לגיון הזרים של נתניהו והסיוט האיראני

המאמץ של נתניהו לגייס לגיון זרים למערכת הבחירות שלו מגיע עד איראן. אבל בעוד בכירים בממשל טראמפ סבורים שהסכם שלום מקיף בין ישראל לפלסטינים הוא כלי חשוב למניעת טרור איראני, בשיח הפוליטי הישראלי הסוגייה לא קיימת.

al-monitor .

אוג 13, 2019

"משהו גדול קורה כאן״, גילה ראש הממשלה בנימין נתניהו ל-40 חברי קונגרס דמוקרטים מארה"ב, שביקרו בשבוע שעבר [7 באוגוסט] בישראל, כשעיפרון הלייזר שבידו משוטט על פני מפת מסעותיו העולם: מברזיל ועד אזרבייג'ן, מאפריקה ועד אוסטרליה. "חלה מהפכה יוצאת דופן במצבה של ישראל בעולם", הכריז נתניהו, והתאונן כי "מדווחים מעט מאוד".

החכם באדם המליץ "יהללך זר ולא פיך" (משלי, כ"ז, ב'). עם זאת לא בטוח ששלמה המלך התכוון למנהיגים זרים דוגמת נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה, נשיא צ'אד אידריס דבי ונשיא ברזיל ז'איר בולסנרו.

נתניהו הכתיר בעבר במלוא פיו את ישראל כ"מעצמה". נושאי דברו, דוגמת עיתונאי חינמון הבית "ישראל היום" עקיבא ביגמן, לא מסתפקים בתואר הצנוע הזה. ספר חדש שביגמן פרסם בסוף יולי נושא את הכותרת "כיצד הפך נתניהו את ישראל לאימפריה". ביגמן היה עורך אתר "מידה" מיסודו של דן ברץ, לשעבר ראש מערך ההסברה של נתניהו. והנה הוא מתלונן שהתקשורת מתעלמת מהישגי מדיניות החוץ של נתניהו בשנים האחרונות, "חלקם בקנה מידה היסטורי של ממש".

יש להניח כי העיתוי של פרסום נפלאותיו של מנהיג האימפריה – בעיצומה של מערכת בחירות – אינו מקרי. מודעות הענק של נתניהו לצידם של מחרחר המדנים דונלד טראמפ והרודן ולדימיר פוטין הן חלק מאותו מאמץ של נתניהו לגייס לגיון זרים למערכת הבחירות שלו.

בשבוע הבא [18 באוגוסט] יתפנה נתניהו מעיסוקיו כדי להצטלם לצדו של נשיא אוקראינה וולודימיר זלינסקי ולהרכין ראש בבאבי יאר. בנוסף, ראש הממשלה הזמנית לא יכול לשאת יותר את הגעגועים לעמיתו ההודי נרנדרה מודי, וייצא בחודש הבא [ספטמבר 2019] לביקור בניו דלהי. מנגד, ממשלת דרום קוריאה סירבה להצטרף ל"קמפיין" וביטלה את ביקורו המתוכנן של נתניהו. בעקבות זאת, הוחלט שהנושאים הדחופים שחייבו ביקור אימפריאלי ביפן סובלים גם הם דיחוי, עד שתהיה לישראל ממשלה קבועה. העיתון אל-קודס אל-ערבי דיווח בתחילת החודש [3 באוגוסט] שעבדאללה מלך ירדן מיאן אף הוא לארח את מועמד הליכוד לראשות הממשלה.

בראש לגיון הזרים, שמסייע לנתניהו לשווק את עצמו לבוחרים עומדת איראן, המפלצת הנוראה שנתניהו מגן על עם ישראל מפניה. איראן גם אחראית לברית החדשה של האימפרטור הישראלי עם מדינות ערב. "מדיניות העוצמות של בנימין נתניהו", כותב ביגמן בספרו, "הפכה את איראן מהחברה הטובה של הבית הלבן (הכוונה לממשל אובמה, ע.א) למדינה מבודדת על סף קריסה". רק לאחרונה התפאר מקורבו של נתניהו השר צחי הנגבי כי "אנחנו המדינה היחידה בעולם שהורגת איראנים כבר שנתיים" [21 ביולי], לתפארת מדינת ישראל. "כך מתגאים הישראלים בהרג איראנים", צייצה בתגובה הטלוויזיה האיראנית, "רק תדמיינו מה היה קורה אם המצב היה הפוך".

