא טראמפ. המהלכים וההתבטאויות (או השתיקות) של בעלי הברית טראמפ ונתניהו מפרקים את הלכידות של יהודי העולם והזדהותם עם המדינה היהודית. הם קורעים מבפנים את המרקם העדין שמעצב את תמיכתם של יהודי ארה"ב בישראל, הם מחבלים בתמיכה הדו-מפלגתית של המערכת הפוליטית האמריקאית בישראל, הם מזהמים את הברית הערכית והאסטרטגית בין ישראל לארה"ב לטווח הבינוני והקצר. וזוהי רק ההתחלה.

ב-3 באפריל 2015 נתן נתניהו הצהרה באנגלית בעניין הסכם הגרעין בין המעצמות לאיראן. מישהו בסוכנות AP הצמיד בטעות לקטע הווידאו הזה את הכיתוב R, כאילו היה נתניהו סנטור אמריקאי רפובליקני מכובד. הטעות הפרוידיאנית המשעשעת הזו לא הייתה מקרית. האמת היא, שזה יכול היה לקרות במציאות. אלמלא נפל אחיו, יונתן נתניהו, במבצע אנטבה [1976], טובים הסיכויים שנתניהו היה נשאר בארה"ב, שם כבר התקבל למשרה יוקרתית בקבוצת "בוסטון קונסלטינג", ועושה קריירה אמריקאית. הוא שינה את שמו ל"בן ניתאי" ולא היו לו תכניות לחזור לישראל. נפילת יוני הפכה אותו ל"נושא הלפיד" המשפחתי. הוא נכנס ללוויית אחיו כבן ניתאי ויצא ממנה כבנימין נתניהו שהפך, פחות מ-20 שנה אחר כך, לראש ממשלת ישראל.

שרה, רעייתו של נתניהו, נוהגת להגיד כי אם ביבי היה נולד באמריקה, הוא היה הופך לנשיא ארה"ב. לא בטוח שהיא טועה. לרוע מזלו, מי שנולד באמריקה היה יוני. ביבי נולד בארץ, מיד אחרי שהוריו שבו לישראל, שנה אחרי הקמתה. כל השאר היסטוריה.

נתניהו מחזיק מעצמו מומחה-על לאמריקה. בכל פעם שנושא אמריקאי כלשהו היה עולה בדיונים בהם השתתף, היה נתניהו אומר "את אמריקה תשאירו לי". זה כלל דיונים חשאיים בקבינט, שיחות עם ראשי זרועות המודיעין וניסיונות להעריך מה תעשה ארה"ב בתרחישים שונים. הבעיה היחידה של נתניהו היא, שהוא מבין את אמריקה הרפובליקנית. אין לו הבנה כלשהי באשר למתרחש באמריקה האחרת, הדמוקרטית. אמריקה של הקהילה הלטינית והשחורה, של המיעוטים, של הליברלים.

השגריר שלו באמריקה ויד ימינו, רון דרמר, בא מאותה מעבדה בדיוק: משפחה רפובליקנית מפלורידה. שני אלה מובילים בשנים האחרונות תהליך בעל משמעויות אסטרטגיות הרות אסון: הם מחבלים בתמיכה האמריקאית הדו-מפלגתית המסורתית בישראל באופן שיטתי ומגבירים את הזיהוי הישראלי האוטומטי עם המפלגה הרפובליקנית. אבל זה עוד טוב. בשנתיים האחרונות הופכת ישראל למזוהה לחלוטין עם הנשיא טראמפ. לפני כעשרה ימים הספיק חצי ציוץ של טראמפ [15 באוגוסט] כדי להפוך מיד את העמדה הישראלית באשר לביקורן של חברות הקונגרס טליב ועומאר בישראל. השבוע [20 באוגוסט], כינה הנשיא טראמפ 75% מיהודי אמריקה כבורים או בוגדים (בישראל), ונתניהו שותק.