שר החוץ ישראל כץ, השואף לראשות הממשלה, לא נשאר חייב. בשבוע שעבר [7 באוגוסט] דווח כי הוא גילה לחברי ועדת החוץ והביטחון – פורום שאינו מצטיין בדיסקרטיות – כי ישראל משתתפת בקואליציה האמריקאית לאבטחת השיט במפרץ הפרסי. לדבריו, מדובר באינטרס ישראלי מובהק במסגרת האסטרטגיה לבלימת איראן ולחיזוק הקשר בין ישראל למדינות המפרץ שאותה הוא מוביל בגיבוי ראש הממשלה. לא ברור איזה אינטרס יש לישראל למשוך אליה אש שיעית. ואכן, מפקד משמרות המהפכה חוסיין סאלמי, איים כי "מלחמה חדשה תסכן את יכולת ההישרדות של המשטר הציוני".

סאלח אל-ערורי, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, ביקר לאחרונה [יולי 2019] באיראן ונפגש עם בכירי משמרות המהפכה וכוח אל-קודס. לאחר מכן פורסם כי גורמי ביטחון ישראלים מעריכים שאיראן וחמאס הסכימו על פתיחת חזית מעזה בעת לחימה בצפון.

מול החזית המדאיגה הזאת מציגה ישראל חזות מלבבת של יחסים עם מדינות ערב, ובראשן מדינות המפרץ. בחודש שעבר קיים הבלוגר הסעודי, מוחמד סעוד, ביקור מתוקשר בישראל ביחד עם עיתונאים מירדן ומעיראק. שבמהלכו זכו להיפגש עם ראש הממשלה. בראיון שהעניק לערוץ 13 לאחר שובו לסעודיה [7 באוגוסט], פנה סעוד לנתניהו בהתרגשות ואמר "תודה לך, אני אוהב אותך". אפשר להניח שהוא לא היה מהלך חופשי אילו ביקר בישראל ושיבח בפומבי את הנהגתה מבלי שקיבל את ברכת השלטונות בריאד.

עונת הבחירות היא הזמן המתאים לגבות מסעודיה את התשלום על חסדיו של נתניהו.  הוואשינגטון פוסט דיווח  ( נובמבר 2018) שראש הממשלה שימש מליץ יושר של יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, בפני הנשיא טראמפ, לאחר שנחשף חלקו של בית המלוכה ברצח העיתונאי ג'מאל חשוקג'י.

במאמר שפרסמו השליח האמריקאי למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט והיועץ המיוחד של מזכיר המדינה לענייני איראן בריאן הוק באתר פוקס ניוז [30 ביולי], הם ציינו שהמשטר האיראני מזרים מדי שנה מאה מיליון דולר לקבוצות טרור פלסטיניות כולל חמאס, הג'יהאד האסלאמי והחזית העממית לשחרור פלסטין. שני הבכירים בממשל טראמפ הסכימו שהסכם שלום מקיף ומוצלח בין ישראל לפלסטינים יהיה "הסיוט הגרוע ביותר של איראן", אשר "מושקעת באופן עמוק בהנצחת הסכסוך". הם הדגישו כי הסכם שכזה יהווה את אחד הכלים החשובים להביא ליציבות אזורית ולמניעת טרור איראני.

נניח הפעם לשאלה כמה מאמץ רציני משקיעה המעצמה החזקה בעולם בפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני למען הגברת היציבות במזרח התיכון ומניעת טרור איראני. קשה להבין כיצד הסכם שלום עם הפלסטינים, הכלי החשוב ביותר להבטחת עתידה של ישראל כמדינת היהודים הדמוקרטית, נעלם מהשיח הפוליטי והמוסרי. מישהו צריך להזכיר לישראלים מה עלה בגורלן של האימפריות ששלטו במזרח התיכון בכוח הזרוע.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020