עשרות שנים נזהרו כל מנהיגי ושליחי ישראל באשר הם שלא לערבב את יהדות ארה"ב בפוליטיקה האמריקאית הפנימית. העובדה שישראל נהנתה מתמיכה גורפת בשתי המפלגות הגדולות, הדמוקרטית והרפובליקנית, נתפסה ע"י ישראל כאחד הנכסים האסטרטגיים החשובים של המדינה היהודית. היו נשיאים אמריקאים ש"סימנו" ראשי ממשלה בישראל. ג'ורג' בוש (האב) פגע פוליטית ביצחק שמיר, ביל קלינטון (הבעל) הזיק לנתניהו, אבל ישראל המשיכה להתרחק מהמחלוקת הפוליטית האמריקאית כמו מאש. נתניהו הפך את ההתנהגות הזו על פיה וריסק את כל האיזונים והבלמים ההיסטוריים הללו לטובת הברית האישית שלו עם הרפובליקנים בכלל והנשיא טראמפ בפרט.

במקביל, מחק נתניהו מסדר הכוחות הישראלי את יהדות ארה"ב. הוא בחר בנוצרים האוונגליסטים בארה"ב וביהודים החרדים בישראל כבעלי בריתו, על חשבון מיליוני יהודי ארה"ב הליברלים שמצביעים למפלגה הדמוקרטית. מבחינת נתניהו יהדות ארה"ב היא נוכחת-נפקדת. בשיחות שקיים עם דיפלומטים ישראלים בצפון אמריקה [2017] אמר נתניהו שאין ליהודי ארה"ב עתיד, ושהם ייעלמו מהמפה בעתיד הקרוב בגלל שיעור ההתבוללות הגבוה. הוא אמר שהתעניינותם בישראל נחלשת במהירות. נתניהו ביטל את "מתווה הכותל", הוא לא מאפשר להכיר בגיורים אורתודוכסיים הנעשים ע"י רבנים אמריקאים והוא מפנה "כתף קרה" למי שנחשבו עד לאחרונה כאחיהם של היהודים בישראל ומהווים כ-75% מסך היהדות שנתפסה לאורך שנים כאחת המשענות האסטרטגיות החשובות ביותר של ישראל.

נתניהו הוזהר פעמים רבות. אם על ידי מחוקקים דמוקרטים אוהדי ישראל בולטים, דיפלומטים ישראלים מכהנים ואפילו יהודים אמריקאים התומכים מסורתית בישראל שנים ארוכות. אחד מאלה הוא המיליארדר האמריקאי-יהודי-ישראלי חיים סבן, הנחשב מקורב במיוחד למפלגה הדמוקרטית. כל זה לא עזר. נתניהו מחק את יהדות ארה"ב, השליך אותה אל מתחת לגלגלי האוטובוס ולא טורח אפילו להביט לאחור. השבוע, כשהנשיא טראמפ השתמש בביטוי "לא נאמנים" בהקשר היהודי, ובעט בפצע הפתוח המודלק והנפיץ ביותר של יהודי ארה"ב (בוגרי פרשת פולארד הכאובה), העדיף ראש ממשלת ישראל להביט הצידה ולשתוק. לשתיקה הזו יש פירוש אחד בלבד: הסכמה.

נתניהו קיבל אזהרות גם מגורמים בכירים במערכת הביטחון הישראלית. לדבריהם, האפשרות שטראמפ יפסיד את בחירות 2020 קיימת, ואסור לשרוף את הגשרים עם המפלגה הדמוקרטית ויהדות ארה"ב. אפילו ראשי איפא"ק, בדרך כלל לובי צייתן לגחמות נתניהו, מתפלצים בשקט. אף אחד לא מצליח לשכנע את נתניהו שהכיוון שבו בחר מוליך להתרסקות. נתניהו נחוש לשמור על בריתו עם טראמפ בכל מחיר. הוא מנסה, עדיין, לגרור את הנשיא לביקור בזק נוסף בישראל. הוא וטראמפ, כמאמר הפתגם, תלויים זה בזה ויעשו הכל כדי לא להיות תלויים זה ליד זה.

השגריר האמריקאי לשעבר בישראל, דן שפירו, צייץ השבוע [22 באוגוסט] שלטראמפ התפנתה משבצת זמנים על הביקור שבוטל בדנמרק, לאחר סאגת "רכישת גרינלנד". אף אחד לא יופתע אם יבליח בישראל, כתחליף ראוי. "אם יבוא, אני מקווה שיביע הצעה לרכוש גם אותנו", אמר לאל-מוניטור דיפלומט ישראלי בכיר לשעבר, "במצב הדברים הנוכחי, נדמה לי שהוא כבר קנה את ישראל, ואפילו קיבל הנחת סלב משמעותית".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: us elections, democrats, loyalty, american jews, republican party, donald trump, benjamin netanyahu, israeli elections

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept